View Single Post
  #46 (permalink)  
Vechi 22 mai 2019, 13:31:06
Q88's Avatar
Q88 Q88 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Montignac
Date: 167cm, 61.1kg
Mesaje: 3.887
Aprecieri acordate: 3.738
Am fost apreciat(a) de 3.919 ori in 2.163 mesaje
Implicit Re: Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Adevărul e că la greutatea pe care o ai chiar nu eşti grasă, Cris! Asta e realitatea. Dacă însă îţi doreşti mai mult de la tine, din diferite motive, atunci important e să îţi păstrezi motivaţia de a mai slăbi prin sală şi atenţie la mâncare. Motivaţie care nu trebuie să dispară pe fond de oboseală, stres sau alimentată de sabotorii care mănâncă în jurul nostru chestii ispititoare.
Ai putea scrie mai des în jurnalul tău chiar dacă nu ai fost la înălţimea aşteptărilor tale, poate aşa vei face progrese mai mari privind păstrarea motivaţiei.
Ai pus punctul pe "i", lidiuța.

1. vreau și pot să îmi păstrez motivația de a slăbi prin sala. Îmi doresc din nou acel corp tonifiat pe care la un moment dat l-am avut.
atenția la mâncare trebuie să fie în primul rând pe evitarea cantităților uriașe de dulciuri.
Fetelor, eu mănânc o cutie de 6 înghețate pe băț într-o seara.
Nu este normal pentru sănătatea mea în primul rând!

2. Oboseala sau stresul nu trebuie să mai reprezinte cauza derapajelor mele alimentare.

3. Înălțimea așteptărilor mele îmi creează multe probleme, atât în viața personală, cât și în viața profesională.
Nu știu să accept că sunt un om normal, cu bune și cu rele. Nu sunt perfecțiunea întruchipată și nu câștig nimic dacă îmi pun standarde imposibil de atins.

Trebuie să ne bucurăm de viață, nu să o transformăm în filosofie.

și ai observat bine Lidiuța.
eu dispar de pe forum, când am zile de porceala.
Nu îmi place să scriu că am mâncat pizza și plăcintă cu mere, atât timp cât scopul acestui forum este acela de a discuta despre o dietă sănătoasă.
La ce ne ajută discuția asupra meniurilor junk food?
Dar, poate scriind aici derapajele voi ajunge într-o etapă în care văzându-le scrise negru pe alb, mi le asum.
Și le asum o zi, două, trei, patru, cinci etc până când eu singură voi spune stop!

Scrisul aici poate fi un mijloc pentru păstrarea motivației. Mulțumesc, Lidiuța!
__________________
Un om de succes este acela care poate construi o fundație solidă cu cărămizile pe care alții le aruncă în el.
Nu este niciodată prea târziu să te reinventezi 30+
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ml#post1443416
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Q88:
adinico (22 mai 2019), alina_neamt (22 mai 2019), lidiuta (22 mai 2019)