forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/)
-   -   Gasca fetelor care tin Montignac partea X (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/gasca-fetelor-tin-montignac-partea-x-10843.html)

Prapadeala 19 ian 2014 16:03:41

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Vin si eu cu o intrebare - cum e fructoza in monti? Ai voie sa o folosesti doar daca faci un dulce conform glucidic sau ai voie si la un dulce lipidic?

VAmedeea 19 ian 2014 17:41:04

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Mihaela, ai voie sa o folosesti oricand.:-*

anasstasia 19 ian 2014 18:34:06

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Eu stiu ca Monti spune nu mai mult de 10 g de fructoza pe zi. Parca asa imi amintesc...

anasstasia 20 ian 2014 08:38:34

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Ieri am mancat legume mexicane cu frigarui, iar seara niste ciuperci la cuptor cu cascaval.

Astazi: meniul obisnuit de dmineata: paine integrala cu unt si cascaval
La pranz: salata cu copane si aripioare
Seara: branza de burduf cu...inca nu am indee cu ce sa o combin. Poate cu o rosie...

In rest: mar, mandarina, nuci, migdale, alune si ciocolata.

VAmedeea 20 ian 2014 09:27:34

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de anasstasia (Post 1323021)
Eu stiu ca Monti spune nu mai mult de 10 g de fructoza pe zi. Parca asa imi amintesc...

Eu nu mai stiu exact care era ratia, dar am gasit pe alt forum ca maxim ar fi 30 de grame. Si cred ca asta e cantitatea corecta. Toc acolo am gasit si niste articole privind efectele nocive asupra organismului ale fructozei asa ca cel mai bine e sa o folosim cat mai rar.
Mai este si controversa despre ce fructoza gasim in magazine, cea facuta din fructe sau cea facuta din amidon de porumb (in alte cazuri am gasit cartofi).

Se pare ca momentan stevia ar fi indulcitorul testat si de catre cercetatori care nu ne afecteaza in mod negativ deloc, din contra, chiar scade cu cateva procente glicemia la diabetici. Tot un indulcitor bun ar fi si siropul de agave.

Eu raman tot la parerea mea ca cel mai bun indulcitor e mierea pura. Pentru ca e facuta 100% din natura.>:D<>:D<>:D<

Oricum ar fi, dulcele e bine sa il tratam ca pe un produs de sarbatoare, cam cum se manca carne pe vremea bunicilor, doar duminica!:D

lidiuta 20 ian 2014 10:15:10

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Dar despre xylitol ce crezi, Ame?:)

butterfly30 20 ian 2014 11:46:33

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
ame, asa zic si eu! decat fructoza mai bine miere, banane, suc de mere pe post de indulcitori, maxar fructoza din ele e naturala, nu industriala, si mai e insotita si de vitamine. :)

Diana D 20 ian 2014 13:44:33

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Neata fetele,

Meniul meu de azi:
MD: 3 wassa unse cu branzica de vaci si 2 oua fierte
G: 1 smochina mica
P: mancarica de fasole uscata cu carnaciori
G: cioco neagra
C: legume cu piept de pui si mar copt

Sport: 3 mile ! Abia astept sa treaca Cm sa ma intorc la tae-bo!

Voi ce mai gatiti? sunt in pana de idei, nu stiu ce sa mai fac de papa?
Fluturas tu pt fetita ta ce mancaruri ii mai pregatesti?

butterfly30 20 ian 2014 14:12:20

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
pentru ea mancaruri simple in general:
-orez integral basmati cu magiun natural de prune sau gutui si mere+ mix de seminte date prin brender
-hrisca+miere si catina de la borcan+seminte
-placinta cu branza: branza de vaci+ou+smantana sau iaurt+ stafide/coacaza uscate+ mar ras la cuptor
-chiftelute: cantitati egale de carne si radacinoase(pe razatoarea mica)+putin usturoi+ou la cuptor
-quinoa cu broccoli taiat marunt sau spanac tocat(congelat)
-muuuulte supe si ciorbe, mancarea ei preferata. pieptul de pui nu-i place, si fac perisoare si fac din ele ciorba radauteana mai atipica: perisoare (carne+legume+ou), radacinoase, smantana, usturoi
-friptura(carne de vita feliata, scazuta la foc mic in apa cu usturoi)+suc de rosii+ ume sau avocado

cam asta a mancat zilele astea, o sa mai scriu pe viitor ce-i gatesc:)

butterfly30 20 ian 2014 14:16:57

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
ei ii place carnea, dar incerc sa nu-i dau de mai mult de o data pe zi, la pranz. branza nu-i place de loc, am incercat toate variantele posibile, ii fac placinta pentru ca o mananca in incercarea de a gasi stafidele.:)) iar peste de captura nu am gasit cand am fost la carffour ultima data, cred ca o sa iau congelat, nu vad alta solutie.:( de acvacult chiar nu vreau sa mai iau!


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:36:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO