forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Floricela (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-floricela-4133.html)

DrIulia2010 15 iun 2010 06:48:59

Re: Jurnal Floricela
 
Citat:

Anterior postat de Floricela (Post 219531)
buna dimineata:)...fetelor dragelor nu mi a fost foame deloc.am baut apa si pe la ora 23 am iesit jumatate de ora la un mers rapid,iar am transpirat.[*arsita*]
Azi voi manca:
- un ou fiert,o rosie si putina branza
- la pranz o salata cu un copanel de pui pui fiert( fara pielita)
- pe la cina tot un iaurtel
Bineinteles apa, si exercitii in ritmul meu.Ma gandeam sa ma straduiesc si cu putin tae bo usor usor...[*39*]
va pup si multam pt sustinere....nu reuseam fara voi sa ma ambitionez asa


Neata Floricela.

Mananci prea putin,ai facut trecerea brusc,trebuie sa te incadrezi in 1300-1400 kcal,scaderea brusca nu face decat sa dea peste cap procesul de slabire,poate vei slabi in prima perioada dar apoi vei stagna.Trebuie sa introduci in meniul tau gustarile,fructe de exemplu,iar seara o salata de cruditati,legume sote/abur,lasa iaurtul(lactatele)pentru micul dejun sau poti manca un iaurt la gustare.

Floricela 15 iun 2010 08:14:54

Re: Jurnal Floricela
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 219536)
Neata Floricela.

Mananci prea putin,ai facut trecerea brusc,trebuie sa te incadrezi in 1300-1400 kcal,scaderea brusca nu face decat sa dea peste cap procesul de slabire,poate vei slabi in prima perioada dar apoi vei stagna.Trebuie sa introduci in meniul tau gustarile,fructe de exemplu,iar seara o salata de cruditati,legume sote/abur,lasa iaurtul(lactatele)pentru micul dejun sau poti manca un iaurt la gustare.

in perioada asta nu prea pot manca ca sunt stresata cu sesiunea si m am fortat acum sa mananc o rosie( cam mare) cu branza,am renuntat la ou ca nu prea imi place si stai ca mint am baut si o cana de compot de visine cu zaharina( facut de mama pt diabet) .

promit ca voi manca mai consistent,dar nu mi intra.inainte traiam cu dulciuri,cola[*38*] si salam.acum pt organismul meu e o noutate salata,carnea fiarta.papilele gustative sunt in extaz.
iti multumesc ca mi esti si tu alaturi[*117*]

Floricela 16 iun 2010 07:00:39

o noua viata
 
ma simt bn la a 3 a zi de dieta..
aseara prietenii mei au avut o iesire.Pe plaja ,o showrma,mc donald's.eu am preferat sa raman acasa pt a nu manca sau a bea un suc.
Pe la ora 21 am facut exercitii.Nu este greu , iau totul ca o distractie.Ma bucur cand vad ca transpir si ma bucura gandul ca voi ajunge o slabuta.Rasfoiam albumele slabutelor si ma minunam de rezultatele lor si mi am zis POT SI EU[*77*]
Parca nici nu mai imi vine sa mananc cand vad cat ma chinui pt a slabi.
Ieri am avut mici modificari la meniu.Am mancat o rosie cu branza si un capanel fiert cu ardei iute si la cina nimic.

Azi ca meniu mi am ales ca dimineata sa mananc visine multeeeee,pranz orez fiert cu o salata si la cina un mar.
Pe la 14 ma voi misca in ritmuri latino:P putina miscare.
Nici inainte nu mancam mult, dar mancam dulciuri .http://director-articole.net/wp-cont...ba-290x300.gif

OitaVesela 16 iun 2010 07:16:01

Re: o noua viata
 
Buna Floricela.
Nu e deloc bine cum mananci tu. Mananci extrem de putin, vei slabi o perioada scurta apoi vei stagna si vei pune la loc.
Cum la cina nimic?! Este important sa ai 3 mese pe zi+ 2 gustari. Daca nici mesele principale nu le rescpecti macar nu vei ajunge nicaieri.
Si tu mananci intr-o zi doar visine, un mar si orez fiert cu salata?!
Exceptand faptul ca este prea putin si sigur nu ajungi la minimul de 1000 kcal/zi sunt prea multi carbohidrati. Proteina unde e in meniul tau?

Roxii 17 iun 2010 13:50:45

Re: Jurnal Floricela
 
Hello Floricela>:D<Offf,cred ca am sa te trag de urechiuse ca nu esti cuminte:)In primul rand dimineata papa mai mult pentru ca vei arde caloriile in timpul zilei.Papa paine graham sau de secara cu sunca slaba de pui si putina branzica,cereale musli cu lapte...Ai o gramada de alimente din care poti alege.Si foloseste calculatorul de calorii,acolo ai sa vezi si cate calorii ai,cu ajutorul lui pastrezi si balanta dintre carbohidrati,proteine,zaharuri,sodiu,etc.Ai sa vezi ca este super bun:)Si papa cel putin 1200 de calorii pe zi ca sa ai de unde scade cand stagnezi!Asa nu faci dekt sa dai organismul peste cap si chiar dak o perioada vei slabi,apoi vei pune la loc:)Stiu,nici eu nu pot papa prea mult acum ca e vara,dar uite ca reusesc,asa ca poti si tu:)

dienusha 17 iun 2010 14:11:41

Re: Jurnal Floricela
 
Floricela...excesul asta de zel pe care il ai acum nu face bine deloc.
Mananci prea putin, poti sa mananci mult mai mult de atat si sa slabesti. De ce nu vrei sa asculti daca toate fetele iti zic ca nu e bine asa? Stiu ca e greu sa ai rabdare dar ai multe kg de dat jos...si chiar daca reusesti sa slabesti cateva kg asa, o sa le pui inapoi fff repede.
Nu o sa poti sa o tii tot asa toata viata si vei ajunge din nou unde ai plecat. Chiar vrei asta? In plus....stii ce e mai urat decat grasimea? Pielea lasata, vergeturile imense...cu care sunt sigura ca o sa te alegi daca slabesti brusc.
De kg mai scapi cum scapi....dar de pielea lasata si vergeturi...numai prin operatie. In plus, mai grea decat slabirea propriu-zisa e mentinerea si schimbarea modului de alimentatie.
De ce esti incapatanata si nu vrei sa asculti? Ai zis-o si tu: "te chinui sa slabesti", nu asa trebuie sa fie. De exemplu ziceai ca prietenii tai au mancat shaorma...stii ce?
puteai sa mananci si tu una mica, fara sosuri, fara cartofi prajiti, cu piept de pui si nu era rau deloc...ba chiar puteai sa renunti la jumatate de lipie si in loc de suc luai o apa sau un suc light, fara zahar (presupunand ca bei suc doar ocazional). Nu trebuie sa te privezi total de micile placeri...nu fa din slabit un chin pentru ca nu o sa rezisti mult asa.
Sper sa o iei totusi pe drumul cel bun....

lavydor 17 iun 2010 21:50:54

Re: Jurnal Floricela
 
Buna Floricel>:D< si un calduros bun venit printre noi! Ma intristeaza povestea ta, vad ca deja slabutele ti-au sarit in ajutor cu sfaturi si iti recomand sa le urmezi, disperarea de a slabi nu trebuie sa iti blocheze mintea si sa nu intelegi ca DOAR mancand vei slabi si nu prin foame sau alte diete dupa ureche. Sanatatea iti este in pericol, fa-ti un rand de analize, focuseaza-te pe tot ce e mai important si o vom scoate la capat! Stai printre noi, povesteste-ne ce papi, corectam unde e cazul, ai multa rabdare, in cateva luni vei avea toate motivele sa zambesti!:-*

Floricela 18 iun 2010 19:04:02

de zi cu zi
 
imi pare rau ca raspund acum, dar timpul este de vina.ma bucur ca imi sunteti alaturi.
eu inainte mancam ceva dulce si gata nu mi era foame,acum unele nu prea mi le pot permite si mananc ceea ce am si ce consider eu ca este sanatos.nu este usor sa traiesti din 7 milioane, sa platesti chirie,intretinere si dupa mancare si sa nu mai zicem ca o fata are nevoie de multe,,,,,,,

dienusha 19 iun 2010 23:57:20

Re: Jurnal Floricela
 
Floricela asa e...nu e usor deloc sa traiesti cu bani putini...tocmai de aceea, invatand sa gatesti sanatos o sa faci si economie de bani :D Nu e foarte scump sa faci o ciorba, un gratar de pui cu legume si o tocanita...toate le poti face dintr-un pui si cateva legume.

Justinne 21 iun 2010 17:02:09

Re: Jurnal Floricela
 
Floricela, nu te descumpani! Stiu cum este la inceput, si pe mine ma certau fetele ca mancam putin>:D<

Ideea este sa mananci mesele la ore fixe. Poti sa alegi alimente care nu sunt foarte scumpe. Din fericire, acum este vara, legumele verzi nu trebuie sa lipseasca in nicio zi. Le poti face cum vrei tu, retete si amestecaturi de legume gasesti peste tot aici pe forum :)
Mananca dimineata cel mai consistent. Este masa cea mai importanta care iti da energia pe toata ziua. Apoi gustarea de dimineata trebuie sa fie un fruct ( pentru ca avem nevoie si de frcute, iar eu nu las fructul niciodata la gustarea a doua pentru ca ...se depune:)...are zahar :) ...) La pranz poti manca salata, apoi la cealalta gustarica niste branzica slaba cu putin castravete sau ce iti plece tie... un peste mai slab fript dar nu prajit.... apoi seara un iaurtel (fara fructe, contine extrem de mult zahar), sau de ce nu, chiar si o supita slaba.

Inca ceva, daca vrei un stil de viata sanatos, sa nu mananci cascaval. Este facut numai din grasimi si alte porcarii astfel incat se poate incadra perfect la categoria JUNK FOOD. Cine crede ca o rosie cu cascaval este o mancare sanatoasa se inseala.... mai bine mananca jumatate de ciocolata, e acelasi efect.

Ma bucur de fiecare data cand aud pe cineva ca vrea sa adopte un stil de viata sanatos si doar pentru ca incearca, ma bucur enorm!

La inceput e mai greu, pana capeti informatii despre diete, mancaruri, legume, rolul lor in organism, etc... dar nu te descuraja si sa nu iti fie jena sa ne intrebi daca ai vreo nelamurire.

Te pup! :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:29:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO