forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc ! (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/erica51-doamne-ajuta-mi-slabesc-8077.html)

crissa08 10 mar 2011 10:24:38

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna, Erica!
Montignac are un capitol intr-o carte cu alimentatia femeilor +50, sambata o sa il cercetez si o sa incerc sa iti fac un mic rezumat!
Postul e bun, detoxifica si fizic si spiritual, daca ne gandim bine! Nu e nimic rau in a tine niste zile de post.
Dupa cum ti-am mai scris, ma feresc de mezeluri si de carbohidratii cu indice mare glicemic (cartofi, faina alba, orez alb, zahar, paste, sucurile din comert, toata gama de dulciuri, etc).
Gama soia poate inlocui mesele cu carne, lactate, branzeturi...Cumpar soia snitele si granule, tofu (e drept ca imi place mai mult cel afumat, dar si cel cu ierburi aromate e bun, le gasesc pe la reduceri prin Kaufland).
Mi-am luat o punga de faina de soia de la un plafar, are un indice glicemic mic si o pot folosi prin preparate. Faina de naut la fel, dar e mai scumpa!
Eu gasesc prin kauf boabe de naut fierte la cutie (2.2lei), linte fiarta. Am avut in meniu acum cateva zile spanac cu naut. Lintea poti sa o pui in salata de varza.
De diversificare vei avea nevoie la un moment dat si vei descoperi ca sunt multe chestii pe care le poti face!
Am mult de lucru si tre sa plec pe teren, asa ca te pupic!

erica51 10 mar 2011 17:43:01

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Am fost duminica la o inmormantare la o vecina si a fost frig in capala, cum ma durea spatele m-am asezat pe un scaun. Am racit, am puroi in urina nu stiu daca de la raciala sau era mai veche. Niciodata in viata mea de 60 nu am avut asemenea probleme, azi am fost la medic si am primit un tratament mai serios. Sper in cateva zile sa-mi treaca, nu pot merge la sala . Am dus-o atat de bine toata iarna si uite ca acum incep problemele.

erica51 10 mar 2011 17:43:58

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Daca treceti pe la mine, va doresc o zi asa cum va doriti.

erica51 10 mar 2011 17:45:29

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Crissa, iti multumesc ca din putinul tau ragaz iti faci timp pentru mine, deaceea primesti inzecit. Astept daca vei avea timp vesti Monti peste 50 ani.

erica51 10 mar 2011 18:38:50

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Nici la noi nu se fac, eu sunt din Salaj, dar dupa ce voi ajunge la greutatea dorita am sa fac din faina integrala am mancat o singura data in viata mea. Au fost buni. La noi in schimb marti si intotdeauna martia in functie de data Pastelor, reformatii si greco-catolici au Lasatul de sec la carne si fac produse de tot felul din aluat dospit-placinta umpluta cu branza dulce, placinta umpluta cu orez in lapte, gogosi, chiurtos si sarmale cu pasat si afumatura. Am mancat 2 gogosi!!!!!!! Toti vecinii duc de la unul la altul si eu am multi vecini darnici, norocul meu !!!!( O nota dintr-un alt jurnal )

erica51 10 mar 2011 18:39:27

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Nota se referea la mucenici !

1Adriana 11 mar 2011 07:38:19

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Erica, ti ai facut analize?Sa nu ai ceva cu rinichii...

crissa08 11 mar 2011 09:30:26

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna Erica!
Insanatosire grabnica!
Poti sa stai pe aburi la ceai de musetel, concomitent cu tratamentul. Sa bei multe lichide!
La ocazii eu iau faina Man, cea de patiserie, e mai scumpa ( e facut la Rm. Vilcea, la mine ajunge cam la 12 lei kg) anul trecut de Pasti mi-am facut 4 cozonaci cu stafide si mac, mai putin dulci ( am pus putina fructoza).
Faina asta are glucide mai putine si indice glicemic mediu. Ocazional o folosesc in diferite chestii: pizza, batoane umplute cu mere, sau branza degresata, etc.
La mine in oras se gaseste si paine hipoglucidica( 30g glucide/100g).
Te pupic!

erica51 11 mar 2011 11:56:12

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Am primit cand s-a lansat pe piata faina Man o oferta de la ea, dar nu am comandat. Acum nu fol faina, in ciorbe pun granule de soia, in tocanite la fel, stii cum este la noi nici sat nici oras, sau mai mult oras sarac de pensionari, dar e frumos cu multa verdeata, insa este limitata oferta de alimente diverse. M-am obisnuit, ma descurc cu ce gasesc.

crissa08 11 mar 2011 12:22:06

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Citat:

Anterior postat de erica51 (Post 566505)
Am primit cand s-a lansat pe piata faina Man o oferta de la ea, dar nu am comandat. Acum nu fol faina, in ciorbe pun granule de soia, in tocanite la fel, stii cum este la noi nici sat nici oras, sau mai mult oras sarac de pensionari, dar e frumos cu multa verdeata, insa este limitata oferta de alimente diverse. M-am obisnuit, ma descurc cu ce gasesc.

Stiu locul ala al tau, stiu cat de minunat este, asa ca bucura-te in continuare de el!
Nici eu nu folosesc faina decat la sarbatori...si atunci prefer sa iau Man, ca sa nu ma abat de la stilul meu, fac si un bine familiei ca nu-i indop aiurea.
Pupici!


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:33:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO