forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/)
-   -   Gasca fetelor care tin Montignac partea X (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/gasca-fetelor-tin-montignac-partea-x-10843.html)

Lala26 22 ian 2012 01:33:23

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de rhaluk (Post 909128)
Laura,n-am cum sa mananc checul ala...ca l-am aruncat =)))) sa nu ma tenteze cumva :D

Oof, Lavinia e de fapt numele, Lala de aici vine..:))
TinAlexa, chiar vroiam sa va intreb cum stati cu apa..eu beau 2 l pe zi, vreau-nu vreau, mi-e sete nu mi-e sete, beau ! vorba aia, ai n-ai mingea dai la poarta:)) niciodata nu mi-e sete pentru ca sunt superhidratata, va dati seama... macar cu partea asta stau bine ! Ai fost harnica, ma uit la voi cum gatiti si ma oftiiiic, eu nu prea am posibilitatea sa-mi gatesc cand sunt in bucuresti si nici prea talentata nu sunt. Inca sunt la stadiul de pachete de la mama.. am innebunit-o cu mancare sanatoasa, nu stie ce sa-mi mai faca...adevarul e ca si eu sunt in pana de idei, stiu doar ca maine o sa mananc peste :x si nu mi-am mai luat ciocolata, sa vedem mor fara? in schimb m-am aprovizionat cu banane si portocale...

oanamagdalena 22 ian 2012 09:34:48

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de Lala26 (Post 908952)
Ok, am facut-o lata ! deja mancasem 30 de grame de ciocolata si tot asa de migdale.. m-am uitat la un film si cu chef de rontaiala, am mancat o banana, vreo 50 de g de migdale si inca vreo 30 de ciocolata:)) sa zicem ca asta a fost cina mea...

:)):)):))Filmul bata-l vina!!!Lasa ca o sa fii mai cumintica de azi,nu?;;)
Citat:

Anterior postat de rhaluk (Post 908973)
lala, nu esti singura care a avut chef azi de rontait:(. azi am mancat cam mult:|
un mar
MD: lapte 0,1%+fulgi de ovaz si tarate+scortisoara, vanilie si fructoza, o cafea
G: migdale
P: mancare de fasole si mazare cu carne (o portie maaare)
G: (iarasi ) migdale
C: branza cu castraveti, o clatita ( neconforma :|) si cafea ( mai trebe sa stau sa invat)
am mancat ca o sparta, aveam chef de rontait ceva toata ziua azi :((
dar gata, am zis stop pe azi!
sper ca nu am stricat ziua tare:-s

Doar clatita a sarit din schema Monti,insa cantitativ eu nu cred ca ai mancat prea mult,cred ca fata de cum papi tu de obicei ti s-a parut mult,macar a fost Monti aproape in totalitate...
Citat:

Anterior postat de Monica35 (Post 909061)
Buna iubitelor!Va citesc in continuare,dar n-am mai postat căci am trecut laSB 1.La menținerea revin lângă voi!Spor la slăbit!

Succes si sa vii sa ne spui cum iti merge!>:D<
Citat:

Anterior postat de rhaluk (Post 909128)
Laura,n-am cum sa mananc checul ala...ca l-am aruncat =)))) sa nu ma tenteze cumva :D

:)):)):)):)):)):)):))
Citat:

Anterior postat de TinAlexa (Post 909139)
Buna fetelor, am mai scris un mesaj dar internetul astazi merge in valuri.
Oana nu mai conteaza estetic numai cind vezi brinza acea care curge doamne ........ dar tu la musaka nu pasta de rosii?
Lala mai prins:D pai da eu vreau dulce ca si asa nu prea maninc eu :)) ...cum oi reusi sa scap de asa ceva nu stiu. Oana imi era dor de dovleac copt crede-ma ca de cind am plecat nu am reusit sa gasesc dovleacul care sa fie asemanator la gust, aseara am avut o surpriza de milioane, mi-am facut pofta, mai am o jumatate care cintareste 120gr nu mai mult ca este micut o sa il servesc maine pina la prinz, oricum am pus cruce la dovleac.
Astazi am trisat cu 5 sushi :">:">
Desi Monti accepta bucataria japoneza, in fine am facut-o, eu ieri am gatit conopida gratinata (conopida sos bechamel si brinza, chiftele din carne de curcan cu dovlecei si sos de vinete (vinete, ardei capia copt, iaurt, busuioc, cumin si chimen prajit, sare si piper) Piept de pui marinat(ulei, lamaie, boia dulce, coriandru si gingembre, sper ca scriu corect) la cuptor.
Cam asta am gatit astazi, astazi am fost in oras vreau sa imi schimb aragazul si frigiderul, nu am gasit inca ceva pe plac, apoi mi-am cumparat legume si tot ce imi lipseste pentru saptamina care vine. Mi-am luat si hrisca :D va copiez numai sa slabesc:))
Saptamina ce vine vreau :
1.Sa raresc /scap de dulce ...cum o sa fie asta:)) creierul meu nu stie:))
2. Sa raresc cantitatile...desi ziceti voi ca nu conteaza eu va spun ca totusi conteaza chiar si monti spune in carte ce inseama sa maninci normal ne da gramaj la o gramada de alimente.
3. Sa maninc salate mai multe.
4. Sa beau apa.

Cristina,eu gatesc mereu "dupa ureche" si mereu imi iese altfel.Acum nu am pus pasta de rosii,pt. ca am pus in compozitie din belsug boia dulce si iute,pe langa cimbru,sare si piper.Dar sunt dati cand pun pasta de rosii sau rosii cubulete,sau nu pun deloc si schimb total condimentele...ti-am zis: fix dupa ureche!:)):)):)):))
Ai fost tare harnicuta!:-*
Cat despre ce ti-ai propus e ok,succes!:-*>:D<
Citat:

Anterior postat de Lala26 (Post 909151)
Oof, Lavinia e de fapt numele, Lala de aici vine..:))
TinAlexa, chiar vroiam sa va intreb cum stati cu apa..eu beau 2 l pe zi, vreau-nu vreau, mi-e sete nu mi-e sete, beau ! vorba aia, ai n-ai mingea dai la poarta:)) niciodata nu mi-e sete pentru ca sunt superhidratata, va dati seama... macar cu partea asta stau bine ! Ai fost harnica, ma uit la voi cum gatiti si ma oftiiiic, eu nu prea am posibilitatea sa-mi gatesc cand sunt in bucuresti si nici prea talentata nu sunt. Inca sunt la stadiul de pachete de la mama.. am innebunit-o cu mancare sanatoasa, nu stie ce sa-mi mai faca...adevarul e ca si eu sunt in pana de idei, stiu doar ca maine o sa mananc peste :x si nu mi-am mai luat ciocolata, sa vedem mor fara? in schimb m-am aprovizionat cu banane si portocale...

Hmmm...la capitolul lichide,de cand mi-am schimbat locul de munca stau extrem de prost,pt. ca din lipsa de timp (sa ma duc la wc care e la alt etaj) am inceput sa beau din ce in ce mai putine lichide si am zile cand nici 1/2 de l de apa nu beau(si m-am invatat asa si acasa:(),si nu e bine deloc.Inainte beam lejer 2 l si mai mult,chiar nu puteam sa scad sub 2 l,iar acum...:(:(:(:(
Cat despre cantitate la Monti,e drept ca in majoritatea cartilor lui nu ne spune cat trebuie sa mancam,eu cred ca portii de bun simt,adica sa te saturi,sa iti tina pana la urmatoarea masa,nu sa nu te mai poti ridica de la masa...Si nu uitati: mancati extrem de incet,pt. ca daca mancati repede ,pana se instaleaza senzatia de satietate dureaza cel putin 20 de minute,timp in care mancand repede ,cantitatea de mancare va fi mai mare decat am avea noi de fapt nevoie sa ne saturam...Nu stiu eu sa explic bine,dar Eva va poate spune cu siguranta cum stau lucrurile cu senzatia de satietate...Asa ca cu cat mancam mai tacticos,mai ca niste lady,cu furculita si cutitul,cu dumicati minusculi si mestecam mult si bine:)):)):)) cu atat cantitatea de mancare la o masa va fi mai mica decat in cazul in care am manca in fuga calului(cum nu o data mi s-a intamplat mie:"> )...
La Rina's am citit referitor la mancatul incet,ca pana si o banana daca o mancam(doar ca la Monti nu e fructul cel mai indicat:D),sa fie pe farfurie si sa o papam cu cutitul si furculita,incet si cu rabdare;)

rhaluk 22 ian 2012 10:45:23

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
am mancat acuma dimineata omleta din 2oua+2 albusuri, cu branza .langa am avut zacusta si salata. e buna combinatia asta?, de zacusta nu sunt prea sigura ca mergea,desi mie asa mi se parea:D. daca stie careva, sa-mi zica si mie si in caz ca nu e ok combinatia, sa nu o mai fac!

Pasy 22 ian 2012 10:47:01

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de Monica35 (Post 909061)
Buna iubitelor!Va citesc in continuare,dar n-am mai postat căci am trecut laSB 1.La menținerea revin lângă voi!Spor la slăbit!

Mi-ai dat o idee si mie :) Am tinut si eu SB=south beach acu vreo 4 ani si zau ca a fost ok, am dat repede jos si muuuult timp nu am mai pus la loc, ajunsesem la vreo 77 de kg....ce vremuri....:">;;) Asa ca am sa reiau o luna SB, bineanteles respectand si regulile lui Monti, sa vedem ce se intampla:)

Cineva intreba care e diferenta, pai e o dieta impartita in trei faze, eu o stiu bine doar pe prima, pe celelelalte nu mi le amintesc, e in mare cam la fel cu Monti, doar ca in faza intai, care tine intre 2 si 4 sapt, sunt excluse fructele (mai putin arahide, migdale si nuci, max 15 - 30 buc/zi), painea de orice fel si laptele (branzeturi si mozarella e voie), sunt permisi doar indulcitori artifciali nu si fructoza, in rest se respecta regulile lui Monti cu papa in functie de IG. Imi aduc aminte ca dupa ce am tinut faza intai nu imi mai trebuia dulce de nici o culoare, orice incercam mi se parea ca are exagerat de mult zahar si asta muuulllttt timp, Da, chiar asa, oare de ce nu m-am intors la ea?:) poate pt ca trebuia sa il descopar pe Monti;;), mi se pare ca, desi dietele seamana, a lui e mult mai detaliata, mai explicata. Cam asta ar fi in mare, deci DE MAINE ma apuc :) sa imi tineti pumnii si eu am sa dau raportul, am sa pun si meniul fireste, si sper sa am aceleasi rezultate, mai ales ca mi se schimbase si metabolismul.

Sa aveti o zi minunata, plina de iubire si voiosie >:D< si muuuullllttt spor celor care invata si bafta la examene >:D<

Lala26 22 ian 2012 10:52:45

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 909227)
Hmmm...la capitolul lichide,de cand mi-am schimbat locul de munca stau extrem de prost,pt. ca din lipsa de timp (sa ma duc la wc care e la alt etaj) am inceput sa beau din ce in ce mai putine lichide si am zile cand nici 1/2 de l de apa nu beau(si m-am invatat asa si acasa:(),si nu e bine deloc.Inainte beam lejer 2 l si mai mult,chiar nu puteam sa scad sub 2 l,iar acum...:(:(:(:(
Cat despre cantitate la Monti,e drept ca in majoritatea cartilor lui nu ne spune cat trebuie sa mancam,eu cred ca portii de bun simt,adica sa te saturi,sa iti tina pana la urmatoarea masa,nu sa nu te mai poti ridica de la masa...Si nu uitati: mancati extrem de incet,pt. ca daca mancati repede ,pana se instaleaza senzatia de satietate dureaza cel putin 20 de minute,timp in care mancand repede ,cantitatea de mancare va fi mai mare decat am avea noi de fapt nevoie sa ne saturam...Nu stiu eu sa explic bine,dar Eva va poate spune cu siguranta cum stau lucrurile cu senzatia de satietate...Asa ca cu cat mancam mai tacticos,mai ca niste lady,cu furculita si cutitul,cu dumicati minusculi si mestecam mult si bine:)):)):)) cu atat cantitatea de mancare la o masa va fi mai mica decat in cazul in care am manca in fuga calului(cum nu o data mi s-a intamplat mie:"> )...
La Rina's am citit referitor la mancatul incet,ca pana si o banana daca o mancam(doar ca la Monti nu e fructul cel mai indicat:D),sa fie pe farfurie si sa o papam cu cutitul si furculita,incet si cu rabdare;)

Da, asa stiam si eu..referitor la foame si la modul in care mancam...nu degeaba de sarbatori cand 'bagam' de toate in timp record, avem impresia ca intra si aia si aia iar peste 30 de minute suntem full..mi s-a intamplat sa fiu atat de satula incat sa ma doara stomacul si sa trebuiasca sa stau in pat :)) si despre cantitati la fel. Stii ca mai discutam noi despre asta acum ceva timp..in cazul legumelor chiar nu exista cantitati, insa cu restul trebuie sa avem grija, nu atat de mare incat sa cantarim fiecare portie la sange,dar in cazul alimentelor grele sa ne limitam. De ex o fi el pieptul de pui la gratar ok, dar cum ar fi sa mancam un kg zilnic? de branzeturi nu mai zic..
Si in legatura cu apa...trebuie neparat sa bei mai multa, pentru ca te vei deshidrata si vei slabi mai greu...si n-ar fi pacat ?! eu imi pun in sticle de jumatate si imi e mai usor...de ce nu faci si tu la fel? acum storc si lamaie si e o placere s-o beau. Bine nu ca mi-ar pasa, v-am zis eu beau in orice conditii :))

oanamagdalena 22 ian 2012 10:54:14

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de rhaluk (Post 909258)
am mancat acuma dimineata omleta din 2oua+2 albusuri, cu branza .langa am avut zacusta si salata. e buna combinatia asta?, de zacusta nu sunt prea sigura ca mergea,desi mie asa mi se parea:D. daca stie careva, sa-mi zica si mie si in caz ca nu e ok combinatia, sa nu o mai fac!

E ok avand in vedere ca de fapt micul tau dejun e unul lipidic.Deci nu ai gresit!
Citat:

Anterior postat de Pasy (Post 909263)
Mi-ai dat o idee si mie :) Am tinut si eu SB=south beach acu vreo 4 ani si zau ca a fost ok, am dat repede jos si muuuult timp nu am mai pus la loc, ajunsesem la vreo 77 de kg....ce vremuri....:">;;) Asa ca am sa reiau o luna SB, bineanteles respectand si regulile lui Monti, sa vedem ce se intampla:)
Cineva intreba care e diferenta, pai e o dieta impartita in trei faze, eu o stiu bine doar pe prima, pe celelelalte nu mi le amintesc, e in mare cam la fel cu Monti, doar ca in faza intai, care tine intre 2 si 4 sapt, sunt excluse fructele (mai putin arahide, migdale si nuci, max 15 - 30 buc/zi), painea de orice fel si laptele (branzeturi si mozarella e voie), sunt permisi doar indulcitori artifciali nu si fructoza, in rest se respecta regulile lui Monti cu papa in functie de IG. Imi aduc aminte ca dupa ce am tinut faza intai nu imi mai trebuia dulce de nici o culoare, orice incercam mi se parea ca are exagerat de mult zahar si asta muuulllttt timp, Da, chiar asa, oare de ce nu m-am intors la ea?:) poate pt ca trebuia sa il descopar pe Monti;;), mi se pare ca, desi dietele seamana, a lui e mult mai detaliata, mai explicata. Cam asta ar fi in mare, deci DE MAINE ma apuc :) sa imi tineti pumnii si eu am sa dau raportul, am sa pun si meniul fireste, si sper sa am aceleasi rezultate, mai ales ca mi se schimbase si metabolismul.
Sa aveti o zi minunata, plina de iubire si voiosie >:D< si muuuullllttt spor celor care invata si bafta la examene >:D<

Pai spor la treaba si asteptam rezultate!!!>:D<

oanamagdalena 22 ian 2012 10:59:19

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de Lala26 (Post 909270)
Da, asa stiam si eu..referitor la foame si la modul in care mancam...nu degeaba de sarbatori cand 'bagam' de toate in timp record, avem impresia ca intra si aia si aia iar peste 30 de minute suntem full..mi s-a intamplat sa fiu atat de satula incat sa ma doara stomacul si sa trebuiasca sa stau in pat :)) si despre cantitati la fel. Stii ca mai discutam noi despre asta acum ceva timp..in cazul legumelor chiar nu exista cantitati, insa cu restul trebuie sa avem grija, nu atat de mare incat sa cantarim fiecare portie la sange,dar in cazul alimentelor grele sa ne limitam. De ex o fi el pieptul de pui la gratar ok, dar cum ar fi sa mancam un kg zilnic? de branzeturi nu mai zic..
Si in legatura cu apa...trebuie neparat sa bei mai multa, pentru ca te vei deshidrata si vei slabi mai greu...si n-ar fi pacat ?! eu imi pun in sticle de jumatate si imi e mai usor...de ce nu faci si tu la fel? acum storc si lamaie si e o placere s-o beau. Bine nu ca mi-ar pasa, v-am zis eu beau in orice conditii :))

Problema la mine cu apa nu e ca nu pot sa inghit 2 l,ci faptul ca band apa trebuie sa merg si la wc,ori in timpul serviciului nu am timp sa merg mai mult de 2 ori...iar daca beau multa apa,merg de cel putin 4 ori...si nu am timp:(:(:(:(...si incet incet organismul s-a invatat asa si nu mai cere apa ca inainte...astfel ca si acasa uit sa mai beau(si doar aici pot sa merg la wc de cate ori am nevoie...nu ma preseaza munca:)))...Mai e si faza ca imi beau cafeaua cate o gura,cate o gura...de trag de ea mult si bine...si iara nu mai beau apa cand beau cafeaua..Crede-ma ca inainte duceam la gura sticla de 0.5 si o beam aproape pe toata...:D
O sa incerc sa imi revin,ca in perioada cand beam suficiente lichide rezolvasem problema nisipului la rinichi,dar acum,nici nu vreau sa stiu ce or fi avand saracii din lipsa de lichide:(

oanamagdalena 22 ian 2012 11:27:56

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Am pus la cuptor o chestie care ar trebui sa fie o painica lipidica,pt. situatiile in care vreau un sandwich cu somon si crema de branza...Am facut de fapt cam la fel ca si la "clatitele' cu tarata,doar ca am schimbat o idee cantitatile(tot din ochi:D).
Am pus 3 oua intregi,1 pic de bicarbonat,1/2 cana apa,tarate cat cuprinde(a iesit un soi de aluat...).Am pus in tava de chec pe hartie de copt si am dat la cuptor...Ce va iesi...D-zeu cu mila!vom vedea!:))

oaname 22 ian 2012 12:27:01

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
buna ziua fetelor. sper sa aveti parte de un weekend frumos.eu ma tot chinui de ieri sa ma apuc sa invat ceva, dar am asa o leneeee:D.nu fac decat sa ma uit pe forum si la catelul meu cum doarme:x.
ieri nu am postat ca am ajuns tarziu acasa.meniul meu de ieri a fost asta:
MD: 3 cremwusti cu 2 felii de wasa( stiu ca nu a fost conform)
G: 3 patratele de cioco 75%
P: fasole batuta cu sos de ceapa
G: 2 patratele cioco 80%
C: fasole batuta cu sos de ceapa

azi am mancat la MD: 3 kiwi , 3 felii wasa ( 2 cu gem de capsuni, una cu branza 0% ) si ceai
la pranz voi manca: fasole batuta cu ceapa
iar la cina cred ca ciorbita de fasole:D

ce spuneti e ok meniul meu? ( cu exceptia MD de ieri care stiu ca nu:D , contineau faina cremwusti deci....)
Va urez o zi buna>:D<:-*

oanamagdalena 22 ian 2012 12:47:18

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oaname (Post 909377)
buna ziua fetelor. sper sa aveti parte de un weekend frumos.eu ma tot chinui de ieri sa ma apuc sa invat ceva, dar am asa o leneeee:D.nu fac decat sa ma uit pe forum si la catelul meu cum doarme:x.
ieri nu am postat ca am ajuns tarziu acasa.meniul meu de ieri a fost asta:
MD: 3 cremwusti cu 2 felii de wasa( stiu ca nu a fost conform)
G: 3 patratele de cioco 75%
P: fasole batuta cu sos de ceapa
G: 2 patratele cioco 80%
C: fasole batuta cu sos de ceapa

azi am mancat la MD: 3 kiwi , 3 felii wasa ( 2 cu gem de capsuni, una cu branza 0% ) si ceai
la pranz voi manca: fasole batuta cu ceapa
iar la cina cred ca ciorbita de fasole:D
ce spuneti e ok meniul meu? ( cu exceptia MD de ieri care stiu ca nu:D , contineau faina cremwusti deci....)
Va urez o zi buna>:D<:-*

In afara de faptul ca acei cremwursti nu au fost conformi,meniul e ok...In zilele urmatoare incearca sa schimbi un pic,sa introduci si legume cu ig mai mic,gen ciuperci,brocoli,dovlecei,varza,si doar de cateva ori pe saptamana fasole...sau altfel de boabe...Asta te-ar ajuta sa vezi mai repede rezulatte la cantar...


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:28:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO