forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Dukan (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/)
-   -   Regimul Dukan (partea 2) (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/regimul-dukan-partea-2-a-11141.html)

marina19 10 mai 2012 09:16:15

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
oof..nu stiu ce sa fac..as fi mancat o supa..dar parca m am saturat de cea de perisoare si de lgume..

alte idei ?

p.s.
sau sa o fac p asta .dar fara faina si cu iaurt in loc d smanatana :-?
Ciulama de ciuperci - Slabute.ro

madalinafrincu 10 mai 2012 09:22:54

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de marina19 (Post 1035684)
oof..nu stiu ce sa fac..as fi mancat o supa..dar parca m am saturat de cea de perisoare si de lgume..

alte idei ?

p.s.
sau sa o fac p asta .dar fara faina si cu iaurt in loc d smanatana :-?
Ciulama de ciuperci - Slabute.ro

eu mi -am facut de spanac cu cateva legume si ou, si de pui cu legume si iaurt , ou batut si am acrit-o cu otet, mie imi place foarte mult !

madalinafrincu 10 mai 2012 10:55:27

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
cred ca ar fi bine sa mai postez meniul meu , poate ma corectati daca e cazul:
md. 1 ou fiert + 1 carnacior de pui
g1. 1 ou fiert
pranz: salata verde , ridichii, ceapa verde + peste marinat + 3 ciupercute la cuptor
g2. cola light
cina. iaurt cu tarate + piept de pui in teflon

mai postati si voi meniul sa avem exemple, va pup :*

marina19 10 mai 2012 10:57:51

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de madalinafrincu (Post 1035694)
eu mi -am facut de spanac cu cateva legume si ou, si de pui cu legume si iaurt , ou batut si am acrit-o cu otet, mie imi place foarte mult !

mie nu mi place spanacul gatit..il consum doar in slate..
off..nu stiu c sa fac...chiar aveam pofta de ceva ciuperci.si de o supa.si am zis sa le combin :)))

madalinafrincu 10 mai 2012 11:15:45

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de marina19 (Post 1035796)


mie nu mi place spanacul gatit..il consum doar in slate..
off..nu stiu c sa fac...chiar aveam pofta de ceva ciuperci.si de o supa.si am zis sa le combin :)))

eu cred ca poti sa fierbi putina ceapa, morcov, ardei, telina si ciuperci, apoi le dai in blender si apoi le mai pui o data pe foc si adaugi cateva linguri de iaurt amestecat cu un ou, plus condimente, eu cred ca o sa iti iasa super , plus ca e dukan, asta clar! cand adaugi iaurtul sa pui putina supa in el ca sa ia temperatura supei din oala, altfel nu iti iese ca o crema, se face ``bobite``.
Bafta, sper sa iasa buna, nu vad de ce nu....>:D<

marina19 10 mai 2012 11:18:20

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
dar de reteta asta ce ziceti ??


RULADA DUKAN
Etapa: Croaziera

Portii: 10

Timp de preparare: 20 min

Timp de gatire: 25 min

Dificultate: Scazuta

Ingrediente:
BLAT
Branza 0% - 2 linguri
praf de copt - 1 lingurita (5g)
amidon (Gustin) - 1 lingura
5 albusuri
3 galbenusuri
tarte ovaz - 3 linguri
indulcitor - 2 linguri
esenta vanilie
cacao degresata- 2 lingurite
CREMA
indulcitor - 1 lingura
amidon - 2 linguri
lapte degresat - 2 cani
2 galbenusuri
esenta lamaie
coaja de lamaie (eu am folosit un pliculet de la Dr. Otker)



Pasi pentru executare:
Blat
Se separa albusul de galbenus. Intr-un vas amestecati taratele, galbenusurile, branza, amidonul, praful de copt, indulcitorul, cacaua si vanilia. In alt vas bateti albusurile tare ( eu le bat cu un praf de sare, se bat mai repede si foarte tare ); amestecatile cu restul ingredientelor.
Acoperiti o tava cu hartie de copt sau foaie de silicon. Adaugati aluatul si coaceti la foc mediu (cam 20 min). Cat timp se coace aluatul, faceti crema.
Cand este gata aluatul scoateti-l si rasturnati-l pe folie de plastic.
CREMA
Puneti jumatatea de cantitate de lapte cu undulcitorul la incalzit. Incalziti dar nu fierbeti. Intr-un vas amestecati galbenusurile cu restul de lapte , amidon, esenta de lamaie si coaja de lamaie.Adaugati putin cate putin laptele cald peste amestec apoi puneti pe foc si incalziti pana se ingroasa. Nu fierbeti, daca apar 2-3 bule e ok. Lasati - o sa se racoreasca 10 min.
Puneti crema peste aluat si rulati. Strangeti la capete folia si bagati la frigider. Sa aveti pofta!

doxy 10 mai 2012 11:38:55

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Buna fetelor! nu am reusit sa-mi fac inghetata ieri ca nu am gasit branza dietetica. Dar ma gandeam, oare avem voie sa folosim lapte chiar si degresat? Parca Dukan zicea sa o luam usor cu laptele, e voie doar putin la cafea...
Anny, esti prin preajma? :D

Si de tarate la fel stiu, ca nu se poate sa depasim 2 linguri, dar in retetele de sus vad altceva.
Eu nu am cartea, toata teoria am citit-o pe un site despre dieta, site-ul poarta numele dietei. Sper ca nu avea informatii gresite.

madalinafrincu 10 mai 2012 11:46:09

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de doxy (Post 1035834)
Buna fetelor! nu am reusit sa-mi fac inghetata ieri ca nu am gasit branza dietetica. Dar ma gandeam, oare avem voie sa folosim lapte chiar si degresat? Parca Dukan zicea sa o luam usor cu laptele, e voie doar putin la cafea...
Anny, esti prin preajma? :D

Si de tarate la fel stiu, ca nu se poate sa depasim 2 linguri, dar in retetele de sus vad altceva.
Eu nu am cartea, toata teoria am citit-o pe un site despre dieta, site-ul poarta numele dietei. Sper ca nu avea informatii gresite.


pai ideea e simpla, nu trebuie sa mananci toata prajitura de sus o data:))
daca folosesti la o reteta 6 linguri de tarate , o imparti in 3 , si ai astfel 3 portii pentru 3 zile...iar cu laptele degresat , eu zic ca e ok, atat timp cat nu bei 1 litru pe zi.
Ideea e ca din toate relele asta e cel mai putin rau....si e ok daca nu faci un obicei din asta...

marina19 10 mai 2012 11:52:46

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
pai in retetele de mai sus sunt mai multe linguri de tarate..dar nu mananci toata prajitura sau ce iese intr o zi :))..imparti pe zile in functie de cate linguri de tarate ai pus :-*

doxy 10 mai 2012 12:03:02

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Ahaaa, am inteles :D Scuzati va rog, sunt blonda :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:29:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO