forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=430)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3732)

Livia89 10 nov 2010 18:30:25

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de ylla (Post 398495)
Buna..Mancarica buna..hmmmm..ma inspira mult Slabuta..cand nu am nici o idee rasfoiesc site-ul ei..ca sa nu va mai zic ca azi am facut pentru famelie salata de boeuf si nici macar nu am gustat-o sau ca a desfacut frate-miu o sticla de vin de tara care fosaia ca o sampanie..nici de ala nu am gustat..pun pe tata sa trimita altul cand termin cu faza l...desi..desi as cam tine-o pana ajung la 50...sa vedem, faptul ca am vazut rezultate la cantar azi m-a linistit extraordinar de mult.
Va multumesc tuturor pentru ca sunteti aici!

hello, hello >:D< in primul rand, felicitari pt hotararea de care dai dovada in fata tentatiilor :D de admirat si luat ca exemplu ;;) dar...

desi noi toate dorim sa slabim cat mai repede si sa ne vedem odata slabute, nu este tocmai indicat sa slabesti chiar atat de mult si intr-un timp atat de scurt... faza 1 tine 2 saptamani cu un scop, anume ca sa nu se priveze organismul de carbohidratii sanatosi decat atat cat este nevoie sa se "elibereze" de excesul de insulina si de pofta excesiva de dulciuri si alti carbohidrati

eu zic ca ai putea sa incepi sa introduci o jumatate de fruct pe zi si tot vei slabi :) si apoi, dupa 4-5 zile, un fruct intreg, si te asigur ca nu se va simti trecerea, nu mi se pare brusca... apoi dupa o sapt, niste musli la micul dejun, sau vezi tu ;)

plus ca de-aia e SB pe faze, pt ca o sa continui sa slabesti si in faza a 2a, cu toate ca mananci mai putin strict :) ce zici?

inca ceva: sper din suflet ca nu te infometezi :| pt ca din pacate asta este tendinta multora cand tin dieta, sa isi inchipuie ca nu ar trebui sa se sature din hrana de peste zi :-s sper ca tu nu ai inteles gresit si ca mananci suficient

ylla 10 nov 2010 21:42:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
DANA multumesc..multa putere tuturor..eu de 7 ani vreu sa slabsc, dar acesta este momentul cand intr-adevar imi doresc asta!
LIVIA hai sa iti dau un exemplu de meniu al unei zile..spre exemplu azi
MD omleta cu 2 oua si branza 0,2% grasime ,pusa ca umplutura..cam 50gr
GUSTARE1 15 buc fistic sarat
PRANZ 200 gr varza cu carne de vita si costita de porc la cuptor
GUSTARE 2 o pulpita mica superioara, fiarta( ca tot taiam salata de boef)
CINA 10 imbucaturi de tarta cu ciuperci( in incercarea de a gasi un cascaval cu grasimi reduse am nimerit calitate proasta) si 50 gr branza de vaci 0,2% grasime.
Imi doresc extrem de mult sa slabesc..a devenit aproape ca o obsesie..o necesitate de a slabi..DAR sunt consianta de efectele slabitului rapid datorat infometarii si nu ma infometez tocmai pentru a nu cadea in cealalta extrema....mi-am depasit teama cea mai mare..eu ambii copii i-am nascut prin cezariana deci am un sortulelt care atarna foarte urat peste taietura de cezariana..marea mea team a fost sa nu slabesc si sa atarne pielea pe mine...inca imi mai e teama de acest lucru..dar incerc sa fac mai multa miscare..un pic de sport..mult mers pe jos..mi-as dori forte tare sa pot ajunge la sala..ufffff
LIVIA mi se pare foarte ok sfatul tau si o sa tin seama de el, mai ales ca de fructe imi este cel mai dor..deci inca nu am scapat de dependenta de dulce:(
VA MULTUMESC CA SUNTETI AICI!!!

Livia89 10 nov 2010 21:59:33

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de ylla (Post 398857)
LIVIA mi se pare foarte ok sfatul tau si o sa tin seama de el, mai ales ca de fructe imi este cel mai dor..deci inca nu am scapat de dependenta de dulce:(
VA MULTUMESC CA SUNTETI AICI!!!

imi pare ok meniul tau, daca spui ca te saturi din el te cred pe cuvant :) doar sa mai adaugi si alte legume, nu doar ciuperci, de exemplu omleta o puteai manca cu rosii, castraveti, ardei ;)

de-aia iti spuneam sa nu te infometezi, pt ca mereu insist sa avem rabdare, ca pt orice lucru la care trebuie sa muncesti... un corp frumos nu se obtine in 2 timpi si 3 miscari, din pacate :( cu toate ca cele care il poseda deja cam asta dau de inteles, nu este deloc adevarat...

stiu ca o sa dureze ceva mai mult, si eu ma chinui cu ultimii cm si sute de grame si de multe ori decad si am nevoie de sustinere :( dar de asta suntem aici, ca sa ne sfatuim si sa avem grija una de cealalta, sa alegem calea corecta :)

si referitor la fructe, sunt chiar indicate ca inlocuitor pt dulciuri, doar sa ai grija sa le introduci progresiv, sa nu fie o schimbare brusca la care sa nu se adapteze suficient de usor organismul... deci continui sa mananci cam la fel cum mi-ai scris in meniu, doar ca o gustare va fi jum. de fruct (verifica si lista cu fructe permise pt faza a 2a, ca nu poti manca din toate, unele au prea multi carbohidrati) si apoi dupa 4-5 zile il mananci intreg, apoi adaugi in a 2a sapt de faza a 2a musli la micul dejun...

cred ca asa e cel mai bine, introduci alimente sanatoase, care nu iti vor opri procesul de slabire :) mai ales ca tot hipocaloric vei manca, adica tot pe la 1200-1300 cal/zi... si daca faci si miscare, o sa vezi ca pana in primavara viitoare vei fi de nerecunoscut ;) 8->

iti trebuie doar rabdare, rezultate bune si rapide nu exista :-s

marinuta 11 nov 2010 14:06:30

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Salutare la toata lumea, am trecut sa va urez o zi linistita, un pic posomorita in Chisinau dar cald 18 grade. Liniste sufleteasca>:D< si aveti grija de voi. Vam pupacit pe toate :-*:x:>

andra_aly 11 nov 2010 14:09:02

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
O zi frumoasa si tie>:D< Si fara ispite;;)

marinuta 11 nov 2010 14:16:32

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Ispitele au fost demult acuma sunt doar mici incercari la care eu nici nu mai atrag atentia, merg pe unda mea:)), asa ca pupici la toata lumea

andra_aly 11 nov 2010 14:56:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
That's the spirit[*71*] Mult succes atunci:)

marinuta 11 nov 2010 15:06:58

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
MERSI de urare si tie o zi frumoasa si reusita iti doresc:-*

bubulina90 11 nov 2010 16:56:41

Re: Sunt hotarata sa ajung la kg dorite,ajutati-ma va rog si pe mine.
 
buna seara.ce pot sa va spun si la mine este prima zi pe site.nu este bine sa va infometati....cu toate ca si eu fac acelasi lucru insa altfel nu pot slabi.incercati sa va faceti un program bine stabilit si poate o vizita la nutritionist va va ajuta.eu am 56 d kg dar nu sunt multumita de greutatea mea.

bubulina90 11 nov 2010 17:04:21

Astept sfaturile voastre
 
Am 20 de ani si 56 de kg,insa nu sunt multumita de cum arat.as vrea sa mai slabesc km 4-5 kg insa nu reusesc.nu mananc prajeli,dulciuri nu beau acidulate si de aproximativ 3 ani nu consum paine de nici un fel,insa tot nu pot slabi.am fost si la aerobic si fitness insa luam in greutate km 1-2 kg.am obs k de la sauna mai slabisem insa mi se facea rau si am renuntat.Acum am ales sa ma infometez....k alta solutie nu gasesc:-?? Am nevoie de sfaturile voastre >:D<

andra_aly 11 nov 2010 17:30:30

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de bubulina90 (Post 399677)
buna seara.ce pot sa va spun si la mine este prima zi pe site.nu este bine sa va infometati....cu toate ca si eu fac acelasi lucru insa altfel nu pot slabi.incercati sa va faceti un program bine stabilit si poate o vizita la nutritionist va va ajuta.eu am 56 d kg dar nu sunt multumita de greutatea mea.

Citat:

Anterior postat de bubulina90 (Post 399681)
Am 20 de ani si 56 de kg,insa nu sunt multumita de cum arat.as vrea sa mai slabesc km 4-5 kg insa nu reusesc.nu mananc prajeli,dulciuri nu beau acidulate si de aproximativ 3 ani nu consum paine de nici un fel,insa tot nu pot slabi.am fost si la aerobic si fitness insa luam in greutate km 1-2 kg.am obs k de la sauna mai slabisem insa mi se facea rau si am renuntat.Acum am ales sa ma infometez....k alta solutie nu gasesc:-?? Am nevoie de sfaturile voastre >:D<

Bine ai venit:) In primul rand, trebuie sa te contrazic. nu asta este solutiab-) Ce inseamna aia mai fetelor? Credeti ca daca va infometati va faceti bine? alegeti sanatatea in loc sa va faceti rau singure:-s#:-s
Deci... de ce nu ne spui mai multe...cam ce mananci, cat mananci.... ca sa vedem care e problema de nu reusesti sa slabesti. Eu am impresia ca tu esti de vina: mananci prea putin, asai? Pai sa stii ca organizmul se obisnuieste asa si de aia stagnezi. si ce faci? ajungi sa mananci un mar/zi ca sa poti slabii?:-s
Trebuie neaparat sa ai peste 1000 kcal. cam intre 1100-1200 ar fi ideal pentru cand esti la dieta. apoi cand ai ajuns la mentinere, trebuie sa cresti incet numarul caloriilor pana sa ajungi la un 1400-1500:)
La sala cat ai fost puneai masa musculara poate , si de aia cantarul arata in plus. dar poate nu stii ca mai bine sa ai un corp tonifiat decat cu grasime. chiar cu riscul sa pui 1 kg. mai mult conteaza cm si cum arati. trebuie sa iti placa ceea ce vezi in oglinda, ca de nu degeaba slabesti chiar si 10 kg. #:-s
Astept mai multe detalii:) Mult succes!

bubulina90 11 nov 2010 17:35:08

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
pay tocmai asta este ca nu imi place am picioarele foarte groase si dupa ce ca sunt lata in solduri mai am si grasime pe akolo.....poy spre ex azi...am mancat asa :la micul dejun:o cana cu lapte si fulgi de porumb si aproximativ 200ml de suc grapefruit,la gustare un mar,la pranz o portie de pilaf sarbesc,la gustarea a 2-a un iaurt mic,si cam atat deocamdata

andra_aly 11 nov 2010 17:37:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Eu nu cred ca e chiar asa de grava situatia:-/b-) Poate ne pui si tu o poza cu tine sa te vedem:D
Suna bine meniul.. dar conteaza mult si cantitatea? nu ai un cantar de bucatarie? chiar si de ala mai vechi, mecanic. sa sti totusi, macar cu aproximatie cat papi.
apoi poti sa iti faci meniul cu ajutorul calculatorului de aici: Calculator calorii, calculator nutriţional - Calorii.Slabute.ro

bubulina90 11 nov 2010 17:43:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
1 ataşament(e)
aicisunt eu asta vara.aqm am mai pus pe mine vreo 2 kg jumatate:-s

andra_aly 11 nov 2010 17:47:25

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Arati bine:)>:D< si ce spui tu acolo se poate rezolva prin sport si alimentatie corecta. in nici un caz infometareb-)

bubulina90 11 nov 2010 17:49:55

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
mersi frumos dar eu tot nu sunt multumita:D o sa ma duc sa mananc si cva de seara....probabil putina branzica de vaci,un ou fiert tare si o salata sper k e ok pe ziua de azi.in cazul in care mi se mai face foame o sa mai iau o gustare pe la ora 19 un mar sau un castravete:-?? cu sportul e cam problema ca nu am timp insa ca sa compensez cand merg la facultate merg km 4-5 statii de masina pe jos

andra_aly 11 nov 2010 18:01:39

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Pai nu ajunge:D trebuie sa faci si ceva miscarica acasa:) Daca esti nemultumita de picioare- cum ziceai mai sus, trebuie sa le lurezi. numai cu dieta, nu o sa ai rezultate chiar asa frumoase:( Sportul ajuta tre mult:)
Si incearca sa folosesti calculatorul:) ti-am pus link mai sus. asa stii cat mananci, ai grija sa tii sub control grasimile, carbohidratii si sa stii daca papi ok:) Succes!

Diviana 11 nov 2010 18:15:47

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de bubulina90 (Post 399769)
aicisunt eu asta vara.aqm am mai pus pe mine vreo 2 kg jumatate:-s

ce frumusica esti si arati sexi...in plus esti inaltuta (fata de mine la 160, inaltimea ta mi se pare super :)))
bronzata esti ff buna si vad ca porti rochite scurte, care e problema? stop worrying..andra are dreptate, sportul e baza pentru modelare..mergi pe jos cat pot de mult, urca scarile si in rest sunt o multime de exercitii pe site..unele super lejere..fetele stiu mai multe..

bubulina90 11 nov 2010 18:22:11

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
va multumesc mult de tot m-ati motivat aq o sa fac o tura la bicicleta:)))vreo 30 d min asa si cateva genuflexiuni si abdomene:D

Diviana 11 nov 2010 18:25:18

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
ai si bici? esti super norocoasa!! pedaleaza, eventual cauta pe net si stiluri de pedalare (cum sunt la orele de spinning, unde antrenorii scot apa din tine, fiind cel mai intens si 'arzator' de calorii antrenament :D)

andra_aly 11 nov 2010 18:32:28

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Aaaa...pai atunci foarte bine:D Ce mai astepti. treci la pedalat. Macar jumate de ora de vreo 3-4 x / sapt si sa vezi in timp ce picioare frumoase faci:) mai ales daca ai grija si ce papi;) sa ai spor:)

bubulina90 11 nov 2010 18:41:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
da.am primito cadou de la parintii mei aqm un an si cva dar fac ocazional pe ea.e km incomoda:))) mai mult o folosesc drept cuier.nu a fst scumpa ceva de genul 120 ron

andra_aly 11 nov 2010 18:42:50

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Pai si atunci ce mai astepti. fa in asa fel sa fie si ea utila. nu numai sa pui hainele pe ea:P
Promiti ca te tii de treaba?;;):D
Iti garantez ca daca ai grija la ce papi si faci si sport, o sa ai rezultate frumoase:)
Dar binenteles...fara INFOMETARE! :-s

Diviana 11 nov 2010 18:50:32

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
vreau si eu bicicleta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :((((((
bafta bubu...
andra te pupic si pe tine...cum mai stai cu tranzitul? e mai ok?

andra_aly 11 nov 2010 18:56:24

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de Diviana (Post 399860)
vreau si eu bicicleta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :((((((
bafta bubu...
andra te pupic si pe tine...cum mai stai cu tranzitul? e mai ok?

Si eu vreau.. dar si sa am, nu prea am loc de ea. am noroc cu stepperul meu care ocupa destul de putin loc:)
E mai ok... tratamentul vad ca merge ok:) apai sa vcedm cand termin...:-s daca o fii tot asa bine#:-s Apoi acum sunt cu musafirii, a fost prima zi:-s si cand am musafirii mi se regleaza tranzitul printr-o minune:D macar atata fericire sa imi aduca...ca in rest de abia astept sa plece:))
Tu ce mai faci?>:D<

bubulina90 11 nov 2010 19:07:17

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
ma tin....makr de 3 ori p sapt sa fac:D promit

andra_aly 11 nov 2010 19:09:41

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de bubulina90 (Post 399890)
ma tin....makr de 3 ori p sapt sa fac:D promit

E bine atunci... vezi ca nu uitb-):D Ma tin de capul tau:D Dar sa vii si cu raportul cu ce papi. si vreau sa promiti ca nu mai te gandesti la infometareb-) Sunt o gramada de povesti aici pe forum si nu numai care au reusit cu un stil de viata sanatos... tu de ce vrei sa alegi calea cealalta?:-s

bubulina90 11 nov 2010 19:32:03

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
o sa pun acolo la meniu tot ce am mancat in ziua respectiva.la fiekre 10 min d bicicleta fac putina pauza k ma doare poponelu d la sa:))) si beau kte un pahar d apa:d ms mult pentru incurajari:D

andra_aly 11 nov 2010 19:33:10

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Citat:

Anterior postat de bubulina90 (Post 399936)
o sa pun acolo la meniu tot ce am mancat in ziua respectiva.la fiekre 10 min d bicicleta fac putina pauza k ma doare poponelu d la sa:))) si beau kte un pahar d apa:d ms mult pentru incurajari:D

E ok asa:) Sa ai spor:)

bubulina90 11 nov 2010 19:35:41

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
multumesc frumos:*

bubulina90 11 nov 2010 20:24:14

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
nu mai pot mam varsat toata am fkt si 100 abd si 50 d genuflexiuni.

Cosmi 12 nov 2010 00:25:27

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Hey, buna!!Ma numesc Cosmina. :D Sunt noua si sunt cam speriata:))!! As vrea sa slabesc 10 kg, dar mereu cand ma apuc nu reusesc sa tin dieta!! Am intrat si eu in comunitatea slabutelor, cu gandul de a reusi pana de craciun, si poate cu ajutorul vostru o sa reusesc>:D<! Va tin pumnii slabutelor, la cat mai multe kg slabite! Va pup!

bubulina90 12 nov 2010 09:43:47

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
buna cosmina.ce pot sa zic spor la trb.suntem aici sa ne sustinem una p cealalta.trebuie sa te tii de dieta si eu sper ca pana de craciun sa slabesc....si sa ma fac blonda asta e km greu:)))

Diviana 12 nov 2010 14:12:44

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna fetelor!

eu am facut o prostie acum la pranz. am mancat trei mici (mititei clasici porc vita :P) cu mustar, fara paine evident...nu stiam ca au intre 50 si 60 de grame fiecare... drept urmare, 3 mici m-au costat peste 400 de calorii.

DREPT URMARE, in continuarea zilei voi manca ceva Ffff LIGHT..:)):))
mi-as face un orez basmati cu curry, dar mi-e cam lene.
aveti alte idei? tot trebuie sa cumpar niste legume/fructe. mi-e pofta si de o salata verde, sper sa gasesc in piata una frumoasa.
va astept cu sugestii si da, puteti sa ma certati cat vreti :p

pupici

Cory26 12 nov 2010 14:24:00

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
@Diviana

poti manca la cina o salata verde si un iaurt dietetic :)

bubulina90 12 nov 2010 14:27:46

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
si branzica de vaci dietetica da dkt sa faci chestia asta si sa iti bati kpul mai bn faci cva k sa arzi acele calorii....niste abdomene miscare cva:D

marinuta 12 nov 2010 14:39:29

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna la toate fetele, am trecut un piculet sa va salut pe toate sa aveti un cintar cit mai generos cu voi(zgircit) si o zi frumoasa fara ispitr. P a pa;;):-*

andra_aly 12 nov 2010 14:46:38

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna marinuta:) O zi frumoasa si tie>:D<
Div, sunt de acord cu bubulina:)
Mai bine treci si arde acele calorii... nu trebuie sa te pedepsesti la mancare:-s binenteles...pana diseara cat mai dietetic sa papib-) ;)

marinuta 12 nov 2010 15:39:23

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Buna, fetelor astazi la prinz nu stiam ce sami gatesc de mincare si am compus si a iesit ceva bun, am pus 100 gr, de salata chinezeasca+ 100gr. de mazare verde(conserva_+ 50 grame de brinza de vaca negrasa si +50gr, piept de pui la gratar a iesit ceva super si are doar 190.5 calorii

;;):D

marinuta 12 nov 2010 15:40:56

Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg
 
Mazarea verde are 69 calorii
Varza chinezeasca are 12 cal.
Brinza negrasa are 88 cal.
Piept de pui la gratar are 131 calorii


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:40:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO