forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Dukan (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/)
-   -   Regimul Dukan (partea 2) (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/regimul-dukan-partea-2-a-11141.html)

moni30 04 sep 2012 10:15:58

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
buna dimineata
eu...azi ..am o foameeee...de dimi am mancat terci de ovaz, si putina ciorbita de pui...si parca imi e tot foame
tranzit n -am avut nici eu azi...desi am baut si eu silueta perfecta, dar imi place gustul si o sa beau in continuare
dupa masa vreau sa mi cumpar ficatei de pui
o zi buna sa aveti>:D<

cristinaro 04 sep 2012 10:17:03

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
:) Si am inceput...Buna ziua fetelor!

Mi-am inceput si eu ziua cu o cana de cafea cu indulcitor, iar acum imi savurez iaurtul cu 0% grasimi.
Am ceva drumuri de facut azi si majoritatea sunt cu mers pe jos, pentru seara am in gand sa pedalez 15 min pe bicicleta ( ca deh am folosit-o destul de mult pe post de suport de posete...)
Cred ca o sa fac niste painite din taratele de ovaz pe 2 zile si o sa le impart in astea 2 zile.
Eu le fac asa:1 ou, putin iaurt, 3 llinguri tarate, sare si cum eu sunt mare fan busuioc ii pun putin pt gust si un pic de praf de copt. Amestec totul, iar apoi le pun pe hartie de copt la cuptor.

Mai am in gand ciorbita de inimi si pipote de pui dreasa cu iaurt si pulpe de pui la cuptor.

Sa aveti o zi minunata!
[*72*]

Exp 04 sep 2012 10:57:19

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Buna fetelor!

Am trecut pe la voi sa va intreb ceva. Cu marea rugaminte sa imi scuzati "graba" :-)))
Voi ce cantitate de ceai Sveltaflor folositi ptr 1 cana?...asta ca sa aiba si efect. Eu l-am facut cf prospect si ...nimic. Am pus dublu, ceaiul a iesit negru aproape si...nimic.

Am vrut sa mai schimb ceaiurile. Pana acum consumam din cel chinezesc (cel verde) care a avut efect insa la gust este bleahhhhhh.

Please help!
Cristina

p.s. dimineata consum de asemenea 2 linguri tarate ovaz cu iaurt...

moni30 04 sep 2012 11:29:18

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de cristinaro (Post 1124336)
:) Si am inceput...Buna ziua fetelor!

Mi-am inceput si eu ziua cu o cana de cafea cu indulcitor, iar acum imi savurez iaurtul cu 0% grasimi.
Am ceva drumuri de facut azi si majoritatea sunt cu mers pe jos, pentru seara am in gand sa pedalez 15 min pe bicicleta ( ca deh am folosit-o destul de mult pe post de suport de posete...)
Cred ca o sa fac niste painite din taratele de ovaz pe 2 zile si o sa le impart in astea 2 zile.
Eu le fac asa:1 ou, putin iaurt, 3 llinguri tarate, sare si cum eu sunt mare fan busuioc ii pun putin pt gust si un pic de praf de copt. Amestec totul, iar apoi le pun pe hartie de copt la cuptor.

Mai am in gand ciorbita de inimi si pipote de pui dreasa cu iaurt si pulpe de pui la cuptor.

Sa aveti o zi minunata!
[*72*]

waaaww, ce bunatati, buna idee cu painicile, sa pofta si bafta la slabit>:D<
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1124393)
Buna fetelor!

Am trecut pe la voi sa va intreb ceva. Cu marea rugaminte sa imi scuzati "graba" :-)))
Voi ce cantitate de ceai Sveltaflor folositi ptr 1 cana?...asta ca sa aiba si efect. Eu l-am facut cf prospect si ...nimic. Am pus dublu, ceaiul a iesit negru aproape si...nimic.

Am vrut sa mai schimb ceaiurile. Pana acum consumam din cel chinezesc (cel verde) care a avut efect insa la gust este bleahhhhhh.

Please help!
Cristina

p.s. dimineata consum de asemenea 2 linguri tarate ovaz cu iaurt...

asa e si la mine...doar cel chinezesc isi face efectul...dar nu l pot bea...eu mai beau de soc, pe care il fac mai concentrat, nu e super...dar cat de cat si la gust e bun>:D<

rapsodie 04 sep 2012 12:48:13

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Ieri a fost prima zii si am mancat vreo' 3 iaurturi zuzu 0,1% ,250g branzica lacteea 0,2% siiii ( nu stiu daca am facut bine sau nu :-s) o ciocolatica de 25g de la sly,gama de dulciuri fara zahar,pentru dibetici.
Azi am incepu cu un iaurt si niste carnita de vita fiarta cu putin hrean.E ok?


P.S. : cat de des se poate manca iaurt cu indulcitor stevia si esente de vanilie/rom? :D

eliza david 04 sep 2012 13:00:21

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 1124089)
multumesc>:D< la fel si tie

hello
si eu am inceput azi ,nu stiu daca v-oi rezista 10 zile de atac dar incerc cat mai multe, bafta multa
la cina am servit perisoare a la dukan cu sos de iaurt si usturoi si mini clatite cu sos de cafea....un deliciu
pt maine fac o ciorba deasa, care o sa contina si cateva perisoare si bucati de piept de pui, iaurt, usturoi si un ou batut la final
intrebare oare am gresit ca am pus in perisoare verdeata?:-/am inteles ca sunt permise mirodeniile, insa si patrujel?

Ai voie orice fel de condiment :) si patrunjel si ceapa si usturoi, de toate, atata timp cat le folosesti pe post de condiment si nu ca leguma.

Citat:

Anterior postat de erasmine (Post 1124150)
Fetelor, am 2 intrebari.credeti ca o felita de lamaie intr-un ceai e ok sau mai bine sa evit.Vreau sa beau un ceai silueta perfecta( poate ma ajuta la tranzit) insa nu-l pot cosuma simplu.pana acu mai puneam cate un plic de ceai de zmeura sau orice alt fruct.doar sa-i schimbe cat de cat gustul.Spuneti-mi, care este parerera voastra?mie uscata intr-una gura.as sta numai cu sticla de apa in gura. :)

Poti folosi lamaia linistita in ceai :) Eu puneam un pliculet de silueta perfecta si unul de cirese, o felie de lamaie si o pastiluta de zaharina, la vreo 400ml de apa :)

Citat:

Anterior postat de rapsodie (Post 1124481)
Ieri a fost prima zii si am mancat vreo' 3 iaurturi zuzu 0,1% ,250g branzica lacteea 0,2% siiii ( nu stiu daca am facut bine sau nu :-s) o ciocolatica de 25g de la sly,gama de dulciuri fara zahar,pentru dibetici.
Azi am incepu cu un iaurt si niste carnita de vita fiarta cu putin hrean.E ok?

P.S. : cat de des se poate manca iaurt cu indulcitor stevia si esente de vanilie/rom? :D

eu cred ca ieri ai mancat cam putin. La dieta asta, intr-adevar nu tre sa numeri caloriile si pt ca proteinele sunt mai satioase, ai tendinta sa mananci mai putin. Tre sa ai grija sa nu scazi sub 1000 de kcal, pt ca iti incetinesti metabolismul si apoi cand vei manca mai mult o sa se depuna tot :) Dulciurile alea de la diabetici, nu ma refer la ciocolata, aia e mai ok :), ma refer la napolitane, biscuiti etc, au destul de multi carbi. Sa fii atenta si la asta, nu doar la faptul ca nu au zahar.
Iar pe ziua de azi, ai inceput bine dar ai grija sa nu ramai doar cu atat. Mananca mai mult!!
Iti doresc succes!>:D<

rapsodie 04 sep 2012 13:28:14

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de eliza david (Post 1124489)
eu cred ca ieri ai mancat cam putin. La dieta asta, intr-adevar nu tre sa numeri caloriile si pt ca proteinele sunt mai satioase, ai tendinta sa mananci mai putin. Tre sa ai grija sa nu scazi sub 1000 de kcal, pt ca iti incetinesti metabolismul si apoi cand vei manca mai mult o sa se depuna tot :) Dulciurile alea de la diabetici, nu ma refer la ciocolata, aia e mai ok :), ma refer la napolitane, biscuiti etc, au destul de multi carbi. Sa fii atenta si la asta, nu doar la faptul ca nu au zahar.
Iar pe ziua de azi, ai inceput bine dar ai grija sa nu ramai doar cu atat. Mananca mai mult!!
Iti doresc succes!>:D<

Multumesc frumos pentru sfaturi.Ieri m-am simtit chiar satul,dar am uitat sa zic mai sus ca ieri am mai mancat si niste sunculita de curcan.Eu sunt persoana care este foarte nervoasa cand ii e foame,deci nu prea pot face foamea,mananc cand simt nevoia,si incerc sa ma limitez numai la ceea ce am voie :d pana la urma iaurtul cu indulcitor stevia si arome este limit,sau poti manca cat vrei (nu in cantitati industriale bineintteles)? :))

Super-Succes la Vointa!>:D<

nicoleta100 04 sep 2012 13:51:20

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de erasmine (Post 1124231)
stiti...am intrebat aseara daca pot de lamaie si pana la urma mi-am pus in ceai.m-am trezit super balonata.oare sa fie de la lamaie ?si sunt constipata.cantarul imi arata ca si ieri(e prima zi in care nu vad nici o scadere).dar oricum...beau apa si poate mai tarziu imi revin.Daca nu, dau fuguta la plafar si imi cumpar ceva laxativ :)

dar de ce te cantaresti zilnic?:-/:-/:-/
eu nu mai fac prostia asta (prostie pt mine personal),pt ca daca nu vad cu minus sunt toata ziua cu ''fundul in sus''!
ma cantaresc o data la 10 zile!:)
Citat:

Anterior postat de erasmine (Post 1124240)
Da, folosesc taratea.primul lucru pe care-l fac dimineata e sa-mi pun taratea la innmuiat si apoi cafeau.Iar ceai...am in casa de ala in cutie verde si scrie in chineza dar nu am baut niciodata.Cred ca am toate ceaiurile de slabit posibile( cumparate si apoi...la pastrat)aseara am baut un ceai silueta perfecta dar degeaba.chiar merg sa-mi fac..sa vad ce se intampla.

silueta perfecta de la fares???:-/:-/:-/si la mine efectul e 0!!!x-(x-(
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 1124334)
buna dimineata
eu...azi ..am o foameeee...de dimi am mancat terci de ovaz, si putina ciorbita de pui...si parca imi e tot foame
tranzit n -am avut nici eu azi...desi am baut si eu silueta perfecta, dar imi place gustul si o sa beau in continuare
dupa masa vreau sa mi cumpar ficatei de pui
o zi buna sa aveti>:D<

trebuia sa papi si un iaurt sau o cutie de branzica !:)
Citat:

Anterior postat de cristinaro (Post 1124336)
:) Si am inceput...Buna ziua fetelor!

Mi-am inceput si eu ziua cu o cana de cafea cu indulcitor, iar acum imi savurez iaurtul cu 0% grasimi.
Am ceva drumuri de facut azi si majoritatea sunt cu mers pe jos, pentru seara am in gand sa pedalez 15 min pe bicicleta ( ca deh am folosit-o destul de mult pe post de suport de posete...)
Cred ca o sa fac niste painite din taratele de ovaz pe 2 zile si o sa le impart in astea 2 zile.
Eu le fac asa:1 ou, putin iaurt, 3 llinguri tarate, sare si cum eu sunt mare fan busuioc ii pun putin pt gust si un pic de praf de copt. Amestec totul, iar apoi le pun pe hartie de copt la cuptor.

Mai am in gand ciorbita de inimi si pipote de pui dreasa cu iaurt si pulpe de pui la cuptor.

Sa aveti o zi minunata!
[*72*]

misto meniu!
spor la treaba!
Citat:

Anterior postat de Exp (Post 1124393)
Buna fetelor!

Am trecut pe la voi sa va intreb ceva. Cu marea rugaminte sa imi scuzati "graba" :-)))
Voi ce cantitate de ceai Sveltaflor folositi ptr 1 cana?...asta ca sa aiba si efect. Eu l-am facut cf prospect si ...nimic. Am pus dublu, ceaiul a iesit negru aproape si...nimic.

Am vrut sa mai schimb ceaiurile. Pana acum consumam din cel chinezesc (cel verde) care a avut efect insa la gust este bleahhhhhh.

Please help!
Cristina

p.s. dimineata consum de asemenea 2 linguri tarate ovaz cu iaurt...

eu mi-am cumparat azi ulei de parafina,3 lei o sticluta mica!
incep sa iau din seara asta cate o lingura!:)
la mine ceaiurile nu dau randamentul dorit!:):D
Citat:

Anterior postat de rapsodie (Post 1124481)
Ieri a fost prima zii si am mancat vreo' 3 iaurturi zuzu 0,1% ,250g branzica lacteea 0,2% siiii ( nu stiu daca am facut bine sau nu :-s) o ciocolatica de 25g de la sly,gama de dulciuri fara zahar,pentru dibetici.
Azi am incepu cu un iaurt si niste carnita de vita fiarta cu putin hrean.E ok?


P.S. : cat de des se poate manca iaurt cu indulcitor stevia si esente de vanilie/rom? :D

ciocolatica sly nu are zahar ,dar are multe grasimi! asa ca grija mare!:)
Citat:

Anterior postat de rapsodie (Post 1124510)
Multumesc frumos pentru sfaturi.Ieri m-am simtit chiar satul,dar am uitat sa zic mai sus ca ieri am mai mancat si niste sunculita de curcan.Eu sunt persoana care este foarte nervoasa cand ii e foame,deci nu prea pot face foamea,mananc cand simt nevoia,si incerc sa ma limitez numai la ceea ce am voie :d pana la urma iaurtul cu indulcitor stevia si arome este limit,sau poti manca cat vrei (nu in cantitati industriale bineintteles)? :))

Super-Succes la Vointa!>:D<

eu mananc zilnic cate un iaurt 0,1% cu indulcitor,scortisoara ,esenta!:)

eliza david 04 sep 2012 13:56:12

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
de la plafar ai luat uleiul de parafina? sau de unde? ca eu nu am vazut :-/

eliza david 04 sep 2012 13:59:34

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
si eu mananc in fiecare zi cate ceva dulce, ori branzica dietetica, indulcitor, esenta de vanilie sau rom, cacao etc sau am mai facut alaltaieri pudding de cioco de la dr oetker si am impartit-o in doua sau ciocolata neagra cu 75% cacao :) si daca te uiti pe pozele fetelor cu dulciuri... aaaahh imi vine sa mananc monitorul :) Mira ne omoara cu niste bunataturi.... numai la dieta nu ma simt :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:01:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO