View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 03 aug 2010, 01:08:24
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Biscuiti BelVita Start

Citat:
Anterior postat de Sakura29 Vezi mesajul
vroiam sa va intreb voi ce parere aveti despre biscuitii astia care au aparut acum - belvita start? ingrasa? sau chiar sunt sanatosi? m-am uitat putin peste ingrediente si la val nutritionale si nu mi se par gen junk food.sunt indicati pentru micul dejun?
Nu, nu sunt buni pentru micul dejun, decat ocazional (te grabesti, nu ai timp sa iti prepari micul dejun, etc), fara a-ti crea un obicei din a le consuma.

Mai jos sunt ingredientele la Biscuiti cu cereale integrale si lapte (am luat ca exemplu)

Citat:
cereale 66.4% [faina de grau 47.1%, cereale integrale 19.3%, din care (fulgi de ovaz 44,1%, faina integrala de orz 23.9%, faina integrala de grau 32%)], zahar, grasime vegetala, faina de secara 4.6%, agenti de afanare (carbonat acid de amoniu, carbonat acid de sodiu, difosfat de sodiu), emulsificatori (E472e, lecitina din soia), lapte praf integral 0,9%, lapte praf degresat 0,9%, zer praf, aroma (???), sare, vitamine si minerale [Vitamina E, Vitamina B1 (tiamina), Vitamina B3 (niacina), Vitamina B6, Vitamina B9 (acid folic), fier, magneziu].
Pe langa aportul caloric foarte mare (aport care este cu mult mai mare decat cerealele integrale simple), are zahar, de care trebuie sa ne ferim nu doar cand slabim, dar si cand alegem o viata sanatoasa (bineinteles, cum am specificat mai sus, ocazional nu te "ucide).

Deci, sanatosi nu sunt. Si de ingrasat, da, ingrasa. Un biscuite poate nu, dar un pachetel zilnic la mic dejun (pachetul are 50 gr), timp de o luna te implineste.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat