Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Malpraxis

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #31 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 00:04:10
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
De asta mi-e groaza ca n-o sa mai vreau niciodata sa ma intorc in tara ca nu cred ca traiesc sa apuc sa vad vre-o schimbare
Taica-miu imi tot bate capul la telefon ce frumos s-au asfaltat strazile din zona lor, cum s-a amenajat Hala Obor, ca s-au pus jardiniere cu flori nu stiu pe unde. Si au rezistat 3 zile!!! Si oamenii...il intreb eu, tot aia, nu? Tot asa se fura sulurile de hartie igienica la voi la facultate? Tot asa isi arunca femeile tampoanele pe fereastra in cartierele marginase, tot asa tre' sa te duci cu cadoul la doamna de la gradinita (frate-miu cica tre' sa dea toti parintii bani sa-i ia "doamnei" un aspirator nou ca are maaare nevoie!!!), tot asa te intreaba vecina de la 5 aia care poarta tot aurul din casa la gat...cat are baiatul leafa pe luna? Il intreb daca mai face nea Florica de la 6 jumari prajite la ora 6 dimineata de impute tot blocul, daca "doamna Jeni" sotia administratorului mai urla ca isterica la femeia de serviciu si scoala tot blocul la 5 dimineata, daca mai exista grilaj pentru picioare la intrarea in bloc sau il tot fura tiganii? Ca sa nu mai zic de nea Nelu vecinul de pe palier care a iesit cu toporul dupa amicii mei sa-i fugareasca pe scari ca cica i-a prins facand amor pe terasa blocului. Saracul...o fi avut un soc sa vada asa o scena, pe vremea lui ...ehhheeeiii...cred ca amor se facea doar cu pipeta, sub patura groasa si cu penseta enventual.

Taica-miu tace malc.
Răspuns cu citat
  #32 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 00:19:59
miras's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 15 iul 2011
Locaţie: sighisoara, Romania
Vârsta: 50
Dieta: imi numar caloriile. hipocaloric.
Date: 168cm, 63.1kg
Mesaje: 1.367
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

@sand.......

Citat:
Anterior postat de miras Vezi mesajul
poate ca erorile in spitale in romania sunt mai multe si sunt tratate cu nepasare. eu zic sa nu te lasi, sa cauti sprijin si sa te impui ca exemplu, cu siguranta sunt multe alte persoane care sunt in aceeasi situatie ca si tine, cauta i, sunt sigura ca exista asociatii de pacienti care au suferit din cauza tratamentelor in spitale sau din cauza superficialitatii medicilor din romania. .
miras, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1605 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1088 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #33 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 01:37:21
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

Citat:
Anterior postat de miras Vezi mesajul
poate ca erorile in spitale in romania sunt mai multe si sunt tratate cu nepasare. eu zic sa nu te lasi, sa cauti sprijin si sa te impui ca exemplu, cu siguranta sunt multe alte persoane care sunt in aceeasi situatie ca si tine, cauta i, sunt sigura ca exista asociatii de pacienti care au suferit din cauza tratamentelor in spitale sau din cauza superficialitatii medicilor din romania. .
Nu stiu ce sa comentez la chestia asta. Sa ajungi sa faci asociatia pacientilor care au scapat totusi cu viata? Asociatia pietonior care au fost calcati pe verde? Asociatia femeilor abuzate de sotii lor si tinute numai in suturi? Asociatia copiilor batuti cu sange rece de parintii lor? Si asa mai departe. Ar trebui pentru asta ca legea sa fie respectata, ca majoritatea judecatorilor sa fie corecti, sa nu fie politizat nimic, sa nu mearga cu spaga, sa fie respectate amenzile, sa se faca puscarie pentru orice mic furt, sa se afle peste tot oameni absolut normali, civilizati, cu bun simt. Sau daca nu peste tot, macar majoritatea sa fie cu bun simt, fara tzoape, fata mitocani, fara ghiogari, fara furtisaguri mici, fara agresivitate si neciopliti.

Normal e sa-si vada fiecare de treaba la locul lui, unde l-a pus Dumnezeu si sa fie om, nu animal. Asta se invata din familie, apoi in scoala, prin exemplul personal al parintilor, rudelor, vecinilor, ce vezi la tv, ce citesti in carti si asa mai departe. Ca se se miste ceva in Romania, trebuie ca fiecare om sa-si vada de treaba lui. Atat.
...
Cand am fost ultima data in Ro, in 2005, eram intr-o zi in trafic cu masina, sotul la volan. Si stateam la stop, absolut normal, nimic deosebit. Undeva in centrul Bucurestiului. Ei...a inceput unul in spatele nostru sa clacsoneze ca dementul. Absolut ca istericul, ziceai ca e posedat. In rest, liniste si pace. Cald, foarte cald, praf, trafic...stresul pe tip probabil cat casa.

Barbata-miu a stat foarte calm in continuare si am inceput sa comentam, de ce o clacsona in haaaalul asta nesanatosul asta? Pur si simplu nu se mai oprea, vroia sa ne miscam chiar si numai 1 mm. da' nu aveam unde. Si oricum toti stateau pe loc. Era un blocaj total, cum de multe ori se intampla.

La un moment dat a iesit din masina nebunul si a inceput sa injure, absolut ordinar. Ceva de genul de ce nu ne miscam in fata, noi adica, masina noastra. A stat barbata-miu ce a stat poate 1 minut in timp ce ala urla facand efectiv spume la gura. Scotea din el tot jegul pe gura, ce-i venea asa...era absolut halucinant. Probabil ca in ziua aia uitase sa-si ia pastilele, calmantele, nu stiu ce anume. Femei prin jur, batrane, tinere, copii mici traversau strada...toti se uitau absolut siderati la descreierat.

Si l-am vazut pe barbata-miu ca se apleaca ia o manivela enorma de pe jos si iese din masina. Am incremenit subit. Acum inchipuie-ti sotul meu, este spre 1,90 cm. muschi compacti, spate lat, figura de killer (de soldat SS), cu manivela in mana si fata impasibila. Nu mai tin minte ce i-a zis omului dar atata tin minte ca l-a injurat numai o data...ceva ce nu am mai auzit niciodata, ceva ingrozitor (a facut armata cu puscariasi si ciobani fiindca asa faceau cei cu rude in strainatate si sotul meu are ambii parinti neromani deci ...era dusmanul de clasa). A intrat ala in masina instantaneu si s-a inverzit la fata. Tremura chilotul pe el de frica. Dupa aia a fost liniste, si am mai stat nu stiu cat in trafic pana s-a miscat totul.

Din ziua aia sotului meu i s-a taiat de Ro. Si mie dealtfel. Nu pot sa zic ca nu mi-e dor de rude si amici, de locurile copilariei mele dar nu mai rezist psihic intr-o lume in care predomina descreieratii scapati din padure. Nu vreau sa ajung sa umblu cu manivela dupa mine, cu pistolul in poseta si alte chestii ca in vestul salbatic. Mi-e sila sa dau spaga la gradi pentru doamna, la functionara agramata de la ghiseu cu unghiile lungi cu sclipici precum o vrajitoare care e mereu in pauza de...ciorba mancata din borcan, la asistenta medicala fara pic de inima din spital, la medicul sictirit, la preotul care pretinde ca sa-mi ingroape mortul, nu pot sa ma mai cert cu soferul de taxi care nu da drumul la aparat, cu taranul din piata care ma fura la cantar, cu chelnerul care-mi umfla de 6 ori pretul la mamaliga cu branza comandata...sperand sa fiu neatenta.

I-am dat mamei mele un cercel din aur, foarte dragut sub forma de fluture, cu pietre etc. sa mi-l faca medalion la un bijutier in Bucuresti. Si dupa ce i-a furat (racait efectiv) tot aurul de pe cercel...a pretins ca nu era din aur ci doar suflat si ca nu se poate face medalion din el. Bine, era suflat...da' ce &^#$@+ ai avut de ai simtit nevoia sa-mi furi rahatul de aur de pe el? Nici un gram macar. Cateva puncte. Si a fost foarte senin, i-a dat mamei cercelul inapoi si mama a plecat si l-a lasat in nebuloasa lui de animal preistoric sa-si continue viata de tata de familie, sot, viitor bunic, vecin, votant etc. Imi imaginez satisfactia mareata pe care a avut-o la ideea ca uite iar i-a mers cu ciupeala, un pic azi, un pic maine...eheeei, ce le-a tras el clapa la fraieri. Si-a fericit si el ziua aia cumva, limbricul.

Nu am mai avut ce sa fac cu cercelul, era terminat, tzandari asa ca l-am aruncat sa nu-l mai vad.
Răspuns cu citat
  #34 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 08:28:22
miras's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 15 iul 2011
Locaţie: sighisoara, Romania
Vârsta: 50
Dieta: imi numar caloriile. hipocaloric.
Date: 168cm, 63.1kg
Mesaje: 1.367
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

prin quote ul meu doar am vrut sa nu raspund inca o data. nu stiu de ce mie mi ai dat quote.

1. eu a trebuit sa fiu operata, ma aflu in austria, imi platesc asigurarile in austria, deci operatia pe care am suportat o in 2009 nu m ar fi costat nimic. m am intors in romania sa ma operez pentru ca fix inainte sa mi se intample accidentul la stirile austriace am auzit despre cum au amputat piciorul gresit al unui paicient. in romania nu am auzit inca niciodata nicaieri despre lucruri de genul asta, mi s a parut mult mai safe sa ma duc acasa si sa ma tratez acasa, desi in austria nu m ar fi costat nimic, nici spaga nu ar fi trebuit sa dau.

2. imi pare sincer rau de ceea ce i sa intamplat femeii. prietena mea, sfatuitoarea mea online, care este medic si doreste sa ramana anonim imi zice, ca nu a fost malpraxis cazul asta ci, femeia a avut ghinionul sa prinda un virus de spital, care virus este foarte rezistent si nu moare repede si oricum. faptul ca medicul a plecat sa si vada de treaba in paris nu are nimic de a face cu suferinta ei ulterioara. deci, nu a fost caz de malpraxis.

3. despre nesimtire in general putem vorbi mult si putem scrie romane.
miras, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1605 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1088 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de miras; 01 dec 2011 at 08:34:36.
Răspuns cu citat
  #35 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 09:07:22
miras's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 15 iul 2011
Locaţie: sighisoara, Romania
Vârsta: 50
Dieta: imi numar caloriile. hipocaloric.
Date: 168cm, 63.1kg
Mesaje: 1.367
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

nu vreau sa par insensibila prin ceea ce am scris mai sus. imi pare nespus de rau de ceea ce i s a intamplat, ideal ar fi fost sa nu i se intample si sa nu trebuiasca sa sufere dintro eroare, dar al sistemului sanitar care exista in romania. sunt convisa ca virusuri de spital exista pretutindeni in toate spitalele din lume, mai mult sau mai putin.
consider ca trebuie sa se dea un exemplu/precedent. cineva trebuie sa urle tare ca nepasarea din romania sa inceteze. @sand, ai dreptate insa, nu trebuie decat fiecare sa si vada de treaba, sa isi cunoasca locul si sa invete sa aiba bun simt, sa nu se mai simta mandru prin faptul ca a reusit sa "traga teapa" cuiva. nesimtirea sa nu mai fie o lauda.
miras, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1605 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1088 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #36 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 11:22:42
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

[QUOTE=Sand;863967]
Din ziua aia sotului meu i s-a taiat de Ro. Si mie dealtfel. Nu pot sa zic ca nu mi-e dor de rude si amici, de locurile copilariei mele dar nu mai rezist psihic intr-o lume in care predomina descreieratii scapati din padure. Nu vreau sa ajung sa umblu cu manivela dupa mine, cu pistolul in poseta si alte chestii ca in vestul salbatic. Mi-e sila sa dau spaga la gradi pentru doamna, la functionara agramata de la ghiseu cu unghiile lungi cu sclipici precum o vrajitoare care e mereu in pauza de...ciorba mancata din borcan, la asistenta medicala fara pic de inima din spital, la medicul sictirit, la preotul care pretinde ca sa-mi ingroape mortul, nu pot sa ma mai cert cu soferul de taxi care nu da drumul la aparat, cu taranul din piata care ma fura la cantar, cu chelnerul care-mi umfla de 6 ori pretul la mamaliga cu branza comandata...sperand sa fiu neatenta.
[QUOTE]
Subscriu. Cand ma apuca dorul de Romania e destul sa-mi amintesc chestii de genul si imi trece rapid.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #37 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 11:25:30
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

Citat:
Anterior postat de miras Vezi mesajul
1. eu a trebuit sa fiu operata, ma aflu in austria, imi platesc asigurarile in austria, deci operatia pe care am suportat o in 2009 nu m ar fi costat nimic. m am intors in romania sa ma operez pentru ca fix inainte sa mi se intample accidentul la stirile austriace am auzit despre cum au amputat piciorul gresit al unui paicient. in romania nu am auzit inca niciodata nicaieri despre lucruri de genul asta, mi s a parut mult mai safe sa ma duc acasa si sa ma tratez acasa, desi in austria nu m ar fi costat nimic, nici spaga nu ar fi trebuit sa dau.
Eu nu m-as fi riscat in locul tau. Ai avut ocazia sa citesti in presa austriaca despre acele cazuri doar pt ca sunt raritati si de aceea se incadreaza la rubrica senzational. La noi sunt ceva asa obisnuit incat nu se mai scrie despre ele.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #38 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 13:09:38
miras's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 15 iul 2011
Locaţie: sighisoara, Romania
Vârsta: 50
Dieta: imi numar caloriile. hipocaloric.
Date: 168cm, 63.1kg
Mesaje: 1.367
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

in spitalul in care am fost eu, nu se dadea spagi asistentelor, eu cel putin nu am dat, am fost intrun spital de stat. am vrut sa i dau insa unei infirmiere care m a ajutat la plecare sa ma incalt, a refuzat. de la manuta, piciorus, si alte diminutive nu au incetat asistentele sa mi zica. i am dat medicului spaga, comparativ cu alte paciente ale altor medici, dar suferinde de aceeasi boala ca si mine, mult mai putin, probabil din cauza asta mi a dat informatii mai putine. dar pe bune... in romania mass media abia asteapta o farama de stire sa faca ditamai scandalul. deci, nu am auzit de povesti de genul in romania. dar, daca sunteti asa de sigure,atunci binevoiti sa ne povestiti din experienta voastra directa si nu din auzite,adica folclor.
miras, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1605 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1088 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #39 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 15:10:23
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

Citat:
Anterior postat de miras Vezi mesajul
in spitalul in care am fost eu, nu se dadea spagi asistentelor, eu cel putin nu am dat, am fost intrun spital de stat. am vrut sa i dau insa unei infirmiere care m a ajutat la plecare sa ma incalt, a refuzat. de la manuta, piciorus, si alte diminutive nu au incetat asistentele sa mi zica. i am dat medicului spaga, comparativ cu alte paciente ale altor medici, dar suferinde de aceeasi boala ca si mine, mult mai putin, probabil din cauza asta mi a dat informatii mai putine. dar pe bune... in romania mass media abia asteapta o farama de stire sa faca ditamai scandalul. deci, nu am auzit de povesti de genul in romania. dar, daca sunteti asa de sigure,atunci binevoiti sa ne povestiti din experienta voastra directa si nu din auzite,adica folclor.
Ok caz vazut cu ochii mei: pacienta cu cancer de san, i se extirpa sanul sanatos in loc de cel bolnav, este trimisa acasa si moare. Fiica pacientei, studenta la medicina in ultimul an face reclamatie. Urmarea: unul din profesorii ei, prieten cu "acuzatul" o intreaba sugestiv "tu vrei sa mai termini facultatea asta vreodata?" Evident fata isi retrage reclamatia. Ai auzit ceva in presa despre asta? Eu nu!
Ai auzit ceva in presa despre cazul despre care am spus cu cateva mesaje in urma? Probabil ca nu! Si lista ar continua la infinit...
Problema sta tocmai invers, amatorii de presa din Romania sunt satui peste cap de problema sistemului medical, nu dau bani sa citeasac asa ceva, prefera sa citeasca despre viata privata aunor asa zise vedete, si presa se conformeaza si scrie conform cerintelor. Ce caz de malpraxis a ajuns vreodata in presa in afara de celebrul chirurg Ciomu? De ce crezi ca a facut atata senzatie? Ca era primul caz? Nu, ci pt ca era vorba de penisul bietului pacient, si chestii de genul asta fac senzatie...
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
  #40 (permalink)  
Vechi 01 dec 2011, 17:03:25
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Malpraxis

Sa va povestesc si eu un caz...

In toamna anului 2007, un prieten apropiat merge la seful sectiei de dermatologie a Spit. Univ. Elias cu o problema pe care o avea la spate. Acest doctor lucreaza si la Bioderm.

Cand mergi la un doctor ai credinta ca in urma invetigatiilor facute, acesta va identifica problema si te va trata sau te va redirectiona catre un doctor specializat in problema ta.

Bun... Domn' profesor ia problema in mainile lui.
Si cel mai probabil mergand pe ideea ca este un banal cos la baza unui fir de par, recomanda o operatie cu laser.

Surpriza, operatie cu laser pe raspunderea ta... semnezi un document pe propria raspundere... interesant nu?! cum adica sa porti raspunderea pentru ceea ce va face doctorul? Pai daca asa, sa dea laserul in mana pacientului sa se opereze singur, tot acelasi lucru este.

Mergand pe ideea ca doctorul in cauza a primit o super recomandare (era unul multumit ca l-a scapat de acnee), semneaza acel act, plateste banii si se da pe mana lui.

Domn' profesor in sus, Domn' profesor in jos... nu mai aveai loc de laudele asistentelor la adresa marelui profesor, la finalul operatiei.

Dupa operatie, au inceput vizitele zilnice la cabinet pentru prelucrarea locului operat... ceva normal.

Numai ca anormal era faptul ca asistenta care se ocupa de acest lucru era din ce in ce mai panicata la fiecarea 'prelucrare'. Se pare ca Domn' profesor a ratat operatia si 'cosul' cu tot cu puroi s-a extins si mai mult si era deja aproape de coloana.

... ca sa nu ma lungesc... nu a fost in stare sa repare situatia si intr-un final a avut obrazul sa recunoasca ca nu era de competenta lui aceasta situatie si l-a trimis pe prietenul meu catre un chirurg (unde iar s-a platit, dar macar a fost cu un folos). Chirurgul era putin socat de ce a putut sa 'mestereasca' Domn' profesor la un banal 'cos', era rana deschisa, plina cu puroi si daca se mai statea inca putin asa, ajungea la coloana/nerv, imi imaginez ce distractie ar fi fost atunci.

Ca o concluzie, nu era cos, era 'boala jeep-ului' sau boala pilonidala.

Cum sunt 'cazuri de groaza', sunt si cazuri bune in randul medicilor romani, nu trebuie uitate si cazurile de succes.

In cazul acesta, ce se putea de facut?! Ai semnat pe propria raspundere... nu ai ce sa reprosezi.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dieta, jurnale, malpraxis, ro, sanatos, slabit, slabute


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole