forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Ema's Diary (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/emas-diary-11785.html)

losefat 20 sep 2012 14:46:15

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1134336)
O fi obosit saraca Ema de atatea teme:))

Eu urasc fulgii crocanti si am luat un kg taman din aia:( nasol.

Tu ce struguri consumi (ceasla, hamburg, afuzalii)?

Pupici si o zi frumoasa.

Buna Irina,
struguri de ce soi gasesc, imi plac toate soiurile...:))
Pup si eu!

losefat 20 sep 2012 14:51:07

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1134286)
Am venit si in casuta ta sa iti urez noapte buna!:-*
Tema.....nu-i........:-/:-/


Buna Rozi,
sunt asa stresata si obosita incat tema zilnica reprezinta o ocupatie in plus si in acest moment nu ma tin nervi!
Gradi noua, invatatoare noua la scoala...stres peste stres...azi merge sotul sa recupereze fetele ieri am clacat nervos!
La serviciu stres, acasa stres...azi dimi suna d-na invatatoare ca Maya a pierdut cheia de la dulapior....unde are cartile\caietele...of ce disperare ma apucat si nervi...ca in sf. sa o sun si sa o rog sa caute si ea in troler ca e mareeee rau cu multe compartimente...CLAR era in ghiozdan...:((...jur ca imi vine sa imi iau campi...nu se putea uita ea inainte sa sune?Pe bune fetelor?Am eu pretenti?

losefat 20 sep 2012 15:00:49

Re: Ema's Diary
 
Tema de azi!

INVATATOREA

Tema de azi a fost inspirata de situatia prin care momentan trec...

Cum ar trebui sa fie invatatoarea copiilor nostrii?
Ce pretentii\asteptari putem avea noi de la ea?


Eu din experienta putina acumultata nu prea stiu ce si cat sa pretind, fetita cea mare abia a intrat in cls. a 2-a, din nefericire a trebuit sa schimbe invatatoarea...nu intru in detalii...e un mic roman...
Cea noua pare mai exigenta si dura...nu pare sa se apropie de copii...poate e o parere gresita...asta simt acum...
Eu cred ca greseste si ar trebui sa se apropie intai de copii sa ii cunoasca si incet, incet sa vina cu metoda ei de predare...E greu cand un an de zile ei au fost obisnuiti intr-un ritm de invatare\predare mai lejer\lent sa schimbi dintr-o data tactica...teme peste teme, teste peste teste...incep sa cred ca e deja la master...
Imi e mila de copiilasi...ei sunt debusolati...plus ca o compara mereu cu fosta si cea noua e clar dezavantajata d.t.p.d.v...

Exp 20 sep 2012 16:06:25

Re: Ema's Diary
 
Buna Ema!

Nu am trecut prin astfel de situatii ptr ca nu am copii insa, pot spune ca actualmente, majoritatea cadrelor didactice nici macar notiuni elementare de de pedagogie sau psihologie nu au. Standardele au coborat tot mai mult si nu numai in invatamant ci peste tot...in orice domeniu. Individa asta pe care ai pomenit-o, "invatatoarea", tocmai se califica la locul de munca...pe copiii vostri! Pentru cine isi permite, invatamantul particular este o alternativa fata de haosul de la cel de stat.

Poopy,
Cristina

coco23 20 sep 2012 16:12:52

Re: Ema's Diary
 
Mai Ema, eu cred ca nu trebuia sa va complicati cu lacatel de troler.... e normal, copiii pierd obiecte des, ba chiar, FOARTE des....:( nu o certa tare, sunt sigura ca si noi, copii fiind, am pierdut multe...

losefat 20 sep 2012 16:54:21

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1134777)
Mai Ema, eu cred ca nu trebuia sa va complicati cu lacatel de troler.... e normal, copiii pierd obiecte des, ba chiar, FOARTE des....:( nu o certa tare, sunt sigura ca si noi, copii fiind, am pierdut multe...

Irina, draga mea...
nici nu ma gandesc sa cert fata..d-ne fere...ce vina are ea...eu cu ea as dori un schimb ''amabil' de pareri...
Eu de la inceput am fost anti cheite...ce d-zeu suntem hoti ne suspectam reciproc...de ce sa tinem cartile\caietele sub cheie?
Eu am propus sa tina o cheie la ea...hm, nu a vrut...cica nu se baga...nu era firesc sa aiba ea o cheie...daca se pierde ce fac?Fug la scoala...ce sunt patron...eu am program...:(

losefat 20 sep 2012 16:58:33

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1134772)
Buna Ema!

Nu am trecut prin astfel de situatii ptr ca nu am copii insa, pot spune ca actualmente, majoritatea cadrelor didactice nici macar notiuni elementare de de pedagogie sau psihologie nu au. Standardele au coborat tot mai mult si nu numai in invatamant ci peste tot...in orice domeniu. Individa asta pe care ai pomenit-o, "invatatoarea", tocmai se califica la locul de munca...pe copiii vostri! Pentru cine isi permite, invatamantul particular este o alternativa fata de haosul de la cel de stat.

Poopy,
Cristina

Buna Irina,
ai perfecta dreptate...asa este, cadrele didactice nu sunt calificate...le lipseste pedagogia cu desavarsire...nu au nici macar calitatea umana...nu reusesc sa creeze o legatura afectiva obligatorie intre invatator\copil...
Ce sa mai vb. sunt foarte dezamagita...
Poopy si eu!
Ema

rozica1965 20 sep 2012 20:32:08

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1134691)
Buna Rozi,
sunt asa stresata si obosita incat tema zilnica reprezinta o ocupatie in plus si in acest moment nu ma tin nervi!
Gradi noua, invatatoare noua la scoala...stres peste stres...azi merge sotul sa recupereze fetele ieri am clacat nervos!
La serviciu stres, acasa stres...azi dimi suna d-na invatatoare ca Maya a pierdut cheia de la dulapior....unde are cartile\caietele...of ce disperare ma apucat si nervi...ca in sf. sa o sun si sa o rog sa caute si ea in troler ca e mareeee rau cu multe compartimente...CLAR era in ghiozdan...:((...jur ca imi vine sa imi iau campi...nu se putea uita ea inainte sa sune?Pe bune fetelor?Am eu pretenti?

Da,esti cam pretentioasa!!!!:))

losefat 20 sep 2012 21:04:38

Re: Ema's Diary
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1134777)
Mai Ema, eu cred ca nu trebuia sa va complicati cu lacatel de troler.... e normal, copiii pierd obiecte des, ba chiar, FOARTE des....:( nu o certa tare, sunt sigura ca si noi, copii fiind, am pierdut multe...

Lacatelele sunt de la dulapioare...fiecare copil are cate un dulapior in care isi tine materialele ptr. abilitati, manualele, caietele...etc...

losefat 21 sep 2012 18:50:28

Re: Ema\'s Diary
 
Buna fetelor,
intru si azi tarziu...si franta mansardam casa...e dezastru...praf, mizerie...
Voi cum sunteti?
Eu k, banuiesc ca am deja sub 64 kg...si sunt ff fericita!
Pupici si weekend placut va doresc!
>:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:31:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO