forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Ema's Diary (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/emas-diary-11785.html)

losefat 12 oct 2012 13:44:59

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 1150150)
>:D< O sa mai trec atunci:-* Si eu sunt#:-s tot cu treburi. acum sunt racita de stau eu in#:-s patut si am timp ca altfel... +Inainte stateam aproape toata ziua aici cu fetele:x ce vremuri frumoase:D

Nu, nu ...sub 1000 kcal nu imi place. pune mana si mai rontaie ceva, hai ca stiu ca potib-)

Buna Aly,
sper sa iti treaca repede raceala...>:D<
Eu ma simt minunat aici...intre slabute...incerc sa intru cat de des pot!
Ai dreptate sub 1000 nu e k...asa ca ma voi reapuca sa imi calculez meniurile!
Pupici!

Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1150328)
http://forum.slabute.ro/attachment.p...1&d=1350014310
Draga Ema, iti doresc un weekend superb!>:D<

Pusi draga Di, weekend frumos si tie!

Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1150144)

Da,am citit!:-*

Uf, acum am prins compu sotului si scriu rapid!
Weekend placut draga mea!:-*

coco23 12 oct 2012 14:08:54

Re: Ema's Diary
 
Eu nu te-am uitat deloc, draga Ema, te-am citit dar nu am mai gasit nimic interesant de spus...

Asa sunt astia mici la dentist, sigur a ta nu e singura care face asa ceva, nu te mai rusina...

Bine ca s-a rezolvat.

Pupicei.

andra_aly 12 oct 2012 15:02:38

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1150674)
Buna Aly,
sper sa iti treaca repede raceala...>:D<
Eu ma simt minunat aici...intre slabute...incerc sa intru cat de des pot!
Ai dreptate sub 1000 nu e k...asa ca ma voi reapuca sa imi calculez meniurile!
Pupici!

>:D< Multumesc. Ma simt putin mai bine, dar de azi dimi a inceput sa ma doara tare in ureche:( am fost la medic...e inflamata, deci pe antibiotic o saptamana #:-s
Maine trebuie sa mergem la un majorat si n-am nici un chefb-):-s Sa speram ca o sa fiu mai ok pana maine seara.
Ma bucur ca iti place aici cu noi:-*
Na asa, calculeaza si fa in asa fel sa ai peste 1000 kcal.b-)
O seara frumoasa iti doresc:)

rozica1965 12 oct 2012 16:54:26

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1150674)
Buna Aly,
sper sa iti treaca repede raceala...>:D<
Eu ma simt minunat aici...intre slabute...incerc sa intru cat de des pot!
Ai dreptate sub 1000 nu e k...asa ca ma voi reapuca sa imi calculez meniurile!
Pupici!


Pusi draga Di, weekend frumos si tie!


Uf, acum am prins compu sotului si scriu rapid!
Weekend placut draga mea!:-*

W/e placut si tie!!!!!!:-*:-*

losefat 12 oct 2012 17:18:55

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1150685)
Eu nu te-am uitat deloc, draga Ema, te-am citit dar nu am mai gasit nimic interesant de spus...

Asa sunt astia mici la dentist, sigur a ta nu e singura care face asa ceva, nu te mai rusina...

Bine ca s-a rezolvat.

Pupicei.

Buna Irina,
ma bucur ca ai intrat...eu nu stiu unde sa te salut...tu nu ai jurnal?
Ar fi multe lucruri la care m-ai putea ajuta...de ex la G2 nu mai stiu ce sa mananc...m-am plicti de oleaginoase...as vrea ceva cu proteine...hm. sunt in lipsa de ideei..
Azi am gatit supa, am fiert spanac sa fac maine...asa ca dimi o sa pun doar taietei in supa fetelor si o sa prepar spanacul...lor le fac pane de pui eu doar fiert...:D
Fetelor ceva ptr. pranz...ce mai gatiti?

losefat 12 oct 2012 17:20:01

Re: Ema's Diary
 
Ceva interesant:
Nucile
Nucile au cel mai mare continut de antioxidanti dintre toate fructele oleaginoase si, in plus, iti ajuta organismul in lupta cu distrugerea celulara ce determina problemele cardiace, cancerul sau imbatranirea prematura. De asemenea, daca nu iti place pestele in mod deosebit, afla ca nucile sunt bogate si in acizi grasi omega-3. Nu in ultimul rand, nucile te ajuta sa combati sindromul premenstrual, datorita manganului pe care il contin.

Informatii nutritionale: 14 jumatati = 185 calorii, 18 g grasimi

Migdalele
Dintre toate fructele oleaginoase, migdalele au cel mai mare continut de fibre, fiind si bogate in vitamina E. Un consum regulat de migdale este recomandat atunci cand tii o dieta, intrucat s-a demonstrat ca promoveaza pierderea mai rapida (si sanatoasa) in greutate. Migdalele ajuta si la scaderea colesterolului si a nivelului glicemic, protejand si sanatatea intestinelor si, implicit, a intregului organism.

Informatii nutritionale: 23 migdale = 170 calorii, 15 g grasimi

Nucile caju
Nucile caju sunt bogate in fier si zinc. Fierul este responsabil de transportul oxigenului la nivel celular, fenomen care previne instalarea anemiei, in timp ce zincul este vital pentru un sistem imunitar puternic si o privire de vultur. Bogate si in magneziu, nucile caju te ajuta sa iti imbunatatesti memoria.

Informatii nutritionale: 18 nuci = 165 calorii, 13 g grasime

Nucile pecan
Nucile pecan pot fi folosite si in alte scopuri decat pentru a pregati deserturi delicioase! Astfel, studiile au demonstrat ca aceste fructe oleaginoase, cu un continut ridicat de antioxidanti, protejeaza impotriva problemelor cardiace, reducand nivelul colesterolului. De asemenea, nucile pecan imbunatatesc si memoria, vitamina E intarziind progresul bolilor neurologice degenerative, cum ar fi boala Lou Gehrig.

Informatii nutritionale: 18 jumatati de nuci = 200 calorii, 21 g grasime

Nucile braziliene
O singura nuca braziliana ofera mai mult de 100% din necesarul zilnic de seleniu, un mineral responsabil de protectia impotriva anumitor tipuri de cancer, printre care se numara cancerul osos sau cel de san. Cu toate acestea, evita un consum foarte ridicat de nuci braziliene: in cantitati mari, seleniul poate fi daunator.

Informatii nutritionale: 5 sau 6 nuci = 185 calorii, 18 g grasime

Nucile de Macadamia
Desi au un continut ridicat de calorii, nucile de Macadamia sunt bogate in grasimi monosaturate, ideale pentru o inima sanatoasa. Acest tip de grasimi ajuta la scaderea nivelului de colesterol si al celui glicemic.

Informatii nutritionale: 10 nuci = 200 calorii, 22 g grasimi

Fisticul
Atunci cand vrei sa scapi de kilogramele nedorite, fisticul este aliatul tau de nadejde! Pentru ca efectul sa fie si mai mare, consuma fistic direct din coaja - astfel, mananci mai incet, iar senzatia de satietate se va instala mai repede. Studiile au demonstrat, de asemenea, ca un consum regulat de fistic reduce si riscul de aparitie a cancerului pulmonar, intarind sistemul imunitar si contribuind la o stare de bine.

Informatii nutritionale: 50 de bucati = 160 calorii, 14 g grasimi

losefat 12 oct 2012 17:21:28

Re: Ema's Diary
 
Top alimente bogate in proteine:

5. Cereale integrale: bogate in proteine, fibre vegetale si fara aport de grasimi sunt ideale de consumat in cadrul mesei de dimineata sau seara inainte de culcare daca simtim nevoia sa mai "basculam" ceva.
4. Alune, migdale, fistic, nuci, seminte etc: indiferent de modul de preparare, alunele si semintele au constituit o sursa consistenta de proteine in alimentatia umana de-a lungul timpului.
3. Produsele lactate: indiferent ca preferam laptele, iaurtul, branza etc, aceste alimente asigura caramizile dezvoltarii musculare prin consistenta proteica, cat si osoase datorita calciului prezent in compozitia acestora.
2. Albusul de ou: continut caloric scazut la un aport proteic ridicat.
1. Pieptul de pui, muschiul de vita, pestele: ar fi destul de greu sa facem o distinctie intre acestea, mai ales ca aceste alimente sunt baza oricarui meniu recomandat sportivilor de performanta; in special celor care au nevoie de o masa musculara superioara.

rozica1965 12 oct 2012 19:15:39

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1150812)
Buna Irina,
ma bucur ca ai intrat...eu nu stiu unde sa te salut...tu nu ai jurnal?
Ar fi multe lucruri la care m-ai putea ajuta...de ex la G2 nu mai stiu ce sa mananc...m-am plicti de oleaginoase...as vrea ceva cu proteine...hm. sunt in lipsa de ideei..
Azi am gatit supa, am fiert spanac sa fac maine...asa ca dimi o sa pun doar taietei in supa fetelor si o sa prepar spanacul...lor le fac pane de pui eu doar fiert...:D
Fetelor ceva ptr. pranz...ce mai gatiti?

Ema,la G2 poti manca:un iaurt,sau un ou fiert,sau bucati de piept de pui pe gratar,sau un peste.......orice proteina........in nici un caz fructe !

rozica1965 12 oct 2012 19:17:38

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1150815)
Top alimente bogate in proteine:

5. Cereale integrale: bogate in proteine, fibre vegetale si fara aport de grasimi sunt ideale de consumat in cadrul mesei de dimineata sau seara inainte de culcare daca simtim nevoia sa mai "basculam" ceva.
4. Alune, migdale, fistic, nuci, seminte etc: indiferent de modul de preparare, alunele si semintele au constituit o sursa consistenta de proteine in alimentatia umana de-a lungul timpului.
3. Produsele lactate: indiferent ca preferam laptele, iaurtul, branza etc, aceste alimente asigura caramizile dezvoltarii musculare prin consistenta proteica, cat si osoase datorita calciului prezent in compozitia acestora.
2. Albusul de ou: continut caloric scazut la un aport proteic ridicat.
1. Pieptul de pui, muschiul de vita, pestele: ar fi destul de greu sa facem o distinctie intre acestea, mai ales ca aceste alimente sunt baza oricarui meniu recomandat sportivilor de performanta; in special celor care au nevoie de o masa musculara superioara.

In afara de cerealele alea,poti manca orice din lista asta la G2. Sau o salata.....

Twisty 13 oct 2012 09:37:49

Re: Ema's Diary
 
http://1.1.1.1/bmi/www.jhocy.com/ima...db73d0fd14.gif


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:22:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO