forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei foste obeze - Ionely (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-foste-obeze-ionely-10121.html)

rozica1965 04 sep 2011 14:39:43

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 779281)
Buna dimineata micutule jurnal!

Azi....... dar oare-i bine sa incep cu promisiuni? Imi aduce in minte formularile "de maine nu mai mananc...., etc". Astea-s sechele :)) Mai bine spun...... sper ca azi voi tine dieta corect. Fara abateri cu + sau -. Principalul e ca nu mi-e foame. Doar aseara dupa o zi de calorii putine pe la 23.00 ma incerca stomacul. Dar cum nu puteam la ora aia sa mai mananc nimic am preferat sa fug in pat. Si iata-ma azi fresh....... si in ciuda micilor mei musafiri ma simt plina de energie. E una din chestiile care ma uimesc in zilele astea de dieta. Ma trezesc cu o pofta de viata grozava. De parca am declansat ceva. Am tot citit prin jurnalele fetelor de perioada "platou". Ma tot intreb cam dupa cat timp apare...... Sper sa apara cat mai tarziu. Mai teama imi e de o nereusita cat de mica ar fi decat de o abatere de la dieta. Abaterea o pot remedia in zilele urmatoare. Dar o nereusita mi-ar scoate "dracii" la suprafata....... "ai vazut ca nu poti?","ce rost are sa tii daca....". Asa ca sper ca o perioada mai slaba sa apara mai tarziu cand deja programul de masa e bine conturat si cand m-am obisnuit.

Din experienta mea,perioada de platou poate intervenii si din greseala noastra....adica abateri de la reguli..Eu de ex am inceput prin mancatul dulciurilor de sarbatorile de iarna,apoi am incercat sa ma las de fumat si ma ingrasasem 8 kg in cateva saptamani.....M-am reapucat de fumat si m-am luptat cu cele 8 kg 7 luni..Asa ca,eu zic ca avem o vina pt instalarea perioadei de platou....schimbam ceva....renuntam la ceva.....

mihaella 04 sep 2011 15:11:58

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
buna:-* uitasem ca am fost prin casuta ta:">sa-mi fie rusine:">:">,cu ocazia asta am citit tot ce ai scris in jurnal,ma bucur ca ai ales varianta de 3 mese+2 gustari;) fetele au dreptate,ar trebui sa mancam in jur de 1300-1400cal(aici vb si despre mine),daca ajungem in faza de platou sa avem de unde reduce nr de calorii.m-am uitat un pic prin meniurile tale,painea prajita sa stii ca nu inseamna un numar mai mic de calorii,ea prin prajire pierde doar apa.nu stiu la tine,dar la mine,cand mancam paine prajita parca as fi mancat mai multa:)) ai spus ca nu poti renunta la paine,de ce nu incerci varianta,o felie de paine dimineata si una seara?:)

ce nu-mi place,mananci mezeluri,NU sunt bune,nu vrei sa stii procesul de fabricare,acum ceva ani aveam un var care lucra la o fabrica de mezeluri,waiii ce era acolo.nu vreau sa te sperii sau sa-ti fac sila,este un sfat.mai bine iti faci un piept de pui pe gratar sau fiert,mult mai bun;) cafeaua incearca sa o bei cu mai putin zahar,nu sunt de acord cu indulcitorii artificiali,nu te cert pt ca nici eu nu pot renunta la 3in1 de dimineata,:((:((incearca sa mananci pana in ora 19,lasa 3h inainte de culcare,nu trebuie sa te culci cu burtica plina.

ma bucur ca faci sport,am sa ma apuc si eu,dar prefer varianta in aer liber:D
sper ca nu te-am suparat.am vrut doar sa te ajut cu ceva sfaturi>:D<>:D<:xspor la slabit


lonely 04 sep 2011 15:57:37

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 779609)
Din experienta mea,perioada de platou poate intervenii si din greseala noastra....adica abateri de la reguli..Eu de ex am inceput prin mancatul dulciurilor de sarbatorile de iarna,apoi am incercat sa ma las de fumat si ma ingrasasem 8 kg in cateva saptamani.....M-am reapucat de fumat si m-am luptat cu cele 8 kg 7 luni..Asa ca,eu zic ca avem o vina pt instalarea perioadei de platou....schimbam ceva....renuntam la ceva.....

Stiam eu ca renuntarea la fumat ingrasa........... de-aia nu pot renunta acum..........si chiar ii spuneam sotului ca desi in mod normal fac dulciuri dar nu mananc multe... iar daca n-am, nu-mi lipsesc, insa acum dintre toate la care am renuntat ma trezesc ca mi-e pofta de ... alba ca zapada..... amandina de casa, balarii la care in mod normal nu ma gandeam ca mi-ar lipsi :))

rozica1965 04 sep 2011 16:05:15

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 779655)
Stiam eu ca renuntarea la fumat ingrasa........... de-aia nu pot renunta acum..........si chiar ii spuneam sotului ca desi in mod normal fac dulciuri dar nu mananc multe... iar daca n-am, nu-mi lipsesc, insa acum dintre toate la care am renuntat ma trezesc ca mi-e pofta de ... alba ca zapada..... amandina de casa, balarii la care in mod normal nu ma gandeam ca mi-ar lipsi :))

Da....dieta inseamna si fel de fel de surprize...Uite,mie aseara la nunta,pt prima data in 15 luni de regim,mi-a fost greata de cola....iar apa minerala mi se parea dulce ca mierea....asa ca...pe parcurs se schimba multe.Sotul meu s-a lasat de fumat de la Sf Ion...in 2-3 luni a luat 12 kg de care nu poate scapa pt ca mananca paine multa.I-a crescut ditamai burta.Eu in timp ce nu mai fumam,am cioflait guma cu nicotina si tot m-am ingrasat 8 kg cu toate ca tineam dieta ca de obicei.Pt alte fete nu se ingrasa....nu stiu...fiecare cu organismul ei....:-/:-/

lonely 04 sep 2011 16:06:35

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de mihaella (Post 779634)
buna:-* uitasem ca am fost prin casuta ta:">sa-mi fie rusine:">:">,cu ocazia asta am citit tot ce ai scris in jurnal,ma bucur ca ai ales varianta de 3 mese+2 gustari;) fetele au dreptate,ar trebui sa mancam in jur de 1300-1400cal(aici vb si despre mine),daca ajungem in faza de platou sa avem de unde reduce nr de calorii.m-am uitat un pic prin meniurile tale,painea prajita sa stii ca nu inseamna un numar mai mic de calorii,ea prin prajire pierde doar apa.nu stiu la tine,dar la mine,cand mancam paine prajita parca as fi mancat mai multa:)) ai spus ca nu poti renunta la paine,de ce nu incerci varianta,o felie de paine dimineata si una seara?:)

ce nu-mi place,mananci mezeluri,NU sunt bune,nu vrei sa stii procesul de fabricare,acum ceva ani aveam un var care lucra la o fabrica de mezeluri,waiii ce era acolo.nu vreau sa te sperii sau sa-ti fac sila,este un sfat.mai bine iti faci un piept de pui pe gratar sau fiert,mult mai bun;) cafeaua incearca sa o bei cu mai putin zahar,nu sunt de acord cu indulcitorii artificiali,nu te cert pt ca nici eu nu pot renunta la 3in1 de dimineata,:((:((incearca sa mananci pana in ora 19,lasa 3h inainte de culcare,nu trebuie sa te culci cu burtica plina.

ma bucur ca faci sport,am sa ma apuc si eu,dar prefer varianta in aer liber:D
sper ca nu te-am suparat.am vrut doar sa te ajut cu ceva sfaturi>:D<>:D<:xspor la slabit


Hello again :) Mananc paine prajita ca sa nu mananc iaurtul sau laptele gol. Nu ca mai simt nevoia de paine. Oricum painea eu o consumam seara cu carne, cartofi, etc. Dimineata nu-mi aduc aminte nici in liceu sa fi mancat dar acum ca sa fac un meniu echilibrat ma straduiesc sa iau un mic dejun. In ultimele zile am papat pesmet. Stiu ca nu-i ok dar cand m-am uitat in magazine la biscuiti sau ceva sa inlocuiasca, aveau calorii de ma lua ameteala citindu-le.
In ce priveste mezelurile...... e vorba de zile cand la servici nu am ce manca gatit si cand imi aleg......... o sunca presata sau pastrama de porc..... asta aveam la indemana rapid. Meniurile mele nu sunt inca variate. Incerc sa gasesc variante de meniu care sa-mi placa si sa nu ingrase. Desi nu-s pretentioasa....... pot manca acelasi fel de mancare luni intregi fara sa ma plictisesc ex.: pulpe de pui la grill si salata de ceva.
Multumesc pentru sfaturi. Credeti-ma apreciez tare mult si chiar incerc sa tin cont de ce ma sfatuiti.

mihaella 04 sep 2011 16:51:49

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
ma bucur ca nu te-ai suparat:-*:-* mie imi plac la nebunie fructele,in ultima perioada nu prea am mai papat:"> nici ele nu sunt bune in cantitati mari.nu sunt fan 3in1,de la matusa mea am luat prostul obicei,pai un plic din ala are 50cal la o cana.
bun,daca mai papi mezeluri,incearca altceva decat porc,poate gasesti de pui,ideal ar fi de curcan,dar na,nu stiu ce poti gasi.
eu la micul dejun nu cred ca as renunta,la cina poate,dar dimineata ma trezesc cu o foame de lup:P:P
eu nu pot manca laptele fara cacao,parca se opreste in gat:)):))
apropo,nu e buna combinatia paine+cartofi/orez

lonely 04 sep 2011 17:03:41

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 779658)
Da....dieta inseamna si fel de fel de surprize...Uite,mie aseara la nunta,pt prima data in 15 luni de regim,mi-a fost greata de cola....iar apa minerala mi se parea dulce ca mierea....asa ca...pe parcurs se schimba multe.Sotul meu s-a lasat de fumat de la Sf Ion...in 2-3 luni a luat 12 kg de care nu poate scapa pt ca mananca paine multa.I-a crescut ditamai burta.Eu in timp ce nu mai fumam,am cioflait guma cu nicotina si tot m-am ingrasat 8 kg cu toate ca tineam dieta ca de obicei.Pt alte fete nu se ingrasa....nu stiu...fiecare cu organismul ei....:-/:-/

Doamneeeeeeeeeeeeee 15 luni? >:D<:-* Pentru rabdare, pentru ambitie si pentru toate perioadele grele (banuiesc c-au fost). :)) Si eu eram fericita ca azi e a saptea zi de regim :)) Si sotul meu s-a lasat de fumat acum 2-3 ani. A pus 15 kg de care tot ca si sotul tau nu poate scapa. Bine nici nu face nimic in sensul asta. Si sincer parca-i sta mai bine asa implinit la figura. Problema e alta! Ca ma bate si pe mine la cap sa renunt :-<Si ......... shhhhhh sa nu ma auda,,,,,,,, am senzatia ca fumez un pic mai mult de cand tin dieta.

lonely 04 sep 2011 17:10:00

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de mihaella (Post 779703)
ma bucur ca nu te-ai suparat:-*:-* mie imi plac la nebunie fructele,in ultima perioada nu prea am mai papat:"> nici ele nu sunt bune in cantitati mari.nu sunt fan 3in1,de la matusa mea am luat prostul obicei,pai un plic din ala are 50cal la o cana.
bun,daca mai papi mezeluri,incearca altceva decat porc,poate gasesti de pui,ideal ar fi de curcan,dar na,nu stiu ce poti gasi.
eu la micul dejun nu cred ca as renunta,la cina poate,dar dimineata ma trezesc cu o foame de lup:P:P
eu nu pot manca laptele fara cacao,parca se opreste in gat:)):))
apropo,nu e buna combinatia paine+cartofi/orez

De ce sa ma supar???? >:D< Ti-am spus ca-s copil ascultator si vreau sa-mi fie bine. Iar voi sigur nu-mi dati sfaturi rele. Stiu ca nu e buna combinatia........ acum nu mai exista cartofi si orez in meniul meu. Tot invartesc in cap legumele sa vad ce scot din ele. Ai dreptate cu porcul......... dar auzeam odata la cineva ca la parizer, cremwursti de pui baga gaina intreaga cu cioc si gheare si iese pasta. Am cautat o sunca de pui...... n-aveau :( Acum mi-am luat eu pastrama de pui din hypermarket pentru cazuri de extrema urgenta.

mihaella 04 sep 2011 17:33:34

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
sau daca ramane parizer expirat baga cu tot cu plastic,vaci moarte,cai,etc,asta este.uite asa fac unii bani pe sanatatea oamenilor:( cu legumele la gratar nu prea ma impac,poate daca le adaug usturoi mai merge,cu iaurt nu mi-au placut.
nu e bun fumatul,nu obosesti cand faci sport?incearca sa reduci,daca nu poti sa te lasi de fumat.

Animis23 04 sep 2011 17:42:36

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Dimineata ai putea sa mananci mai mult. Adica, asa e cel mai indicat. Sa mananci pana la pranz (deci mic dejun si gustare) vreo 600-700 calorii cel putin si apoi sa ramana putine de mancat. Cu timpul te obisnuiesti asa. Si dimineata ai voie practic sa mananci cam orice combinatie si sa fie gustos:un pic de grasimi, un pic de paine, ceva fruct sau ceva dulce, chiar si zahar la cafea si lapte(asta apare in multe diete) eu mananc cel putin 400 cal la micul dejun.

Ai putea sa mananci un iaurt in care sa pui cereale sau pesmet sau niste biscuiti (cat mai naturali, dar nu obligatoiu) si un fruct-doua taiate. E foarte bun. Sau mere coapte cu iaurt si biscuiti din aia simpli...si e si o masa care tine de foame.

In legatura cu fumatul...eu mi-am luat tigara electronica. Daca iti permiti si vrei sa te lasi, nu e o investitie asa mare - e mult pe moment, aproximativ 200-300 ron in functie de ce vrei sa iti iei, dar daca vrei sa le raresti sau te lasi poti sa fumezi si 2 luni de banii astia. Eu mi-am luat pe 1 iunie si de 5 zile nu am mai fumat. Si "fumat" a ajuns sa insemne a pufai de doua ori din tigara aia o data pe zi. Deeecii...si nu m-am ingrasat deloc.

Dar iti recomand sa te pui pe lasatul de fumat dupa ce te-ai acomodat bine de tot cu dieta.


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:52:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO