Subiect: Malpraxis
View Single Post
  #40 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 17:03:25
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

Sa va povestesc si eu un caz...

In toamna anului 2007, un prieten apropiat merge la seful sectiei de dermatologie a Spit. Univ. Elias cu o problema pe care o avea la spate. Acest doctor lucreaza si la Bioderm.

Cand mergi la un doctor ai credinta ca in urma invetigatiilor facute, acesta va identifica problema si te va trata sau te va redirectiona catre un doctor specializat in problema ta.

Bun... Domn' profesor ia problema in mainile lui.
Si cel mai probabil mergand pe ideea ca este un banal cos la baza unui fir de par, recomanda o operatie cu laser.

Surpriza, operatie cu laser pe raspunderea ta... semnezi un document pe propria raspundere... interesant nu?! cum adica sa porti raspunderea pentru ceea ce va face doctorul? Pai daca asa, sa dea laserul in mana pacientului sa se opereze singur, tot acelasi lucru este.

Mergand pe ideea ca doctorul in cauza a primit o super recomandare (era unul multumit ca l-a scapat de acnee), semneaza acel act, plateste banii si se da pe mana lui.

Domn' profesor in sus, Domn' profesor in jos... nu mai aveai loc de laudele asistentelor la adresa marelui profesor, la finalul operatiei.

Dupa operatie, au inceput vizitele zilnice la cabinet pentru prelucrarea locului operat... ceva normal.

Numai ca anormal era faptul ca asistenta care se ocupa de acest lucru era din ce in ce mai panicata la fiecarea 'prelucrare'. Se pare ca Domn' profesor a ratat operatia si 'cosul' cu tot cu puroi s-a extins si mai mult si era deja aproape de coloana.

... ca sa nu ma lungesc... nu a fost in stare sa repare situatia si intr-un final a avut obrazul sa recunoasca ca nu era de competenta lui aceasta situatie si l-a trimis pe prietenul meu catre un chirurg (unde iar s-a platit, dar macar a fost cu un folos). Chirurgul era putin socat de ce a putut sa 'mestereasca' Domn' profesor la un banal 'cos', era rana deschisa, plina cu puroi si daca se mai statea inca putin asa, ajungea la coloana/nerv, imi imaginez ce distractie ar fi fost atunci.

Ca o concluzie, nu era cos, era 'boala jeep-ului' sau boala pilonidala.

Cum sunt 'cazuri de groaza', sunt si cazuri bune in randul medicilor romani, nu trebuie uitate si cazurile de succes.

In cazul acesta, ce se putea de facut?! Ai semnat pe propria raspundere... nu ai ce sa reprosezi.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat