forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3732)

lavydor 10 iun 2010 14:22:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 215495)
Bravo tie, chiar arati foarte bine pt. varsta ta si la fatza si la corp :), se vede ca si grija de tine, tine-o tot asa. Ce as vrea sa mai intreb...iaurtul cu cereale e bun, nu ingrasa? Cand sa-l mananc dimineata sau seara? Dar despre margarina ce parere aveti? Eu am auzit ca nu e sanatoasa:-??

Iaurt cu cereale cel mai bun..mananc de mor! Imi pun iaurt, cateva linguri de cereale INTEGRALE, de la plafar..nu au zahar si..apoi fructe confiate sau fructe naturale, capsuni, banane, taiate cubulete, poti adauga si o lingurita de miere. Si doar dimineata sa le papi, e cel mai indicat! Poti presara si o nuca, o migdala, ce iti place tie.>:D<
Micul Dejun e cea mai importanta masa a zilei, fara ea nu slabesti, nu te mentii, corpul are nevoie de energie, esti ametita toata ziua daca il sari! Sa fie foarte bogat! Eu dimineata de la 8:30 la 9:30 bag sport , o ora de tae-bo apoi pap iaurtelul cu cereale!

Nivara 10 iun 2010 14:30:31

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 215499)
Iaurt cu cereale cel mai bun..mananc de mor! Imi pun iaurt, cateva linguri de cereale INTEGRALE, de la plafar..nu au zahar si..apoi fructe confiate sau fructe naturale, capsuni, banane, taiate cubulete, poti adauga si o lingurita de miere. Si doar dimineata sa le papi, e cel mai indicat! Poti presara si o nuca, o migdala, ce iti place tie.>:D<
Micul Dejun e cea mai importanta masa a zilei, fara ea nu slabesti, nu te mentii, corpul are nevoie de energie, esti ametita toata ziua daca il sari! Sa fie foarte bogat! Eu dimineata de la 8:30 la 9:30 bag sport , o ora de tae-bo apoi pap iaurtelul cu cereale!

Intotdeauna mananc dimineata mai ales ca ma trezesc moarta de foame daca nu mananc mai deloc seara. De obicei mananc lapte cu cereale dar parca nu tine asa mult de foame, o sa inlocuiesc laptele cu iaurt ca poate e mai consistent si nu o sa mai imi fie asa repede foame.

lavydor 10 iun 2010 14:32:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 215504)
Intotdeauna mananc dimineata mai ales ca ma trezesc moarta de foame daca nu mananc mai deloc seara. De obicei mananc lapte cu cereale dar parca nu tine asa mult de foame, o sa inlocuiesc laptele cu iaurt ca poate e mai consistent si nu o sa mai imi fie asa repede foame.

Esti o frumusica si ai fata de copil, exact cum iti spune lumea. Dar, dar, o poza de la gat in jos te rog frumos, sa iti vad corpul>:D<>:D<>:D<

lavydor 10 iun 2010 14:33:51

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 215504)
Intotdeauna mananc dimineata mai ales ca ma trezesc moarta de foame daca nu mananc mai deloc seara. De obicei mananc lapte cu cereale dar parca nu tine asa mult de foame, o sa inlocuiesc laptele cu iaurt ca poate e mai consistent si nu o sa mai imi fie asa repede foame.

Cu lapte si eu ma simt mai leshinata de foame, cu iaurt e mai bine, e mai omogenizat, incearca cu ce ti--am zis, nuca, migdale, fructe..o minunatie!!!Jur! Eu de la iaurturile din comert cu fructe ma facusem cat o vitica si mama de asemenea! Acasa, cu manutele tale ca nu dureaza o vesnicie!:-*

onetotilia 10 iun 2010 14:34:53

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 215469)
Da, fac 30 de ani in 2 luni, multumesc, dar ideea care este, Sportul ma tonifiaza, mancarea sanatoasa imi face pielea asa, si fara sa par lipsita de modestie, NU am celulita! Si nu de la..slabit, ci de la calitatea mancarii! Ce vreau eu de la tine? Sa mananci cat mai natural, sa nu mai slabesti, ci doar sa faci sport si vei avea o piele superba si nici o urma de celulita. Am o prietena cu 2 nasteri, de varsta mea si e slaba dar plina de celulita. De cand i-am recomandat sa manance sanatos, ma suna din Romania si imi spune: "Lav, e miracol, ma lupt de ani de zile si degeaba, incepe sa imi dispara ca prin farmec de cand nu mai mananc prost"..si mai face masaje...dar de la alimentatie isi revine pielea ei. Vrea sa nU slabeasca, doar sa scape de celulita! Nu folosesc nici o crema pt piele!>:D<


eu consider ca e foarte important sa ne hidratam pielea tot timpul, o data pe zi sa pui putina crema hidratanta face pielea sa fie mai elastica si mai frumoasa :) nu trebuies creme scumpe si tratamente anticelulitice.... si mie mi s-a dus aproape de tot celulita, si folosesc o crema cu vit E de la Bodysol... e pe picioare mai am foarte putina in zona interioara sus , si mai am pun-tna pe fund, se vede doar cand strang.. adica cand merg nu se vede.

lavydor 10 iun 2010 14:38:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 215511)

eu consider ca e foarte important sa ne hidratam pielea tot timpul, o data pe zi sa pui putina crema hidratanta face pielea sa fie mai elastica si mai frumoasa :) nu trebuies creme scumpe si tratamente anticelulitice.... si mie mi s-a dus aproape de tot celulita, si folosesc o crema cu vit E de la Bodysol... e pe picioare mai am foarte putina in zona interioara sus , si mai am pun-tna pe fund, se vede doar cand strang.. adica cand merg nu se vede.

Cu hidratarea nu ma impac, Nu beau deloc apa, fff rar, si creme mai folosesc..cine stie cum, am si ulei de corp din migdale fff bun, si crema hidratanta...dar neglijez. Eu macar i-am raspuns adevarul..acum fiecare cu pielea lui...daca eram deranjata de anumite aspecte cred ca insistam cu creme. Fata exclus, ca ma demachiez zilnic, tonic peste, crema dupa......dar pe corp fff rar! Nu de la creme, eu una nu cred in ele si efectele lor miraculoase, de la alimentatie ti s-a dus celulita..cum am schimbat si eu papica, cum nu mai am..iar cand strange oricine are....no doubt! Celulita tb sa se vada asa...cu ochiul liber...

Nivara 10 iun 2010 14:42:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 215507)
Esti o frumusica si ai fata de copil, exact cum iti spune lumea. Dar, dar, o poza de la gat in jos te rog frumos, sa iti vad corpul>:D<>:D<>:D<

Stiu ca arat ca un copil si nu prea imi place, as vrea sa arat de varsta mea reala nici mai mare nici mai mica insa asta e...in legatura cu pozele mi-am facut ieri cateva cu telefonul insa nu stiu ce are cablul ca nu mi le mai pot transfera in calculator, sper sa rezolv cat mai repede treaba asta si sa le pun. Anunt cand pun pozele noi.

Nivara 10 iun 2010 14:47:03

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 215516)
Cu hidratarea nu ma impac, Nu beau deloc apa, fff rar, si creme mai folosesc..cine stie cum, am si ulei de corp din migdale fff bun, si crema hidratanta...dar neglijez. Eu macar i-am raspuns adevarul..acum fiecare cu pielea lui...daca eram deranjata de anumite aspecte cred ca insistam cu creme. Fata exclus, ca ma demachiez zilnic, tonic peste, crema dupa......dar pe corp fff rar! Nu de la creme, eu una nu cred in ele si efectele lor miraculoase, de la alimentatie ti s-a dus celulita..cum am schimbat si eu papica, cum nu mai am..iar cand strange oricine are....no doubt! Celulita tb sa se vada asa...cu ochiul liber...

Nu stiu cum rezisti sa nu bei apa, nu ti-e sete :-/ Eu am devenit obsedata si de bautul apei...beau peste 2 litri pe zi, acum vara ajung si la 3 litri/zi chiar daca nu mi-e sete deloc deja o beau din obisnuinta.

lavydor 10 iun 2010 14:47:08

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 215520)
Stiu ca arat ca un copil si nu prea imi place, as vrea sa arat de varsta mea reala nici mai mare nici mai mica insa asta e...in legatura cu pozele mi-am facut ieri cateva cu telefonul insa nu stiu ce are cablul ca nu mi le mai pot transfera in calculator, sper sa rezolv cat mai repede treaba asta si sa le pun. Anunt cand pun pozele noi.

Bun, asteptam si cu aspectul ar tb sa te bucuri fff mult, mie imi creste inima cand imi spune cineva ca nu arat varsta...e visul oricarei femei sa arate mai tanara. Aici in Italia femeile sunr groaznice din ce vad eu, sunt aranjate slabe...cum vrei..pline de bani, cremuite, dar se trec repede, sunt urate, crete, zbarcite, iar barbatii lor arata cu 20 de ani mai tineri decat sunt! Cand se intorc si le vezi fata, iti vine sa fugi:P

Nivara 10 iun 2010 14:59:52

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 215524)
Bun, asteptam si cu aspectul ar tb sa te bucuri fff mult, mie imi creste inima cand imi spune cineva ca nu arat varsta...e visul oricarei femei sa arate mai tanara. Aici in Italia femeile sunr groaznice din ce vad eu, sunt aranjate slabe...cum vrei..pline de bani, cremuite, dar se trec repede, sunt urate, crete, zbarcite, iar barbatii lor arata cu 20 de ani mai tineri decat sunt! Cand se intorc si le vezi fata, iti vine sa fugi:P

Nu e vorba ca nu ma bucur ca arat mai tanara dar parca sunt prea copilas la 22 de ani, in fine...oricum va multumesc mult tuturor pt. sfaturi imi pare bine ca am cu cine vorbi chiar si aici in scris.;)

lavydor 10 iun 2010 15:16:57

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 215536)
Nu e vorba ca nu ma bucur ca arat mai tanara dar parca sunt prea copilas la 22 de ani, in fine...oricum va multumesc mult tuturor pt. sfaturi imi pare bine ca am cu cine vorbi chiar si aici in scris.;)

Ajuta enorm, comunicarea e de temelie..ca sa spun asa! Copilas poate esti in gandire, asta consider eu, dar te ajutam sa iti revii si sa intelegi aspectele esentiale !>:D<

alexutsaswetty 10 iun 2010 16:55:16

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Am revenit :x Si am slabit ctv grame:)))

alinutza656 10 iun 2010 16:55:30

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de eirene21 (Post 215428)
Mie Slabuta mi-a spus sa ma limitez la 50g de biscuiti/zi. Eu prefer sa mananc la doua zile. Toata cutia are 6 pachetele de biscuti, iar un pachetel contine 4 bucati(50g).

Poti citi valorile nutritve si in functie de nevoile tale zilnice poti sa te hotarasti cat poti manca sau nu.In general un pachetel are cam 225 de kcal.

Buna si mie imi plac tare mult biscuitei belvita.....sunt deliciosi:)

UluceanuAnaMaria 10 iun 2010 16:58:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna, fetelor! Ce mai faceti? >:D< Eu azi am fost la strand si am inotat :x a fost adorabil. O intrebare am: exercitiile de tip aerobic (gen ridicari de picioare, bicicleta etc.) oare sunt mai eficiente atunci cand sunt executate in apa? :D

andra_aly 10 iun 2010 16:59:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de alexutsaswetty (Post 215670)
Am revenit :x Si am slabit ctv grame:)))

i-a spune cam ce ai papat tu azi?:-/

alinutza656 10 iun 2010 17:04:20

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de alexutsaswetty (Post 215670)
Am revenit :x Si am slabit ctv grame:)))

MAi alexutu eu la 10 ani nici nu staim ce e ala calculatorul si internetul....eram pe afara si jucam tot felul de jocuri.De ce ai intrat pe forum daca nu iti trebuiesc sfaturile noastre,faci tot cum stii tu.:(
Pacat esti un copil...........tine cont copil....nu te mai stresa atat cu dieta.
Eu am sa ii dau voie la calculator copilului meu abia atunci cand simt ca are nevoie.
Aveti calculatoare de la 7 ani si nu mai stiti ce e aia copilarie si joaca:(

alinutza656 10 iun 2010 17:10:35

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 215672)
Buna, fetelor! Ce mai faceti? >:D< Eu azi am fost la strand si am inotat :x a fost adorabil. O intrebare am: exercitiile de tip aerobic (gen ridicari de picioare, bicicleta etc.) oare sunt mai eficiente atunci cand sunt executate in apa? :D

din cate stiu eu sunt la fel de eficiente sau chiar mai eficiente....dar datorita apei corpul e mai usor....super aqua gym

alexutsaswetty 10 iun 2010 18:00:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Pei sa zicem asa dimineata :).dupa ora 11:)) Cred.:d Am mancat 2 oua cu ceva ardei si rosii. Apoi am mancat supa de fasole .Pe la ora 3:s .Nu stiu exact :). Si cateva capsunele. Acum mancanc foarte putin dovlecel pane.Si apoi cam pe la 7 si jum ma duc in parc sa mai ard ceva calorii.Nu vreau sa va mint..Azi nu am baut nimic.am uitat complet.Nu am baut nimic pana la ora asta.Si ma mir cum nu mià fost sete:x ...Hai ca ma duc sa pap putsin si sa beau apa:)

alexutsaswetty 10 iun 2010 18:02:26

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Si mi`sa stricat cantaru ,ieri m``am cantarit si am const.ca am slabit cateva grame:)) Azi nush daca am mai slabit sau nu pana o sa imi iau cantar si de aceea nu mai schimb greuttea la ticket

iulika97 10 iun 2010 20:28:26

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
buna alexut...nu te cantari in fiecare zi ca nu e bine...cantarestete o data pe saptamana si nu te grabi cu slabitul incearca sa te menti lagreutatea actuala ca vei mai creste si peste 3-4 ani vei arata perfect la 54 kg

iulika97 10 iun 2010 20:31:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
si eu am 54 kg 14 ani si 158 si nu sunt grasa dar am eu ambitia asta sa ajung la 45 kg...ai o greutate destul de normala si daka o mentii vei arata perfect...;)

iulika97 10 iun 2010 20:33:04

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
fetelor cum va mai merge cu slabitul???aty mai dat jos???

sunshine 10 iun 2010 20:33:50

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
buna seara slabute!
nu uitati, maine zi de raport
greutate, masuri(piept, talie, burta, solduri, coapsa)

ioana60 10 iun 2010 22:37:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de lavydor (Post 213580)
Bine ai venit printre noi Ionana60:)Cum ai slabit kg acestea?Dieta? Alimentatie sanatoasa? Te-ai incadrat intr-un anume nr de calorii? Ca sport ai putea incerca si un aerobic, o zumba, un tae-bo, depinde ce iti place mai mult! Asteptam vesti!;;)


buuna!
v-am mai citit zilele astea dar abia acum scriu. Kilogramele alea le-am slabit tinandu-ma de un program de alimentatie de 2 saptamani de la Doctor Oz :) mancam pana in 1200 de kcal pe zi, dupa un porgram fix pt ca altfel nu prea sunt in stare sa ma tin de un regim alimentar, mergeam pe jos cam o ora in fiecare zi si faceam 20 de min de aerobic de 4 ori pe saptamana. Apoi am continuat cu mancatul sanatos.

Acum problema mea mare e ca mananc ce mananc sanatos si apoi ori de nervi ori nu stiu de ce, nu mai reusesc si mananc dulciuri.

Acum de exemplu ma simt ingrozitor ca am mancat inghetata si un pachet de biscuiti, chestie ce a trecut cu 600 peste nr zilnic de calorii ce mi-l admit.

Sunt atat de dezamagita de cum arat incat mi-e frica sa nu am tendinte bulimice :| Bine, o fi stresul mai am 3 saptamani pana la BAC.

Ma gandeam acum sa ma automotivez cumva si de maine sa mananc la ore fixe, si fara escapada zaharoase! Sper maine sa am o zi buna si sa va spun si voua :)

sunshine 11 iun 2010 05:41:03

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
11 iunie

kg: 56.3 (-100 gr)
piept: 83 ( -1 )
talie: 71.5
burta: 82.5 (-1.5)
solduri: 99.5
coapsa: 54 (-1 )

anndreea 11 iun 2010 07:32:42

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
11 iunie:

54.3 ( - 600gr)
bust 90 cm (-1cm)
talie 65 cm(-1cm)
solduri 83 cm(-3cm)
antebrat 23 cm
brat 27 cm(-1cm)
coapsa 57 cm (-1cm)
burtqa 82 cm (-2cm)

iulika97 11 iun 2010 09:04:57

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
fetelor credeti ca exagerez daca vreau sa ajung la 45 kg??chiar ma intereseaza parerea voastra pentru ca voi aveti experienta...

ghindocelu 11 iun 2010 09:14:29

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
masurile de azi sunt:
kg 51
bust 87
talie 66 (-0.5)
solduri 85(+0.5)
fund 91
coapse 52
Duminica plec pt 3 saptamani in concediu ma bucur enorm ca mai schimb cate ceva si nu stiu daca voi putea da raportul oricum imi coi lua masurile si le voi pune cand ma voi intoarce.
V-am pupat http://1.1.1.4/bmi/l.yimg.com/us.yim...ticons7/11.gifhttp://1.1.1.4/bmi/l.yimg.com/us.yim...ticons7/11.gifhttp://1.1.1.4/bmi/l.yimg.com/us.yim...ticons7/11.gifhttp://1.1.1.4/bmi/l.yimg.com/us.yim...ticons7/11.gifhttp://1.1.1.4/bmi/l.yimg.com/us.yim...ticons7/11.gifhttp://1.1.1.4/bmi/l.yimg.com/us.yim...ticons7/11.gifhttp://1.1.1.4/bmi/l.yimg.com/us.yim...ticons7/11.gif si va doresc un weekend palcut http://1.1.1.5/bmi/forum.slabute.ro/...ies/ch8_33.gifhttp://1.1.1.3/bmi/forum.slabute.ro/...ies/ch9_19.gif

LicuriciColorat 11 iun 2010 12:38:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de iulika97 (Post 216228)
fetelor credeti ca exagerez daca vreau sa ajung la 45 kg??chiar ma intereseaza parerea voastra pentru ca voi aveti experienta...


esti in crestere
nu cred ca trebuie sa slabesti
ci doar sa papi sanatos si sa faci sport sa te mai inalti
de exp in 2 ani poti lua 10cm sa zicem,si atunci normal ca si kg trebuie sa fie mai multe,
incerca sa faci sport,sa elimini prajelile,dulciurile de la magazin,sa papi paine neagra/graham in loc de cea alba,multe legume si fructe si 3 mese si 2 gustari pe zi
>:D<

Un Pai Roz 11 iun 2010 13:12:48

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Un Pai Roz (Post 209332)


4 iunie 2010

Bust: 89 ( - 1 cm - off, incepe sa scada)
talie: 74,5 ( - 1,5 cm)
burtica: 94 ( - 1,5 cm)
posterior: 97 ( la fel)
coapsa sus: 57,5 ( - 0,5 cm)
kg: 58,00 ( - 1 kg)


11 iunie 2010

Bust: 88 ( -1 cm)
talie: 74 (-0,5 cm)
burtica: 94 ( la fel)
posterior: 97 ( la fel)
coapsa sus: 57 ( -0,5 cm)
kg: 57,4 ( - 600 g)

sashenka 11 iun 2010 18:36:42

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Ce mai faceti dragelor?>:D<

Observ ca asta e ziua de masurat, dar din moment ce eu am inceput cu noul stil de viata de abia de 3 zile, ma voi limita doar la a va spune ca ma simt grozav! Nu am consultat cantarul si nici nu sunt curioasa, cel putin pana miercuri.

Nu urmez un regim anume, si nici nu am ore fixe de mancat, dar pot sa va spun ca am revenit intr-o oarecare masura la obiceiurile alimentare de acum un an, si anume incep dimineata( pe la 7- sunt matinala datorita scolii) cu 2 mere, cereale cu lapte si un iaurt, apoi continui sa rontai cate ceva pana la pranz, piata de fructe si alimentara fiind aproape de scoala, la intervale de 2 ore sau chiar mai putin- asta deoarece nu pot sa stau nemancata pana la 3, cand ajung de regula acasa. Pranzul astfel, nu este intr-atat de consistent cum era pana acum ( lesinata de foame fiind, goleam frigiderul!) pentru ca am stomacul in permaneta plin, si asa continui pana la cina.

Am hotarat, totodata, mai ales acum vara, ca intr-o zi aleatoare din saptamana sa consum numai fructe si legume ( ADOR FRUCTELE!) - ceea ce am si facut azi si ma simt plina de energie! Desi am mancat prost in ultimul an, nu cred sa fi fost vreo zi fara sa mananc fructe. Maine ma asteapta ciresele de la bunici si capsunile:x

Va pup!:-*

sashenka 11 iun 2010 18:42:59

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Ah, si uitasem. Mi-am schimbat greutatea "tinta" de la 46kg la 47( nu e nu stiu ce, dar mai vedem cum progresez:D) pentru ca am omis faptul ca e posibil sa fi crescut ceva de anul trecut. Am probat de curand o pereche de pantaloni care imi eram buni la 49 kg, si surpriza! Imi sunt buni si acum - la 53!! Cu prima ocazie ma voi masura, si in fuctie de inaltime, voi mai modifica probabil ticker-ul astfel incat sa fie cat de cat echilibrat;;)

lavydor 11 iun 2010 19:01:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de sashenka (Post 216898)
Ah, si uitasem. Mi-am schimbat greutatea "tinta" de la 46kg la 47( nu e nu stiu ce, dar mai vedem cum progresez:D) pentru ca am omis faptul ca e posibil sa fi crescut ceva de anul trecut. Am probat de curand o pereche de pantaloni care imi eram buni la 49 kg, si surpriza! Imi sunt buni si acum - la 53!! Cu prima ocazie ma voi masura, si in fuctie de inaltime, voi mai modifica probabil ticker-ul astfel incat sa fie cat de cat echilibrat;;)

La 47 de kg observ ca devi SUBPONDERALA si asta nu cred sa fie bine.Avem aceeasi inaltime si eu la 55 de kg zic ca arat destul de bine, trebuind doar sa ma mentin! Nu cred sa mai ai nevoie de slabit, decat de schimbat stil de viata si sport pt modelare corporala!;;) Am i right?

sashenka 11 iun 2010 19:37:54

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Da, lavydor, dar te rog, incearca sa intelegi ca asta mi-a fost greutatea obisnuita. Nu e o greutate pe care vreau sa o ating dintr-un moft. Tu ai cu totul alt format alt corpului fata de al meu. Am facut balet si dans sportiv si acum vreau sa reiau, cum am mai spus, bineinteles incepand cu revenirea la stilul sanatos de viata pe care il aveam. N-as fi putut sta nemancata sau sa fiu subnutrita ca altfel lesinam la antrenamente.Mergeam si la nutritionist si antrenorii aveau grija sa mancam sanatos si tot ce trebuie, altfel ne mustrau destul de urat( nu ne restrictionau meniul sau asa ceva, dar nu erau permise chipsurile, sucurile acidulate, ciocolata, urlau ingrozitor daca nu aveam energie sau daca nu ne terminam portia la micul dejun...mai ales in cantonamente:-s)

Sport fac acum intr-o oarecare limita pentru ca am avut o ruptura musculara partiala la picior, apoi peste o luna si ceva am facut una completa, culmea, la acelasi picior!!x-( Si in plus fata de asta a trebuit sa fiu monitorizata pentru tiroida si sa iau un tratament preventiv, care mi-a dat peste cap tot metabolismul( obosesc acum usor daca alerg sau fac efort intens), pentru ca am predispozitie in familie. Mai am 2 saptamani si il termin, si sper ca nu voi mai avea probleme de genul dupa aia.
Merg mult pe jos( am colindat tot orasul numai azi), fac abdomene( desi, ca tine, le uarsc!) si imi incerc norocul cu cateva exercitii de flexibilitate....Mai scutur rugina..

lavydor 11 iun 2010 19:52:57

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de sashenka (Post 216938)
Da, lavydor, dar te rog, incearca sa intelegi ca asta mi-a fost greutatea obisnuita. Nu e o greutate pe care vreau sa o ating dintr-un moft. Tu ai cu totul alt format alt corpului fata de al meu. Am facut balet si dans sportiv si acum vreau sa reiau, cum am mai spus, bineinteles incepand cu revenirea la stilul sanatos de viata pe care il aveam. N-as fi putut sta nemancata sau sa fiu subnutrita ca altfel lesinam la antrenamente.Mergeam si la nutritionist si antrenorii aveau grija sa mancam sanatos si tot ce trebuie, altfel ne mustrau destul de urat( nu ne restrictionau meniul sau asa ceva, dar nu erau permise chipsurile, sucurile acidulate, ciocolata, urlau ingrozitor daca nu aveam energie sau daca nu ne terminam portia la micul dejun...mai ales in cantonamente:-s)

Sport fac acum intr-o oarecare limita pentru ca am avut o ruptura musculara partiala la picior, apoi peste o luna si ceva am facut una completa, culmea, la acelasi picior!!x-( Si in plus fata de asta a trebuit sa fiu monitorizata pentru tiroida si sa iau un tratament preventiv, care mi-a dat peste cap tot metabolismul( obosesc acum usor daca alerg sau fac efort intens), pentru ca am predispozitie in familie. Mai am 2 saptamani si il termin, si sper ca nu voi mai avea probleme de genul dupa aia.
Merg mult pe jos( am colindat tot orasul numai azi), fac abdomene( desi, ca tine, le uarsc!) si imi incerc norocul cu cateva exercitii de flexibilitate....Mai scutur rugina..

Tare simpatica esti:-* am inteles, ca esti sportiva, ca vrei sa reiei activitatea, ca aveti un "barem" de greutate ce trebuie sa il indeplinesti...si nu ca te incurajez sa slabesti atat de mult...dar macar mananci sanatos, stii ce sa alegi ca tu sa fi bine. imi pare rau de predispozitia ta la tiroida, mama a fost operata si bunica din partea tatalui..eu am scapat pana la anii astia!
Ruptura de muschi scuza si activitatea fizica, iti urez sa reusesti tot ce iti doresti, sa te echilibrezi in toate si sa fii sanatoasa! In fine, vei vedea si corpul tau la ce greutate se va simti bine!;;)

anndreea 11 iun 2010 20:30:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de sashenka (Post 216938)
Da, lavydor, dar te rog, incearca sa intelegi ca asta mi-a fost greutatea obisnuita. Nu e o greutate pe care vreau sa o ating dintr-un moft. Tu ai cu totul alt format alt corpului fata de al meu. Am facut balet si dans sportiv si acum vreau sa reiau, cum am mai spus, bineinteles incepand cu revenirea la stilul sanatos de viata pe care il aveam. N-as fi putut sta nemancata sau sa fiu subnutrita ca altfel lesinam la antrenamente.Mergeam si la nutritionist si antrenorii aveau grija sa mancam sanatos si tot ce trebuie, altfel ne mustrau destul de urat( nu ne restrictionau meniul sau asa ceva, dar nu erau permise chipsurile, sucurile acidulate, ciocolata, urlau ingrozitor daca nu aveam energie sau daca nu ne terminam portia la micul dejun...mai ales in cantonamente:-s)

Sport fac acum intr-o oarecare limita pentru ca am avut o ruptura musculara partiala la picior, apoi peste o luna si ceva am facut una completa, culmea, la acelasi picior!!x-( Si in plus fata de asta a trebuit sa fiu monitorizata pentru tiroida si sa iau un tratament preventiv, care mi-a dat peste cap tot metabolismul( obosesc acum usor daca alerg sau fac efort intens), pentru ca am predispozitie in familie. Mai am 2 saptamani si il termin, si sper ca nu voi mai avea probleme de genul dupa aia.
Merg mult pe jos( am colindat tot orasul numai azi), fac abdomene( desi, ca tine, le uarsc!) si imi incerc norocul cu cateva exercitii de flexibilitate....Mai scutur rugina..

cu ce dieta vrei sa dai jos kg astea ? :D..ca si eu cam tot 5`6 mai am de dat jos..

sashenka 11 iun 2010 21:35:44

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Multumesc mult, lavydor! Sa stii ca tin cont de sfaturile tale si iti admir buna intentie si vointa :-*! De mancat sanatos, te asigur ca acum asta fac, si am sa te tin la curent cu evolutia mea!
( Voi rezolva si problema pozelor, numai sa am acces la comp-ul meu. Tata persevereaza in a face pe tiranul, ca de obicei[*125*] )

Draga Andreea, nu tin vreo dieta, ci pur si simplu nu mai mananc prostioare. Ma feresc de chipsuri sau mai stiu eu ce saratele si biscuiti cufundati in ciocolata, inlocuindu-le cu miere si fructe ( stiu ca nu suna prea tentant, dar ai fi uimita de cat de delicioase sunt acele smoothies de banane, capsuni, pepene..fel de fel de combinatii:x, poti adauga si nuci, scortisoara, ce vrei tu ca sa-ti prepari un desert cat mai pe placul tau).

Nu mai mananc chiar asa de multa paine( inainte mancam cantitati industriale:-o), si o prefer acum pe cea neagra, imi plac si painitele acelea din grau, orez, porumb etc expandat, de secara.. Ar fi absurd sa renuntam complet la ea, nu?!

Nu-mi numar caloriile pentru ca nu am rabdare, si pe mine, personal, ma streseaza lucrul acesta-am incercat odata... Cum ai citit, momentan nu pot face cine stie ce activitati fizice, dar SPORTUL e obligatoriu! Daca slabesti fara a-ti lucra si muschii, fara a-ti adapta corpul la noua greutate, pielea se va lasa, vor aparea vergeturi, celulita, oricat de slabe am fi.

Iti doresc mult mult succes!>:D<

lavydor 11 iun 2010 21:57:53

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de sashenka (Post 217036)
Multumesc mult, lavydor! Sa stii ca tin cont de sfaturile tale si iti admir buna intentie si vointa :-*! De mancat sanatos, te asigur ca acum asta fac, si am sa te tin la curent cu evolutia mea!
( Voi rezolva si problema pozelor, numai sa am acces la comp-ul meu. Tata persevereaza in a face pe tiranul, ca de obicei[*125*] )

Draga Andreea, nu tin vreo dieta, ci pur si simplu nu mai mananc prostioare. Ma feresc de chipsuri sau mai stiu eu ce saratele si biscuiti cufundati in ciocolata, inlocuindu-le cu miere si fructe ( stiu ca nu suna prea tentant, dar ai fi uimita de cat de delicioase sunt acele smoothies de banane, capsuni, pepene..fel de fel de combinatii:x, poti adauga si nuci, scortisoara, ce vrei tu ca sa-ti prepari un desert cat mai pe placul tau).

Nu mai mananc chiar asa de multa paine( inainte mancam cantitati industriale:-o), si o prefer acum pe cea neagra, imi plac si painitele acelea din grau, orez, porumb etc expandat, de secara.. Ar fi absurd sa renuntam complet la ea, nu?!

Nu-mi numar caloriile pentru ca nu am rabdare, si pe mine, personal, ma streseaza lucrul acesta-am incercat odata... Cum ai citit, momentan nu pot face cine stie ce activitati fizice, dar SPORTUL e obligatoriu! Daca slabesti fara a-ti lucra si muschii, fara a-ti adapta corpul la noua greutate, pielea se va lasa, vor aparea vergeturi, celulita, oricat de slabe am fi.

Iti doresc mult mult succes!>:D<

Sper sa iti ofer sfaturi cat mai bune, din experienta mea si din toata inima! Chiar doresc sa ma tii la curent cu ceea ce faci si cand poti ma anunti si cu pozele!
Ma bucur enorm, e un semn bun ca nu iti numeri caloriile, deci nu ai o fixatie..usoara pe dieta. La inceput eu am avut un caiet in care scriam tot, cantaream in bucatarie si efectiv obosisem, asa ca am renuntat si l-am facut fericit pe al meu cand a vazut ca am inchis in cutiuta cantarul de alimente:x Deja stiu din ochi cantitatile...cu aproximatie si imi este suficient, caci matematica caloriilor dupa o perioada ..e un semn de ceva acut...decat...schimbarea calitatii alimentatiei!
Sunt convinsa ca multe dintr-o noi deja avem o "cultura" bine formata cu privire la alimentele sanatoase si cele rele/interzise .....ceea ce avem nevoie cand si cand este vointa, sustinere si ambitie. Aici ne impotmolim de regula si ne lungim drumul spre dieta ideala. Eu sunt la mentinere dar mai fac exceptii , mai pap cate o inghetata :-sdar pt asta bicicleta dimineata cel putin jum de ora, la 4 fac 1 ora de tae-bo si seara mai plec in oras o tura cu bicicleta.>:D<>:D<

Nivara 11 iun 2010 22:54:41

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Bună tuturor, stie cineva cam cate calorii se consuma prin urcatul sau coboratul scarilor?

sunshine 12 iun 2010 09:53:27

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
uite aici Consum calorii la Urcat pe scari


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:54:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO