forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Cum putem scapa de constipatie? (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/cum-putem-scapa-constipatie-1253.html)

Extasssy 18 sep 2009 22:34:10

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Buna fetelor,

Ma bag si eu ... nu cu experiente propii ci cu experienta tatalui meu... care cam de 2-3 ori pe an se constipa groaznic de nu iese afara cate 1 saptamana, 1 saptamana jumate...

Ce functioneaza la el:
  • cate un sambure de maslina inghitit in fiecare dimineata cu putina apa (dupa cateva zile(2-3) ar trebui sa inceapa sa-si faca efectul... poate fi consumat tot timpul pentru preventie
  • in cazuri grave 2-3 linguri(lingura de ciorba) de ulei de ricin (preferabil pe stomacul gol) in maxim 2 ore iesi afara dar va asigur ca o sa stati ceva timp acolo
  • o zi in care sa consumati numai fructe si lactate (pe asta am incercat-o si eu si a functionat dupa a doua portie de iaurt cu caise)
Sper sa va ajute la ceva!

marinescu cristina alina 19 sep 2009 09:52:23

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
parerea mea e ca trebuie sa beti cat mai multa apa pe parcursul intregii zile...de cate ori simti ca ti se face sete nu ezita sa bei apa...ceaiurile sunt o mare tampenie...eu am folosit jumatate de an tot felul de ceaiuri pentru slabit si toate au efect laxativ..in timp ajungi dependenta de ele..cel putin asa a fost la mine...m-am chinuit mult timp sa scap de aceasta problema...nu stiu cat efect au prunele..mai degraba as recomanda iaurtul de baut, dar apa e cea mai buna...si mama mea are astfel de probleme si nu consuma mai mult de 1 l de apa pe zi...si aceea minerala....

sandymihaica 19 sep 2009 11:20:34

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Ai dreptate in legatura cu ceaiurile dar te contrazic in legatura cu apa.
Ea trebuie bauta inainte de ati fi sete,nu trebuie sa ajungi pana acolo,nu doar atunci cant iti este sete.Asta e semn de deshidratare.

mishutza 19 sep 2009 22:25:28

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
E a trea oara cand incep sa criu,caclulatorul meu se restarteaza,deci trimit mesaje scurte.
Intai,provind dintr-o famile constipata cronic,hihiihih,de ambele parti,de care am suferit si eu pana acum cativa ani.
Acum nu mai am probleme,decat cand nu am grija ce mananc.

mishutza 19 sep 2009 22:27:13

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Intai,m-am uitat in meniul tau,si am vazut ca ai foarte des banane,cate 170 de grame,asta ma duce cu gandul la doua banane.Bananele constipa,groaznic de rau,am patit-o si eu in vara asta si nu stiam de la ce.Apoi am realizat ca mancam banane zilnic.
Apoi,lasa deoparte orice ajutor de constipatie,ceai,pastile,supozitoare,Nu te fac decat dependenta.Constipatia nu este o boala in sine,este o consecinta in primul rand al stilului de viata.

mishutza 19 sep 2009 22:28:31

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Apoi,spui ca mananci cereale,tu ai in meniu baton de cereale.Nu...alea sunt deja prelucrate,mananca cereale simple fara zahar,cu fructe,de la vitalis.Eu mananc zilnic cam 30 de grame,cu toate ca le urasc,dar stiu ca daca nu pap,nu merg la baie.De obicei in weeend mananc altceva la micul dejun,si lunea se vede si la mers la baie si la cantar.

mishutza 19 sep 2009 22:36:16

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Si mananca o saptamana zilnic,nu doua zile si gata.Apoi,cat mai multe legume.Sau macar 2 rosii si jumate de ardei pe zi.Eu beau seara 500 grame de iaurt simplu acru cand am probleme.A doua zi e rezolvata problema.
Nush cu apa cum e,ca eu de obicei beau apa,si nu a reusit sa vad nici o legatura intrea ea si mers la baie.
Acum,am vreo 3 zile de cand mananc paine de cereale.Aporpo,ai foarte multa paine alba in meniu,incearca sa o scoti si sa o inlocuiesti cu asta de iti spun eu.Deci,e painea aceea neagra,usor acruta,umeda si care se rupe foarte usor.E numai din cereale,nu are faina aproape deloc in ea.Sa iti spun cat de des merg la baie?De cate ori mananc,cel putin asa a fost azi si ieri.Intr-adevar ,zilele trecute avusesem o problema cu merusl,din nou.Acum recuperez,hihiih

Creizilup 20 sep 2009 12:57:55

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Eu pateam asa in anul I de facultate, cand am stat la camin, pentru ca mancam majoritar mancare uscata. Luam dimineata, pe stomacul gol, o lingurita de miere de albine si problema era rezolvata. Am mai observat ca scap de orice "depozite" cand mananc ceva dulce, fructe, cereale sau iaurt :D Bafta va urez sa scapati de problema asta atat de neplacuta!

karmara 21 sep 2009 12:02:02

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 34092)
Si mananca o saptamana zilnic,nu doua zile si gata.Apoi,cat mai multe legume.Sau macar 2 rosii si jumate de ardei pe zi.Eu beau seara 500 grame de iaurt simplu acru cand am probleme.A doua zi e rezolvata problema.
Nush cu apa cum e,ca eu de obicei beau apa,si nu a reusit sa vad nici o legatura intrea ea si mers la baie.
Acum,am vreo 3 zile de cand mananc paine de cereale.Aporpo,ai foarte multa paine alba in meniu,incearca sa o scoti si sa o inlocuiesti cu asta de iti spun eu.Deci,e painea aceea neagra,usor acruta,umeda si care se rupe foarte usor.E numai din cereale,nu are faina aproape deloc in ea.Sa iti spun cat de des merg la baie?De cate ori mananc,cel putin asa a fost azi si ieri.Intr-adevar ,zilele trecute avusesem o problema cu merusl,din nou.Acum recuperez,hihiih


Merci pt comentariile tale Mishuta, au fost la obiect, mi-au placut. :)
Si cam ai dreptate in ce ai spus doar ca nu stiu unde as putea sa gasesc paine de cereale, nu prea am vazut.
In rest o sa incerc sa-ti ascult sfaturile.
:-*

karmara 21 sep 2009 20:47:15

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Ce parere aveti despre Fibrobar?
A incercat cineva sa manance regulat? Daca da, ce efecte a avut?

Eu astazi l-am descoprit din greseala, ca aveam pofta de dulciuri si in loc de Fitness mi-am luat Fibrobar.
Am scris in acest subiect pentru ca s-ar putea sa combata constipatia si sa imbunatateasca tranzitul intestinal avand in vedere ca contine multe fibre.

Astept parerile voastre.
Bine, stiu ca legumele si fructele sunt de preferat pentru fibrele continute insa eu sunt asa...mai comoda si caut o cale mai simpla si in plus am observat ca este foarte satios acest baton si cred ca e util in curele de slabire mai ales cand avem pofta de dulciuri.
Poate stiti mai multe voi fetitelor...

Eventual daca nu mai exista nicaieri discutia despre Fibrobar in forum poate il facem un subiect nou. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:23:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO