forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc ! (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/erica51-doamne-ajuta-mi-slabesc-8077.html)

crissa08 03 mar 2011 15:27:30

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna Erica si Lore,
sunt multumita cu Monti, mi s-a potrivit, am noroc ca si familia s-a obisnuit si acum doar ocazional gatesc diferentiat.
Listele cu indici glicemici sunt si pe site, pana la urma ce ai voie in hipocalorica, sunt si in lista cu Ig mic! Monti tot pe carbo buni merge, luati din legume, fructe...
Iar alimentele cu glucide multe (carbo), gen paine neagra, alba, orez, paste nu se combina cu alimente din grupa proteino-lipidica (carne, telemea, oua, peste, etc).
Mare greutate nu e!
Dimineata daca vreau sa mananc ceva paine, o combin cu iaurt, lapte sau branza degresate, la fel pastele de preferabil integrale fierte tari, le combin cu legume cu ig mic sau lactate degresate.
Va pup!

loreda5 04 mar 2011 14:31:04

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Citat:

Anterior postat de crissa08 (Post 553771)
Buna Erica si Lore,
sunt multumita cu Monti, mi s-a potrivit, am noroc ca si familia s-a obisnuit si acum doar ocazional gatesc diferentiat.
Listele cu indici glicemici sunt si pe site, pana la urma ce ai voie in hipocalorica, sunt si in lista cu Ig mic! Monti tot pe carbo buni merge, luati din legume, fructe...
Iar alimentele cu glucide multe (carbo), gen paine neagra, alba, orez, paste nu se combina cu alimente din grupa proteino-lipidica (carne, telemea, oua, peste, etc).
Mare greutate nu e!
Dimineata daca vreau sa mananc ceva paine, o combin cu iaurt, lapte sau branza degresate, la fel pastele de preferabil integrale fierte tari, le combin cu legume cu ig mic sau lactate degresate.
Va pup!

Ah Crissa, ce buna ai fi tu la casa omului!!!!Sa ne zici ce sa mancam si ce nu. Eu nu mai apuc sa aprofundez regulile, ba fac treaba, ba stau cu fata (care imi jumule foile)...

loreda5 04 mar 2011 14:33:27

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Erica, tu cand te cantaresti?
Eu nu cred ca am sa slabesc nici saptamana asta. Azi am gustat un pic de prajitura, vreo 30 g, ieri mai inca nu stiu ce...Calorii multe nu as fi adunat, nu cred ca am depasit in nici o zi 1500, da nici nu mai dau jos.

erica51 04 mar 2011 17:08:39

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Loreda, Crissa mi-a spus ca la Monti nu se calculeaza caloriile ci combinatiile de alimente. In sfarsit eu le verific pe toate si tot nu slabesc. Eu ma cantaresc lunea dimineata , nu am sperante mari, ma duc mai departe sa nu cad in depresie.

1Adriana 05 mar 2011 09:22:09

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Cu dulciurile ,toti o mai dam in bara...suntem oameni si ''pacatuim''.Eu am o solutie,dupa ce gresesc ,le dau jos:ma plimb sau, urc scari ,sau poate ceva sport acasa...Ideea e sa faci ceva,sa misti...

erica51 05 mar 2011 20:53:38

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Am uitat sa postez ieri meniul, nu am facut nici o abatere. Am fost la Baia Mare sa-mi iau gresie portelanata ca sa incep o lucrare, am dat jos din portbagaj 7 cutii a 30kg fiecare si dimineata abia m-am sculat din pat de durere de coloana. Asta este am gresit si cand esti singur incerci sa te descurci cum poti.Noroc ca s-a amanat ora la sala, copii au avut carnaval, mai faceam si impridenta asta. Seara am cazut moarta de oboseala si am uitat sa postez meniul, o fac pentru azi. La toata lumea care trece pe la mine, o duminica relaxanta!

crissa08 06 mar 2011 13:27:32

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna Erica!
Si Lore!
Erica stai intr-o zona superba si tare mult mi-as dori sa mai ajung pe acolo, asa ca fa-ma fericita, strange 1000 de mesaje, adica pune-te pe scris, ca sa putem sa facem schimb de date de contact!!!! Iti vei tine si mintea ocupata, nu vei mai sta cu gandul numai la....calorii, vei fi mai relaxata si cu siguranta vei slabi!:)):)):))
La Monti nu se tine cont de calorii, insa tot pe hipo stai, ca nu mananci dulciuri, fainoase, etc.
Se fac niste dulciuri conforme pe la ocazii, am reusit sa fac si eu cateva in decursul lunilor de dieta.
Se tine cont de combinatii, nu se amesteca glucidele(carbohidratii, e vorba de alimentele cu glucide multe, adica de paine, orez, paste) cu proteino-lipidele.
Se tine cont de indicele glicemic al alimentelor, se consuma cu precadere din cele cu ig mic si uneori mediu, cele cu ig mare se evita total.

Erica ai grija cu spatele, nu forta nota, nu iti face rau cu mana ta!
In jurnal la Lore am scris ce am in meniu azi si ce o sa pap maine dimineata, azi: iaurt degresat+ 3 felii paine hipoglucidica/mere/ ciorba de aripi de pui cu zeama de varza+ cioco heidi 75%/ mere/ sapanac cu naut+ branza degresata.
Nu renunta!
Pupicei!

crissa08 06 mar 2011 14:07:39

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Citat:

Anterior postat de loreda5 (Post 555551)

Ah Crissa, ce buna ai fi tu la casa omului!!!!Sa ne zici ce sa mancam si ce nu. Eu nu mai apuc sa aprofundez regulile, ba fac treaba, ba stau cu fata (care imi jumule foile)...

Asa e Lore cu bebeii, fi-mea fiind mare, pana ajung in faza de bunica, am timp sa ma ocup de mine! Te cred ca nu ai timp si e greu sa stai sa citesti, poti sa ma intrebi cand ai vreo nelamurire, atat cat ma voi pricepe te voi lumina!
Pupici!

loreda5 06 mar 2011 23:24:24

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Citat:

Anterior postat de crissa08 (Post 558756)
Asa e Lore cu bebeii, fi-mea fiind mare, pana ajung in faza de bunica, am timp sa ma ocup de mine! Te cred ca nu ai timp si e greu sa stai sa citesti, poti sa ma intrebi cand ai vreo nelamurire, atat cat ma voi pricepe te voi lumina!
Pupici!

Multumesc!

loreda5 06 mar 2011 23:26:16

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Erica, succes maine la cantar. Sper sa iti zambeasca frumos!
Ai grija cu spatele!:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:52:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO