Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #4484 (permalink)  
Vechi 25 ian 2012, 17:51:33
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de alynutza_x Vezi mesajul
Buna!
Mama in privinta calciului a luat o perioada lunga de timp pastile pentru ca nu putea face injectabil din cauza venelor subtiri (se invinetea foarte urat)

Eu in schimb beau mult lapte (se vede si in meniul meu) iaurt...lactate in general...nu am luat pastile...

Inainte mancam foarte variat...mancam si paste si patiserie dar mai rar...in general la mine in casa se gateste foarte mult (numai eu gatesc pentru toti in functie de ce vor sa manance)

In legatura cu sunca de pui m-am gandit ca e mai ok fiind din piept de pui...salamul chiar e plin de tampenii si grasime pe deasupra... La micul dejun nu prea stiu ce sa mananc ca sa variez cat mai mult...ma plictisesc repede sa mananc mereu acelasi lucru...

Cu marirea numarului de calorii mi-e cam teama...stiu ca-s cam nebuna dar mi-e ca daca mananc mai mult n-o sa mai slabesc...si asa am probleme cu chestia asta...nu stiu de ce...dar slabesc destul de greu desi sunt ok si cu mancarea si cu sportul...


Buna Alynutza,

Sa stii ca a consuma foarte des lactate nu este intotdeauna egal cu a fi in regula cu calciul. Eu mananc suficiente lactate/branzeturi si totusi ultima data la analiza am avut calciul si calciul ionic cam sub limita. Presupunerea mea este ca tine si de alimentatie/anumite alimente (testez acum ceva si in cateva luni voi repeta analiza), recent am aprofundat tema cerealelor si am aflat ca si ele pot fi cauza. Uite iti las link catre articol Cereale – macerare, fermentare, incoltire (I) - Slabute.ro. Eu nu mananc chiar multe cereale, mai fac paine, prajituri cu faina integrala, dar de fiecare data nu am reactionat bine (balonari, disconfort, etc). De cand am schimbat metoda nu mai am probleme cu balonarile, sa vedem cum va fi si cu analiza.

Sa-mi scrii ingredientele de pe eticheta si vedem impreuna

La capitolul calorii eu te-am atentionat. Este decizia ta, dar sa nu 'ne plangem' dupa, bine?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat