forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Tratamente facute acasa (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/tratamente-facute-acasa-3354.html)

bebelusha 06 apr 2010 12:21:25

Re: Tratamente facute acasa
 
pai e mare diferenta...pielea din jurul ochilor e foarte super extra sensibila..si cremele pt ten o agreseaza..cele pentru ochi au ingrediente speciale..care nu irita pielea ochilor..si se absoarb usor..

riky 06 apr 2010 15:19:08

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 138353)
pai e mare diferenta...pielea din jurul ochilor e foarte super extra sensibila..si cremele pt ten o agreseaza..cele pentru ochi au ingrediente speciale..care nu irita pielea ochilor..si se absoarb usor..

asta e teorie.....din propria experienta spun ca mie cremele de fata imi hidrateaza muult mai bine zona ochilor, am folost n creme contur ochi, sau creme pt ochi si ori mi-au iritat ochii, ori au uscat-o mai tare, iar in cel mai rau caz mi-au facut bubite....asa ca...eu sunt multumita cu cremele normale.

Sand 06 apr 2010 19:31:45

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 137816)
Buna!
3. peste pun o pereche de pantaloni din neopren si cat mai multe haine, pilote, paturi, etc.

Si daca suna cineva la usa chiar in momentul ala...sau si mai rau vine un cutremur si tre' sa iesi asa din casa, ce faci:-o?:P Glumesc...nu te supara.

Vroiam doar sa scriu ca pentru cearcane ideala este crema de galbenele (cea care se vinde la plafar). E ieftina si foarte buna, extrem de grasa. Maica-mea e biolog, specializata in plante si isi face cremele acasa, de decenii. M-a dat cu ele de la 14 ani zilnic. Sotul, care are tenul extrem de alb are tendinta sa faca cearcane inchise la culoare sub ochi. Combinatia ten perfect alb cu cearcane perfect maron arata cel putin ciudat. :(Asa ca recomand cu caldura crema de galbenele fiindca ajuta clar.

Mai exista o crema din nuca de cocos cu efecte bune dar nu-mi aduc aminte ce firma o scoate. Cred ca e englezeasca, in orice caz pretul e mai piperat. Acum vreo 5 ani era unica crema aproape 100% din nuca de cocos. Intre timp or mai fi aparut si altele...

;)

riky 06 apr 2010 19:37:00

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 138851)
Si daca suna cineva la usa chiar in momentul ala...sau si mai rau vine un cutremur si tre' sa iesi asa din casa, ce faci:-o?:P Glumesc...nu te supara.

Vroiam doar sa scriu ca pentru cearcane ideala este crema de galbenele (cea care se vinde la plafar). E ieftina si foarte buna, extrem de grasa. Maica-mea e biolog, specializata in plante si isi face cremele acasa, de decenii. M-a dat cu ele de la 14 ani zilnic. Sotul, care are tenul extrem de alb are tendinta sa faca cearcane inchise la culoare sub ochi. Combinatia ten perfect alb cu cearcane perfect maron arata cel putin ciudat. :(Asa ca recomand cu caldura crema de galbenele fiindca ajuta clar.

Mai exista o crema din nuca de cocos cu efecte bune dar nu-mi aduc aminte ce firma o scoate. Cred ca e englezeasca, in orice caz pretul e mai piperat. Acum vreo 5 ani era unica crema aproape 100% din nuca de cocos. Intre timp or mai fi aparut si altele...

;)


am o crema de galbenele luata de la plafar de o luna si sincer nu stiu de ce am luat-o...super, Merci, sand, i-am gasit intrebuintare acuma :-*

cristiniq 06 apr 2010 20:43:59

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de bebelusha (Post 138004)
eu fac sport de 4 ori pe sapt..ma saturasem de folie alimentara..asa ca mi-am luat o salopeta de transpirat de la biomed...ma dau cu o crema de termosudatie care ajuta la transpirat...deci crema, salopeta, body cu maneci lungi, salopeta de aerobic, pantaloni de trening, bluza si apoi sport 70 min...se uda toate hainele...sar in dus..am o crema abraziva cu care fac peeling, gel de dus, crema termoactiva..se inroseste pielea si wow ce frige...am o crema pt bust de la avon...si pe brate ma dau cu crema de tonifiere...
pentru fata, am masca cu argila..deci arat ca bau bau
apoi ma dau seara cu fiole de colagen si dim cu elastina(care pute da ce nu face baba la frumusete si apoi ma machiez fara nici o problema)
cam atat

Buna!
Cum se numeste crema de termosudatie pe care o folosesti?
Eu in loc de crema abraziva folosesc gel de dus normal in care pun faina de malai.
Ai observat imbunatatiri semnificative in urma acestor proceduri?
Ma gandesc si eu sa imi iau niste fiole de la floritene de colagen, elastina, a.h.a. dar vroiam sa le combin cu o crema de fata pentru ten uscat cu multivitamine care se prepara in farmaciile cu laborator. Oare ar fi eficient asa sau fiolele trebuiesc folosite singure?
Multumesc.

cristiniq 06 apr 2010 20:50:02

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de aldana (Post 138174)
si ce crema e indicata sa folosesti pt ochi :-? ?..as vrea si eu..am niste cearcane de toata frumusetea:(

Buna!
pentru cearcane mie mi s-a parut buna crema pentru ochi de la nivea, ilumineaza imediat zona! Si eu am mari pb cu cearcanele. Buna este si acea mascuta de la Avon care se tine in frigider apoi se pune pe ochi.

cristiniq 06 apr 2010 20:56:54

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 138851)
Si daca suna cineva la usa chiar in momentul ala...sau si mai rau vine un cutremur si tre' sa iesi asa din casa, ce faci:-o?:P Glumesc...nu te supara.

Vroiam doar sa scriu ca pentru cearcane ideala este crema de galbenele (cea care se vinde la plafar). E ieftina si foarte buna, extrem de grasa. Maica-mea e biolog, specializata in plante si isi face cremele acasa, de decenii. M-a dat cu ele de la 14 ani zilnic. Sotul, care are tenul extrem de alb are tendinta sa faca cearcane inchise la culoare sub ochi. Combinatia ten perfect alb cu cearcane perfect maron arata cel putin ciudat. :(Asa ca recomand cu caldura crema de galbenele fiindca ajuta clar.

Mai exista o crema din nuca de cocos cu efecte bune dar nu-mi aduc aminte ce firma o scoate. Cred ca e englezeasca, in orice caz pretul e mai piperat. Acum vreo 5 ani era unica crema aproape 100% din nuca de cocos. Intre timp or mai fi aparut si altele...

;)

Buna!
Pai daca vrei sa te distrezi, stai sa vezi de ce sunt in stare:
cand merg la aerobic, echipamentul meu este acesta:
pantalon neopren, alte 3-4 perechi de pantaloni peste, bluza cu maneci lungi facuta centura pe talie si da-i topaiala! Imagineaza-ti cum ies de acolo...daca strang cat de putin hainele picura apa din ele!

Wow, pai daca mama ta este biolog, poate ne impartasesti si noua cateva retete de creme antirid, anticearcan pe care sa le putem face acasa, nu?
Sa sti ca o sa-mi iau si eu acea crema de galbenele pentru ochi!
Multumesc pentru mesaj.

bebelusha 07 apr 2010 11:16:10

Re: Tratamente facute acasa
 
sa o luam pe rand:
1. crema speciala de ochi nu e teorie....citeste art de specialitate..din propria mea experienta..daca am pus crema normala la ochi, sa nu mai zic de cea de galbenele car e ef grasa, m-am trezit cu niste pungi de super frumusetea...eu folosesc gel, atat
2.poate sa bata si mama la usa in momentu ala(desi saraca e toata sapt plecata din localitate, vine numai in week-end)nu aud ca am pc dat tare si ma topai
3.eu am mers la aerobic in pantalonii aia si nu se aude absolut nimik..sa vezi fetele cu folie alimentara sau pungi de gunoi cum foscaie ca nici la tel nu poti sa vb ca nu auzi..deci nu-i bai
4. nu folosesc malai pt ca am pielea f sensibila si ma irit super fain de la ala, asa ca am crema de peeling corporal sau gel de dus de la palmolive parca..e ala albastru
5. crema de tersmosudatie si termoactiva le-am comandat de pe net, sunt borcane de 500 ml(au si de 1000) si scrie Noche y dya pe una din ele(aia termoactiva)
6.scuzati greselile de spelling da is la serv si scriu repede ca de...
7. eu nu maiu dupa nimeni si nici altii dupa mine..fiecare cu organismul lui..ex:eu am alergie la nuca de cocos(la mancat nu..dar daca imi atinge pielea e belea)
pup la toate si va doresc sa gasiti ceea ce va face voua bine :D
7. pe site la floritene scrie clar ca se poate combina crema cu fiolele lor, dar trebuie incercat:eu am pielea grasa si imi ajung doar fiolele

bebelusha 07 apr 2010 11:55:10

Re: Tratamente facute acasa
 
si inca ceva:
De ce avem nevoie de crema de ochi?
Pielea din jurul ochilor este foarte delicata si subtire si nu produce deloc ulei. Asadar, este prima zona in care apar efectele imbatranirii. Chiar daca nu au aparut inca ridurile, e bine sa ne protejam dinainte de aparitia lor.


Ce este o crema de ochi?
Crema de ochi este testata de oftalmologi pentru a se asigura ca este in regula sa o folosim in jurul ochilor, ca are acelasi PH ca si lacrimile. De asemenea nu trebuie sa contina parfumuri si trebuie sa fie mai emolienta ca o crema normala.

Sand 07 apr 2010 16:43:37

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 138966)

...pai daca mama ta este biolog, poate ne impartasesti si noua cateva retete de creme antirid, anticearcan pe care sa le putem face acasa, nu?
Sa sti ca o sa-mi iau si eu acea crema de galbenele pentru ochi!
Multumesc pentru mesaj.

Nu vrea sa le dezvaluie (mi le lasa doar mie mostenire de familie:D)...asta este, fiecare cu fixurile lui. Ghinion de nesansa.

Nu ai pentu ce.>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:30:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO