forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-cursa-lunga-110-kg-90-kg-maria2480-5828.html)

maria2480 30 aug 2010 15:00:31

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Ei dar mie imi face placere sa citesc , fie ca scrii mult sau putin. am o senzatie de confort, cineva e alaturi de mine.

Oricum, sunt multumita de progresele de pana acum. Stau sa ma gandesc daca nu are o contributie importanta si faptul ca medicatia pentru tiroida si faptul ca ea duce la reglarea functiei tiroidiene.

Alina82 30 aug 2010 15:26:16

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 307774)
Ei dar mie imi face placere sa citesc , fie ca scrii mult sau putin. am o senzatie de confort, cineva e alaturi de mine.

Oricum, sunt multumita de progresele de pana acum. Stau sa ma gandesc daca nu are o contributie importanta si faptul ca medicatia pentru tiroida si faptul ca ea duce la reglarea functiei tiroidiene.

da sa stii k si eu ma gandeam la tratamentul tau k si ala ar putea avea o influentza pozitiva dar trimisesem deja....ti-am zis euuna nu prea mai stiu chiar ce sa cred....adik am citit atat de multe in lunile astea si e drept principiile de baza sunt cam aceleasi dar odata ce ai trecut de alea difera de la medic la medic....unu spune k bn asa...altul k e bn invers....am zis eu k tre sa ma las de citit k o sa o iau razna de la atatea pareri:))si tocmai cand ziceam k gata domle dak eu vad k ma simt bn asa continui asa si nu ma mai agit cum citesc ceva nou,intra in jurnalul meu o nutritionista si ma pune pe ganduri:-?....sper sa ma conving pana la urma k e bn k mine si sa nu mai aplec urechea pe ici pe colo k ma cam demoralizeaza si ma gandesc ehh si dak nu o sa fie bn...dak o sa ma ingras la loc....jur k ma las de citit:))

maria2480 30 aug 2010 18:07:20

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Sigur, toata lumea stie exact cum e cel mai bine. Eu una iti spun sincer, ma simt bine, nu mi-e rau, n-am ameteli ( si asta la mine e primul lucru cand ceva nu e in regula) asa ca ma gandesc ca dau jos asa repede pentru ca sunt foooarte multe. Apoi, eu ma straduiesc sa invat sa mananc sanatos, sa-mi placa ce mananc ca sa nu simt frustrarea dietei si sa ma obisnuiesc sa mananc bine

Alina82 30 aug 2010 19:21:44

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 307933)
Sigur, toata lumea stie exact cum e cel mai bine. Eu una iti spun sincer, ma simt bine, nu mi-e rau, n-am ameteli ( si asta la mine e primul lucru cand ceva nu e in regula) asa ca ma gandesc ca dau jos asa repede pentru ca sunt foooarte multe. Apoi, eu ma straduiesc sa invat sa mananc sanatos, sa-mi placa ce mananc ca sa nu simt frustrarea dietei si sa ma obisnuiesc sa mananc bine

Ai dreptate si akm k m-am mai calmat am revenit la ideeile mele....eu o sa fac treaba asta in stilul meu....nu vreau domle sa am o alimentatie suta la suta sanatoasa....vreau sa slabesc si sa ma mentin si pt asta e drept k incerc sa mananc cat mai sanatos dar akm mici exceptii nu o sa ma omoare....deci sincer akm nu m-am simtit rau cand mancam numai prostii si akm k mai mananc cate un baton de cereale sau un crenvusti sau niste prosciutto din cand in cand sigur nu o sa mor:))bn recunosc batoane de cereale mananc cam des :Dpupici

maria2480 31 aug 2010 07:37:01

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna dimineata draga jurnal,

Iti voi povesti intai ce am mancat aseara: 2 nectarine -cca 352 grame -155 de calorii si doua iaurturi 0% care au impreuna aproximativ 104 calorii. Ieri am uitat cu desavarsire de gustarea nr. 2 asa ca mi-am permis o cina cu mai multe calorii decat de obicei.

In dimineata asta, uitand ieri sa iau lapte, a trebuit sa-mi fac fulgii de ovaz pentru mic dejun cu iaurt. De curiozitate am vrut sa vad daca m-am obisnuit cu cantitatea de fulgi pe care ar trebui s-o mananc ( 50g) si am pus cu lingurita pana cand am crezut eu ca atat trebuie. Dupa am cantarit. Ei bine, am avut o eroare de doar 4 g. Asadar invat, incet incet, dar invat sa mananc echilibrat ( ca si cantitate) si mai ales sanatos.

Ce a insemnat caloric micul dejun: 2 iaurturi 0% de 104 calorii si 54 de g de fulgi de ovaz insumand 211 calorii. Asadar, un mic dejun de 315 calorii in total.

rox10 31 aug 2010 09:41:08

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna Maria :* am citit si eu jurnalul tau si vreau sa iti urez multa bafta in lupta cu kilogramele ,

maria2480 31 aug 2010 12:56:09

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Multumesc la fel Rox si te mai astept pe la mine.

Raportul de pranz este urmatorul:

  • 350 g piept de pui - 459 calorii
  • doua rosii mari ( aprox 400 g) - cca 72 de calorii
  • o lingurita ulei masline - aprox 5 ml - 45 de calorii (pfui, foarte mult!)

Asa...de astazi inauguram o noua rubrica in jurnalul meu. Ea se cheama REGULA ZILEI.


REGULA ZILEI 31.08.2010 - Degreseaza chiar si pieptul de pui prin indepartarea grasimii cu cutitul. Vei fii uimita cata grasime rezulta!

maria2480 31 aug 2010 13:22:40

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Nu trebuie uitata gustarea pe care am luat-o la ora 11.00 - o nectarina, cca 80 de calorii.

Asta inseamna ca pana la aceasta ora am ingerat cca: 968 calorii.

Am mai programat un mar la 16.30 - cca 107, ceea ce imi mai permite doua iaurturi mici de 0% la cina.

maria2480 01 sep 2010 06:21:13

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Buna dimineata draga jurnal,

Te voi parasi timp de o saptamana, perioada in care ma voi lasa rasfatata de nisipurile batranei Grecii.

Asadar sa fii cuminte, s-o asculti pe Slabuta ( te las in grija ei) si sa te rogi sa nu ma intorc cu kg in plus. Eu promit sa fac toate eforturile sa nu exagerez cu mancarea si sa incerc sa mananc lucruri cat mai putin calorice

:-*

Raportul de dimineata este acelasi ca intotdeauna: fulgi de ovaz ( cca 50 g) si iaurt 0% ( 84 calorii)

Alina82 01 sep 2010 11:43:11

Re: Jurnalul de cursa lunga 110 Kg - 90 Kg - Maria2480
 
Citat:

Anterior postat de maria2480 (Post 310158)
Buna dimineata draga jurnal,

Te voi parasi timp de o saptamana, perioada in care ma voi lasa rasfatata de nisipurile batranei Grecii.

Asadar sa fii cuminte, s-o asculti pe Slabuta ( te las in grija ei) si sa te rogi sa nu ma intorc cu kg in plus. Eu promit sa fac toate eforturile sa nu exagerez cu mancarea si sa incerc sa mananc lucruri cat mai putin calorice

:-*

Raportul de dimineata este acelasi ca intotdeauna: fulgi de ovaz ( cca 50 g) si iaurt 0% ( 84 calorii)

Concediu placut iti doresc>:D<
eu in vacantza am gustat cate putin din toate...k doar am fost aks si tentatia era mare....dar pt k m-am oprit la gustat a fost bine...cand am venit aveam cu 300g mai mult dar nah ce inseamna 300g.Pupici si inca o data distractie placuta>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:04:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO