forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   Jurnal Marilo - o speranta de ajutor (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/jurnal-marilo-speranta-ajutor-11046.html)

marilo 21 feb 2012 19:44:48

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 948907)
Mari eu acum imi scot placinta din cuptor.Am facut o placinta si arata tare bine.;)
de lasat n-o sa te las ,o sa vin si-o sa te bat la cap zi de zi sa nu renunt .nu neaprat pentru a fi slaba ci pentru sanatate.Sa stii ca n-am spus ca nu-mi place varsta de 50 de ani ,insa parca nu-mi vine sa cred ca am atat.:-o.cat priveste faptul ca esti melancolica .....eu nu sunt asa.Eu sunt o fire mai barbatoasa.Poate in prima faza cand am necazuri intru putin in panica ,insa sunt o fire optimista si reusesc repede sa ma remontez.Sunt o luptatoare ,doar sunt sagetator.>:D<hai ca mai vorbim,merg sa scot placinta din cuptor.

Ibita am vazut reteta la tine in jurnal. As face-o si eu dar nu am nici un ingredient . Cand o sa am tarata de ovaz am s-o fac si eu. Ce mai faci bun sa mai pui la tine ca eu trec zilnic pe acolo.
Apropo de firea mea , desi sunt berbec si se zice ca ar trebiui sa fiu mai bataioasa , eu sunt numai foarte incapatanata, vanitoasa si zic eu ca nu preget prea des la munca:">.
Hai ca ma duc sa spal vasele, sa vorbesc la telefon cu mama si sa-mi fac bicicleta.
Poate mai intru mai tarziu.>:D<

jeny2105 21 feb 2012 22:21:43

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 949330)
Ibita am vazut reteta la tine in jurnal. As face-o si eu dar nu am nici un ingredient . Cand o sa am tarata de ovaz am s-o fac si eu. Ce mai faci bun sa mai pui la tine ca eu trec zilnic pe acolo.
Apropo de firea mea , desi sunt berbec si se zice ca ar trebiui sa fiu mai bataioasa , eu sunt numai foarte incapatanata, vanitoasa si zic eu ca nu preget prea des la munca:">.
Hai ca ma duc sa spal vasele, sa vorbesc la telefon cu mama si sa-mi fac bicicleta.
Poate mai intru mai tarziu.>:D<

seara buna scumpa >:D<
sa stii cA PLACINTA EE FOARTE BUNA, INCEARC-O :D

grasuta1961 22 feb 2012 08:56:00

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 949330)
Ibita am vazut reteta la tine in jurnal. As face-o si eu dar nu am nici un ingredient . Cand o sa am tarata de ovaz am s-o fac si eu. Ce mai faci bun sa mai pui la tine ca eu trec zilnic pe acolo.
Apropo de firea mea , desi sunt berbec si se zice ca ar trebiui sa fiu mai bataioasa , eu sunt numai foarte incapatanata, vanitoasa si zic eu ca nu preget prea des la munca:">.
Hai ca ma duc sa spal vasele, sa vorbesc la telefon cu mama si sa-mi fac bicicleta.
Poate mai intru mai tarziu.>:D<

O sa postez de fiecare data cand o sa fac ceva bun in stil Dukan.Daca vrei postez si prajiturile care le fac alor mei;),insa sa nu spui ca trebuie sa incetez cu ele ca te ingrasi.Nu,mai bine le postez doar pe alea dietetice.Sa stii ca eu nu cred in zodii deloc.Eu sunt sagetator si sotul la fel si fetita e capricorn.Si pe ea am invatato sa nu creada in zodii ci sa creada in ea si in puterea ei de-a schimba ceva la ea sau in a se complace intr-o anumita situatie.Fetita mea de mica a fost timida si f.f. selectiva.tin minte ca d-na educatoare mereu imi spunea ca nu se joaca cu toti copii.Si acum e la fel.Sunt copii care vorbesc urat,care mint,pe aia din start ii ignora.Inca este copilaroasa.Unele colege ale ei ma uit ca sunt mai mature,au prieteni si fumeaza.Stau de vorba cu ea mult si-i explic multe si mereu ii spun ca toate la timpul lor sa le faca si sa fie pregatita pentru schimbari majore.Inca nu e genul de copil care vrea sa vina seara tarziu acasa.Insa ma uit cu uimire ca ea creste si sincer as vrea s-o feresc de multe suferinte care apar la adolescente.Cat priveste timiditatea ei ,a luptat si lupta si vad ca e mult mai stapana pe ea si mai indrazneata.E un copil bun ,forte bun si foarte puternic.Asta mi-a demonstrat in urma unui incident la scoala.A inceput sa inteleaga ca lumea e mult prea dura si trebuie sa fii dur atunci cand trebuie.Sa stii ca ne dam seama de caracterul fiecaruia ,insa depinde de anumite situatii.Ea anul trecut a avut un accident pe partie si mi-a demonstrat cat de dura si puternica e.Cand ma gandesc ce i sa intamplat si acum simt acea durere sfasaitoare in suflet.poate de asta nici n-o sa mai calcam pe partie de acum inainte cred ca multi ani.

marilo 22 feb 2012 09:33:55

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 949836)
O sa postez de fiecare data cand o sa fac ceva bun in stil Dukan.Daca vrei postez si prajiturile care le fac alor mei;),insa sa nu spui ca trebuie sa incetez cu ele ca te ingrasi.Nu,mai bine le postez doar pe alea dietetice.Sa stii ca eu nu cred in zodii deloc.Eu sunt sagetator si sotul la fel si fetita e capricorn.Si pe ea am invatato sa nu creada in zodii ci sa creada in ea si in puterea ei de-a schimba ceva la ea sau in a se complace intr-o anumita situatie.Fetita mea de mica a fost timida si f.f. selectiva.tin minte ca d-na educatoare mereu imi spunea ca nu se joaca cu toti copii.Si acum e la fel.Sunt copii care vorbesc urat,care mint,pe aia din start ii ignora.Inca este copilaroasa.Unele colege ale ei ma uit ca sunt mai mature,au prieteni si fumeaza.Stau de vorba cu ea mult si-i explic multe si mereu ii spun ca toate la timpul lor sa le faca si sa fie pregatita pentru schimbari majore.Inca nu e genul de copil care vrea sa vina seara tarziu acasa.Insa ma uit cu uimire ca ea creste si sincer as vrea s-o feresc de multe suferinte care apar la adolescente.Cat priveste timiditatea ei ,a luptat si lupta si vad ca e mult mai stapana pe ea si mai indrazneata.E un copil bun ,forte bun si foarte puternic.Asta mi-a demonstrat in urma unui incident la scoala.A inceput sa inteleaga ca lumea e mult prea dura si trebuie sa fii dur atunci cand trebuie.Sa stii ca ne dam seama de caracterul fiecaruia ,insa depinde de anumite situatii.Ea anul trecut a avut un accident pe partie si mi-a demonstrat cat de dura si puternica e.Cand ma gandesc ce i sa intamplat si acum simt acea durere sfasaitoare in suflet.poate de asta nici n-o sa mai calcam pe partie de acum inainte cred ca multi ani.

Buna zi sa ai draga mea. Am ajuns la serviciu , mi-am facut cafeluta , ceaiul verde, am mancat un mar si pana nu vine sefa repede pe la slabute. Stii ce drag imi este cand gasesc la mine in jurnal vizita ta? Multumesc Mihaela si astept retete de orice fel, firesc mai ales dietetice. Daca vreau si imi propun ceva sa stii ca de cele mai multe ori imi iese. Cum o cheama pe fetita ta? Eu stii ca am doua. Sunt mari dar eu tind sa le cocolosesc ca si atunci cand erau micute. Ana Cristina este cea mare dar mai scunda si Dana este cea mica dar mai inalta. Ca orice mama le iubesc mai mult decat pe viata mea. Sunt surori dar nu seamana la fire. Omul se mai schimba dealungul vietii , in functie de ce-i scoate viata in cale. Sanatoase sa fie si ale mele si a ta si sa aiba viata numai fericire.
Hai sa trec si pe la VIII. Ne mai vedem;) astazi.>:D<:-*

aussie_girl 22 feb 2012 20:27:38

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 949836)
O sa postez de fiecare data cand o sa fac ceva bun in stil Dukan.Daca vrei postez si prajiturile care le fac alor mei;),insa sa nu spui ca trebuie sa incetez cu ele ca te ingrasi.Nu,mai bine le postez doar pe alea dietetice.Sa stii ca eu nu cred in zodii deloc.Eu sunt sagetator si sotul la fel si fetita e capricorn.Si pe ea am invatato sa nu creada in zodii ci sa creada in ea si in puterea ei de-a schimba ceva la ea sau in a se complace intr-o anumita situatie.Fetita mea de mica a fost timida si f.f. selectiva.tin minte ca d-na educatoare mereu imi spunea ca nu se joaca cu toti copii.Si acum e la fel.Sunt copii care vorbesc urat,care mint,pe aia din start ii ignora.Inca este copilaroasa.Unele colege ale ei ma uit ca sunt mai mature,au prieteni si fumeaza.Stau de vorba cu ea mult si-i explic multe si mereu ii spun ca toate la timpul lor sa le faca si sa fie pregatita pentru schimbari majore.Inca nu e genul de copil care vrea sa vina seara tarziu acasa.Insa ma uit cu uimire ca ea creste si sincer as vrea s-o feresc de multe suferinte care apar la adolescente.Cat priveste timiditatea ei ,a luptat si lupta si vad ca e mult mai stapana pe ea si mai indrazneata.E un copil bun ,forte bun si foarte puternic.Asta mi-a demonstrat in urma unui incident la scoala.A inceput sa inteleaga ca lumea e mult prea dura si trebuie sa fii dur atunci cand trebuie.Sa stii ca ne dam seama de caracterul fiecaruia ,insa depinde de anumite situatii.Ea anul trecut a avut un accident pe partie si mi-a demonstrat cat de dura si puternica e.Cand ma gandesc ce i sa intamplat si acum simt acea durere sfasaitoare in suflet.poate de asta nici n-o sa mai calcam pe partie de acum inainte cred ca multi ani.

ce frumos ai povestit despre fetita ta. Sa-ti traiasca. Si eu am o timida acasa..dar puternica in acelasi timp. Si a mea este la fel..selectiva si pretentioasa...si eu o privesc si imi spun ca este un adolescent al anilor 80..Nu este adolescnta timpului prezent..sub nici o formaa!!

Mari sa-ti traiasca si tie fetele scumpe si frumoase. Tare frumoase sunt.

jeny2105 22 feb 2012 22:39:34

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de grasuta1961 (Post 949836)
O sa postez de fiecare data cand o sa fac ceva bun in stil Dukan.Daca vrei postez si prajiturile care le fac alor mei;),insa sa nu spui ca trebuie sa incetez cu ele ca te ingrasi.Nu,mai bine le postez doar pe alea dietetice.Sa stii ca eu nu cred in zodii deloc.Eu sunt sagetator si sotul la fel si fetita e capricorn.Si pe ea am invatato sa nu creada in zodii ci sa creada in ea si in puterea ei de-a schimba ceva la ea sau in a se complace intr-o anumita situatie.Fetita mea de mica a fost timida si f.f. selectiva.tin minte ca d-na educatoare mereu imi spunea ca nu se joaca cu toti copii.Si acum e la fel.Sunt copii care vorbesc urat,care mint,pe aia din start ii ignora.Inca este copilaroasa.Unele colege ale ei ma uit ca sunt mai mature,au prieteni si fumeaza.Stau de vorba cu ea mult si-i explic multe si mereu ii spun ca toate la timpul lor sa le faca si sa fie pregatita pentru schimbari majore.Inca nu e genul de copil care vrea sa vina seara tarziu acasa.Insa ma uit cu uimire ca ea creste si sincer as vrea s-o feresc de multe suferinte care apar la adolescente.Cat priveste timiditatea ei ,a luptat si lupta si vad ca e mult mai stapana pe ea si mai indrazneata.E un copil bun ,forte bun si foarte puternic.Asta mi-a demonstrat in urma unui incident la scoala.A inceput sa inteleaga ca lumea e mult prea dura si trebuie sa fii dur atunci cand trebuie.Sa stii ca ne dam seama de caracterul fiecaruia ,insa depinde de anumite situatii.Ea anul trecut a avut un accident pe partie si mi-a demonstrat cat de dura si puternica e.Cand ma gandesc ce i sa intamplat si acum simt acea durere sfasaitoare in suflet.poate de asta nici n-o sa mai calcam pe partie de acum inainte cred ca multi ani.


ce frumoooooos :-*
de multe ori ma gandesc ca doar eu sunt asa nebuna dupa copilul meu, dar vad ca mai exista mame ca si mine, as povesti despre copilul mei ore in sir si numai lucruri bune :D asa suntem noi mamele, ii vedem pe copii nostri cei mai buni din lume :)
bine faci Miha ca petreci mult timp cu fata si povestesti cu ea, nu rata aceste clipe :)
Mari, tu se vede cat de mult iti iubesti fetitele,eu iti doresc sa ai numai bucurii din partea lor :-*

jeny2105 22 feb 2012 22:46:59

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 951109)
ce frumos ai povestit despre fetita ta. Sa-ti traiasca. Si eu am o timida acasa..dar puternica in acelasi timp. Si a mea este la fel..selectiva si pretentioasa...si eu o privesc si imi spun ca este un adolescent al anilor 80..Nu este adolescnta timpului prezent..sub nici o formaa!!

Mari sa-ti traiasca si tie fetele scumpe si frumoase. Tare frumoase sunt.

am vazut-o si pe fetita ta Cami, e o scumpa, e domnisoara in toata legea :D sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea :-*

marilo 22 feb 2012 22:54:42

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:30
Psyllium tarate, Granovit, 10g - 36 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 8 fibre, - sodiu, - zaharuri
Iaurt 2% grasime, Oke, 150g - 71 calorii, 5 proteine, 3 grasimi, - colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 6 zaharuri
Fulgi de ovaz, Pirifan, 20g - 71 calorii, 3.1 proteine, 1.5 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 1.7 fibre, - sodiu, 0.2 zaharuri
Fulgi de cereale (grau, secara, ovaz, orz), Sanovita, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12.2 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Fructe Goji deshidratate, fara zahar, 10g - 38 calorii, 1.4 proteine, 0.5 grasimi, - colesterol, 8.6 carbohidrati, 1.4 fibre, 25.7 sodiu, 1.4 zaharuri
Seminte de in, 10g - 54 calorii, 1.8 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 2.7 fibre, 3 sodiu, 0.2 zaharuri
Seminte Susan, SanoVita, 10g - 60 calorii, 2 proteine, 5.5 grasimi, - colesterol, 0.1 carbohidrati, 1.2 fibre, 4 sodiu, - zaharuri
Gustare 1, ora 12:30
Mere verzi, 211g - 108 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 26.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Prânz, ora 14:30
Ciorba de legume a la Rheea, 700g - 280 calorii, 9.1 proteine, 11.2 grasimi, - colesterol, 37.8 carbohidrati, 4.2 fibre, 35 sodiu, 3.5 zaharuri
Cina, ora 22:45
Carnaciori, Pegas, 40g - 128 calorii, 4 proteine, 12.4 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Paine integrala din grau, 80g - 198 calorii, 10.4 proteine, 2.6 grasimi, 0 colesterol, 33 carbohidrati, 5.4 fibre, 377.6 sodiu, 4.5 zaharuri
Smantana 12% grasime, Vian, 30ml - 41 calorii, 0.8 proteine, 3.6 grasimi, - colesterol, 1.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1149 calorii, (mic)39.9 proteine, (mult)45.2 grasimi, 0 colesterol, (mult)148.1 carbohidrati, 26.5 fibre, 445.3 sodiu, 15.8 zaharuri
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 30min - 298 calorii
Metabolism bazal - 1473 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1771 calorii
Of mai jurnal sunt cam suparata asta seara. Am mancat prost chiar daca am intrat in nr de cal. Nu am cuvinte sa-mi exprim sentimentele pe care le am.. Ma duc sa ma culc neimpacata pentru ziua de astazi. Vorbesc de parca ar fi altcineva de vina:-o

marilo 23 feb 2012 23:25:35

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:00
Psyllium tarate, Granovit, 10g - 36 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 8 fibre, - sodiu, - zaharuri
Iaurt 2% grasime, Oke, 200g - 94 calorii, 6.6 proteine, 4 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 8 zaharuri
Fulgi de ovaz, Pirifan, 20g - 71 calorii, 3.1 proteine, 1.5 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 1.7 fibre, - sodiu, 0.2 zaharuri
Fulgi de cereale (grau, secara, ovaz, orz), Sanovita, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12.2 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Fructe Goji deshidratate, fara zahar, 10g - 38 calorii, 1.4 proteine, 0.5 grasimi, - colesterol, 8.6 carbohidrati, 1.4 fibre, 25.7 sodiu, 1.4 zaharuri
Seminte de in, 10g - 54 calorii, 1.8 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 2.7 fibre, 3 sodiu, 0.2 zaharuri
Seminte Susan, SanoVita, 10g - 60 calorii, 2 proteine, 5.5 grasimi, - colesterol, 0.1 carbohidrati, 1.2 fibre, 4 sodiu, - zaharuri
Gustare 1, ora 12:00
Mere verzi, 186g - 95 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Prânz, ora 14:30
Ciorba de legume a la Rheea, 700g - 280 calorii, 9.1 proteine, 11.2 grasimi, - colesterol, 37.8 carbohidrati, 4.2 fibre, 35 sodiu, 3.5 zaharuri
Gustare 2, ora 17:30
Banane/Banana, 90g - 81 calorii, 1 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 20.5 carbohidrati, 2.3 fibre, 0.9 sodiu, 11 zaharuri
Cina, ora 20:30
Ton maruntit in suc propriu, Vitae d'Oro, 130g - 145 calorii, 33.2 proteine, 1.3 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Piept de pui la gratar, 125g - 164 calorii, 28.3 proteine, 4.5 grasimi, 74.4 colesterol, 3 carbohidrati, 0 fibre, 714.3 sodiu, 0 zaharuri
Salata verde cu ceapa, 220g - 106 calorii, 2.6 proteine, 7.3 grasimi, - colesterol, 11.7 carbohidrati, 4.4 fibre, 2.6 sodiu, 1.8 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1288 calorii, 91.4 proteine, 41 grasimi, 74.4 colesterol, 147.9 carbohidrati, 27.8 fibre, 785.5 sodiu, 26.1 zaharuri
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 30min - 298 calorii
Metabolism bazal - 1473 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1771 calorii



Am venit la raport. Astazi am avut o zi buna din punct de vedere alimentar. O zi foarte obositoare. La serviciu de la curatarea calculatoarelor s-a ajuns la curatenie mai adanca. Nu am avut timp sa trec pa aici deloc. Am ajuns acasa la 17.30. A fost nevoie urgenta de interventie la acvariu. Am curatat pompele , am schimbat apa. Totul a durat o ora. Apoi masa trebuia pregatita,apoi vasele, apoi catelul, apoi pestii, apoi bicicleta asi abia acuma am reusit sa ajung la tine jurnalut. Vad ca usa nu ti-a fost deschisa. Fetele au avut poate o zi la fel de ocupata ca si a mea. Poate maine va fi mai usor si am sa reusesc sa le mai citesc macar . Acum merg la dus si la culcare. Mi-e tare somn. Noapte buna.

aussie_girl 23 feb 2012 23:30:41

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Noapte buna Mari!! >:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:05:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO