forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Cum putem scapa de constipatie? (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/cum-putem-scapa-constipatie-1253.html)

Slabuta 21 sep 2009 20:49:40

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 34545)
Ce parere aveti despre Fibrobar?
A incercat cineva sa manance regulat? Daca da, ce efecte a avut?

Eu astazi l-am descoprit din greseala, ca aveam pofta de dulciuri si in loc de Fitness mi-am luat Fibrobar.
Am scris in acest subiect pentru ca s-ar putea sa combata constipatia si sa imbunatateasca tranzitul intestinal avand in vedere ca contine multe fibre.

Astept parerile voastre.
Bine, stiu ca legumele si fructele sunt de preferat pentru fibrele continute insa eu sunt asa...mai comoda si caut o cale mai simpla si in plus am observat ca este foarte satios acest baton si cred ca e util in curele de slabire mai ales cand avem pofta de dulciuri.
Poate stiti mai multe voi fetitelor...


Nu stiu daca are efecte in constipatie, dar eu sunt mai rezervata fata de acest baton...
Prefer sa pap o patratica de cioco decat fibrobar

karmara 21 sep 2009 20:52:39

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 34547)
Nu stiu daca are efecte in constipatie, dar eu sunt mai rezervata fata de acest baton...
Prefer sa pap o patratica de cioco decat fibrobar

O sa ma documentez mai bine, sa vedem daca are si parti negative....nu ma raportez la legume si fructe ci la restul dulciurilor existente, inclusiv fitness sau orice ciocolata.
Dar vreau sa zis ca mi-a placut foarte mult la gust, ca e asa...crocant. Mai multe decat multe tipuri de cioclata. :)
Si nu cred ca mi-ar mai trebui altceva dulce o zi intreaga daca pap un baton din asta....

karmara 21 sep 2009 20:54:52

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Aaa....si am uitat sa spun ca m-am gandit ca poate sa combata constipatia pentru ca stiu ca in general consumul mare de fibre creeaza scaune usoare si dese si acest baton vad ca are 14 g de fibre, destul de mult avand in vedere ca eu intr-o zi intreaga consum cam 10-14g.
Acum sa ma interesez mai mult..

Slabuta 21 sep 2009 20:56:59

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 34549)
O sa ma documentez mai bine, sa vedem daca are si parti negative....nu ma raportez la legume si fructe ci la restul dulciurilor existente, inclusiv fitness sau orice ciocolata.
Dar vreau sa zis ca mi-a placut foarte mult la gust, ca e asa...crocant. Mai multe decat multe tipuri de cioclata. :)

uite am discutat mai demult aici despre fibrobar: http://forum.slabute.ro/calorii-lipi...brobar-92.html

karmara 21 sep 2009 20:58:02

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 34551)
uite am discutat mai demult aici despre fibrobar: http://forum.slabute.ro/calorii-lipi...brobar-92.html

Merci beaucoup :)

erato 03 nov 2009 14:02:18

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Si eu m-am confruntat cu aceasta problema urata mai bine de 6 luni, ieseam afara si la 2 saptamani:(Eram disperata desi faceam chiar tot ce trebuie: consumam legume-fructe, ma hidratam, nu consumam paine alba, alcool sau alimente care constipa, faceam sport...Am incercat multe metode naturiste, fara ceaiuri laxative sau pastile...Ceea ce a mers la mine a fost un castronel mic de salata rece de la frigider de fructe cu seminte de in...Incet, incet, mi s-a reglat tranzitul:)

Slabuta 03 nov 2009 15:19:27

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
am mai spus intr-un topic, despre semintele de in :)
cand eram mica, am avut probleme grave cu constipatia. solutia au fost semintele de in.
cu 30 de minute inainte de fiecare masa luam o lingurita de seminte de in crude si le mestecam asa in gura :)

rezultatele au fost foarte bune ;)

csatandi 03 nov 2009 17:05:58

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Buna fetelor!Si eu am avut aceeasi problema cu constipatia cu care m-am confruntat multe luni, cam din noiebrie anul trecut pana acum in luna septembrie.Deja eram disperata aveam scaun odata la 4-5 zile si atunci chinuit,ma balonam ma simteam inconfortabil, obosita etc...defapt le stiti si voi toate astea.Am incercat toate medicamentele posibile naturiste nenaturiste,ceaiuri etc dar mi-am dat seama ca asa nu se poate trai o viata intreaga.Problema la mine era ca nu mai mancam mancare gatita supe, ciorbe ca si inainte ci mancam paine unsa,covrigi si multe altele.Ei de cand am inceput sa mananc acasa regulat supe si ciorbe am scaun in fiecare zi ori dimineata dupa cafea ori in timpul zilei.Asa ca eu la pranz mananc neaparat o supa si atat.Cred ca tot din cauza constipatiei nu am reusit sa slabesc anul asta prin martie cand m-am apucat de sala,am facut o luna si nici macar un gram nu am slabit,bineinteles ca in luna respectiva am avut scaun in total de 4-5 ori.Incercati si poate functioneaza si la voi.

Sheba 03 nov 2009 18:27:53

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
LA mine functioneaza foarte bine iaurtul de dimineata si salatele cu ardei si de toate.

sonrisa 20 mai 2010 10:22:53

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Eu am scapata de constipatie in postul pastelui, cand in toate cele 8 saptamani de post nu am mancat decat legume si fructe. Probabil datorita cantitatii mari de fibre. Insa dupa ce s-a dus postul si am inceput sa mananc si carne (desi nu multa) si lactate... m-am constipat la loc. Ma tratez cu ceai laxativ o data la 3 zile ca altfel nu ies decat o data pe saptamana.

probabil ca aceasta problema este si o piedica in calea slabitului..


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:21:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO