Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

9 months to go!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #831 (permalink)  
Vechi 04 mai 2012, 09:05:03
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de lisha Vezi mesajul
Buna fetelor...ce fac burticile si mamicile?

sunteti bine?
Neata!

Noi suntem binisor, nu chiar bine. Am inceput sa am mainile si picioarele cam umflate, aseara aveam tensiunea 13 cu 7, un pic marita... Vreau sa-mi fac luni analizele pentru preeclampsie, sper din tot sufletul sa le fac degeaba Am luat in greutate destul de mult (deja peste 10 kg), dar vad ca mi-a mai scazut pofta de mancare si poftele in general, asa ca sper ca o sa pun mai putine kg in viitor.
Fetita mea are program de dansuri si activitati sportive toata noaptea, de ma trezeste si pe mine sa ii tin companie. Nu-i de mirare ca ziua misca mai rar, e obosita domnisoara Aida
In rest, infectia mea urinara nu a vrut sa plece cu tot cu antibiotice, asa ca imi ramane doar sa savurez 2L de ceai de codite de cirese si de merisor pe zi si speranta ca se va mai ameliora putin.
Gandul ca fiecare zi ma duce mai aproape de nastere ma emotioneaza teribil
__________________
Răspuns cu citat
  #832 (permalink)  
Vechi 04 mai 2012, 10:21:21
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Buna burticilor si mamicilor
Eu mi-am facut ieri morfologia fetala, si se pare ca si eu am o fetita, asa ma bucur, sotul deja ma striga pe numele ei, "Alisa", si cand vine si cand pleaca tot Alisa imi zice.
La morfologie mi-a zis ca e bine, dezvoltata exact la termen, 21 de saptamani, e intreaga, i-am vazut degetelele, si mainile si picioarele, si gurita, tot scotea limba...asa ma amuza, cand trecea peste fata ei scotea limba.
Eu am fost ingrijorata pentru inima, pentru ca eu am ceva probleme cu inima si imi era frica sa nu aiba si ea ceva, dar se pare ca e foarte bine inima si stomacelu si vezica, ce m-a ingrijoreaza si un pic ma pune pe ganduri e ca se vede pe rinichiul stang o pata neagra....si dr mi-a zis ca aia nu trebuia sa fie. Mi-a zis sa nu ma panichez, ca deocamdata rinichii nu sunt maturi, abia pe la 30-32 de saptamani sunt maturi, si deocamdata nu avem ce face decat sa ii urmarim atent sa vedem cum evoloeaza. Sper ca peste 3 saptamani cand merg iar la control sa fie binei sa fi fost ceva trecator.
Sarcina mea e tot foarte joasa, mi-a zis sa ma astept la sangerari din luna 6, si sa nu fac nici un efort.Placenta apasa foarte tare pe colul uterin si imi zicea ca ii e frica ca peste cateva saptamani sa nu se rupa membranele. Se pare ca degeaba m-am simtit eu mai bine ca sarcina nu se ridica. Sper sa ajung cu bine la 34 de saptamani, atat mi-a zis medicul ca ar fi minim, sa fie fetita cat de cat pregatita de viata extrauterina.
Iulia si eu am pofta de mancare, dar nu pot sa mananc mult, ca imediat simt ca mi se umple stomacul, si apoi abia ma misc, daca mananc mai mult. Sper sa fie alarma falsa, si nu ai nimic de-a face cu preclampsia. Eu mi-am luat tensiunea de vreo 2 zile si e bine, 11 cu 6 , doar pulsul este 125, dar la mine e ceva normal sa fie asa. Ce sa-i faci fetitei, doar e sportiva de pe acum...eu tare ma bucur cand o simt, daca trec cateva ore si nu da nici un semn, deja ma pune pe ganduri...ma si pun pe spate, ca atunci o simt cel mai bine
Sa continui cu ceaiul, ca numai bine iti poate face.
Stefania bebeu tau se pare ca e foarte cuminte, sper sa fie si a mea la fel, sa nu samene cu mine, ca eu am fost dracusor.
Peste cat timp o sa poti sa-l ridici singura pe bebe? Si noapte se trezeste sotul tau sa ti-l de-a la alaptat?
Isha tu ce mai faci? Fetitat ta cum e? Creste? Cum va descurcati?
Costina ai gasit pana la urma unde sa faci morfologia?
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

Răspuns cu citat
  #833 (permalink)  
Vechi 04 mai 2012, 13:04:35
lisha's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 nov 2011
Locaţie: alba, Romania
Date: 160cm, 69kg
Mesaje: 365
Aprecieri acordate: 15
Am fost apreciat(a) de 221 ori in 94 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

fetita e ff bine...creste e tot mai soada stie rade cand te joci cu ea...e asa de scumpa...abea astept sa mai creasca un pic....sa ma inteleg bine cu ea

stie papa singura...nu mai vrea sa ii dau eu ii pun sticluta sprijinita cu ceva si trage ea cum are chef...uneori aprope o ora tot molfaie la sticluta...asa scumpa e cand isi pune mainile pe sticluta, i place ca e calda
de la o luna jumate inceput sa doarma toata noptea fara sa manance...asa de bine e ma pot odihni si eu
colici incep incet incet sa se duca are tot mai rar....cand nu o doare burtica nici nu stiu ca am copil in casa...cand sunt in bucatarie o pun in carucior sau in scoica si bombane singura...pana isi aduce aminte ca e gingura apoi miauan putin...si incep s avb cu ea si iar incepe joaca ei, nu-i place sa stea singura....daca nu sunt langa ea ii mai pun muzica...

cand va merge in picioare va fi vai de picioarele mele e ff repede....da din maini si din picioare nonstop...nu are stare deloc...exact ca sotul

in rest eu am tinut rina 2 sapt si nu am slabit delocccccc ....fac cu capul am mancat cum scrie, m-am chinuit sa imi fac mancare anume de regim, numai eu stiu cum ca nu prea ma inghesuie timpul....azi m-am urcat pe cantar si tot 69 am.....deci de azi schimb foaia manac orice cate putin si incerc sa fac sport....

eu inainte sa fiu insarcinata daca tineam o cura slabeam garantat...acum e fff greu...nu stiu ce sa mai fac...

daca mi-ar mai trece durerea de spate ar fi ff bine ca as face ceva mai mult sport nu doar mers pe jos si alergat cate putin....dar...simt ca nu e bine cu spatele meu

de sapt viitoare incep si examenele, disertatia nu mi gata....asa stresata nu tin minte sa fi fost vre-odata
lisha, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1628 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1111 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #834 (permalink)  
Vechi 04 mai 2012, 20:24:18
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
Buna burticilor si mamicilor
Eu mi-am facut ieri morfologia fetala, si se pare ca si eu am o fetita, asa ma bucur, sotul deja ma striga pe numele ei, "Alisa", si cand vine si cand pleaca tot Alisa imi zice.
La morfologie mi-a zis ca e bine, dezvoltata exact la termen, 21 de saptamani, e intreaga, i-am vazut degetelele, si mainile si picioarele, si gurita, tot scotea limba...asa ma amuza, cand trecea peste fata ei scotea limba.
Eu am fost ingrijorata pentru inima, pentru ca eu am ceva probleme cu inima si imi era frica sa nu aiba si ea ceva, dar se pare ca e foarte bine inima si stomacelu si vezica, ce m-a ingrijoreaza si un pic ma pune pe ganduri e ca se vede pe rinichiul stang o pata neagra....si dr mi-a zis ca aia nu trebuia sa fie. Mi-a zis sa nu ma panichez, ca deocamdata rinichii nu sunt maturi, abia pe la 30-32 de saptamani sunt maturi, si deocamdata nu avem ce face decat sa ii urmarim atent sa vedem cum evoloeaza. Sper ca peste 3 saptamani cand merg iar la control sa fie binei sa fi fost ceva trecator.
Sarcina mea e tot foarte joasa, mi-a zis sa ma astept la sangerari din luna 6, si sa nu fac nici un efort.Placenta apasa foarte tare pe colul uterin si imi zicea ca ii e frica ca peste cateva saptamani sa nu se rupa membranele. Se pare ca degeaba m-am simtit eu mai bine ca sarcina nu se ridica. Sper sa ajung cu bine la 34 de saptamani, atat mi-a zis medicul ca ar fi minim, sa fie fetita cat de cat pregatita de viata extrauterina.
Iulia si eu am pofta de mancare, dar nu pot sa mananc mult, ca imediat simt ca mi se umple stomacul, si apoi abia ma misc, daca mananc mai mult. Sper sa fie alarma falsa, si nu ai nimic de-a face cu preclampsia. Eu mi-am luat tensiunea de vreo 2 zile si e bine, 11 cu 6 , doar pulsul este 125, dar la mine e ceva normal sa fie asa. Ce sa-i faci fetitei, doar e sportiva de pe acum...eu tare ma bucur cand o simt, daca trec cateva ore si nu da nici un semn, deja ma pune pe ganduri...ma si pun pe spate, ca atunci o simt cel mai bine
Sa continui cu ceaiul, ca numai bine iti poate face.
Stefania bebeu tau se pare ca e foarte cuminte, sper sa fie si a mea la fel, sa nu samene cu mine, ca eu am fost dracusor.
Peste cat timp o sa poti sa-l ridici singura pe bebe? Si noapte se trezeste sotul tau sa ti-l de-a la alaptat?
Isha tu ce mai faci? Fetitat ta cum e? Creste? Cum va descurcati?
Costina ai gasit pana la urma unde sa faci morfologia?
Si mie mi-a spus la morfologie ca rinichii nu se vad bine, dar la fel, ca la varsta aia de sarcina e normal sa fie asa, ca nu-s formati complet.

Sa-ti traiasca fetita cu fundita si sa ajungeti sanatoase la termen frumos nume, Alisa
__________________
Răspuns cu citat
  #835 (permalink)  
Vechi 05 mai 2012, 08:13:42
costina89's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 05 mai 2011
Locaţie: ....., Romania
Vârsta: 34
Date: 164cm, 99.3kg
Mesaje: 2.646
Aprecieri acordate: 1.424
Am fost apreciat(a) de 1.602 ori in 1.090 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
Buna burticilor si mamicilor
Eu mi-am facut ieri morfologia fetala, si se pare ca si eu am o fetita, asa ma bucur, sotul deja ma striga pe numele ei, "Alisa", si cand vine si cand pleaca tot Alisa imi zice.
La morfologie mi-a zis ca e bine, dezvoltata exact la termen, 21 de saptamani, e intreaga, i-am vazut degetelele, si mainile si picioarele, si gurita, tot scotea limba...asa ma amuza, cand trecea peste fata ei scotea limba.
Eu am fost ingrijorata pentru inima, pentru ca eu am ceva probleme cu inima si imi era frica sa nu aiba si ea ceva, dar se pare ca e foarte bine inima si stomacelu si vezica, ce m-a ingrijoreaza si un pic ma pune pe ganduri e ca se vede pe rinichiul stang o pata neagra....si dr mi-a zis ca aia nu trebuia sa fie. Mi-a zis sa nu ma panichez, ca deocamdata rinichii nu sunt maturi, abia pe la 30-32 de saptamani sunt maturi, si deocamdata nu avem ce face decat sa ii urmarim atent sa vedem cum evoloeaza. Sper ca peste 3 saptamani cand merg iar la control sa fie binei sa fi fost ceva trecator.
Sarcina mea e tot foarte joasa, mi-a zis sa ma astept la sangerari din luna 6, si sa nu fac nici un efort.Placenta apasa foarte tare pe colul uterin si imi zicea ca ii e frica ca peste cateva saptamani sa nu se rupa membranele. Se pare ca degeaba m-am simtit eu mai bine ca sarcina nu se ridica. Sper sa ajung cu bine la 34 de saptamani, atat mi-a zis medicul ca ar fi minim, sa fie fetita cat de cat pregatita de viata extrauterina.
Iulia si eu am pofta de mancare, dar nu pot sa mananc mult, ca imediat simt ca mi se umple stomacul, si apoi abia ma misc, daca mananc mai mult. Sper sa fie alarma falsa, si nu ai nimic de-a face cu preclampsia. Eu mi-am luat tensiunea de vreo 2 zile si e bine, 11 cu 6 , doar pulsul este 125, dar la mine e ceva normal sa fie asa. Ce sa-i faci fetitei, doar e sportiva de pe acum...eu tare ma bucur cand o simt, daca trec cateva ore si nu da nici un semn, deja ma pune pe ganduri...ma si pun pe spate, ca atunci o simt cel mai bine
Sa continui cu ceaiul, ca numai bine iti poate face.
Stefania bebeu tau se pare ca e foarte cuminte, sper sa fie si a mea la fel, sa nu samene cu mine, ca eu am fost dracusor.
Peste cat timp o sa poti sa-l ridici singura pe bebe? Si noapte se trezeste sotul tau sa ti-l de-a la alaptat?
Isha tu ce mai faci? Fetitat ta cum e? Creste? Cum va descurcati?
Costina ai gasit pana la urma unde sa faci morfologia?
Am gasit si eu pana la urma unde sa fac morfologia,pe 15 am programare,abia astept.Ieri am fost la stomatolog...in sfarsit unul capabil care sa stie ce sa imi faca,intruct am facut infectie a masea sunt pe ampicilina 1/6ore timp de 5 zile,luni am programare iar ca sa se mai uite la ea si sa mai imi desfunde canalele si apoi daca e totul bine imi pune plomba.
fetelor voi pana acm cate kilograme ati luat?pe mine ma cam sperie pt ca de la paste incoace am luat 4,5kg,in total vreo 5 de la inceputul sarcinii....mi se par cam multe intrun timp scurt.Mam tot laudat eu ca ma apuc sa imi fac un program de masa cat mai sanats dar nu am reusit...ma bantuie ciocolata din casa si restul dulciurilor,plus ca eu am o problema cu cola...am reusit si am mai rarito dar tot beau un pahar pe zi.Mie frica sa nu iau prea multe kg pt ca cu prima sarcina am sarit de 20.Chiar ar trebui sa imi fac un program de masa si sa nu mai mananc atata ciocolata alba/neagra nu conteaza,tot dulce e dar tot aman,imi trebuie un imbold.
Uff ,greu rau cu infectiile astea urinare,eu la a doua sarcina am avut una si am luat o multime de antibiotic pana mi-a trecut,ma saturasem de cat augumentin bagasem in mine si dupa ce ia trecut infectia am luat streptococulB,alta distractie si aici pt ca nici asta nu vroia sa ma lase,mai mai sa nasc prin czariana pt ca nu imi trecea.
sanatate multa burticute si mamici
Răspuns cu citat
  #836 (permalink)  
Vechi 05 mai 2012, 12:39:11
Laura's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 14 aug 2009
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1700 calorii
Date: 168cm, 59.9kg
Mesaje: 3.843
Aprecieri acordate: 2.890
Am fost apreciat(a) de 1.927 ori in 960 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de lisha Vezi mesajul
fetita e ff bine...creste e tot mai soada stie rade cand te joci cu ea...e asa de scumpa...abea astept sa mai creasca un pic....sa ma inteleg bine cu ea

stie papa singura...nu mai vrea sa ii dau eu ii pun sticluta sprijinita cu ceva si trage ea cum are chef...uneori aprope o ora tot molfaie la sticluta...asa scumpa e cand isi pune mainile pe sticluta, i place ca e calda
de la o luna jumate inceput sa doarma toata noptea fara sa manance...asa de bine e ma pot odihni si eu
colici incep incet incet sa se duca are tot mai rar....cand nu o doare burtica nici nu stiu ca am copil in casa...cand sunt in bucatarie o pun in carucior sau in scoica si bombane singura...pana isi aduce aminte ca e gingura apoi miauan putin...si incep s avb cu ea si iar incepe joaca ei, nu-i place sa stea singura....daca nu sunt langa ea ii mai pun muzica...

cand va merge in picioare va fi vai de picioarele mele e ff repede....da din maini si din picioare nonstop...nu are stare deloc...exact ca sotul

in rest eu am tinut rina 2 sapt si nu am slabit delocccccc ....fac cu capul am mancat cum scrie, m-am chinuit sa imi fac mancare anume de regim, numai eu stiu cum ca nu prea ma inghesuie timpul....azi m-am urcat pe cantar si tot 69 am.....deci de azi schimb foaia manac orice cate putin si incerc sa fac sport....

eu inainte sa fiu insarcinata daca tineam o cura slabeam garantat...acum e fff greu...nu stiu ce sa mai fac...

daca mi-ar mai trece durerea de spate ar fi ff bine ca as face ceva mai mult sport nu doar mers pe jos si alergat cate putin....dar...simt ca nu e bine cu spatele meu

de sapt viitoare incep si examenele, disertatia nu mi gata....asa stresata nu tin minte sa fi fost vre-odata
Ma bucur ca e bine scumpetea ta, e foarte bine ca doarme noaptea, din cate am auzit cam rar dorm toata noaptea cand sunt inca mici. Cred ca e tare frumos sa o vezi cum creste sub ochii tai, abia astept si eu sa o tin in brate.
Nu te stresa cu dieta. Depinde de persoana, dar dupa parerea mea Rina e o dieta care are foarte multe lipsuri, carente mari, si multe persoane se plang de dureri de cap in urma ei. Eu nu as putea sa o tin nici in ruptul capului.
Eu zic sa iti faci tu o dieta personalizata cu 3 mese si gustari, si sa renunti la paine, dulciuri, sucuri, prajeli, sti tu ce e rau, si plimbare multa cu fetita, daca te dor spatele si nu poti face sport. Cu siguranta o sa ai rezultate, doar sa ai rabdare si ambitie.
Nu are cine sa te ajute cu fetita ca sa poti sa inveti si sa mai lucrezi la dizertatie? Eu o sa am dizertatia in iarna- primavara, si sper sa ma ajute sotul, ca sa fac fata.
Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul


Si mie mi-a spus la morfologie ca rinichii nu se vad bine, dar la fel, ca la varsta aia de sarcina e normal sa fie asa, ca nu-s formati complet.

Sa-ti traiasca fetita cu fundita si sa ajungeti sanatoase la termen frumos nume, Alisa
Multumesc Iulia, sper sa fie asa, si cand mai merg la ecograf sa imi zica ca totul e bine. La fel e si numele ales pentru printesa ta, tare frumos. Sanatate multa
Citat:
Anterior postat de costina89 Vezi mesajul
Am gasit si eu pana la urma unde sa fac morfologia,pe 15 am programare,abia astept.Ieri am fost la stomatolog...in sfarsit unul capabil care sa stie ce sa imi faca,intruct am facut infectie a masea sunt pe ampicilina 1/6ore timp de 5 zile,luni am programare iar ca sa se mai uite la ea si sa mai imi desfunde canalele si apoi daca e totul bine imi pune plomba.
fetelor voi pana acm cate kilograme ati luat?pe mine ma cam sperie pt ca de la paste incoace am luat 4,5kg,in total vreo 5 de la inceputul sarcinii....mi se par cam multe intrun timp scurt.Mam tot laudat eu ca ma apuc sa imi fac un program de masa cat mai sanats dar nu am reusit...ma bantuie ciocolata din casa si restul dulciurilor,plus ca eu am o problema cu cola...am reusit si am mai rarito dar tot beau un pahar pe zi.Mie frica sa nu iau prea multe kg pt ca cu prima sarcina am sarit de 20.Chiar ar trebui sa imi fac un program de masa si sa nu mai mananc atata ciocolata alba/neagra nu conteaza,tot dulce e dar tot aman,imi trebuie un imbold.
Uff ,greu rau cu infectiile astea urinare,eu la a doua sarcina am avut una si am luat o multime de antibiotic pana mi-a trecut,ma saturasem de cat augumentin bagasem in mine si dupa ce ia trecut infectia am luat streptococulB,alta distractie si aici pt ca nici asta nu vroia sa ma lase,mai mai sa nasc prin czariana pt ca nu imi trecea.
sanatate multa burticute si mamici
Bafta la morfologie! La ce pret ai gasit pana la urma?
Eu pana acum am pus cam 4-4,5 kg. Cu Pastele si eu am pus cam 2 kg, ca nu m-am abtinut de la nimic, dar acuma incerc si eu sa mananc cat mai multe legume si verdeturi, dar nu-mi iese in fiecare zi, ieri de exemplu, am mancat multaaaa paine, ca aveam pofta de paine cu untura si cu ridichi si rosii. Sport nu pot sa fac nimic, si un pic am si eu teama sa nu ma ingras prea tare, ca tare greu slabesc. Sper sa nu trec de 80 de kg, dar pana la urma vad eu.
__________________
Gardianul de care am nevoie - jurnalul meu.

Răspuns cu citat
  #837 (permalink)  
Vechi 05 mai 2012, 15:32:01
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de costina89 Vezi mesajul
Am gasit si eu pana la urma unde sa fac morfologia,pe 15 am programare,abia astept.Ieri am fost la stomatolog...in sfarsit unul capabil care sa stie ce sa imi faca,intruct am facut infectie a masea sunt pe ampicilina 1/6ore timp de 5 zile,luni am programare iar ca sa se mai uite la ea si sa mai imi desfunde canalele si apoi daca e totul bine imi pune plomba.
fetelor voi pana acm cate kilograme ati luat?pe mine ma cam sperie pt ca de la paste incoace am luat 4,5kg,in total vreo 5 de la inceputul sarcinii....mi se par cam multe intrun timp scurt.Mam tot laudat eu ca ma apuc sa imi fac un program de masa cat mai sanats dar nu am reusit...ma bantuie ciocolata din casa si restul dulciurilor,plus ca eu am o problema cu cola...am reusit si am mai rarito dar tot beau un pahar pe zi.Mie frica sa nu iau prea multe kg pt ca cu prima sarcina am sarit de 20.Chiar ar trebui sa imi fac un program de masa si sa nu mai mananc atata ciocolata alba/neagra nu conteaza,tot dulce e dar tot aman,imi trebuie un imbold.
Uff ,greu rau cu infectiile astea urinare,eu la a doua sarcina am avut una si am luat o multime de antibiotic pana mi-a trecut,ma saturasem de cat augumentin bagasem in mine si dupa ce ia trecut infectia am luat streptococulB,alta distractie si aici pt ca nici asta nu vroia sa ma lase,mai mai sa nasc prin czariana pt ca nu imi trecea.
sanatate multa burticute si mamici
Draga Costina si mie mi-au gasit cu o saptaman inainte de nastere stafilococul de tip B si mai rau a fost ca a aparut si la bebe, iar dupa nastere a trebuit sa indur tratament cu antibiotice injectabil, iar bebe prin lapte si in manuta.

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
.
Stefania bebeu tau se pare ca e foarte cuminte, sper sa fie si a mea la fel, sa nu samene cu mine, ca eu am fost dracusor.
Peste cat timp o sa poti sa-l ridici singura pe bebe? Si noapte se trezeste sotul tau sa ti-l de-a la alaptat?
Isha tu ce mai faci? Fetitat ta cum e? Creste? Cum va descurcati?
Costina ai gasit pana la urma unde sa faci morfologia?
Draga Laura,
Da, copilasul meu este foarte cuminte, nopatea nu face galagie, ziua doarme si se agita doar daca e prea cald sau vrea ceva anume. Nu are colici si poate de aceea este asa de cuminte.
Nici eu nu eram asa de cuminte cand am fost micuta (din ce imi povesteste mama mea).
Abia peste o luna voi putea sa-l ridic pe bebe. Pana ieri (04.05.2012) se trezea sotul sa imi dea copilul sa-l alaptez si sa-l schimb, dar el ieri a trebuit sa plece din localitate cu treaba si acum ma ajuta mama mea.
Mie imi pare bine ca a fost foarte bine la morfologie, iar cu rinichii nu-ti face griji. Sunt sigura ca va fi bine, mai ales ca mai este pana nasti. Numai sa ai tu grija sa nu faci efort si sa respecti toate indicatiile medicului ca sa ajungi cu sarcina la termen, in asa fel incat sa va fie bine si tie si copilei tale.

Va pup!

Stef
Răspuns cu citat
  #838 (permalink)  
Vechi 06 mai 2012, 09:11:13
costina89's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 05 mai 2011
Locaţie: ....., Romania
Vârsta: 34
Date: 164cm, 99.3kg
Mesaje: 2.646
Aprecieri acordate: 1.424
Am fost apreciat(a) de 1.602 ori in 1.090 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul

Bafta la morfologie! La ce pret ai gasit pana la urma?
Eu pana acum am pus cam 4-4,5 kg. Cu Pastele si eu am pus cam 2 kg, ca nu m-am abtinut de la nimic, dar acuma incerc si eu sa mananc cat mai multe legume si verdeturi, dar nu-mi iese in fiecare zi, ieri de exemplu, am mancat multaaaa paine, ca aveam pofta de paine cu untura si cu ridichi si rosii. Sport nu pot sa fac nimic, si un pic am si eu teama sa nu ma ingras prea tare, ca tare greu slabesc. Sper sa nu trec de 80 de kg, dar pana la urma vad eu.
multumesc Laura,am gasit la 280leiera cel mai ieftin,bn gasisem la Filantropia gratuit dar era prea tarziu,trecea de 26 de saptamani.
Eu am pus numai de la Paste 4,5kg,pana atunci nu luasem nimic,oricum mi se pare mult ,drept urmare de maine nu mai mananc dulciuri,paine multa,prajeli...chestii care oricum nu imi aduc nici un beneficiu.Nici eu nu pot sa fac sport,inca nu am intreba medicul daca pot sa fac un pic de miscare,dar o sa il intreb pe 15 sa vedem ce zice...poate imi da unda verde macar un pic,pt ca in ritmul asta o sa ma fac o mica balenuta...eu merg pe pricipiul ca desi sunt gravida nu trebuie sa stau tta ziua si sa mananc ca sa cresca copilul,copilul isi ia ce ii trebuie,cat ii trebuie,restul ramane pe mine lucru care nu ma incanta pt ca stiu cat de greu am slabit.in sarcina cu justina am luat 20 kg cel putin,pana la 6 luni vomitam dar de la 6 luni am mancat ca o nebuna si ma facusem imensa,ia ea nu a avut decat 2700g,pe cand cu Anisia am mancat moderat,desi si aici am vomitat destul de mult iar pana la 9 luni am luat 12kg si bebe a avut 3100g.Eu sper acum sa nu trec de 75kg(+15kg)
Răspuns cu citat
  #839 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 08:51:50
costina89's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 3 la concurs  
Data înregistrării: 05 mai 2011
Locaţie: ....., Romania
Vârsta: 34
Date: 164cm, 99.3kg
Mesaje: 2.646
Aprecieri acordate: 1.424
Am fost apreciat(a) de 1.602 ori in 1.090 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

neata burtici
eu ieri am avut o zi de cosmar,m-a durut maseaua in ultimul hal,astazi am programare la stomatolog,sper sa ii faca ceva numai sa nu ma mai doara.Martea viitoare am programare la morfologie,abia astept sa imi vad bebelanul
Voi ce ati mai facut?ce va fac burticile?
Răspuns cu citat
  #840 (permalink)  
Vechi 08 mai 2012, 09:31:48
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de costina89 Vezi mesajul
neata burtici
eu ieri am avut o zi de cosmar,m-a durut maseaua in ultimul hal,astazi am programare la stomatolog,sper sa ii faca ceva numai sa nu ma mai doara.Martea viitoare am programare la morfologie,abia astept sa imi vad bebelanul
Voi ce ati mai facut?ce va fac burticile?
Adevarul e ca sarcina e periculoasa pentru dantura toate problemele se agraveaza. Si eu am inceput sa mai am dureri, dar nu ma duc la dentist pana cand nu mai rezist eu... nu suport dentistii, ce sa fac
Noi suntem bine, purtam un fel de burtiera... simt ca-mi atarna burta fara el si obosesc mai repede. Si-a schimbat iar programul de somn si o pandesc toata ziua sa vad cand misca
In rest suntem ok, ne bem ceaiul zilnic ca sa ajutam rinichii sa functioneze mai bine.
__________________
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
9, calorii, dieta, go, insarcinata, months, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Let's say hellow to our new life - Jurnal Strawberry strawberry Arhiva jurnale slabit 22 13 sep 2012 19:11:29
A walk to remember (2002) iwhipmyhair Filme 11 31 aug 2011 17:05:57
Cinderella Pact sau Lying to Be Perfect goia Filme 8 29 nov 2010 17:52:45
Learning to love myself! [*pinguin*] Simonne Arhiva jurnale slabit 16 23 mai 2010 13:50:51
The show must go one! paris.hilton Arhiva jurnale slabit 6 06 nov 2009 15:03:48

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole