forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-balenuta-slabuta-celestina-4069.html)

celestina 15 nov 2011 15:26:27

Un nou inceput!
 
Azi am citit primele mele randuri scrise aici in jurnal.. In urma cu un an si ceva, ma simteam grasa la 65 de kilograme...Acum la 73 ce sa mai zic? Ma uitam in oglinda si ..aveam impresia ca nu sunt eu. Trebuie sa ma adun, si sa redevin asa cum eram inainte. Nu are rost sa las problemele sa ma doaboare. Pentru ca in ritmul asta, deja mi-am distrus sanatatea. Asa ca trebuie sa spun STOP. Nu are sens sa-mi spun ca voi tine cine stie ce dieta, pentru ca mi-e clar ca nu o sa pot - in principal din cauza serviciului. Insa o sa ma apuc sa numar caloriile si vreau sa nu depasesc 1300. Si m-am apucat sa imi iau de e net, mai multe clipuri cu tae-bo sau aerobic.
Vreau sa dau jos undeva la 2 kg pe luna si cred ca e un obiectiv realist. Daca mananc atent si fac miscare cel putin 5 zile, trebuie sa reusesc!

celestina 24 nov 2011 13:33:46

8 luni de dieta, 16 kg mai putin
 
Asa cum mi-am propus, incep sa ma adun. Nu o sa spun ca de maine fac cate 3 ore de exercitii, pentru ca inca nu sunt capabila. Insa incerc sa ma misc cat mai mult posibil. Si daca nu am reusit sa gasesc o dieta pe care sa o tin cu strictete, sunt insa atenta la ce mananc. Adio prajituri, dulciuri, sucuri acidulate si cat mai putine chestii prajite. O sa ma adun pentru ca vreau sa fiu asa cum eram inainte.

Mi-am propus sa dau jos cam 2 kilograme pe luna si mi se pare un obiectiv destul de rezonabil. In teorie, as vrea sa ajung la vreo 57 de kilograme, adica as avea de dat jos 16 kg, ceea ce inseamna 8 luni de dieta atenta. Teoretic la sfarsitul lunii iunie, as putea sa am silueta pe care o aveam inainte sa ma las daramata de probleme...

celestina 29 nov 2011 15:23:25

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Sunt cea mai fericita! Am regasit pe you tube , programul walk at home- 5 miles! :D Eu am mai lucrat intr-o perioada, insa a trebuit sa renunt pentru ca disparusera de pe you tube! Acum insa le-am si downloadat, asa ca de luni, ma reapuc de treaba...

Intre timp, mai caut si alte exercitii, ca sa am ce sa fac in Italia. Acolo o sa am net pe stik- adica nici nu o sa pot sa vad un clip pe you tube, pentru ca se incarca foarte greu. Asa ca zilele astea, cat mai sunt acasa, ma ocut sa downloadez cat mai multe clipuri, ca sa am ce lucra!

celestina 02 ian 2012 23:36:26

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
M-am apucat sa fac miscare, sunt atenta la ce mananc :D si mi-am propus pentru anul asta, sa am grija de mine. Nu ai vreau nimic altceva. Doar sa am grija de mine, Si asta inseamna automat sa slabesc!

celestina 12 ian 2012 20:24:53

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Azi a fost a patra zi in care am fost sa alerg. Am stat eu o ora in parc, insa asta nu inseamna ca am alergat non-stop. Ideea e ca nu m-am oprit. Am incercat sa fac un mix intre alergat si mers alert. Sa zicem ca-s multumita. Si m-am urcat si pe stepper, insa nu am rezistat decat 3 minute. Poate si pentru ca eram obosita dupa ora de mers-alergat in parc. Si am mai facut ceva. Am introdus in alimentatia mea, taratele de grau.
Mic dejun- pahar cu lapte, ness, putin zahar
gustare- iaurt cu 3 lingurite de tarate
pranz- mamaliga cu branza
gustare- ceai
cina- ompleta cu un ou, wurstel, putin parmezan apoi cateva rosii si lentichie(un soi de fasole de-a noastra) cu putin ulei.

andra_aly 12 ian 2012 21:01:44

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Buna daraga mea:) Ce harnicuta esti>:D<
Iti plac lenticchiele?:P mie nu;))
totusi, cam sarac mdb-)

celestina 13 ian 2012 19:49:03

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 898872)
Buna daraga mea:) Ce harnicuta esti>:D<
Iti plac lenticchiele?:P mie nu;))
totusi, cam sarac mdb-)

Acum profit un pic de tine si de experienta ta:P. Ce e mai bine la micul dejun, pe langa paharul de lapte cu ness, 2 felii de paine cu branza spalmabila sau cateva lingurite de cereale? ( Eu am ramas dezamagita de cereale, cand am vazut ca majoritatea au mult zahar.)
Te imbratisez si iti multumesc anticipat!

celestina 13 ian 2012 19:56:07

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Observ ca taratele de grau au efect. Macat nu mai am senzatia aia ciudata de soricei in stomac. Oare o exista o limita in cantitatea pe care pot sa o mamanc intr-o zi? Si acum ma duc sa fac cateva mile din programul Walk at Home.

Mic dejun- lapte, ness si 4 linguri de cereale
gustare- ceai
pranz- paste(cam 100 de grame) cu ton((scurs de ulei), putin parmezan si la final am gustat 2 ficatei si o lingura de mamaliga. Plus salata mea de rosii. Mi-e clar ca am exagerat cu carbohidratii.
gustare- ceai cu 2 lingurite de tarate
cina- lentichie cu putin ulei(in care am pus si tarate), o jumatate de mozzarela, cateva rosii

andra_aly 15 ian 2012 20:25:08

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de celestina (Post 899960)
Acum profit un pic de tine si de experienta ta:P. Ce e mai bine la micul dejun, pe langa paharul de lapte cu ness, 2 felii de paine cu branza spalmabila sau cateva lingurite de cereale? ( Eu am ramas dezamagita de cereale, cand am vazut ca majoritatea au mult zahar.)
Te imbratisez si iti multumesc anticipat!

Buns si scuze ca raspund in intarziere. Nu am uitat de tine. am fost doar plecata cu "sorcova" :P
In privinta cerealelor: depinde de care sunt. ai luat de acelea de la supermarket? gen fitness...etc? Alea mai bine le lasi in pace. Eu prefer sa iau un md mai bogat. cum zici tu . niste painica cu branzica...sau altceva.
E important sa ai un md bogat, iti da energie. apoi paine e ok la md daca nu exagerezi. seara sa incerci sa eviti. si sa nu exagerezi cu, carbohidrati pe zi. nici o dieta f saraca in carbo nu iti recomand. pentru ca daca nu esti obisnuita te poti simti f slabita, ametita. e important sa ai putina grija, si o sa vezi ca se poate slabii si mancand painica sau altele. important e sa ai grija la cantitati, sa ai grija la orare cand papi... chestii mici, care fac diferenta;)
Apropo, pe unde ziceai ca stai tu ? ca am uitat. :"> am memorie scurta:P
Te pup, o seara frumoasa iti doresc>:D< Eu fug la sport, mai vb:)

celestina 16 ian 2012 19:52:25

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 901796)
Buns si scuze ca raspund in intarziere. Nu am uitat de tine. am fost doar plecata cu "sorcova" :P
In privinta cerealelor: depinde de care sunt. ai luat de acelea de la supermarket? gen fitness...etc? Alea mai bine le lasi in pace. Eu prefer sa iau un md mai bogat. cum zici tu . niste painica cu branzica...sau altceva.
E important sa ai un md bogat, iti da energie. apoi paine e ok la md daca nu exagerezi. seara sa incerci sa eviti. si sa nu exagerezi cu, carbohidrati pe zi. nici o dieta f saraca in carbo nu iti recomand. pentru ca daca nu esti obisnuita te poti simti f slabita, ametita. e important sa ai putina grija, si o sa vezi ca se poate slabii si mancand painica sau altele. important e sa ai grija la cantitati, sa ai grija la orare cand papi... chestii mici, care fac diferenta;)
Apropo, pe unde ziceai ca stai tu ? ca am uitat. :"> am memorie scurta:P
Te pup, o seara frumoasa iti doresc>:D< Eu fug la sport, mai vb:)

Multumesc mult pentru sfaturi!!
- Macar m-ai lamurit cu cerealele. O sa renunt la ele! :P
- Problema mea e intr-adevar, cu carbohidratii. Insa incerc sa ii limitez. Din pacate, urasc carnea. Mananc doar de pui, si aia, o mamanc fortat, pentru ca stiu ca am nevoie si de carne.
- Acum sunt in Roma, la vreo 15 min de Cipro. La zona ii zice Balduina sau Appiano, daca nu gresesc. Tu esti departe? Mi-ar face mare placere sa iesim la o cafea intr-o duminica. (La mine, asta e singura zi libera)
O seara frumoasa si tie!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:30:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO