forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal bluelf (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-bluelf-11242.html)

Kclaudyia 04 iun 2013 11:53:50

Re: Jurnal bluelf
 
Hey!
Welcome back!! >:D<>:D<
Aaa esti studenta!! Ce frumos..
Imi aduc aminte cu nostalgie de anii aia ai studentiei..
La ce fac esti?

Am vazut ca vrei sa te apuci de Dukan!!
Hell NO!!!!
Iti sugerez sa te razgandesti.. Sa iti spun si de ce.. Am incercat sa tin si eu Dukan, am rezistat doar o saptamana.. Imi era f rau, aveam ameteli, lipsa de energie, si sa nu mai zic ca am pus la loc tot ce am dat jos dupa ce am renuntat..
Eu stiu ca suna tare frumos numraul de kilograme pe care il poti da jos intru timp scurt.. Dar tu esti fata desteapta si iti dai seama ca tot ce e prea frumos sa fie adevarat nu e ok..
In primul rand ca iti privezi organismul de nutrienti esentiali.. Un organism sanatos are nevoie de toate categoriile de alimente, nu doar de proteine..
Apoi, iti creezi un mediu acid in stomac ceea ce poate duce la acidiate crescuta, la constipatii si sa nu mai zic de colesterol..
Majortatea fetelor care au tinut dukan le-a iesit coloesterolul mare la analize..
Toate se plangeau ca dupa ce au tinut dieta le era frica sa manance un fruct, ca imediat puneau pe ele..

Parerea mea e sa lasi Dukan-ul si sa mergi pe o dieta echilibrata.. De ex poti incerca South Beach, e mult mai ok..

bluelf 04 iun 2013 23:32:46

Re: Jurnal bluelf
 
Hei, holla!

Sunt la Management.

Și, în legătură cu Dukan, nu știu ce să zic. M-am documentat foarte serios și am printre cunoscuții mei vreo 5 persoane care au ținut cam 3 luni și nu au pus înapoi niciun gram. Bine, au ținut stabilizarea definitivă. Mie mi se pare un preț mic ca o zi pe săptămână să mănânc numai proteine pentru ca în rest să nu am restricții. Bineînțeles, cu regulile de bun simt.

Și oricum, eu deja o șin de mai bine de 3 săptămâni și mă simt foarte ok. Cât despre kilograme, nu am dat jos chiar așa de repede. Am dat în prima săptămâna vreo 3, dar de atunci nu am dat nici măcar unul pe săptămână.

Eu vreau să ajung la 54, să țin consolidarea ca să mă asigur că nu mai pun acele kg înapoi și apoi să fac un fel de combinație cu Montignac pentru stabilizarea definitivă. Și, bineînțeles, vreau să încep CHLX :D și să-l și termin dacă tot îl încep. I-am zis prietenului să-mi scoată programul de pe torrent :D

Am auzit destule avertismente legate de Dukan și sunt conștientă că pe termen lung nu este chiar sănătoasă. Chiar și Dukan spune că așa ceva nu ar trebui să se repete de mai mult de 2-3 ori în viață. Dar iau toate măsurile de precauție. Mănânc multe legume în cele 5 zile de PL, beau cel puțin 2 litri de apă pe zi, iau tărâțele, fac mișcare, consum lactate. Și nu intenționez să o țin prea mult.

Chiar zilele trecute ziceam că asta e ultima dietă pe care o țin. Mama zicea că forma în care te afli la 20 de ani va fi cea înspre care corpul se va reorienta de acum încolo. Și mă gândeam că dacă asta e prima dietă pe care o țin de când am facut cei 20 de ani, nu vreau să fie și un eșec. Vreau să iau și eu măcar o parte din ambiția ta :))

Azi m-am uitat toată seara la rețete de prăjituri! Am și un folder cu rețete pe care îl tot compeltez cu câte ceva. Abia aștept să mă pun pe prăjiturit :D

bluelf 05 iun 2013 21:19:26

Dezamăgiri
 
Azi au venit rezultatele la limba engleză. Și fraiera mi-a dat 6!!!!!! Mie!!! 6!!!! Și la drept vorbind, turbez de draci pentru că mp trage super tare în jos. După ce că nu a venit deloc la seminarii, în ziua în care a trebuit să dam traducerile eu a trebuit să lucrez și am dat traducerea aia unei colege de grupă să o trimită ȘI NU A LUAT-O ÎN CONSIDERARE!!! Să nu turbez???

Și asta îmi diminuează dramatic șansele de a primi bursă.

Rahat.

Nici nu mai scriu ce am mâncat azi, așa sunt de supărată!

bluelf 06 iun 2013 23:12:12

Prăjituri
 
După cum spuneam într-un post anterior, toată săptămâna m-am uitat la rețete de prăjituri. Am descoperit o tipă tare simpatică pe youtube care gătește impecabil și foarte explicit și am în plan pentru următoarele două săptămâni doup rețete: mousse de ciocolată și mug cake cu nutella la microunde[*dansand*].

Ambele sunt rețete care nu necesită coacere, mug cake-ul ăla cu nutella se face la microunde 2 minute. Poate am să-mi fac și o negresă dukan tot la microunde dacă tot trec pe la etajul 2.

De ce fac asta? Pentru că mi-e dor să gătesc ce-mi place. Și când gătesc ce-mi place nu e musai să și mănânc. Mi-au mai trecut poftele. Dar vreau să le fac pe astea două pentru că sunt rețete ușoare și sunt sigură că sunt și delicioase.

În plus, săptămâna viitoare e ziua unei colege de cameră și atunci cred că am să fac una din cele două rețete. Sau pe ambele, de ce nu?

Mâine vine mama la București cu ceva treburi de serviciu. Și am să merg, cel mai probabil, cu ea prin market-uri să-mi iau ce am nevoie. Trebuie să fac 5 porții de mousse, cel puțin și altele 5 de mug cake cu nutella.

Abia aștept să le gătesc, aproape că nu mai am răbdare[*fericit*]. Îmi place să îmi fie apreciate prăjiturile [*ok*]

Dar, până atunci, mâine (adică azi, că e trecut deja de 12) am examen. La mate. La 7:30 dimineața. Deci în 7 ore jumate de acum eu voi fi în bancă făcând exerciții de statistică și matematici financiare. Și voi calcula dobânzi, dispersii și medii de repartiție. Și voi face integrale. Și voi calcula estimatori[*95*]. Mda, va fi amuzant.

Mai stau jumătate de oră să recapitulez cele 3 exerciții pe care știu să le fac din toate cele predate în acest semestru. Am să le fac pe alea corect și măcar trec examenul. Et voila! Asta va fi tot.

Dar ce mai contează? Am să fac mousse de ciocolată!
[*103*]

bluelf 08 iun 2013 14:32:44

Mama
 
Ieri, ghici ce? A venit mama la București.

A fost trimisă într-o delegație și am petrecut toaaată ziua împreună. A trecut pe la cămin, am fost la cumpărături, ne-am plimbat, am cumpărat fructe din piață (inclusiv ZMEURĂ proaspătă, din care eu nu am mâncat, pentru că nu am încă voie), legume (pentru că azi e prima zi din noua serie de PL), lactate (brânză de vaci degresată, foarte bună, caș degresal - din care nu mai am că deja l-am păpat) și ingredienteșe pentru prăjituri; am luat ciocolată amăruie, frișcă, zahăr, făină, esență de vanilie, rom, migdale și lămâie ca să-mi mai condimentez și eu existența.

Aseară am făcut negresa la microunde și a ieșit genială! Aproape că nu mi-a venit să cred că se poate face așa. Azi, însă, ce am zis? Bă, mie nu-mi prea vine să bag un ou întreg în prăjitură, mai ales că nu pot mânca galbenușuri până mi se face rău. Am să pun numai albușurile.

Biiiiiiine, dar ce nu știam eu e că dacă un ou întreg leagă compoziția și o ține cuminte, albușul sau gălbenușuș separate unul de altul nu doar că leagă compoziția, dar o EXPANDEAZĂ până iese din castron.

Eu aseară am făcut prăjitura într-un borcan de nutela din ăla mic și nu a fost vreo problemă, a rămas acolo cuminte și s-a copt. Dar azi a ieșit cu totul din borcănel și a rămas pe farfurie. Și nu glumesc când zic că a ieșit. A ieșit la propriu. În borcan nu mai era nimic, se revărsase toată pe farfurie și s-a copt acolo. Bine, tot gustoasă a fost, dar cam nesimțită.

Așa că ce am făcut? Am pus compoziția (altă compoziție, pentru că am făcut 3 compoziții, una pentru mine, dietetică, în care am pus un albuș și altele două pentru prietenul meu, nondietetice, cu nutella, una cu albușul unui ou, cealaltă cu gălbenușul) într-o tavă de yena.

Tava era, ce-i drept, cam mare pentru o simplă compoziție de prăjitură nu tocmai mare, dar măcar nu a mai sărit afară. Și arată demențial, chiar dacă nu pot eu mânca.

Cât despre negresa mea, de acum am să-mi fac mie din albușuri și gălbenușurile le păstrez pentru prăjitura cu nutella a lui Cristi. Sau poate duc la facultate, cine știe.

Chestia asta e cea mai bună descoperire pe care am făcut-o de când țin Dukan. Nu credeam că se pot coace așa frumos la microunde în câteva minute. E super rapid și-mi ia mai puțin să-mi fac o prăjitură delicioasă și sănătoasă la microunde decât să merg la magazin să-mi iau una. Asta cu precădere în zilele în care nu merge liftul și am de parcurs 6 etaje până jos și înapoi. Măcar bucătăria unde e cuptorul cu microunde e la 2 :))

Mda, cam asta a fost. Am rămas deocamdată blocată la 58.5 kg. Tura trecută când am început PL-ul, adică acum 10 zile, aveam tot atâta. Am pus până pe la 59.5 cu zilele de PL și mi-au trebuit cele 5 de PP ca să revin la greutatea inițială. Am să văd cum decurge seria asta de PL și următoarea de PP și dacă tot aici rămân, atunci trec la faza a IIIa. Înseamnă că până aici mi-a fost. De restul am să mă ocup cu super sport și activitate.

bluelf 09 iun 2013 12:47:42

Pregătiri pentru CHLX
 
Azi merg în Decathlon!!!!!! Iuhuuuu!!

Prietenul meu a fost la Decathlon Iuliu Maniu să-mi ia trotinetă :)), ăsta a fost cadoul lui pentru mine pentru schimbarea de prefix. E o trotinetă supeeerbă, pentru care l-am bătut la cap ceva timp ca să mi-o ia :)), dar nu asta e ideea. Faza e că până la magazinul din Iuliu Maniu a mers, sărmanul, de i s-a aplecat :))

Și eu, aseară, am căutat Decathloanele din București, și ce văd? Decathlon Pallady, la 5 minute de stația de metrou de la Anghel Saligny. Și l-am sunat și i-am spus ca să îi arăt că nu a fost productiv :)) Deși tot apreciez trotineta aia.

Așa că azi, eu, Irina, merg să-mi iau gantere !!!!!

Și de mâine încep programul!!!

Mai este necesar să menționez cât sunt de entuziasmată?

Probabil ca da, sunt foaaaaaaarte entuziasmată!!!

Suficient de entuziasmată cât să umplu un post de două pagini cu „!”, doar că nu o voi face pentru că ar apărea pueril, Ori eu am 20 de ani, ce naiba?

Cred că am să revin cu un alt post, după ce le achiziționez pentru a repeta cât sunt eu de entuziasmată.

Încep să spun prostii. Probabil de aceea sunt așa de singură pe aici... :(

sau e din cauză că nu sunt prea sociabilă. Ce pot să spun? Nu știu cum se face..........

Kclaudyia 10 iun 2013 15:41:00

Re: Jurnal bluelf
 
Irina nu esti singura :)
Hop si eu in fuga, ptr ca inca sunt la job si nu imi prea permite timpul..
In afara de faptul ca imi place cum scrii, am venit sa te mai stresez un pic sa lasi Dukan-ul..
:D:D:D

A si am vazut ca ai facut praji la microunde, asa-i ca e o chestie geniala? :D
Eu mereu imi fac briose dietetice.. Pun un ou intreg, niste pudra de roscove, esente, indulcitori, faina integrala sau de canepa, chiar si fulgi de cocos sau ma rog de am eu prin casa si TA-DA! Iese o chestie misto tare..
Am facut si cu banana in loc de faina si a iesit minunata!
A eu am mai pus si f putin bicarbinat de sodiu :P

Succes la examene si felicitari ptr gantere! :-*

bluelf 10 iun 2013 22:07:01

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1268783)
Irina nu esti singura :)
Hop si eu in fuga, ptr ca inca sunt la job si nu imi prea permite timpul..
In afara de faptul ca imi place cum scrii, am venit sa te mai stresez un pic sa lasi Dukan-ul..
:D:D:D

A si am vazut ca ai facut praji la microunde, asa-i ca e o chestie geniala? :D
Eu mereu imi fac briose dietetice.. Pun un ou intreg, niste pudra de roscove, esente, indulcitori, faina integrala sau de canepa, chiar si fulgi de cocos sau ma rog de am eu prin casa si TA-DA! Iese o chestie misto tare..
Am facut si cu banana in loc de faina si a iesit minunata!
A eu am mai pus si f putin bicarbinat de sodiu :P
Succes la examene si felicitari ptr gantere! :-*


Banană pe post de făină? Oau! Asta chiar sună interesant. Am să încerc și eu.

Mă bucur că treci pe aici, dar să știi că nu e cazul să „chiulești de la lucru” doar ca să-mi scrii mie :)):))
Mulțumesc că mi te mai alături, totuși, ocazional. Nu prea trece nimeni pe aici, după cum vezi, dar refuz să cred că ești singura mea cititoare, pentru că aș suna penibil...

Eu mâine am examen de la 7:30. La contabilitate financiară. Deci, noaptea asta e albă pentru mine.

Și azi am făcut un mousse de ciocolată, din care nu am mâncat, bineînțeles, dar voi servi mâine. Sper să se întărească cum trebuie pentru că-l las până mâine la frigider. Este primul meu mousse, chiar vreau să iasă bine :))

Am început și eu azi CHLX, E criminal. De abia pot să-mi îndoi mâinile. Este greu de tot, la naiba, dar am să-l duc până la capăt și dacă mă omoară! Sunt așa de determinată să arăt bine că nu mă mai interesează cât transpir sau ce sacrificii culinare fac. Oricum, aș renunța mai degrabă la a mânca chestii nesănătoase decât la a le găti. Pur și simplu gătitul mă relaxează.

Deocamdată mă retrag și eu la studiu. Am o cană mare de cafea care mă așteaptă.

ladyamneth 10 iun 2013 23:09:14

Re: Jurnal bluelf
 
Am trecut si eu putin pe la tine prin jurnal :D
Vreau sa te intreb daca nu cumva ai folosit de la inceput greutati prea mari, de asta ti s-a parut atata de solicitant programul?:-/
Eu am inceput cu greutati mai mici...mi le-am notat si data viitoare vad daca trebuie sa modific sau nu.
Oricum abia astept sa vad rezultatele:D
Pupici, noapte buna si bafta la examen maine!>:D<

bluelf 11 iun 2013 11:41:50

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1268944)
Am trecut si eu putin pe la tine prin jurnal :D
Vreau sa te intreb daca nu cumva ai folosit de la inceput greutati prea mari, de asta ti s-a parut atata de solicitant programul?:-/
Eu am inceput cu greutati mai mici...mi le-am notat si data viitoare vad daca trebuie sa modific sau nu.
Oricum abia astept sa vad rezultatele:D
Pupici, noapte buna si bafta la examen maine!>:D<

Bună,bună!

Măi, s-ar putea să fi folosit greutăți mai mari decât mi-ar fi fost confortabil, dar și Chalean zicea că greutățile perfecte sunt cele care între a 10a și a 12a repetare te aduc la limită. Ori eu mi-am atins limita cu ele. A fost, ce-i drept, a naibii de greu, dar bănuiesc că asta e ... știi tu... limita :)):))

Deocamdată am să fac cu ele până când pot să le manevrez mai lesne și apoi am să cresc greutatea.

La examen a fost biiiiiiiiiiiiiiine, am scris toooooooot!!

Și mousse-ul meu de ciocolată a ieșit perfect!!! Aveam empții dacă o să se întărească sau nu, dar a ieșit grozav. Mai trebuie să-l decorez și voila!! E numai bun de la muuulți ani!!

Mâine e din nou CHLX day. Dar e zi dinaia mai mult cardio și mai puțin greutate. Sper să fie bine.:-o


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:25:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO