forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal-Ieucumine (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ieucumine-12179.html)

ieucumine 18 ian 2013 18:38:08

Jurnal-Ieucumine
 
Buna,
E prima oara cand scriu, desi am contul din 2011. Pe atunci aveam undeva la 70 kg. Inainte de asta nu ma cantaream, dar sunt sigura ca am avut si 75. Oricum, undeva prin mai 2011 m-am hotarat sa fac ceva in legatura cu greutatea mea. Imi uram corpul. Aveam comformatia aceea ciudata, solduri late, sani mari, fund ioc. Am inceput sa slabesc lent, nici nu vroiam sa slabesc intr-o luna. Mancam dimineata un pachet de belvita cu iaurt/lapte/suc de portocale, la amiaza piept de pui la gratar cu salata sau doar orez, spanac etc, iar seara inca un pachet de belvita. Aveam multe meniuri si exclusesem painea si cartofii din alimentatie. Prin decembrie ajunsesem undeva la 57 si m-am mentinut pana prin vara, cand m-am despartit de iubit si am fost nevoita sa ma mut, sa stau pe la prieteni, sa-mi caut chirie, eram stresata si ajunsesem la 54. Nu-mi placea, eram prea slaba pentru conformatia mea. In urmatoarea luna am revenit inapoi la 57 si am reinceput sa fiu eu, sa ma simt bine in pielea mea. Prin noiembrie am inceput incet, incet sa iau in greutate. Aveam niste colegi de apartament care aveau doar junk food prin frigider, iar eu, binenteles, luam masa cu ei, cand am vazut cantarul ca imi arata 61 am intrat intr-un soi de depresie. Apoi, desi mancam in regula toata ziua, ajungeam la job (lucrez intr-un magazin de articole sportive) si mancam un baton sau juma' de ciocolata Ritter, asta pentru ca ma rugam de vreun coleg sa ia cealalta jumatate. Sau mancam in regula toata ziua si ajungeam acasa si colegii de apartament gateau ceva junk food si mancam si eu cu ei. Dupa asta, ma simteam mega vinovata. Acum m-am mutat la o prietena. Aici nu am tentatii. Incerc sa ma stapanesc la munca si sa ma schimb. Trebuie sa-mi reeduc creierul si stomacul. De ceva timp am o stare aiurea. Sunt mereu lipsita de energie si de chef. Azi mi-am facut abonament la aerobic si cycling si in zilele in care lucrez de dupa-masa incerc sa ajung la bazin. Am inceput sa scriu aici pentru ca acum 2 ani cand ma chinuiam sa slabesc ma uitam aici si ma ambitionau povestile voastre. Acum e momentul sa ma schimb. Chiar acum! Am mancat o para si pana dimineata beau doar apa.
Wish me luck, fingers crossed, toate alea pentru ca am nevoie de putina sustinere!!!
Multumesc!>:D<

stroemirela 21 ian 2013 15:13:18

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Iti urez mult noroc si reusite in tot ce iti propui!!

BianncaR 21 ian 2013 16:01:58

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Buna>:D< Felicitari ca ai trecut peste acea perioada! Imi imaginez ca nu a fost prea usor :-* Acum iti poti indrepta toata atentia catre tine. Cum merge dieta pana acum? ;;)

ieucumine 22 ian 2013 11:48:02

Re: Jurnal-Ieucumine
 
hey. incerc sa nu ma gandesc prea mult la mancare. dimpotriva. cand mi-e pofta de ceva, ma gandesc la o chestie pe care tot aici am citit-o acum ceva timp "One minute on the lips, forever on the hips". Azi dimineata eram undeva la 61,2 deci mergem inainte :)

BianncaR 22 ian 2013 15:21:43

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1209428)
hey. incerc sa nu ma gandesc prea mult la mancare. dimpotriva. cand mi-e pofta de ceva, ma gandesc la o chestie pe care tot aici am citit-o acum ceva timp "One minute on the lips, forever on the hips". Azi dimineata eram undeva la 61,2 deci mergem inainte :)

Super >:D< Sa o tii tot asa!:-*

ieucumine 07 feb 2013 11:36:39

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Hey, am lipsit o vreme. Am fost plecata intr-un team-building cu munca. Anyway, azi dimineata m-am urcat pe cantar si mi-a aratat 60,7. Deci mergem inainte! La mic dejun(ora 8) am mancat o felie de paine neagra cu seminte, 2 felii de sunca sisi, putina telemea, jumatate de rosie si cateva feliute de castravete. La 11 am mancat un mar. Nu stiu ce sa mananc la pranz... am niste piept de pui, deci ori il fac gratar ori il fierb si il mananc cu niste amestec mexican. Mi-am cumparat alta bicicleta azi, finally. Vreau sa-mi iau niste greutati sa ma apuc de Insanity. Aseara am fost la zumba, iar azi dimineata trebuia sa merg la cycling, dar n-am reusit sa ma trezesc la 7 fara. Oricum, pana acum sunt multumita. Multumesc de sprijin! Sa aveti o zi frumoasa!

ieucumine 07 feb 2013 14:15:03

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Deci, am avut un piept de pui mediu, pe care l-am taiat bucatele si l-am tras in tigaie cu o lingura de ulei de masline. Am adaugat putina apa si la sfarsit l-am impartit in 2 parti. Jumatate am mancat cu putin amestec mexican si cu o felie de branza. Jumatate o tin pentru maine. De la 4 trebuie sa plec la munca, asa ca ma gandesc ce sa-mi iau ca gustare si ca cina. La cina cred ca imi iau un iaurt cu niste fulgi din grau si ovaz, iar pe la 4 as manca un mar. Partea proasta la mere e ca pe moment iti dau o senzatie minunata de satietate, iar dupa o ora te roade stomacul. Trebuie sa renunt la tigari si 3 in 1, la fel imi dau o durere de stomac. Mi-am luat bicicleta, asa ca renunt la mersul la job cu autobuzul. Oricum urasc sa plec mai repede de acasa doar ca sa stau inghesuita cu altii in autobuz. Deci reiau mersul pe bicicleta si ciclismul in afara orasului. Abia astept week-endul!!!:>

ieucumine 16 feb 2013 11:25:24

Re: Jurnal-Ieucumine
 
E 11 si un pic dimineata. Mama sigur doarme, deci astept sa ma sune ea, nu vreau sa o trezesc. Mi-am inceput ziua bine. 2 felii de sunca, o bucatica mica de branza, jumatate de rosie si cateva feliute de castraveti. Acum vreo jumatate de ora m-a apucat. Am coborat la magazin si m-am intors cu un linzer cu nuca, un corn cu ciocolata, un pachet de biscuiti cu unt si un litru de lapte. Nu mi-a ajuns asa ca am mai coborat dupa niste biscuiti. Acum sunt la pamant. Pur si simplu sunt plina pana in gat. Da, de ceva vreme sufar de mancat compulsiv. Nu mi-e pofta de ceva anume, dar pur si simplu mananc de plictiseala si simt nevoia sa ma indes cu ceva. Si le alternez, dulce cu sarat sa nu ma plictisesc. Si apoi petrec jumatate de ora aplecata deasupra wc-ului, pentru ca, binenteles, mi-e frica sa nu ma ingras. M-am saturat de chestia asta, cateodata o fac si de 2 ori pe zi, dar nu pot sa lupt cu asta. Mama e singura la care i-am povestit. Si psihologului, care a zis ca nu ma poate ajuta decat cu o programare la psihiatru. Am nevoie sa scriu asta aici, sa intru si sa citesc, sa realizez ca nu mai pot pierde o ora din zi cu mancat si vomitat, aplecata deasupra wc-ului. Eu nu eram asa. Eram super sociabila. Acum sunt la pamant, m-am inchis in mine si nu pot iesi din starea asta...

ieucumine 18 feb 2013 09:03:09

Re: Jurnal-Ieucumine
 
De vreo 2 zile mi-e mai bine. Inca simt nevoia sa indes mancare, dar tin asta in frau. De fiecare data cand ma trece pofta, ma apuc de tae bo sau insanity si imi vars toate crizele in timpul asta. Beau cam un litru de apa in timpul unui filmulet si apoi nu-mi mai trebuie nimic. Mi-e mai bine. Saptamana asta incerc sa ajung la psihiatru. O sa fie bine. Nu ma mai urc pe cantar pana peste vreo 2 saptamani. Vreau sa ma uit in oglinda, sa vad ca am dat jos si abia dupaia sa ma cantaresc. O saptamana superba sa aveti!

ieucumine 23 feb 2013 16:19:09

Re: Jurnal-Ieucumine
 
E incredibil cum corpul refuza sa coopereze cu tine. Azi m-am trezit la realitate. Am mancat niste piept de pui cu orez si apoi a inceput nebunia. Am coborat la magazin si mi-am luat 2 branzoaice si un baton de ciocolata. Nu a fost de ajuns si am mai coborat dupa inca 2 si inca un baton de ciocolata. Le-am indesat pe toate cu vreo jumatate de litru de lapte. N-am reusit sa dau afara decat laptele. Azi am pierdut lupta cu corpul meu. Nu mai lucreaza cum mine. Trebuie sa accept si sa ma schimb. Marti am programare la psihiatru...

ieucumine 02 mar 2013 23:44:32

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Mda, deci vreau sa ma tin serios de jurnalul asta. Sa scriu aici tot ce mananc, fiecare minutel de sport si apoi cand vreau sa renunt sa ma uit inapoi la tot ce am scris. Am o frustrare vis-a-vis de mine acum. Dupa 5 zile in care m-am tinut departe de obiceiurile proaste, am facut-o iar. Macar nu se mai intampla zilnic. De luni incerc sa ajung la psiholog. Vreau sa ma apuc sa citesc din nou cartea lui Allen Carr, pentru ca vreau sa ma las si de fumat. Nu de alta, dar respir greu in timp ce fac sport. Mai e cineva pe aici??? Ecoooooo

mihaela01 03 mar 2013 09:06:25

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Buna:)
Eu sunt Myky ma bucur sa te cunosc.
Sa iti spun ceva, nu are cum sa te controleze corpul pe tine:).
Tu te controlezi , tu ai controlul asupra corpului tau nu el asupra ta .
Cand ai fost la magazin sa iti iei prostioare ai fost perfect consienta , nu te-am adormit nimeni ca sa iti dea sa papi ciocolata:) , ai papat singura , CONSTIENTA si de buna voie!
Daca simti nevoia de ceva dulce pregateste-ti ceva in casa , macar e ceva mai sanatos decat dulciurile din comert.
Cu vomitatul la fel nu e deloc bine ce faci ... daca tu ai mancat cu buna stinta si mai mult, ai mai fost inca o data la magazin sa mai cumperi pentru ca nu iti ajungeau dulciurile mancate , de ce te mai invinuiesti sau te mai chinui sa vomiti ca sa iti faci rau?
Cand ai mancat nu ai avut sentimentul de vinovatie fata de tine?
Ai mancat si asta e , nu ai ce face , nu trebuie sa te duci la baie si sa iti dai stomacul peste cap pentru ca ai mancat cu buna stinta dulciuri .
Suntem oameni si este omenesc sa gresim.
Trebuie sa incerci sa te limitezi la 2-3 patratele de cioco neagra cu peste 50% cacao , cand ai pofta de dulce .
Poti manca 2 bucatele pe fiecare zi ca sa iti ti poftele in frau dar incearca sa le papi in prima parte a zilei.

Sper ca te-am ajutat si scuze daca ma fost mai dura, dar am vrut sa te fac sa intelegi ca noi nu suntem roboti ca sa fim controlati de cineva, noi suntem oameni si noi ne controlam corpul si mintea nu ele pe noi:)

ieucumine 03 mar 2013 09:39:45

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Buna mihaela01,
In capul meu e un haos cand o iau razna. Ma gandesc sa nu ma duc, sa nu ma duc, sa nu ma duc si apoi zic ca o dau in bara pentru ultima oara. Apoi, normal ca ma simt vinovata. Oricum s-au mai rarit episoadele, incerc sa mananc cat mai echilibrat si sa-mi gasesc activitati. Deja nici nu ma mai sui pe cantar pentru ca imi arata mai mult, desi vad ca cm sunt mai putini. Cand soldurile o sa fie cat de mici vreau eu atunci o sa ma cantaresc. Pana una-alta, trebuie sa imi iau un cm sa-mi masor talia, vad ca de cand m-am apucat de Insanity am pus masa musculara si vreau sa ma axez strict pe solduri, apoi pe picioare si burta, pentru ca asta e complexul meu cel mai mare! Ciocolata amaruie m-am obisnuit sa am in frigider, dar intr-un timp luam cate un patratel dupa fiecare tigara si asa ajungeam sa mananc destul de multa si nu mi-am mai luat. Acum mi-am tot luat bomboane din acelea de la Orbit sau guma de mestecat aromata. Nu stiu de ce nu mai gasesc bomboane Solano. Stie careva, se mai fabrica? E ok ca esti mai dura, nu am nevoie de compatimire, am nevoie de oameni care sa ma trezeasca la realitate!
O duminica faina sa ai!

ieucumine 03 mar 2013 09:41:27

Re: Jurnal-Ieucumine
 
https://9gag.com/gag/6703593

alinu0809 03 mar 2013 13:38:20

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Încearcă să bei și ceai când simți nevoia să ronțăi ceva. Eu am o colecție de cel puțin 15 arome, pe care le alternez, ca să nu mă plictisesc. Și funcționează destul de bine so far. Am băut ceai în ultimele două săptămâni, cât n-am băut toată viața, cred. :))))
Îți doresc mult succes și cât mai multe reușite! :) >:D<

ieucumine 03 mar 2013 21:48:15

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1231119)
Încearcă să bei și ceai când simți nevoia să ronțăi ceva. Eu am o colecție de cel puțin 15 arome, pe care le alternez, ca să nu mă plictisesc. Și funcționează destul de bine so far. Am băut ceai în ultimele două săptămâni, cât n-am băut toată viața, cred. :))))
Îți doresc mult succes și cât mai multe reușite! :) >:D<


Hey, nu prea ma omor dupa ceaiuri. Mi-am luat luat si eu unul verde cu vanilie si lamaie si unul de grefe. Nu-mi place ceaiul verde simplu. Acum am venit de la munca si ma cam apasa foamea. Ma apuc de Insanity, m-am enervat rau la job si simt nevoia sa ma descarc cumva. Dupa 1l de apa cat beau in timpul unui exercitiu, daca ma trece foamea o sa dau cu ceai :))

ieucumine 03 mar 2013 23:23:10

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Da, m-am decis. Nu prea pot continua cu Insanity. Stau la etajul 1 si sunt miscarile acelea Power Jumps care cred ca le cam scutura candelabrul vecinilor. Plus ca nici nu le fac corecte, tocmai in ideea sa nu-i deranjez. Si nici flotarile alea nu le pot face calumea. Nici cu Tae bo nu ma prea impac. Nu stiu sa-mi sincronizez mainile cu picioarele:)). La fel si cu zumba, desi cand ma duceam la sala imi placea, acasa e bleacs. Am facut 15 min de Pilates in seara asta si imi place, desi la inceput ziceam ca e super boring, dar lucreaza cam toti muschii si deja simt asta. Am inteles ca e bun pentru modelare, deci numa' bine. O sa-mi schimb tickerul, nu ma mai intereseaza asa tare nr de kilograme. Sau cel putin asta era inainte de ultimul exercitiu de Insanity. Il fac de vreo 2 saptamani si desi la centimetrii se vede diferenta, eu am pus un kg. Maine dimineata ma masor si de acum ma axez pe centimetrii :)

alinu0809 03 mar 2013 23:51:09

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Și eu fac Pilates și îmi place grozav. Azi am făcut mai puțin, că m-a durut capul toată ziua. Dar ai dreptate, e foarte fain și chiar simți cum îți solicită mușchii. :)

ieucumine 04 mar 2013 19:02:02

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Meniu pe ziua de azi: un iaurt simplu cu cateva cereale pe la ora 6, omleta din 3 oua, 2 felii de sunca, niste telemea+rosii, castraveti si ardei, cateva feliute din fiecare la ora 8. Risotto cu amestec mexican+o bucatica de telemea pe la ora 13. O banana la 17. Imediat dau o fuga pana la mall sa-mi cumpar o geanta ca mi-au intrat pe mana niste bani si maine iau oricum salariul. Sper sa nu ma traga foamea catre covrigaria Petru, desi ma gandesc incontinuu la covrigii lor cu seminte sau la covricheese. Bine, mananc un iaurt cu cereale si beau ceai :))
O seara faina sa aveti!!!

mihaela01 04 mar 2013 19:26:30

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1231623)
Meniu pe ziua de azi: un iaurt simplu cu cateva cereale pe la ora 6, omleta din 3 oua, 2 felii de sunca, niste telemea+rosii, castraveti si ardei, cateva feliute din fiecare la ora 8. Risotto cu amestec mexican+o bucatica de telemea pe la ora 13. O banana la 17. Imediat dau o fuga pana la mall sa-mi cumpar o geanta ca mi-au intrat pe mana niste bani si maine iau oricum salariul. Sper sa nu ma traga foamea catre covrigaria Petru, desi ma gandesc incontinuu la covrigii lor cu seminte sau la covricheese. Bine, mananc un iaurt cu cereale si beau ceai :))
O seara faina sa aveti!!!

O seara buna si distractie placuta:)

ieucumine 04 mar 2013 20:00:09

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Multumesc la fel!!!

ieucumine 04 mar 2013 22:19:32

Re: Jurnal-Ieucumine
 
M-am intors acasa cu cea mai cute geanta pe care am avut-o ever. Mi-am luat si o cioco amaruie cu 85% cacao, piept de pui, iaurturi si daca tot vreau sa ma las de fumat si o tigara electronica. Imi place ca mi-am ales aroma de piersici. Mai am o tigara si apoi gata! Ma bag la niste Pilates si apoi ma dau boema la un pahar de vin alb cu colega de apartament.
O seara faina sa aveti >:D<

ieucumine 05 mar 2013 09:00:10

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Tocmai am fumat ultima tigara!!! Sper sa fie ultima ever! De acum o sa o folosesc doar pe cea electronica pana o sa ma las de tot. Azi m-am trezit prea devreme, dupa ce m-am mai trezit de vreo 3 ori azi-noapte. Am cateva perioade de astea pe an cand ma trezesc noaptea si nu mai am somn. Trebuie sa-mi cumpar si niste draperii ca imi intra soarele in ochi dimineata si chiar as dormi mai mult in zilele in care sunt libera sau lucrez de dupa-masa. Anyway, azi am inceput cu un Danone Natur+2 lingurite de dulceata de cirese dietetica+cereale fara zahar. Imi place mai mult iaurtul cu dulceata decat cele de la magazin pline de zahar, desi acum a aparut un Activia cu o,1% care e deliciooooos, mai ales cel cu ananas. Mai inainte am baut si o cana de ceai de grefe, indulcit cu Stevia. Nu mi se pare cel mai grozav indulcitor, dar macar e non-caloric, natural si healthy. La amiaza ma gandesc sa fac spanac cu piept de pui. M-am indragostit de spanac. Cu ce m-o fi hranit maica-mea inainte nu stiu, dar nu-mi amintesc sa fi mancat vreodata spanac facut de ea. Deja am innebunit-o cu cat de mult iubesc spanacul, asa ca atunci cand oi da si eu pe acasa trebuie neaparat sa-i fac. In schimb, nu stiu ce sa mananc diseara la munca... Ioi, cat am vorbit, se vede ca sunt treaza de 3 ore :))
O zi faina!!!

alinu0809 05 mar 2013 11:10:17

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1231872)
Tocmai am fumat ultima tigara!!! Sper sa fie ultima ever! De acum o sa o folosesc doar pe cea electronica pana o sa ma las de tot. Azi m-am trezit prea devreme, dupa ce m-am mai trezit de vreo 3 ori azi-noapte. Am cateva perioade de astea pe an cand ma trezesc noaptea si nu mai am somn. Trebuie sa-mi cumpar si niste draperii ca imi intra soarele in ochi dimineata si chiar as dormi mai mult in zilele in care sunt libera sau lucrez de dupa-masa. Anyway, azi am inceput cu un Danone Natur+2 lingurite de dulceata de cirese dietetica+cereale fara zahar. Imi place mai mult iaurtul cu dulceata decat cele de la magazin pline de zahar, desi acum a aparut un Activia cu o,1% care e deliciooooos, mai ales cel cu ananas. Mai inainte am baut si o cana de ceai de grefe, indulcit cu Stevia. Nu mi se pare cel mai grozav indulcitor, dar macar e non-caloric, natural si healthy. La amiaza ma gandesc sa fac spanac cu piept de pui. M-am indragostit de spanac. Cu ce m-o fi hranit maica-mea inainte nu stiu, dar nu-mi amintesc sa fi mancat vreodata spanac facut de ea. Deja am innebunit-o cu cat de mult iubesc spanacul, asa ca atunci cand oi da si eu pe acasa trebuie neaparat sa-i fac. In schimb, nu stiu ce sa mananc diseara la munca... Ioi, cat am vorbit, se vede ca sunt treaza de 3 ore :))
O zi faina!!!

Heeeei, neațaaa! Îmi place de tine că emani energie pozitivă chiar de devreme. :D Chiar și după somn tulburat, deci only respect! :)) Așa pap și eu iaurt cu cereale fără zahăr (fulgi de ovăz), doar că eu adaug cireșe uscate și tu cu dulceață. Nu știu dacă am văzut dulceață dietetică aici. :-? Nu mă îndoiesc de existența sa, doar că n-am văzut-o. :)))
A, și așa-s și eu, am mâncat acu' câteva zile spanac și broccoli, fiind convinsă că nu-mi plac și că-s cele mai groaznice chestii de pe planetă și.. surpriză.. acum și eu sunt înnebunită după ele. :)))
Mă bucur că ești energică și veselă. :)) O zi faină și ție! >:D<

ieucumine 05 mar 2013 22:10:31

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1231962)
Heeeei, neațaaa! Îmi place de tine că emani energie pozitivă chiar de devreme. :D Chiar și după somn tulburat, deci only respect! :)) Așa pap și eu iaurt cu cereale fără zahăr (fulgi de ovăz), doar că eu adaug cireșe uscate și tu cu dulceață. Nu știu dacă am văzut dulceață dietetică aici. :-? Nu mă îndoiesc de existența sa, doar că n-am văzut-o. :)))
A, și așa-s și eu, am mâncat acu' câteva zile spanac și broccoli, fiind convinsă că nu-mi plac și că-s cele mai groaznice chestii de pe planetă și.. surpriză.. acum și eu sunt înnebunită după ele. :)))
Mă bucur că ești energică și veselă. :)) O zi faină și ție! >:D<


Pai a fost vremea faina azi si asta imi schimba starea. Dulceata dietetica imi iau de la Kaufland. Trebuie sa aiba si ei acolo. Aici e la raionul de dulceturi, dar poti incerca si la raionul pentru diabetici sau bio din diferite magazine, cel putin la Aucham am vazut asa. Broccoli chiar nu-mi place. L-am incercat si in ceva amestec de legume si fiert pur si simplu, dar nu :)). As incerca supa crema de broccoli, dar mi-e lene sa-mi fac. In plus, ma enerveaza ideea de a gati o ora si de a manca in 10minute, asta pentru ca niciodata nu fac mancare cat sa mananc de 2 ori...

ieucumine 05 mar 2013 22:28:39

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Iooooi, cate calorii are vinul!!! Si eu care obisnuiam sa beau cel putin o sticla pe saptamana cu colega de apartament!!!

ieucumine 05 mar 2013 22:56:56

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Eu :x Pilates!!! Ma apuc de descarcat mai multe filmulete ca sigur o sa ma plictisesc de Winsor :))

ieucumine 06 mar 2013 08:18:58

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Iar m-am trezit devreme, cu o ora mai repede. Am facut 20 de minute de Pilates si am mancat un iaurt Activia de capsuni 0,1% cu cereale+ putin spanac. Pe la 11 mananc o banana si la 1 jumatate-2 niste piept de pui cu spanac. Deseara ma gandeam sa-mi fac un shake de banane sau o salata de fasole cu rosii...
O zi faina!

ieucumine 06 mar 2013 17:37:30

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Azi in loc de spanac am facut vesnicul risotto cu legume mexicane, dar de data asta am aruncat in el niste seminte de susan si de in. A iesit genial, trebuie sa folosesc mai des semintele de in. Azi ma duc la Auchan sa vad ce seminte sa-mi mai iau ca imi plac combinatiile astea. Sa nu uit sa-mi iau presa din aceea de usturoi ca nu prea imi iese spanacul aromat, desi pun vreo 5 catei de usturoi. Ce-ar fi sa mananc toata viata spanac....?

stefy2009 06 mar 2013 18:40:42

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1232559)
Azi in loc de spanac am facut vesnicul risotto cu legume mexicane, dar de data asta am aruncat in el niste seminte de susan si de in. A iesit genial, trebuie sa folosesc mai des semintele de in. Azi ma duc la Auchan sa vad ce seminte sa-mi mai iau ca imi plac combinatiile astea. Sa nu uit sa-mi iau presa din aceea de usturoi ca nu prea imi iese spanacul aromat, desi pun vreo 5 catei de usturoi. Ce-ar fi sa mananc toata viata spanac....?


Buna :-* numele meu este Stefania si am poposit si eu pe la tine prin casuta:) .Semintele de in sunt foarte sanatoase si am citit ca trateaza constipatia( eu le pun dimineata in iaurt sau lapte cu fulgi de ovaz :D) Pana acum nu am pus in mancare , dar este o idee sa-i sugerez mamei mele sa puna cand face orez cu legume:D ( cu toate ca o sa zica ca ei nu mananca semintenii d-astea:)) ) Felicitari ca manaci spanac;;)..mie nu imi place:( sau poate nici nu l-am preparat cum trebuie . Tu cum il faci?
O seara frumoasa:-*

ieucumine 06 mar 2013 18:56:08

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de stefy2009 (Post 1232587)
Buna :-* numele meu este Stefania si am poposit si eu pe la tine prin casuta:) .Semintele de in sunt foarte sanatoase si am citit ca trateaza constipatia( eu le pun dimineata in iaurt sau lapte cu fulgi de ovaz :D) Pana acum nu am pus in mancare , dar este o idee sa-i sugerez mamei mele sa puna cand face orez cu legume:D ( cu toate ca o sa zica ca ei nu mananca semintenii d-astea:)) ) Felicitari ca manaci spanac;;)..mie nu imi place:( sau poate nici nu l-am preparat cum trebuie . Tu cum il faci?
O seara frumoasa:-*


Hey, bine ai venit! Nici eu nu mancam pana acum o luna, asta pentru ca mama nu a facut niciodata. O colega de munca a adus intr-o zi si mirosea bine de tot si de atunci m-am indragostit:))). Pai vine cam asa: calesti vreo 5 catei de usturoi, incearca sa-i faci cu presa nu maruntit la cutit, apoi pui spanacul(eu folosesc congelat, ca altfel nu mi-as face daca ar trebui cumparat din piata, spalat, tocat etc) si niste lapte, lasi sa se dezghete spanacul(eu nu-l las la dezghetat, tot de lene) acolo in amestec si mai pui putin lapte. La sfarsit pui o lingura de faina si vreo 2 de smantana +sare, piper (fara seminte de in:))) ) si ta-da-daaaaa! Cam asta e tot! Eu nu-l mananc cu ochiuri ca nu-mi plac. Mai bine imi fac ceva piept de pui la gratar sau il mananc pur si simplu ca oricum din jumatate de punga de spanac imi iese destul de mult!
No, spor la infulecat spanac!

ieucumine 06 mar 2013 19:04:49

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Yep, s-a dovedit. Semintele de in sunt Dumnezeu pe pamant! Le-am folosit si in omleta si sunt super, mai ales daca inainte pui semintele putin la prajit si apoi adaugi amestecul de omleta. Yamm!

alinu0809 06 mar 2013 23:25:33

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1232310)
Iooooi, cate calorii are vinul!!! Si eu care obisnuiam sa beau cel putin o sticla pe saptamana cu colega de apartament!!!

Bazându-mă și eu pe teoria asta, toată perioada liceului și primii ani de facultate sunt o minciună pentru mine. =)) Cât vin și câtă bere am băgat în mine în fiecare săptămână, când mai sărbătoream una-alta sau când ieșeam cu fetele în.. n-aș zice "club", că nu prea dau eu pe-acolo. Mă refer la celelalte locuri cu muzică. :)) Ar trebui totuși să fiu mai grăsuță acum, luând în considerare cantitățile. :))
Tot o să beau eu mâine un pahar de vin alb, că ne întâlnim cu un prieten pe care nu l-am văzut de cel puțin o lună-două. :)))
Ahhh, gata. Îți doresc o seară faină! >:D< :-*

ieucumine 07 mar 2013 08:43:44

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1232706)
Bazându-mă și eu pe teoria asta, toată perioada liceului și primii ani de facultate sunt o minciună pentru mine. =)) Cât vin și câtă bere am băgat în mine în fiecare săptămână, când mai sărbătoream una-alta sau când ieșeam cu fetele în.. n-aș zice "club", că nu prea dau eu pe-acolo. Mă refer la celelalte locuri cu muzică. :)) Ar trebui totuși să fiu mai grăsuță acum, luând în considerare cantitățile. :))
Tot o să beau eu mâine un pahar de vin alb, că ne întâlnim cu un prieten pe care nu l-am văzut de cel puțin o lună-două. :)))
Ahhh, gata. Îți doresc o seară faină! >:D< :-*


Si eu am avut o perioada de genul prin liceu. Nu-mi placea berea, apoi intr-o perioada am inceput sa beau, acum iar nu mai pot sa beau decat cu lamaie. Noi tot luam vin alb, vin rosu n-am mai baut de ceva timp. Tequilla trebuie sa o beau cu limita ca am dintii sensibili la lamaie si fara nu are farmec. Ei bine, Jager all the way :). Astazi, poate are prietenul tau tuica, cica ajuta la digestie:)))
Zi faina >:D<!

ieucumine 07 mar 2013 10:30:05

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Azi fac iar spanaaaaaac. Mi-am luat si presa deci sunt pregatit sa mananc cel mai bun spanac facut de mine. Mai fac si niste piept de pui la gratar. Nu stiu ce sa mananc diseara. La 7 trebuie sa fiu la film si apoi sigur mai raman in oras si nu vreau sa mananc tot felul de prostii. Btw, voi ce beti cand iesiti in oras? Numa' fara apa plata ca beau toata ziua si eu chiar vreau sa simt ca ies :)) So, limonada, bere?

ieucumine 07 mar 2013 10:55:41

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Tocmai mi-a venit cea mai tare idee de gustare. Mi-am luat aseara ceva branza foarte slaba de Milli, eu crezand ca e macar putin sarata. Azi am deschis-o si nu e deloc, asa ca am luat 2 linguri de branza, am adaugat inca una de dulceata dietetica de cirese si ta-da-daaaa. E delicioasa. Mi-am mai facut o portie si o am in frigider pentru desert. Ma gandesc sa pun si nuci. Deci tinand cont ca 100 gr de branzica are 97kcal, eu am pus doar 2 linguri, iar 100gr dulceata are 130, iar eu am pus doar o lingura=mi-e lene sa calculez ce gramaj ar fi, dar a iesit ceva cu calorii putine si delicios. Enjoy, enjoy, enjoy!!!

alinu0809 07 mar 2013 10:56:59

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1232819)
Azi fac iar spanaaaaaac. Mi-am luat si presa deci sunt pregatit sa mananc cel mai bun spanac facut de mine. Mai fac si niste piept de pui la gratar. Nu stiu ce sa mananc diseara. La 7 trebuie sa fiu la film si apoi sigur mai raman in oras si nu vreau sa mananc tot felul de prostii. Btw, voi ce beti cand iesiti in oras? Numa' fara apa plata ca beau toata ziua si eu chiar vreau sa simt ca ies :)) So, limonada, bere?

Să știi că asta mă întrebam și eu ieri. Azi ieșim cu un prieten de-al lui, la care eu mi-am pus întrebarea "Dar eu ce beau?". La fel ca și tine, apă plată beau toată ziua acasă, deci nu-mi trebuie și afară. Înainte îmi comandam o Cola când n-aveam chef de vreo băutură alcoolică. Acum deja am eliminat Cola din program, deci ce fac?:)) Probabil că trebuie să dăm cu limonadă. :-/ Habar nu am. :))

ieucumine 07 mar 2013 11:51:58

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1232825)
Să știi că asta mă întrebam și eu ieri. Azi ieșim cu un prieten de-al lui, la care eu mi-am pus întrebarea "Dar eu ce beau?". La fel ca și tine, apă plată beau toată ziua acasă, deci nu-mi trebuie și afară. Înainte îmi comandam o Cola când n-aveam chef de vreo băutură alcoolică. Acum deja am eliminat Cola din program, deci ce fac?:)) Probabil că trebuie să dăm cu limonadă. :-/ Habar nu am. :))


Eu imi mai iau limonada cu mar sau ananas, sunt super bune, ma gandesc sa-mi fac si eu acasa. Asta iarna cand ieseam, eram satula de bere, ciocolata calda nu beau, sucuri acidulate iar nu, mai era varianta limonada fierbinte, care e un fel de ceai de lamaie, dar mult mai bun sau ceream un pahar de lapte simplu sau cu sirop de cioco. Ce-i drept eram singura de pe acolo care bea lapte, dar decat Cola sau Dr Pepper, mai bine asa. Nu mai zic ca umblu cu indulcitorul dupa mine :)))

ieucumine 07 mar 2013 12:12:32

Re: Jurnal-Ieucumine
 
No, m-am expus!!! Mi-am pus poze cu suncile. E ciudat, eu in oglinda le vad mult mai mari. Hai ca 5 cm nu e asa mult! Ma bag la Pilates, soldurile astea nu se subtiaza singure!!!
O zi faina tuturor!

Aaaa, si o melodie de happy-happy-joy-joy mood!

ieucumine 07 mar 2013 14:17:23

Re: Jurnal-Ieucumine
 
Aaaah, inca 2 saptamani si apoi concediuuuuuu. Can't wait. Ma asteapta o saptamana de drumuri si iesiri. O sa plec din Timisoara spre Cluj cu "ia-ma nene", stau vreo 2 zile pe acolo si apoi o tulesc spre Bucuresti. Acum mai ramane de vazut daca Cluj-Bucuresti o sa fie tot cu "ia-ma nene" tinand cont cat de lung e drumul. Dar ramane de vazut, doar cu imaginea asta ma duc in fiecare zi la job, de care btw m-am cam saturat!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:19:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO