Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal curcubitza

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #111 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 08:48:15
rozica1965's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Jurnal curcubitza

Citat:
Anterior postat de curcubitza Vezi mesajul
Ce fac atunci cand as manca dulciuri ?
UN DESERT DELICIOS - uite il numesc

Desert Curcubitza
ingrediente:
- 1-2 iaurt natur semidegresat 2%
-1 mar mediu
- 8 migdale crude sau 4 nuci
- 1 lingura rasa cereale integrale (mix grau+secara+ovaz in proportii egale)
-1 lingurita miere, sau 2 lingurite stafide

Intr-un castron se pun toate ingredientele de mai sus. Marul se taie cubulete mici.
Daca nu mai este dimineata, se scot cerealele si lingurita de miere (stafidele).
Poate parea ciudat cand il mananci prima data...
Apoi devii dependent de el...
Eu l-as putea manca zilnic
Daca pui toate ingredientele se ridica la 400 calorii, daca scoti cerealele si mierea il reduci la 250

Pofta buna!
Lily draga,am citit ce ai scris....uite asa ma intoarceti voi pe mine.........de sunt capiata de cap........
M-am gandit eu bine....eu inainte de luna mai,nu mancam fructe si legume aproape deloc...Vara doar mancam rosii salata cu ulei doldora....Toata iarna nu mancam 3 portocale,vara nici doua felii de lubenitza,mere nici 3-4 bucati pe an,deci nici 7 fructe pe an....Deci oricum dupa zilele de atac trec pe alternante PP si PL....Fructe nu am voie un an....Oricum,sa vad cum merge,nu imi convine,nu o tin...
  #112 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 09:21:12
curcubitza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: hipocalorica-autodidacta-Mihaela Bilic/3 mese pe zi/ (+;-)1-2gustari
Date: 167cm, 79.5kg
Mesaje: 1.044
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal curcubitza

Citat:
Anterior postat de danuta Vezi mesajul
Buna dimineata!
Scuze ca dau buzna la tine in casuta,am citit dincolo la 40 de ani ca respecti principiile Mihaelei Bilic,incerc si eu sa ma tin de ceea ce zice ea,mi se potriveste poate mai putin faza cu fructele,mie imi plac mult iar ea am inteles ca zice sa le tratam ca si dulciuri.As avea o rugaminte la tine,ai cumva cartea ei scanata sau stii de unde as putea sa o descarc si eu,ca nu imi permit momentan sa o cumpar,e cam scumputa,stiu in linii mari cam in ce consta dieta ei sau mai bine zis stilul de viata promovat de ea dar m-ar ajuta sa citesc cartea in intregime.
Felicitari ptr kg pierdute si mult succes in continuare!
O duminica placuta!
Danuta cartea o gasesi pe internet...
Merita, nu e asa de scumpa!
Succes!
daca vrei postez eu....aici in jurnal...principii
curcubitza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2036 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1519 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 19 dec 2010 at 15:54:30. Motiv: Off-topic
  #113 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 09:28:15
curcubitza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: hipocalorica-autodidacta-Mihaela Bilic/3 mese pe zi/ (+;-)1-2gustari
Date: 167cm, 79.5kg
Mesaje: 1.044
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal curcubitza

DESPRE PROTEINE - Dr. Bilic
Proteinele mai au un mare avantaj, şi anume faptul că sunt greu de digerat, iar pentru absorbţia lor organismul cheltuieşte multă energie. Timp de 3 ore după o masă bogată în proteine metabolismul creşte bazal cu 30 %. Concluzia e simplă: consumul de proteine nu numai că nu îngraşă, ci duce la creşterea arderilor de calorii.
Care este totuşi capcana? Faptul că în natură nu există produse care conţin 100 % proteine, de cele mai multe ori ele fiind asociate cu cantităţi deloc neglijabile de grăsimi sau glucide. Trebuie, deci, să ne alegem cu grijă proteinele miraculoase.
Ce mancam pentru aportul zilnic necesar de proteine?
1. 150-200 g de carne roşie slabă de vită, porc, miel, gătită fără adaos de grăsime (grătar, cuptor, fiartă, înăbuşită). De asemenea se pot folosi toate tipurile de organe animale.
2. 200-250 g de carne albă pui, curcan, peşte, gătite fără grăsime. Trebuie precizat că pielea de la pui şi de la peşte nu se consumă. De asemenea, aripioarele şi pulpele de la pui au un conţinut mai mare de grăsime decât pieptul, prin urmare cantitatea va trebui să fie mai mică (150 g). În cazul peştelui, datorită conţinutului său de acizi graşi omega 3 nesaturaţi ce scad colesterolul, este recomandat ca de două ori/săptămână să avem la masă un peşte gras (somn, somon, ton). Evitaţi conservele de peşte, cu excepţia celor în suc propriu( apă cu sare).
3. 200-500 ml de lapte şi produse lactate: brânza de vaci, brânza telemea, caşcavalul. Concentraţia proteinelor în lapte creşte de la 4 g/100 ml laptele proaspăt, 8 g/100 g brânză de vaci, 18 g/100 g telemea şi la 30 g/100 g caşcaval. Acelaşi proces de concentrare îl suferă şi grăsimile şi, implicit, numărul de calorii, deci atenţie la folosirea brânzeturilor ca sursă de proteine.
4. 1-3 ouă/săptămână. Într-un ou găsim 6 g proteine etalon.
5. 150 g cereale sau produse făinoase, orez, paste sau mălai cu un conţinut de 2-4 g proteine/100 g.
6. 150 g de legume uscate: fasole, mazăre, linte, soia cu conţinut proteic de 4-8 %.
7. fructe oleaginoase: seminţe, nuci, alune cu 25 % proteine.
curcubitza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2036 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1519 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #114 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 09:29:35
curcubitza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: hipocalorica-autodidacta-Mihaela Bilic/3 mese pe zi/ (+;-)1-2gustari
Date: 167cm, 79.5kg
Mesaje: 1.044
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal curcubitza

Despre grasimi - dr. Bilic
Grăsimile alimentare reprezintă principalul pericol pentru o dietă echilibrată şi sănătoasă, atât prin concentraţia lor calorică (9 calorii/gram), cât şi datorită diversităţii formelor şi aspectelor sub care se găsesc. Pâinea, dulciurile, carnea, laptele, ouăle, brânza şi chiar unele fructe şi legume, toate conţin cantităţi variabile de grăsime. Ce să mai vorbim de mâncarea gătită, ciorbe, sosuri, tocături, prăjeli, care sunt cu atât mai gustoase cu cât lasă mai multe urme grase.
Puteti avea o alimentatie sanatoasa si fara grasimi daca urmati cateva sfaturi simplu. În loc de prăjire pregătiţi alimentele la grătar, la cuptor, fierte sau înăbuşite. În orice casă trebuie să existe tigăi antiaderente. La cuptor înlocuiţi uleiul cu apă, vin, sos de roşii, ierburi aromate şi condimente.
Nu puneţi ulei în ciorbă, e gustoasă şi fără „steluţe de grăsime”. Eventualele urme de grăsime pot fi eliminate uşor după ce oala a stat la rece câteva ore. Alegeţi mezelurile care să păstreze forma cărnii (piept de pui afumat, pastramă, muşchi file) şi nu pe cele transformate în pastă (parizer, salam). Puneţi uleiul în salată cu lingura, nu cu sticla! De multe ori un „tur” complet de sticlă deasupra castronului înseamnă 6-7 linguri de ulei.
Degresaţi carnea înainte de a fi gătită, inclusiv pielea de la pui şi peşte şi nu folosiţi aripioarele. Nu folosiţi zeama de carne rămasă în tavă. Orice conservă folosiţi trebuie să fie în saramură sau în suc propriu (apă, oţet, lămâie), nu ulei.
Alegeţi întotdeauna variantele LOW FAT pentru maioneză, dressing-uri de salată, paste de brânză, iaurt. Există chiar spray-uri speciale cu grăsime pentru gătit, care nu este digerabilă şi nici absorbabilă, deci nu conţine calorii.
CITIŢI ETICHETELE! Învăţaţi să vă uitaţi pe conţinutul în grăsimi al fiecărui aliment şi veţi constata că până şi în banala pâine există ulei. Datorită folosirii pe scară largă a grăsimii în industria alimentară este preferabil să evitaţi semipreparatele şi conservele şi să pregătiţi în casă alimente în care cantitatea de lipide să fie controlată de dumneavoastră.
curcubitza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2036 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1519 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #115 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 09:31:25
curcubitza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: hipocalorica-autodidacta-Mihaela Bilic/3 mese pe zi/ (+;-)1-2gustari
Date: 167cm, 79.5kg
Mesaje: 1.044
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal curcubitza

Recomandari nutritie - dr. Bilic
Descrierea „e gras, frumos şi sănătos” nu face pe nimeni fericit într-o societate ale cărei exigenţe sunt uneori aberante. Chiar dacă modelul „piele şi os” are mare căutare, nu trebuie să uităm că şi grăsimea are rolul ei. În cantităţi mici, fireşte, aceasta menţine temperatura corpului, înveleşte organele interne, depozitează energie pentru activitatea zilnică şi intră în alcătuirea fiecărei celule.
Folositi zilnic, pentru o viata sanatoasa, produse cu continut scazut in grasimi precum ar fi:
  • 150-300 g carne slabă, degresată (de la pui şi de la peşte se elimină pielea) de preferinţă carne albă (pui, curcan, peşte);
  • lapte şi produse lactate cu conţinut de maxim 1,5% grăsime – până la 500 g pe zi;
  • brânzeturi slabe: brânză de vaci, telemea, urdă;
  • 2 ouă/săptămână, fierte nu prăjite;
  • un cub de unt (10 g) sau 1 lingură de smântână adăugată în farfurie peste carne sau legume;
  • 2-3 linguri ulei de măsline, de preferat în salate;
  • fructe oleaginoase (nuci, alune) – 10-20 de bucăţi.
curcubitza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2036 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1519 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #116 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 09:32:49
curcubitza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: hipocalorica-autodidacta-Mihaela Bilic/3 mese pe zi/ (+;-)1-2gustari
Date: 167cm, 79.5kg
Mesaje: 1.044
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal curcubitza

ADEVARAT SAU FALS - dr. Bilic
Proteine
1. Carnea fiartă nu îngraşă. ADEVĂRAT
Prin fierbere carnea devine uşor de digerat, însă trebuie pusă la fiert în apa clocotită pentru ca porii să se închidă imediat şi toate substanţele nutritive să rămână în carne, nu în apa de fiert.
2. Carnea de pui este mai sănătoasă decât cea de porc? DEPINDE
Dacă urmărim conţinutul în grăsime trebuie evitată carnea de porc în cazul persoanelor cu colesterol şi trigliceride crescute. În ceea ce priveşte persoanele anemice este bine de ştiut că fierul există doar în carnea roşie. În cazul puilor se pune şi problema de câţi hormoni a fost nevoie ca să ajungă în timp record la greutatea unei găini. Părerea mea: carnea roşie, categoric.
3. Mai bine peşte decât carne? ADEVĂRAT
Peştele conţine proteine ca şi carnea, dar este bogat în grăsimi nesaturate (cele sănătoase) şi minerale, fiind mult mai uşor digerabil faţă de carne. Peştele şi fructele de mare sunt mai puţin calorice decât carnea şi, de aceea, este obligatoriu să mâncăm peşte (de preferinţă proaspăt) de minim 3 ori/săptămână.
4. Regimul proteic duce la slăbire rapidă? ADEVĂRAT
Se pot pierde în 2 săptămâni 5-7 kg prin consumul exclusiv de proteine, pentru că excesul de proteină se transformă foarte greu în grăsime. Există însă riscul de pierdere a masei musculare, deoarece organismul este obligat să-şi ardă proteinele constituţionale pentru a obţine puţină glucoză, ca sursă de energie şi pentru buna funcţionare a sistemului nervos.
5. Regimul vegetarian este mai sănătos? FALS
Legumele şi cerealele nu conţin toţi aminoacizii esenţiali, prin urmare unele proteine ce au la bază aceşti aminoacizi nu pot fi sintetizate. Regimul vegetarian duce şi la o carenţă de vitamine, mai ales cele din grupul B şi vitaminele liposolubile A, D, care se găsesc doar în produsele animale, ca să nu mai vorbim de fier şi zinc. Este recomandat ca soluţie de mijloc regimul lacto-vegetarian pentru a putea asigura organismului toate principiile alimentare de bază.
LIPIDE
1.Uleiul de măsline este mai sănătos? ADEVĂRAT
Uleiul de măsline conţine acizi graşi nesaturaţi cu rol protector pentru inimă, în timp ce uleiul de floarea soarelui este bogat în vitamina E. O altă mare calitate a uleiului de măsline este stabilitatea termică, adică posibilitatea de a fi încălzit la temperaturi foarte mari fără a-şi modifica structura. Este corect, prin urmare, ca prăjelile să fie făcute în ulei de măsline, deoarece uleiul de floarea soarelui se descompune în produşi toxici – acetilcolina.
2.Alunele şi nucile hrănesc creierul ADEVĂRAT
10 nuci sau alune consumate zilnic hrănesc celula nervoasă şi ne ajută să fim „mai deştepţi”.
3.Există alimente care cresc colesterolul? FOARTE ADEVĂRAT
Acestea sunt: zahărul rafinat, deci toate dulciurile, grăsimile animale (slănină, unt, smântână), margarina, CAFEAUA si FUMATUL. Produsele care scad colesterolul sunt: fructele, legumele, cerealele, soia, grăsimea din peşte, laptele şi produsele lactate degresate, uleiul de porumb, uleiul de măsline, CEAPA, USTUROIUL ŞI ARDEIUL IUTE.
4. Brânza nu îngraşă! FALS
Brânza este cel mai mare pericol pentru siluetă, deoarece conţine până la 80% grăsime. O felie de caşcaval este echivalentă cu 3 felii de pâine, aşa că nu vă amăgiţi mâncând telemea cu roşii… nu o să slăbiţi prea tare.
5. Anumite uleiuri nu au colesterol. ADEVĂRAT Colesterolul există doar în produsele animale, ca urmare, nici unul din uleiurile vegetale nu conţine colesterol. Sloganul “fără colesterol” afişat de anumite etichete este pur publicitar, uleiurile nu conţin colesterol, dar cantitatea de calorii este la fel de mare cu a grăsimilor animale (unt, slănină).
CONCLUZIE: GRĂSIMEA ALIMENTARĂ = GRĂSIME CORPORALĂ, deci evitaţi orice aliment care, frecat între degete, lasă grăsime.

GLUCIDE
Este adevărat că pâinea îngraşă? FALS
Nu pâinea îngraşă, ci produsele care sunt asociate cu ea. O felie de pâine are 80 de calorii, iar 1 felie de caşcaval are 180 de calorii. Bineînţeles că o pâine întreagă îngraşă, dar 1-2 felii la masă sunt obligatorii.
2. Pâinea prăjită e mai puţin calorică? FALS
O felie de pâine prăjită are exact acelaşi număr de calorii ca una proaspătă, deoarece prin prăjire se pierde numai apa, deci este mai uşoară ca greutate.
3. Pâinea proaspătă „umflă” burta? ADEVĂRAT
În procesul tehnologic de pregătire a pâinii se foloseşte drojdia de bere a cărei perioadă completă de fermentaţie este de 12 ore. De aceea este recomandat sa fie consumată pâine „veche” de 1 zi.
4. Grahamul sau pâinea cu tărâţe nu îngraşă. FALS
Pâinea neagră sau intermediară conţine mai multe tărâţe (fibre) care ajută digestia, însă conţinutul caloric este uşor inferior pâinii albe (230 calorii/100 g faţă de 280 calorii/100 g). Pâinea neagră (1 felie = 35 g) este mai grea decât pâinea albă (1 felie = 25 g) şi, în final, se ajunge la echilibru, adică 1 felie de pâine albă de 25 g = 1 felie de pâine neagră de 35 g = 80 de calorii.
5. Nu trebuie să asociem carnea cu pâinea sau cartofii? FALS
Alimentaţia corectă şi sănătoasă prevede ca fiecare masă să conţină toate principiile alimentare, deci este normal ca proteinele din carne să fie asociate cu glucidele lente din garnitură pentru a se absorbi adecvat. Disocierea dintre proteine şi carbohidraţi se face pe perioade scurte, de maxim 2 săptămâni şi are ca scop slăbirea rapidă (dar incorectă) dictată de probleme stricte de sănătate.
curcubitza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2036 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1519 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de curcubitza; 19 dec 2010 at 09:37:08.
  #117 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 09:38:48
curcubitza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: hipocalorica-autodidacta-Mihaela Bilic/3 mese pe zi/ (+;-)1-2gustari
Date: 167cm, 79.5kg
Mesaje: 1.044
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal curcubitza

VITAMINE - dr. Bilic
În dorinţa noastră de avea o dietă sănătoasă şi echilibrată nu putem să trecem cu vederea un grup de substanţe a căror prezenţă este greu de determinat cu ochiul liber, dar care sunt esenţiale pentru alcătuirea şi funcţionarea tuturor celulelor din organism şi vorbim aici de VITAMINE.
  1. Vitamina C se oxidează în contact cu aerul, de aceea odată tăiat un fruct sau deschisă o cutie cu suc, acestea trebuiesc păstrate la frigider pentru că îşi schimbă culoarea şi fermentează.
  2. Vitaminele hidrosolubile (grupul B şi vitamina C) se dizolvă în apa în care spălăm sau fierbem alimentele, de aceea este recomandată fierberea la vapori. În cazul conservelor de fructe şi legume vitaminele trec în lichidul din cutie, de aceea el trebuie folosit la gătit şi nu aruncat.
  3. Majoritatea vitaminelor sunt sensibile la căldură, prin urmare gătitul la temperatură înaltă sau timp îndelungat distruge toate vitaminele.
  4. Există tot mai multe variante de lapte îmbogăţit cu vitamina D care sunt de preferat, pentru că vitamina D ajută la absorbţia calciului din lapte.
  5. Contraceptivele orale perturbă metabolismul vitaminelor, de aceea este nevoie de doze mai mari în special de vitamina B6 pe perioada tratamentului (5 mg/zi vitamina B6). Dozele mari de vitamina B6 (40 mg/zi) ajută la diminuarea sindromului premenstrual (durerile dinaintea ciclului) şi previn ateroscleroza şi bolile cardiovasculare. Este prevenită şi alterarea datorată vârstei (previne senilitatea).
  6. Fumatul interferă cu buna acţiune a vitaminei C, deci toate acţiunile benefice ale vitaminei C sunt blocate de fumat (capacitate de cicatrizare, prevenire infecţii, răceală, anemii, stres, îmbătrânire).
curcubitza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2036 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1519 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #118 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 09:44:55
curcubitza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: hipocalorica-autodidacta-Mihaela Bilic/3 mese pe zi/ (+;-)1-2gustari
Date: 167cm, 79.5kg
Mesaje: 1.044
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal curcubitza

Danuta, sunt multe multe recomandari....
Nu am timp sa le postez pe toate cauta si tu...
curcubitza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2036 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1519 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #119 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 12:16:20
curcubitza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 54
Dieta: hipocalorica-autodidacta-Mihaela Bilic/3 mese pe zi/ (+;-)1-2gustari
Date: 167cm, 79.5kg
Mesaje: 1.044
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal curcubitza

PRANZ - MENIU HIPOCALORIC

- 1 farfurie ciorbica zarzavat (dovlecei, fasole verde, ceapa, morcov, telina, ardei gras, rosii, verdeata, 3 cartofi medii, 1-2 linguri orez), cu bors si dreasa cu ou, max.3 linguri ulei la oala de 4 litri cred ca are;
- 3 linguri mari orez cu legume (ciuperci, ceapa, morcov, ardei gras, suc de rosii, verdeata), 3 linguri ulei la cratita de 2,5-3 litri cred ca are.

Pentru aport de proteine, se pot adauga peste orez: 1 cub cascaval ras sau jumatate palma carne fiarta.
Pofta buna!
curcubitza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2036 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1519 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de curcubitza; 19 dec 2010 at 12:18:52.
  #120 (permalink)  
Vechi 19 dec 2010, 12:51:20
rozica1965's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Jurnal curcubitza

Citat:
Anterior postat de curcubitza Vezi mesajul
PRANZ - MENIU HIPOCALORIC

- 1 farfurie ciorbica zarzavat (dovlecei, fasole verde, ceapa, morcov, telina, ardei gras, rosii, verdeata, 3 cartofi medii, 1-2 linguri orez), cu bors si dreasa cu ou, max.3 linguri ulei la oala de 4 litri cred ca are;
- 3 linguri mari orez cu legume (ciuperci, ceapa, morcov, ardei gras, suc de rosii, verdeata), 3 linguri ulei la cratita de 2,5-3 litri cred ca are.

Pentru aport de proteine, se pot adauga peste orez: 1 cub cascaval ras sau jumatate palma carne fiarta.
Pofta buna!
Offfffffffffffff...mi-ai mancat ficatii......
 

Informatii despre slabit
alimentatie, familie, femei, greutate, jurnal, kilograme, sanatos, slabit, sot


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole