forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/)
-   -   Tratamente facute acasa (http://forum.slabute.ro/tratamente-corporale/tratamente-facute-acasa-3354.html)

cristiniq 07 apr 2010 21:12:54

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 140278)
Nu vrea sa le dezvaluie (mi le lasa doar mie mostenire de familie:D)...asta este, fiecare cu fixurile lui. Ghinion de nesansa.

Nu ai pentu ce.>:D<

Incercarea moarte n-are!
Multumesc de sfaturi, oricum!:x

Sand 07 apr 2010 21:22:56

Re: Tratamente facute acasa
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 140548)

Incercarea moarte n-are!
Multumesc de sfaturi, oricum!:x

Sa fie primit! :D(cum zice sotul meu in gluma si ma face sa rad....)

cristiniq 23 apr 2010 13:40:26

Tratamente facute acasa
 
Saptamana aceasta mi-am facut in fiecare zi impachetari cu supliform. Mi-am exfoliat zona de tratat(asta se face numai odata pe saptamana), ulterior mi-am pus un strat fin de supliform si m-am infasurat in nylon alimentar, apoi pantalonii de neopren si m-am dus la sala. Chiar daca nu fac sala, impachetarea tot o fac. Chiar in acest moment sunt impachetata astfel, mi-am mai pus peste 3 perechi de pantaloni de casa, asa de bine ma simt[*ok*]...Vreau sa procedez astfel timp de 11 zile, cat dureaza un tratament cu supliform si sa vedem...
Oricum, pana in prezent, sunt foarte multumita!

[*salut*]

cristiniq 09 mai 2010 15:32:00

Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Am gasit o reteta de ulei de ardei iute, facut in casa.
Uleiul de ardei iute

Se pune intr-un borcan un pahar de ulei de masline si un sfert de pahar de ardei iute tocat foarte fin. Se inchide borcanul ermetic si se lasa continutul sa macereze vreme de 14 zile, dupa care se filtreaza si se trage intr-o sticla inchisa la culoare. Uleiul astfel obtinut se foloseste ca solutie de masaj contra celulitei, pentru imbunatatirea circulatiei prin maini si prin picioare, pentru tratarea degeraturilor etc.


Am inteles ca se poate face si cu pudra de ardei.

Am sa-mi fac acest ulei si am sa-l folosesc in impachetari si masaje anticelulitice.

"Tratamentul cu ardei iute
Pentru a avea un ten de invidiat, centrele cosmetice recomanda masca cu ardei iute. Gratie ingredientelor active, aceasta stimuleaza si intinereste pielea. De asemenea, folosind masca cu ardei iute, tenul devine luminos si catifelat, iar cele mai grave probleme; acneea si cosurile sunt eliminate. In primele 10 minute dupa aplicare se vor simtii piscaturi si o senzatie infierbinteala. Acestea sunt rezultatele procesului, unde circulatia sangelului si a limfei intra in "contact" cu masca de ardei iute sau paprika.
Saloanele garanteaza un lucru: aplicat mereu, tratamentul are rolul de a regenera tenul imbatranit si chiar cel obosit.
Paprika este un element nelipsit din produsele anticelulitice, deoacere "topeste" depozitele de grasime. Uleiul cu paprika este indicat a se folosi in tratamentele pentru acasa. Inainte de a aplica uleiul este necesar a se face un dus fierbinte si un gomaj pe zonele "afectate". Imediat se va aplica uleiul cu paprika. "

pety 04 iun 2010 15:19:36

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
De saptamana trecuta am inceput si eu cu impachetari...peeling o data pe saptamana(personal fac cu gel de dus amestecat cu malai pentru ca este la indemana)...in legatura cu zona ochilor...eu nu foloseam nici un fel de crema dar incepusem de vreo 2 luni sa am cearcane teribile,asa ca am mers si mi-am cumparat un gel de la Garnier,care este pe baza de cafeina si struguri parca...si ma dau in fiecare seara si nu mai arat asa de rau...mentionez ca eu nu m-am machiat NICIODATA in viata mea,nush daca are importanta...pentru fata folosesc o crema de la Nivea Visage...poopici

cristiniq 04 iun 2010 21:21:41

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 209866)
De saptamana trecuta am inceput si eu cu impachetari...peeling o data pe saptamana(personal fac cu gel de dus amestecat cu malai pentru ca este la indemana)...in legatura cu zona ochilor...eu nu foloseam nici un fel de crema dar incepusem de vreo 2 luni sa am cearcane teribile,asa ca am mers si mi-am cumparat un gel de la Garnier,care este pe baza de cafeina si struguri parca...si ma dau in fiecare seara si nu mai arat asa de rau...mentionez ca eu nu m-am machiat NICIODATA in viata mea,nush daca are importanta...pentru fata folosesc o crema de la Nivea Visage...poopici

buna ideea cu gelul de dus si malai, folosesc si eu asa ceva. Impachetari cu ce faci?
Pentru zona de sub ochi, am folosit intr-un timp o crema de la Nivea Visage!
Apropo de machiaj, are si el avantajele lui, de ex iarna, fondul de ten protejeaza foarte bine impotriva frigului, a vantului taios...

amy0404 04 iun 2010 21:58:01

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Acum cativa ani aveam o celulita destul de urata, era un chin sa imi pun costumul de baie pe mine. Aproape toata partea superioara a piciorului era acoperita de inestetica celulita. Am inceput sa ma duc la sala si la fel ca multe altele am folosit folia alimentara, dar ma enerva la culme zgomotul, asa ca mi-am cumparat niste pantaloni din neopren pe care ii mai folosesc si acum din cand in cand. In fine, rezultatele nu ma multumeau. Prin urmare am inceput cu sauna, de doua ori pe saptamana dupa care exfolierea********. Nu aveam un regim alimentar sanatos, dar totusi am putut observa dupa un an imbunatatiri, din pacate dupa un an m-am oprit...lipsa de timp...diverse scuze...Trebuie sa va spun ca sunt fumatoare si stim cu toate ce inseamna asta asupra organismului :(
Acum de 6 luni am inceput sa ma duc din nou la sala, intensiv as putea spune, piscina si jacuzzi sunt nelipsite (in zilele in care nu ploua), sunt muuult mai atenta la ce mananc si incerc pe cat de mult sa beau cei 2 l de apa/zi. Recunosc inca nu mi-am cumparat un gel anticelulitic, dar urmeaza. Oricum acum celulita abia se mai observa.
Pt peeling folosesc zatul de cafea, iar pt fata zahar (cel putin nu are gust naspa dc ajunge la papilele gustative :d ). Cat despre hidratarea corpului nu pot folosi altceva decat Johnson Baby Oil, este f cald aici si cand am incercat sa folosesc crema pana termiam eu tr sa intru din nou in baie :d
Si eu am cearcane de cand eram copil, dar acum sunt mai putin vizibile, e drept nu mai am parte de stres si de nopti doar cu 6 h de somn. Pot sa spun ca in cazul meu asta a fost antidotul, am incercat n creme si trucuri pt a scapa de ele sau macar pt a le diminua si tot nu reuseam.
Cat despre cremele de fata, nu stiu de ce dar mai mult de cateva luni nu pot folosi aceeasi marca. Toate sunt bune (sa ne intelegem, le aleg in fct de tipul tenului) dar dupa 6 luni efectul este invers. Pana acum nu am folosit decat creme pt hidratare, nimic cu retinol, colagen s.a. cosmeticiana ma certa de fiecare data cand incercam sa ii spun ca poate ar fi timpul sa incep sa folosesc astfel de creme. Dar de la 27 de ani mi-am spus ca ar fi cazul, asa ca de 2 luni folosesc Olay Regenerist si sunt f incantata.
Cristiniq o sa incerc uleiul tau, dar pot sa folosesc seminte de ardei iute?
Pupici!
Sa aveti un weekend placut feleor!

pety 05 iun 2010 07:58:49

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Cristiniq,eu fac impachetari cu folie transparenta...iar inainte ma dau cu o crema de la Dove..si stau 2 ore asa impachetata....am facut numai de vreo 4 ori pana acuma asa ca nu stiu ce rezultate da...o sa vedem dupa mai multe ”sedinte”...

cristiniq 06 iun 2010 13:53:05

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Citat:

Anterior postat de pety (Post 210411)
Cristiniq,eu fac impachetari cu folie transparenta...iar inainte ma dau cu o crema de la Dove..si stau 2 ore asa impachetata....am facut numai de vreo 4 ori pana acuma asa ca nu stiu ce rezultate da...o sa vedem dupa mai multe ”sedinte”...

Din pacate nu cunosc farte bine gama Dove,au si creme ptr remodelare sau ceva de genul?

pety 07 iun 2010 08:53:05

Re: Ulei de ardei iute facut in casa.
 
Nu...:)este o simpla crema de corp,dupa baie,pentru ca ink nu am cumparat una adecvata impachetarii,dar urmeaza.Apropo...de cand ai inceput dieta??Si in cat timp ai slabit asa mult?Felicitari!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:30:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO