forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Lavinia (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-lavinia-3001.html)

justbelieve 04 mar 2010 17:04:49

Jurnal Lavinia
 
Buna!Sunt noua pe aici si m-am hotarat sa-mi fac un jurnal.Asa cred ca o sa-mi fie mai usor daca o sa impartasesc cu voi experiente si orice sfat din partea voastra este bine venit.
Incep prin a spune ca am 15 ani si am de dat jos doar cateva kg(aprox. 4).De fapt pt mine nu conteaza kg ci masurile pe care le am.
M-am hotarat sa tin un regim deoarece se apropie vara si nu vreau sa-mi fie rusine cu corpul meu atunci cand voi purta rochite,pantaloni scurti..
Pot sa spun ca nu sunt atat de grasa dar...avand in vedere ca sunt mica(1,60) ma nemultumesc diferite parti ale corpului ,in special picioarele.Sunt groase..
Am aprox. o luna de cand am inceput sa evit prajelile,dulciurile,sucurile,produsele fast food-ul si painea alba pe care am inlocuit-o cu paine neagra.Si in acest timp am facut si sport,cate jumatate de ora-o ora pe zi:zumba,pilates,tae-bo,abdomene.Intr-un fel s-au vazut rezultatele,cativa cm pierduti in talie,si cativa la picioare.
O sa scriu aici in fiecare zi ce mananc si ce exercitii fac, si astept sfaturi ce e bine,ce nu e bine,ce exercitii sa fac.
Multumesc anticipat si sper ca odata si odata o sa fiu si eu multumita de corpul meu.
>:D<

Gea 04 mar 2010 17:15:04

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 106698)
Buna!Sunt noua pe aici si m-am hotarat sa-mi fac un jurnal.Asa cred ca o sa-mi fie mai usor daca o sa impartasesc cu voi experiente si orice sfat din partea voastra este bine venit.
Incep prin a spune ca am 15 ani si am de dat jos doar cateva kg(aprox. 4).De fapt pt mine nu conteaza kg ci masurile pe care le am.
M-am hotarat sa tin un regim deoarece se apropie vara si nu vreau sa-mi fie rusine cu corpul meu atunci cand voi purta rochite,pantaloni scurti..
Pot sa spun ca nu sunt atat de grasa dar...avand in vedere ca sunt mica(1,60) ma nemultumesc diferite parti ale corpului ,in special picioarele.Sunt groase..
Am aprox. o luna de cand am inceput sa evit prajelile,dulciurile,sucurile,produsele fast food-ul si painea alba pe care am inlocuit-o cu paine neagra.Si in acest timp am facut si sport,cate jumatate de ora-o ora pe zi:zumba,pilates,tae-bo,abdomene.Intr-un fel s-au vazut rezultatele,cativa cm pierduti in talie,si cativa la picioare.
O sa scriu aici in fiecare zi ce mananc si ce exercitii fac, si astept sfaturi ce e bine,ce nu e bine,ce exercitii sa fac.
Multumesc anticipat si sper ca odata si odata o sa fiu si eu multumita de corpul meu.
>:D<

Bine ai venit Lavinia >:D<

Pot sa iti spun ca deja faci de o luna ce trebuie :) Daca o tii tot asa vei ajunge repede la masurile dorite. Oricum, la varsta ta inca se mai modifica corpul si masurile. Sa fii mereu in armonie cu tine!!

Pupici

Suzume 04 mar 2010 19:02:01

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 106698)
Buna!Sunt noua pe aici si m-am hotarat sa-mi fac un jurnal.Asa cred ca o sa-mi fie mai usor daca o sa impartasesc cu voi experiente si orice sfat din partea voastra este bine venit.
Incep prin a spune ca am 15 ani si am de dat jos doar cateva kg(aprox. 4).De fapt pt mine nu conteaza kg ci masurile pe care le am.
M-am hotarat sa tin un regim deoarece se apropie vara si nu vreau sa-mi fie rusine cu corpul meu atunci cand voi purta rochite,pantaloni scurti..
Pot sa spun ca nu sunt atat de grasa dar...avand in vedere ca sunt mica(1,60) ma nemultumesc diferite parti ale corpului ,in special picioarele.Sunt groase..
Am aprox. o luna de cand am inceput sa evit prajelile,dulciurile,sucurile,produsele fast food-ul si painea alba pe care am inlocuit-o cu paine neagra.Si in acest timp am facut si sport,cate jumatate de ora-o ora pe zi:zumba,pilates,tae-bo,abdomene.Intr-un fel s-au vazut rezultatele,cativa cm pierduti in talie,si cativa la picioare.
O sa scriu aici in fiecare zi ce mananc si ce exercitii fac, si astept sfaturi ce e bine,ce nu e bine,ce exercitii sa fac.
Multumesc anticipat si sper ca odata si odata o sa fiu si eu multumita de corpul meu.
>:D<

Bine ai venit >:D<. Mult spor si sa ne tii la curent cu ce mananci.

justbelieve 04 mar 2010 19:02:44

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de Gea (Post 106708)
Bine ai venit Lavinia >:D<

Pot sa iti spun ca deja faci de o luna ce trebuie :) Daca o tii tot asa vei ajunge repede la masurile dorite. Oricum, la varsta ta inca se mai modifica corpul si masurile. Sa fii mereu in armonie cu tine!!

Pupici

Multumesc si ma bucur ca fac ce trebuie.:-*

justbelieve 04 mar 2010 19:03:27

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 106795)


Bine ai venit >:D<. Mult spor si sa ne tii la curent cu ce mananci.

Multumesc si bine v-am gasit.

justbelieve 04 mar 2010 19:08:32

Re: Jurnal Lavinia
 
Astazi am mancat asa:
Ora 7:jumatate de felie de paine neagra cu pateu de post.
Ora 10:2 covrigi(stiu ca nu e cea mai buna alegere dar la scoala chiar nu stiu ce sa-mi iau)
Ora 14:un mar
Ora 15:salata orientala(cartofi,oua,masline,rosii)
Ora 17: 5 biscuiti :( nedietetici
si vreau sa beau si o cana de compot de mere si atat pe ziua de azi :-s

aa..si am facut si 40 de min pilates + 20 min zumba(as fi vrut sa fac mai mult dar am o febra musculara de ieri incat de abia pot sa ridic piciorul)

ianna 06 mar 2010 03:43:54

Re: Jurnal Lavinia
 
Dupa al doilea rand nici nu am mai citit:))(nu din lipsa de respect sau plictiseala ci ca m-am lamurit care e problema ta) puaah 15 ani :-bd! multi inainte scumpa[*4*]

esti in crestere...oraganele si organismul tau este inca in dezvoltare... nu il chinui cu diete minune... avand in vedere ca nu ai o greutate mare de dat jos;)

daca vrei sa scapi repede de kilo si sanatos , mai ales[*20*], ...iti propun o dieta de 2 luni + 2 luni de modelare[*29*]
  • pune mana si lasa prajelile,sucurile, zaharul, painea (de orice fel)...fainoasele in general, uleiul, grasimile si fast food-ul...papa calitativ si nu cantitativ
  • nu combina proteinele cu carbohidratii si nu face exces de carbohidrati(precum cartoful!)
  • bea 2 L de apa/zi...la care adauci ceva zeama de lamaie
  • consuma cat poti de zilnic grepfruit si un ceai laxativ
  • nu papa sub 1000kcal/zi si nici peste 1600kcal/zi
  • incepe in prima sapt cu sport usor gen pilates...sau zumba min 30 minute
  • a doua sapt creste cu inca 10-15 minute timpul sportiv...si tot asa pana ajungi la o ora de zumba sau tae bo
  • in prima luna practica sport de 3ori pe sapt ..pilates poti practica si zilnic
  • in a doua si a 3a luna mai scapa si de 4 ori pe sapt sport
  • in a 4 luna practica cat poti de mult sport...in asa fel te mai poti rasfatza si cu ceva dulce in cantitati limitate
si iti garantez ca in iunie o sa ai un corp de invidiat..desi de kilogramele in plus vei scapa poate chiar din prima luna;)

ianna 06 mar 2010 03:51:40

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 106799)
Astazi am mancat asa:
Ora 7:jumatate de felie de paine neagra cu pateu de post.
Ora 10:2 covrigi(stiu ca nu e cea mai buna alegere dar la scoala chiar nu stiu ce sa-mi iau)
Ora 14:un mar
Ora 15:salata orientala(cartofi,oua,masline,rosii)
Ora 17: 5 biscuiti :( nedietetici
si vreau sa beau si o cana de compot de mere si atat pe ziua de azi :-s

aa..si am facut si 40 de min pilates + 20 min zumba(as fi vrut sa fac mai mult dar am o febra musculara de ieri incat de abia pot sa ridic piciorul)

pentru febra musculara

ca sa nu o faci

inainte si dupa sport..inclusiv dans sau pilates.. trebuie sa faci min 3 minute pana la 7 minute intinderi... fiecare miscare numeri pana la 10 sau 15... un fel de yoga;)...

dupa sport faci dus ... si termini dusul cu jet de apa fierbinte...apa rece...apa fierbinte ..apa rece...cat poti de fierbinte si cat poti de rece... cateva dusuri asa...te si reinvigoreza...iar pentru sani ...genul asta de dus ...la mine a facut minuni... intareste masa musculara la sani :)

daca ai deja febra

faci baita si stai in cada ...si adaugi in apa aspirine si sare(gronzuroasa paraca ii zice... sarea mare...nu cea de bucatarie)... si stai asa relaxata...

nu forta muschii... daca vrei sa te reapuci de sport ...neaparat intinderi !...daca nu practica un yoga de incepatori...tot pe intinderi axat :)

ai rabdare cu corpul tau... nu fortza nota:)

justbelieve 06 mar 2010 10:23:15

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 108654)
Dupa al doilea rand nici nu am mai citit:))(nu din lipsa de respect sau plictiseala ci ca m-am lamurit care e problema ta) puaah 15 ani :-bd! multi inainte scumpa[*4*]

esti in crestere...oraganele si organismul tau este inca in dezvoltare... nu il chinui cu diete minune... avand in vedere ca nu ai o greutate mare de dat jos;)

daca vrei sa scapi repede de kilo si sanatos , mai ales[*20*], ...iti propun o dieta de 2 luni + 2 luni de modelare[*29*]
  • pune mana si lasa prajelile,sucurile, zaharul, painea (de orice fel)...fainoasele in general, uleiul, grasimile si fast food-ul...papa calitativ si nu cantitativ
  • nu combina proteinele cu carbohidratii si nu face exces de carbohidrati(precum cartoful!)
  • bea 2 L de apa/zi...la care adauci ceva zeama de lamaie
  • consuma cat poti de zilnic grepfruit si un ceai laxativ
  • nu papa sub 1000kcal/zi si nici peste 1600kcal/zi
  • incepe in prima sapt cu sport usor gen pilates...sau zumba min 30 minute
  • a doua sapt creste cu inca 10-15 minute timpul sportiv...si tot asa pana ajungi la o ora de zumba sau tae bo
  • in prima luna practica sport de 3ori pe sapt ..pilates poti practica si zilnic
  • in a doua si a 3a luna mai scapa si de 4 ori pe sapt sport
  • in a 4 luna practica cat poti de mult sport...in asa fel te mai poti rasfatza si cu ceva dulce in cantitati limitate
si iti garantez ca in iunie o sa ai un corp de invidiat..desi de kilogramele in plus vei scapa poate chiar din prima luna;)

In primul rand multumesc pentru sfaturi.
Si da,vreau sa slabesc sanatos fara sa ma infometez sau cu fel de fel de diete.
Am citit cu atentie toate sfaturile tale si unele dintre ele deja le respect.Nu mananc prajeli,suc nu am baut muult timp,in privinta painii mananc neagra dar pot sa renunt si la ea si la mancarea tip fast food am renuntat de mult.Apa beau cam 1L pe zi dar o sa incerc sa beau mai multa.Grepfruit mananc dimineata inainte de micul dejun si seara si intr-un timp am baut ceai verde dar nu ma mai lasa parintii sa beau.Si cu sportul o sa fac cum ai zis tu si sper sa se vada rezultatele pana la vara:).
Multumesc inca o data :*

justbelieve 12 mar 2010 15:40:55

Re: Jurnal Lavinia
 
Imi cer scuze ca nu am intrat de mult pe aici dar am avut o saptamana foarte grea:(
Saptamana aceasta nu am depasit 1200 de calorii pe zi dupa calculele mele,dar drept sa spun sport nu am avut timp cand sa fac pt ca dupa cum spuneam si mai sus am avut o saptamana groaznica.
Azi dimineata am mancat un iaurt,la scoala am mancat o felie de pizza de post(stiu ca nu e bine dar si-a luat aproape toata clasa si imi era pofta ..) si la amiaza am mancat un castronel de bors cu fasole si 3 felii de cozonac..n-am mancat saptamana asta deloc dulce si a cumparat mama un cozonac asa de pufos si bun si am mancat..Deci stiu ca azi nu am mancat deloc bine dar o sa compensez cu muult sport.O sa fac mai diseara si o sa scriu aici cat am facut.
Aa,si sa nu uit.. La multi ani pt 8 martie! :*

justbelieve 12 mar 2010 18:31:37

Re: Jurnal Lavinia
 
Aveam de gand sa fac minim o ora de sport insa nu stiu ce-i cu mine.Am facut 15 minute pilates si nu mai pot sa continui :| Pur si simplu parca nu mai am vointa.Ma simt groaznic.Si chiar aveam nevoie sa ard multe calorii la ce prostii am mancat azi.

justbelieve 13 mar 2010 14:44:11

Re: Jurnal Lavinia
 
Ma simt atat de bine:X Tocmai am terminat de facut exercitiile.
14 minute walking 1 mile
45 minute walking 2 miles
15 minute alergat
15 minute exercitii pentru picioare
10 minute tone workout with Tammy
10 minute pilates
50 abdomene

Sunt mandra de mine ca am reusit sa fac atatea exercitii astazi si in plus nici nu am mancat mult.
Ora 9:o felie pizza
Ora 11:2 cani ceai verde
Ora 12:un mar
Ora 13:2 cani ceai de tei
Si mai am de gand sa mananc peste la gratar si atat pe ziua de astazi .

ianna 13 mar 2010 15:00:26

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 116707)
Ma simt atat de bine:X Tocmai am terminat de facut exercitiile.
14 minute walking 1 mile
45 minute walking 2 miles
15 minute alergat
15 minute exercitii pentru picioare
10 minute tone workout with Tammy
10 minute pilates
50 abdomene

Sunt mandra de mine ca am reusit sa fac atatea exercitii astazi si in plus nici nu am mancat mult.
Ora 9:o felie pizza
Ora 11:2 cani ceai verde
Ora 12:un mar
Ora 13:2 cani ceai de tei
Si mai am de gand sa mananc peste la gratar si atat pe ziua de astazi .


deci daca vrei sa slabesti...pentru atatea ex fizice trebuie sa papi un minim minimorum de 1200kcal/zi

next time incepe cu papaica mai multa dimineata si la pranz ca sa consumi caloriile cu sportul si la cina papa mai light:)

justbelieve 14 mar 2010 08:30:44

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 116737)
deci daca vrei sa slabesti...pentru atatea ex fizice trebuie sa papi un minim minimorum de 1200kcal/zi

next time incepe cu papaica mai multa dimineata si la pranz ca sa consumi caloriile cu sportul si la cina papa mai light:)

am inteles dar problema e ca dimineata nu pot sa mananc mult.
de exemplu in dimineata asta am baut un pahar de lapte si am mancat un ou fiert.
la amiaza urmeaza sa mananc ciorba radauteanca si dupa sa fac exercitii .

ianna 14 mar 2010 14:08:21

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 117200)
am inteles dar problema e ca dimineata nu pot sa mananc mult.
de exemplu in dimineata asta am baut un pahar de lapte si am mancat un ou fiert.
la amiaza urmeaza sa mananc ciorba radauteanca si dupa sa fac exercitii .


pai e gresit... micul dejun si pranzul sunt cele mai importante ca sunt caloriile care le arzi facand activitati peste zi...iar cina trebuie sa fie mai light

justbelieve 14 mar 2010 17:13:26

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 117367)
pai e gresit... micul dejun si pranzul sunt cele mai importante ca sunt caloriile care le arzi facand activitati peste zi...iar cina trebuie sa fie mai light

da stiu,asta ma gandeam si eu ..o sa incerc sa mananc mai mult dimineata si amiaza ca seara oricum nu mananc nimic..sau eventual un pahar de lapte,iaurt sau un fruct.
cum ziceam la amiaza am mancat ciorba radautena si dupa am mancat 50 gr alune si dupa nici nu mai spun ce am mancat:-s..cu siguranta am depasit astazi 2000 calorii..dar nu o sa se mai intample.chiar sunt foarte hotarata de maine sa numar cu strictete caloriile si sa nu depasesc 1200 si o luna sau cat pot fara dulciuri absolut deloc.
si avand in vedere ca azi am mancat ca si cum nu as fi vazut mancare o luna o sa ma apuc sa fac multe multe exercitii.
aa..si azi am pus-o pe mama sa stranga tot ceea ce inseamna dulce din casa si sa le puna intr-un loc unde doar ea stie,ca sa nu mai fie tentatii.
Ianna,multumesc ca treci pe aici >:D<

justbelieve 15 mar 2010 16:28:24

Re: Jurnal Lavinia
 
Astazi cred ca am inceput destul de bine : un pahar cu lapte si o felie de paine neagra cu zacusca,la amiaza la fel ca si ieri ciorba radauteana .De azi am zis ca nu mai mananc dulciuri insa a fost aniversarea unui coleg si am fost la o prajitura:(.. Diseara o sa beau un pahar cu lapte si atat.Si peste jumatate de ora ma apuc sa fac exercitiile.

Gea 15 mar 2010 17:01:38

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 118583)
Astazi cred ca am inceput destul de bine : un pahar cu lapte si o felie de paine neagra cu zacusca,la amiaza la fel ca si ieri ciorba radauteana .De azi am zis ca nu mai mananc dulciuri insa a fost aniversarea unui coleg si am fost la o prajitura:(.. Diseara o sa beau un pahar cu lapte si atat.Si peste jumatate de ora ma apuc sa fac exercitiile.

Lavinia draga, tu folosesti calculatorul de calorii din meniu? Dupa ala sa te iei cand iti faci meniurile, nu dupa ce ti se pare tie ca are sau nu calorii multe. Serios, o prajitura nu te omoara. Daca ai mancat-o, asta e. Nu incerca sa iti faci mai mult rau si sa te autopedepsesti facand foame restul zilei. Exercitiile te ajuta si sa da jos, si sa arati bine.

Afiseaza meniurile din calculatorul de calorii si apoi putem sa mai discutam pe baza meniului zilnic.

O zi minunata sa ai.

pupici

ianna 15 mar 2010 17:14:28

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 118583)
Astazi cred ca am inceput destul de bine : un pahar cu lapte si o felie de paine neagra cu zacusca,la amiaza la fel ca si ieri ciorba radauteana .De azi am zis ca nu mai mananc dulciuri insa a fost aniversarea unui coleg si am fost la o prajitura:(.. Diseara o sa beau un pahar cu lapte si atat.Si peste jumatate de ora ma apuc sa fac exercitiile.

gresit iar !

deci parjitura aduce ceva calorii la meniu...dar nu calorii sanatoase, d`aia e recomandat sa papi 1000kcal/zi sanatoase+ ale nenorocite venite din dulciuri sau sucuri. Si cand adaugi la meniu si calorii nesanatoase...adica papi si o prajitura...te pedepsesti cu sport mai mult! ca sa arzi caloriile...nu bagi organsimul in stres infometandu-l ca n-ai rezolvat nimic...ba mai rau faci...

Lavinia17 16 mar 2010 13:46:57

Re: Jurnal Lavinia
 
salut,observ ca sti tu ti post ;)).Si eu tin post si am reusit sa dau in postul asta 4 kg,in 4 saptamani.Insa la fel,fara paine,fara dulciuri,fara produse panificate.Daca nu ai idei ce sa mananci poti sa te uiti la mine in meniu,insa sa sti ca ama vut si abateri :))),cand mai mancam seminte,fasole,cartofi,tot asa dinc auza ca nu stiam ce sa mananc.Dar totusi ma bucur ca functioneaza si asa :*

Lavinia17 16 mar 2010 13:48:26

Re: Jurnal Lavinia
 
M-am inselat :)),am avzut acum ca ai consumat lapte,am dedus de la primul meniu,unde ai zis ca ai mancat pateu de post ca poate ti post;)).Sorry

justbelieve 19 mar 2010 15:37:59

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de Gea (Post 118619)
Lavinia draga, tu folosesti calculatorul de calorii din meniu? Dupa ala sa te iei cand iti faci meniurile, nu dupa ce ti se pare tie ca are sau nu calorii multe. Serios, o prajitura nu te omoara. Daca ai mancat-o, asta e. Nu incerca sa iti faci mai mult rau si sa te autopedepsesti facand foame restul zilei. Exercitiile te ajuta si sa da jos, si sa arati bine.

Afiseaza meniurile din calculatorul de calorii si apoi putem sa mai discutam pe baza meniului zilnic.

O zi minunata sa ai.

pupici


Buna!
Pai nu il folosesc calculatorul de calorii . Nici nu cred ca stiu cum se foloseste si banuiesc ca ar trebui cantarit tot ce mananc nu ?

justbelieve 19 mar 2010 15:39:02

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 118641)
gresit iar !

deci parjitura aduce ceva calorii la meniu...dar nu calorii sanatoase, d`aia e recomandat sa papi 1000kcal/zi sanatoase+ ale nenorocite venite din dulciuri sau sucuri. Si cand adaugi la meniu si calorii nesanatoase...adica papi si o prajitura...te pedepsesti cu sport mai mult! ca sa arzi caloriile...nu bagi organsimul in stres infometandu-l ca n-ai rezolvat nimic...ba mai rau faci...

O sa tin cont de asta.De obicei cand mananc ceva dulce dupa nu mai mananc nimic..

justbelieve 19 mar 2010 15:40:37

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de Lavinia17 (Post 119537)
salut,observ ca sti tu ti post ;)).Si eu tin post si am reusit sa dau in postul asta 4 kg,in 4 saptamani.Insa la fel,fara paine,fara dulciuri,fara produse panificate.Daca nu ai idei ce sa mananci poti sa te uiti la mine in meniu,insa sa sti ca ama vut si abateri :))),cand mai mancam seminte,fasole,cartofi,tot asa dinc auza ca nu stiam ce sa mananc.Dar totusi ma bucur ca functioneaza si asa :*

Buna !
Am tinut post doar cateva saptamani insa acum nu mai tin. O sa ma uit la meniul tau si mersi ca ai trecut pe aici :*

justbelieve 19 mar 2010 15:44:40

Re: Jurnal Lavinia
 
Azi dimineata am mancat 2 oua fierte cu o felie de paine neagra.
La amiaza am mancat paste cu ciuperci si dupa 2 bomboane rafaello..asta e :(
Acum 10 minute am baut o cana de apa cu lamaie si acum beau ceai verde si urmeaza sa fac si multe exercitii.

kore 19 mar 2010 20:18:29

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 123379)
Azi dimineata am mancat 2 oua fierte cu o felie de paine neagra.
La amiaza am mancat paste cu ciuperci si dupa 2 bomboane rafaello..asta e :(
Acum 10 minute am baut o cana de apa cu lamaie si acum beau ceai verde si urmeaza sa fac si multe exercitii.

Hey:)
incearca dimineata sa pui si o rosie sau alta leguma langa felia aia de paine cu oua...sau un fruct ceva...din micul dejun iti iei energia pt restul zilei
si ai grija sa nu mananci oua in fiecare zi:)

justbelieve 20 mar 2010 16:57:49

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de kore (Post 123569)
Hey:)
incearca dimineata sa pui si o rosie sau alta leguma langa felia aia de paine cu oua...sau un fruct ceva...din micul dejun iti iei energia pt restul zilei
si ai grija sa nu mananci oua in fiecare zi:)

Am inteles.Problema e ca stiu cam ce ar trebui sa mananc dimineata dar nu pot sau nu am timp.Si nu,nu mananc oua in fiecare zi.De obicei mananc o data pe saptamana , fierte nu prajite.

justbelieve 20 mar 2010 17:04:29

Re: Jurnal Lavinia
 
Uff.. ma simt atat de rau.M-am masurat astazi la picioare si nici macar un cm nu am dat jos si acus vine vara:( Daca as vedea un cm dat jos cred ca as avea vointa si as continua dar asa.. Fac in fiecare zi exercitii,incerc sa mananc cat mai sanatos dar nu stiu care-i problema.Sau cum zice mama asa e conformatia mea si nu voi slabi niciodata la picioare. Si in plus exista tentatii la tot pasul,plus cate o zi de nastere, o petrecere si chiar nu pot in zilele astea sa mananc sanatos.Si cand ma gandesc ca vine pastele .. nu stiu ce o sa fac,cum o sa pot rezista sa nu mananc tot ce o sa faca mama. Pana una alta ma apuc de exercitii chiar daca am o stare groaznica.Asa m-as pune acuma sa mananc ceva dulce,sau niste gogosi ca tocmai a facut mama,dar mai bine nu. Si nici nu stiu daca ma ajuta cu ceva regimul asta pe care il tin dar macar sa ma mentin asa..

justbelieve 20 mar 2010 17:28:51

Re: Jurnal Lavinia
 
M-am gandit iar si iar si nu o sa-mi plang de mila.Cred ca totul depinde de mine.Luni o sa fie ziua de nastere a unui coleg, deci nu o sa mananc sanatos in acea zi.Dar de marti cu siguranta nu o sa mai pun in gura dulciuri abosolut deloc si o sa am mai multa grija la ce mananc si o sa invat sa rezist tentatiilor.Si o sa merg sa alerg in limita timpului disponibil ca vad ca e atat de cald si frumos afara.Pana la vara chiar vreau sa arat bine, nu sa-mi fie rusine sa ies in pantaloni scurti sau in rochii.
Acum am o intrebare pt voi slabutelor.Chiar se poate slabi la picioare?Ma refer la partea de sus a piciorului.Daca as sti ca da,macar as avea o motivatie mai puternica.

justbelieve 25 mar 2010 19:33:12

Re: Jurnal Lavinia
 
Am nevoie sa ma descarc.E chiar frustrant faptul ca ma abtin de la o groaza de mancare,in special de la dulciuri si prajeli,si incerc sa mananc cat mai sanatos posibil si rezultatele se lasa greu,foarte greu asteptate.Ce-i drept,la abdomen am slabit mult,acum e chiar plat insa mai am de lucrat la el ca sa fie asa cum imi doresc.Insa,picioarele sunt marea mea problema.Inteleg ca slabesc mai greu la picioare,poate e si firesc,dar din moment ce nu depasesc nici 1200 cal pe zi si sport fac in limita timpului disponibil nu am scapat de nici macar un cm chiar lasa de dorit.Aseara am fost la alergat,jumatate de ora deocamdata.Insa de acum vreau sa maresc timpul,o ora.Si am iesit si in seara asta numai ca nu am putut sa alerg nici o tura de teren pt ca mi-au venit problemele.Mi-e asa de ciuda.Cateva zile nu o sa pot face sport deloc,pt ca in zilele astea nici nu pot sa ma misc.Cand ma gandesc ca unele fete mananc orice le taie capul si nu se ingrasa deloc,si eu care ma abtin, de numai eu stiu cum, nu reusesc sa slabesc unde imi doresc.Poate ar trebui sa ma conformez, ca nu voi slabi la picioare niciodata...
Saptamana asta am manacat de obicei dimineata lactate,la amiaza peste la gratar sau ciorba sau mancare de mazare si cartofi si in fiecare seara nu am luat cina,ci doar 2 cani de ceai de tei.As vrea sa beau ceai verde dar am insomnie.

justbelieve 01 apr 2010 18:39:40

Re: Jurnal Lavinia
 
Nu am mai scris de mult pe aici,dar am intrat in fiecare zi pe forum si am citit noutatile.
Saptamana aceasta pot sa spun ca m-am rasfatat.Am mancat cate putin din fiecare,inclusiv dulciuri:-s cam multe.Mi-am permis asta pentru ca oricum imediat vine Pastele si nu vreau sa ma abtin de la absolut nimic.
DAR..dupa Paste am planuri mari.Foarte mari >:)
In primul rand toata saptamana m-am documentat despre tot felul de diete si am umplut un caiet de retete dietetice.
Mi-am propus ca dupa Paste sa pierd acei cm care nu ma lasa sa ma simt bine..
Tot dupa Paste o sa fac un album in care o sa pun poze la abdoemen si picioare pentru a se vedea evolutia inainte si dupa.
M-am hotarat asa:
1. deloc dulciuri din comert,ci prajituri dietetice facute acasa,cate una pe saptamana.Am vorbit si cu tata sa-mi procure faina integrala.In supermarket am cautat dar nu am gasit.Asa ca l-am rugat pe tata sa faca la o moara.
2. neaparat 1 l de apa pe zi+ceaiuri.De obicei de tei si verde.Insa am observat ca de la ceaiul verde am insomnii.Obisnuiam sa beau 1 cana dimineata si una amiaza insa seara nu aveam somn pana pe la 1-2.Asa ca m-am hotarat sa beau seara ca sa-si poata face efectul dimineata cofeina,insa nu stiu daca e bine nici asa.
3. prajelile sunt excluse.
4. sucurile la fel.
5. paste de 2 ori pe saptamana ma gandeam dar nu stiu cat e de bine.
6. cartofi de 3 ori pe saptamana dar am inteles ca nici ei nu sunt atat de buni.Bineinteles ca sub diverse forme gen natur,la cuptor.
7. 5 zile pe saptamana exercitii 1 ora + 1 ora alergat.
8. 3 mese pe zi + 2 gustari usoare gen alune/un fruct/stafide/miez nuca/iaurt.
Toate astea dupa Paste.
Aa si inca ceva care sunt foarte sigura ca va functiona.
2 fotografii de acum 4 ani cand aveam niste picioruse atat de frumusele si slabute:x . Voi pune una pe birou si una in bucatarie si atunci cand mi-e pofta de ceva dulce imi va disparea imediat.Sunt sigura:D
Cam atat. Sfaturi/critici ? Sunt binevenite.

kore 01 apr 2010 19:57:48

Re: Jurnal Lavinia
 
am niste sugetii pt tine...daca se poate:)
1. renunta la pastele alea... de 2 ori pe sapt e mult
2. cartofi de 3 ori pe sapt??? multtt....incearca sa inlocuiesti cartofii cu alte legume, de ex. verzi. Sunt atat de multe legume acum in piata incat e pacat sa mananci tot cartofi.
3. ceaiul verde, daca tot spui ca nu poti dormi pt ca are prea multa cofeina, bea-l dimineata, in nici un caz seara. Daca il bei seara nu o sa isi faca efectul a doua zi ci in timpul noptii...si atunci nu o sa mai dormi deloc:)
4. in timpul zilei bea un ceai de fructe fara cofeina, sunt atat de multe tipuri de ceaiuri in magazine incat....poti de ex sa cumperi un ceai din fructe, dulce-acrisor, il bei fara zahar si are si vit C

mvthebest 01 apr 2010 20:43:17

Re: Jurnal Lavinia
 
http://i338.photobucket.com/albums/n.../hello/355.gif

justbelieve 02 apr 2010 15:27:20

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de kore (Post 136065)
am niste sugetii pt tine...daca se poate:)
1. renunta la pastele alea... de 2 ori pe sapt e mult
2. cartofi de 3 ori pe sapt??? multtt....incearca sa inlocuiesti cartofii cu alte legume, de ex. verzi. Sunt atat de multe legume acum in piata incat e pacat sa mananci tot cartofi.
3. ceaiul verde, daca tot spui ca nu poti dormi pt ca are prea multa cofeina, bea-l dimineata, in nici un caz seara. Daca il bei seara nu o sa isi faca efectul a doua zi ci in timpul noptii...si atunci nu o sa mai dormi deloc:)
4. in timpul zilei bea un ceai de fructe fara cofeina, sunt atat de multe tipuri de ceaiuri in magazine incat....poti de ex sa cumperi un ceai din fructe, dulce-acrisor, il bei fara zahar si are si vit C

Multumesc pt sfaturi :-*
Atunci o data pe saptamana e bine sa mananc paste? Imi plac muult cu ciuperci si nu cred ca au multe calorii.
Cartofii .. tot o data pe saptamana atunci.
In privinta ceaiurilor nu stiu ce sa zic.Cele pe care le cumpara mama sunt dulci deci banuiesc ca au zahar.Si sunt din fructe:| O sa ma uit pe cutie sa fie fara zahar.
Si in rest voi manca muuulte salate.

mvthebest 04 apr 2010 02:16:35

Re: Jurnal Lavinia
 
Hristos A Inviat!!! http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/...148/2/fp27.jpg

kore 04 apr 2010 09:36:18

Re: Jurnal Lavinia
 
http://img.kudika.ro/comunitate/gree...07583634_1.jpg

justbelieve 05 apr 2010 21:14:04

Re: Jurnal Lavinia
 
Ma uitam in oglinda mai devreme si am vazut cat de mult m-am ingrasat zilele astea :(
Abdomenul nu mai este plat,iar la picioare cred ca s-a mai pus 1 cm.
Maine o sa am musafiri,deci iar o sa mananc aiurea,dar de miercuri sau joi,depinde,incep dieta+exercitiile.
Maine voi face un album cu poze cu picioarele mele groase si abdomenul, si voi scrie in jurnal masurile la bust,coapse etc.

bebelusha 06 apr 2010 08:05:58

Re: Jurnal Lavinia
 
http://www.bonappetit.com/images/mag...ter_eggs_h.jpg

Adella 06 apr 2010 10:54:14

Re: Jurnal Lavinia
 
http://crinapopa.files.wordpress.com...tock-cafea.jpg
Hristos a inviat!;;);;);;)

justbelieve 06 apr 2010 14:52:32

Re: Jurnal Lavinia
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 138182)

Cu adevarat a inviat!:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:53:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO