forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/)
-   -   Gasca fetelor care tin Montignac partea X (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/gasca-fetelor-tin-montignac-partea-x-10843.html)

RaluR 20 ian 2014 15:33:31

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Buna, fetele, am citit pe fuga.

Multumesc pentru incurajari, dar nu merit laude. Nu ma lasa constiinta sa nu va spun ca eu cand scriu ca mananc smochine... sunt 100 g, jumatate de pachetel!! Ma rog, acum am lasat-o mai moale, m-am mai obisnuit cu lipsa nicotinei.
Vestea mea proasta e ca aseara am fost intr-o vizita la o prietena. Imi spusese ea ca face pizza, asa ca mi-am luat cu mine faina slabesti mancand si am rugat-oo sa-mi faca separat. toate bune, numai ca la desert... au fost clatite cu dulceata!!! :((((((((((((( De-alea adevarate!!!! Si am mancat DOUA! Dupa 2 saptamani cuminti, am facut-o lata!!
Si daca tot va spun asta, sa va spun si ca joi e ziua mea, ca iubitul meu e in tara toata saptamana (am mai zis) si ca in weekend o sa ies cel putin intr-o seara cu prietenii in oras si voi bea alcool! O fac premeditat! Dar n-am mai iesit de pe 22 noiembrie! Si e ziua mea! Mai am o prietena nascuta cu o zi inainte, ea a zis ca se apuca DUPA ziua noastra de regim. Eu n-am vrut sa mai astept. Am considerat ca mai bine tin 3 saptamani si fac o abatere decat sa aman cu 3 saptamani. Asa am judecat eu, nu stiu...

Vestea buna e ca azi pot modifica tickerul!!! Am slabit un kilogram! E oficial!

Nu va mai pun meniurile din weekend, au fost conforme cu exceptia clatitelor. Si ca sa nu va dezamagesc complet, va zic ca am facut o ciorba de fasole cu afumatora absolut fenomenala, am mancat de-am spart! Si nu numai ca nu am calit legumele, cum e reteta clasica, dar am folosit fasole mung!!! E si mult mai sanatoasa, nici nu provoaca gaze si fierbe si repede, nu trebuie inmuiata in prealabil. O pun o data cu restul legumelor. Iar data viitoare planuiesc sa o germinez inainte sa o gatesc! Ce poate sa fie rau? Ca bun... deja stiu!

Meniul de azi:

MD: Wasa 29 cu branza topita VQR si pastrama de porc
G: 3 mandarine
P: pizza conforma de ieri (mi-a dat Cami si la pachet, ca ei nu mananca asa ceva :))) cu salata verde
G: ceai negru cu lapte si o manuta de goji rehidratate in ceai
C: calamar la gratar cu salata verde si rucola (face Alfred)

Multumesc si pentru retete, le-am pus la favorite! Insa la negresa, daca nu ma insel, desi sunt doar 5 linguri si cred ca nu e relevant, tin sa spun ca laptele 0 este un aliment glucidic intr-o reteta lipidica. Si ca ar putea fi inlocuit cu frisca lichida diluata.
Si cand spun asta, vin cu rugamintea, daca fetele experimentate au mai facut asta, sa-mi spuna si mie care este raportul. Cata smantana dulce la cata apa? Ca sa iasa un fel de lapte? Ma intereseaza pentru clatite!

Va pup pe toate, va multumesc ca sunteti si va trimit ganduri frumoase!

anasstasia 20 ian 2014 20:41:23

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Amedeea, iti dau dreptate. Eu am fructoza in casa de 2 luni si am folosit o ligurita. O am de "just in case". Incerc sa-mi fac dulciurile fara zahar, fructoza sau miere. De indulcitor nici nu mai spun, ii exclud din start...

anasstasia 20 ian 2014 21:06:20

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Am cumparat canepa. Ma ajutati cu niste sfaturi cum sa o consum?

butterfly30 20 ian 2014 21:20:29

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
anastasia, eu folosesc absolut toate semintele la fel: le presar pe salate, supe-creme, orice mancare, testezi si vezi cum iti plac. fetitei mele i le dau prin blender si le amestec cu branzica dde vaci si fac bilute pe care le dau prin cocos sau karob. in budinci, in ce vrei tu poti sa le pui, eu personal nu le folosesc peste 40 de grade pentru ca de la aceasta temperatura se distrug enzimele.:)

butterfly30 20 ian 2014 21:22:16

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
ralu, felicitari!!!! se duc greu, dar se duc kg...cu cat mai greu se duc, cu atat mai greu se intorc!;)!!

anasstasia 20 ian 2014 21:59:49

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Am mancat 2 linguri goale. Foarte buna este! Cred ca o manac asa seara, la gustare.
Ceva de germeni imi spuneti? Pot sa-i fac si eu in casa? Cum sa-i mananc, in ce cantitate?

VAmedeea 21 ian 2014 00:31:03

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1323115)
Dar despre xylitol ce crezi, Ame?:)

Nu stiu lidiuta. Nu am folosit niciodata, nici nu voi folosi. Eu prefer zaharul decat indulcitorii astia sintetici.
Ce vreau sa spun ca daca in casa as avea doar zahar si xylitol, as alege zaharul.
Nu stiu de ce am asociat mereu toti indulcitorii astia sintetici cu ceva super rau.
La fel si cu sucurile din comert. Mai bine un pahar de suc facut cu zahar decat unul light facut cu aspartam.
Citat:

Anterior postat de RaluR (Post 1323140)
Multumesc si pentru retete, le-am pus la favorite! Insa la negresa, daca nu ma insel, desi sunt doar 5 linguri si cred ca nu e relevant, tin sa spun ca laptele 0 este un aliment glucidic intr-o reteta lipidica. Si ca ar putea fi inlocuit cu frisca lichida diluata.
Si cand spun asta, vin cu rugamintea, daca fetele experimentate au mai facut asta, sa-mi spuna si mie care este raportul. Cata smantana dulce la cata apa? Ca sa iasa un fel de lapte? Ma intereseaza pentru clatite!

Va pup pe toate, va multumesc ca sunteti si va trimit ganduri frumoase!

Se pune jumatate-jumatate.
Felicitari pt reusita!
Cat despre clatite, gata, s-au dus!>:D<
Daca nu ne auzim pana joi, eu iti spun la multi ani de pe acum!>:D<>:D<>:D<

lidiuta 21 ian 2014 08:10:09

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Anastasia, eu folosesc semintele de canepa in iaurt sau lapte cu fulgi ovaz. Am vazut pe net o reteta de inghetata cu seminte de canepa, dar nu sunt fan inghetata.:)

Prapadeala 21 ian 2014 09:03:27

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Ame, xylitolul e indulcitor natural, nu e sintetic. El se extrage din diverse, chiar si din cocenii de porumb >:D<

laura2006 21 ian 2014 09:30:21

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Neata fetele,

am tot incercat sa ma reapuc de monti dupa nastere, si nu doar pentru ca as avea cateva kg de dat jos ci si pentru ca in opinia mea este un regim de viata foarte sanatos.
problema este ca eu inca alaptez si se pare ca poftele mele sunt mai mari decat vointa :-o (rusine mie:">)
meniul meu de ieri suna cam asa:
MD: iaurt 0.1% +gem fara zahar+fulgi de ovaz
cafea +cioco 72% (2 patr)
Gustare:cioco 72%- 2 patr
Pranz: zacusca de ghebe+piept de pui la gratar
cioco 72%-2 patr
gustre: 1 mar
cina:zacusca de ghebe+ficatei de pui
gustare (tarzie) : 1 mar

problema este ca azi nopate bb a fost cam agitata (incep sa ii iasa dintii) si a tot supt (iar in cazul meu asta se numeste papa la bebe vreo 20 de min si dupa ce o pun in patut trebuie sa o mai pazesc inca vreo 15 min ca fie protesteaza ca ar vrea in pat cu noi fie se dezveleste si trebuie sa astep sa adoarma ca sa o invelesc ... etc#:-s) - Urmarea la o astfle de noapte.... o foame de lup pe la 2 dimineata....potolita cu 2 snitele...ca alea erau la indemana....:">:">

va doresc o zi minunata >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:00:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO