Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Binge eating: repere, abordari, solutii

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 22 mai 2011, 11:34:00
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Binge eating: repere, abordari, solutii

Am promis ca voi impartasii cu voi experienta mea legata de mancatul in exces cantitativ si o sa o combin cu cunostiinte psihologice. Intai de toate e important sa stabilim daca avem sau nu binge eating sau e doar o tendinta pasagera.
1) E sau nu e binge eating?
Manualul de psihologie si diagnostic international conchide ca o persoana sufera de binge eating "oficial" doar daca indeplineste cateva conditii:
- are mai mult de 2 epsioade de mancat in exces/saptamana
- fenomenul tine mai mult de 6 luni
Am observat ca sunt multe fete care isi pun eticheta "sufar de binge", dar nu uitati ceea ce crezi se intampla. A manca in exces are in mare parte acelasi cauze ca binge. Ca sa pot sa scapi de aceste tendinte e important sa te deschizi fata de tine, sa iti recunosti, sa nu te simti neputincioasa, sa accepti ca psihicul tau vrea sa transimita ceva prin acest act.

2) Cauze generale posibile
(Adolescenta)
De obicei adolescenii intampina acest gen de probleme pt ca in sine adolescenta e un travaliu al devenirii, este o perioada dificila
- lipsa apartenentei la un grup
-incapacitatea temporara, specifica adolescentei, de a arata si cere afectivitate de la ceilalti
-sentimentul de singuratate
-inhibarea personala: cenzura prea mare autoimpusa "nu am voie/ nu e moral/ corect sa..." in orice domeniu personal, nu doar dieta
-dificultatea acceptarii noului corp si influentelor hormonale
-tendinta de exagerare pt. a iesi cat mai repede din aceasta "devenire" grea

3) Alte cauze
(extrapolate la orice varsta)
Studiile arata ca femeile cele ma predisupuse acestui fenomen au varste intre 13-18 ani si 25-30 ani, cu aproximatie.
- instabilitatea relatiilor intime: daca persoana in cauza se implica in relatii de tip dependent pe principii fals productive de tipul "am nevoie de protectia lui, fara el sunt moarta"/ "nu imi gasesc locul fara el"este mai mare probabiltatea de gasi refugiu in binge eating
-autoblamare excesiva: vina in exces proiectata pe sine in comportamente is atitudini de tipul "stiu ca nu depinde de mine ca nu are succes X, dar eu sunt de vina"

4)Privire din afara - influente asupra fenomenului

D.p.d.v social binge eatingul ,anorexia, bulimia si alte comportamente autodistructive sunt stigmatizate, puse la zid si aspru criticate. Aceasa pt ca pe de-o parte nu exista implicare, empatie si informare din partea celorlalti si pe de-alta pt ca oamenii au tendinta de a se indeparta de ceea ce ii lezeaza psihic.
a) Stigmatizarea si invinuirea celor ce sufera de binge NU ii ajuta! Atitudini de tipul: "esti nebuna! te distrugi! esti imatura!" nu fac decat sa puna si mai mare presiune psihica pe cel in cauza, sa ii accentueze vina si comportamentul autodistructiv.
b) Verificarea excesiva - de multe ori cei apropiati care inteleg prin ce trece persoana in cauza tind sa il verifice in exces, sa vada ce, cum, cat a mancat. Inca o data nu il ajuta pt ca ii accentueaza atentia asupra tendintei personale de verificare.

5)Sufer de binge - ce fac cu mine?/Repere

Tu, cea care suferi de binge/mancat in exces, e bine sa faci chiar o lista cu anumite lucruri ce te pot ajuta. Iata un exemplu personal:
1- recunosc ca mananc in exces, recunosc ca ma simt vinovata DAR nu raman la stadiul acesta pasiv si continui sa ma intreb:
De ce manac asa fara foame?
De ce ma simt asa vinovata?
Ma mai simt eu vinovata si in alta situatii?
Cat de vinovata ma simt in raport cu gravitatea faptei
2- Ce am eu nevoie ca si om in momentul acesta?
Imi refuz eu nevoile mele?
Le consider nedemne sau imposibil de impinit
Ex de nevoi: prieteni, partener de cuplu, afectiunea mamei, nevoia de a fi ascultat, aprobat etc
3- De cate ori sunt dispusa sa ma ascult pe mine in relatii le cu oamenii?
Sunt influentabila?
Las de la mine iar daca nu las ma simt vinovata (vezi pct 1)?

6)Mod de actiune productiv pt. depasirea fenomenului binge
E recomandat sa intreprnzi acest mod de actiune numai dupa ce te-ai intrebat si ai cautat in tine cauzele. E posibil sa nu fi primit inca raspunsuri concrete, insa e important psihologic sa o faci, sa te intrebi, sa clarifici. E primul pas.
In loc de:
-criticism in exces ("vreau sa fie exact asa") incearca criticism adaptat personal ("imi plac fructele, nu ma slabesc pt ca mananc prea mult, nu le elimin, le las in alimentatie pt ca stiu ca daca le elimin o sa "fug" ca un pui lipsit de hrana in ele)
-autoblamare severa incearca critica constructiva, directa ("am facut-o, am mancat in execes, iar nu pot... dar daca recunosc, imi asum actul, nu vina, nu exista vina, exista actiuni mai mult sau mai putin productive)
-raportare strict externa ("nu o sa fiu ca ea daca bag in mine") incearca modelul personal de a fi("nu trebuie sa fiu DOAR ca ea, pot sa vreau sa fiu asemanatoare cu ea intr-un aspect si cu altcineva in altul, dar le voi solidifica prin incercari si abordari personale, specifice mie")
-victima nesustinuta ("nu ma intelege nimeni/familia nu ma sustine") incearca independenta actionala("nu ii acuz ca nu ma sustin, poate inca nu inteleg, nu sunt deschisi, nu vad dar asta nu ma leaga de esecul meu, eu decid ce fac cu mine")

Nu am vrut sa scriu aici cauze biologice, nutritionale ale acestui fenomen pt. ca in mai putn de 1% din cazuri ele se aplica. Cu alte cuvinte oamenii nu manaca pt ca u ceva "la cap" sau ceva disfunctional la stomac, ci pentru ca suplinesc altceva.
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Tina; 22 mai 2011 at 11:45:41.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 03 iul 2011, 19:36:11
steffany's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 04 feb 2011
Locaţie: cluj-napoca / jaca, Spania
Vârsta: 39
Date: 164cm, 59.9kg
Mesaje: 1.443
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Binge eating: repere, abordari, solutii

Buna Tina vreau sa-ti spun ca mi-a placut foarte mult articolul scris de tine si din pacate ma cam identific in el . Nu ma pot considera o persoana binge eating dar mi s-a intamplat sa mananc fara sa-mi fie foame in exces si asta din cauza ca imi lipsea alceva .... te felicit pentru articol.
__________________

jurnal steffany
dupa ploaie tot timpul iasa soarele
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...fany-8700.html

steffany, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1747 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1230 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 10 aug 2011, 19:30:23
Sylvester's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Michel Montignac
Date: 172cm, 55kg
Mesaje: 742
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Implicit Re: Binge eating: repere, abordari, solutii

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul
Am promis ca voi impartasii cu voi experienta mea legata de mancatul in exces cantitativ si o sa o combin cu cunostiinte psihologice. Intai de toate e important sa stabilim daca avem sau nu binge eating sau e doar o tendinta pasagera.
1) E sau nu e binge eating?
Manualul de psihologie si diagnostic international conchide ca o persoana sufera de binge eating "oficial" doar daca indeplineste cateva conditii:
- are mai mult de 2 epsioade de mancat in exces/saptamana
- fenomenul tine mai mult de 6 luni
Am observat ca sunt multe fete care isi pun eticheta "sufar de binge", dar nu uitati ceea ce crezi se intampla. A manca in exces are in mare parte acelasi cauze ca binge. Ca sa pot sa scapi de aceste tendinte e important sa te deschizi fata de tine, sa iti recunosti, sa nu te simti neputincioasa, sa accepti ca psihicul tau vrea sa transimita ceva prin acest act.

2) Cauze generale posibile (Adolescenta)
De obicei adolescenii intampina acest gen de probleme pt ca in sine adolescenta e un travaliu al devenirii, este o perioada dificila
- lipsa apartenentei la un grup
-incapacitatea temporara, specifica adolescentei, de a arata si cere afectivitate de la ceilalti
-sentimentul de singuratate
-inhibarea personala: cenzura prea mare autoimpusa "nu am voie/ nu e moral/ corect sa..." in orice domeniu personal, nu doar dieta
-dificultatea acceptarii noului corp si influentelor hormonale
-tendinta de exagerare pt. a iesi cat mai repede din aceasta "devenire" grea

3) Alte cauze (extrapolate la orice varsta)
Studiile arata ca femeile cele ma predisupuse acestui fenomen au varste intre 13-18 ani si 25-30 ani, cu aproximatie.
- instabilitatea relatiilor intime: daca persoana in cauza se implica in relatii de tip dependent pe principii fals productive de tipul "am nevoie de protectia lui, fara el sunt moarta"/ "nu imi gasesc locul fara el"este mai mare probabiltatea de gasi refugiu in binge eating
-autoblamare excesiva: vina in exces proiectata pe sine in comportamente is atitudini de tipul "stiu ca nu depinde de mine ca nu are succes X, dar eu sunt de vina"

4)Privire din afara - influente asupra fenomenului
D.p.d.v social binge eatingul ,anorexia, bulimia si alte comportamente autodistructive sunt stigmatizate, puse la zid si aspru criticate. Aceasa pt ca pe de-o parte nu exista implicare, empatie si informare din partea celorlalti si pe de-alta pt ca oamenii au tendinta de a se indeparta de ceea ce ii lezeaza psihic.
a) Stigmatizarea si invinuirea celor ce sufera de binge NU ii ajuta! Atitudini de tipul: "esti nebuna! te distrugi! esti imatura!" nu fac decat sa puna si mai mare presiune psihica pe cel in cauza, sa ii accentueze vina si comportamentul autodistructiv.
b) Verificarea excesiva - de multe ori cei apropiati care inteleg prin ce trece persoana in cauza tind sa il verifice in exces, sa vada ce, cum, cat a mancat. Inca o data nu il ajuta pt ca ii accentueaza atentia asupra tendintei personale de verificare.

5)Sufer de binge - ce fac cu mine?/Repere
Tu, cea care suferi de binge/mancat in exces, e bine sa faci chiar o lista cu anumite lucruri ce te pot ajuta. Iata un exemplu personal:
1- recunosc ca mananc in exces, recunosc ca ma simt vinovata DAR nu raman la stadiul acesta pasiv si continui sa ma intreb:
De ce manac asa fara foame?
De ce ma simt asa vinovata?
Ma mai simt eu vinovata si in alta situatii?
Cat de vinovata ma simt in raport cu gravitatea faptei
2- Ce am eu nevoie ca si om in momentul acesta?
Imi refuz eu nevoile mele?
Le consider nedemne sau imposibil de impinit
Ex de nevoi: prieteni, partener de cuplu, afectiunea mamei, nevoia de a fi ascultat, aprobat etc
3- De cate ori sunt dispusa sa ma ascult pe mine in relatii le cu oamenii?
Sunt influentabila?
Las de la mine iar daca nu las ma simt vinovata (vezi pct 1)?

6)Mod de actiune productiv pt. depasirea fenomenului binge
E recomandat sa intreprnzi acest mod de actiune numai dupa ce te-ai intrebat si ai cautat in tine cauzele. E posibil sa nu fi primit inca raspunsuri concrete, insa e important psihologic sa o faci, sa te intrebi, sa clarifici. E primul pas.
In loc de:
-criticism in exces ("vreau sa fie exact asa") incearca criticism adaptat personal ("imi plac fructele, nu ma slabesc pt ca mananc prea mult, nu le elimin, le las in alimentatie pt ca stiu ca daca le elimin o sa "fug" ca un pui lipsit de hrana in ele)
-autoblamare severa incearca critica constructiva, directa ("am facut-o, am mancat in execes, iar nu pot... dar daca recunosc, imi asum actul, nu vina, nu exista vina, exista actiuni mai mult sau mai putin productive)
-raportare strict externa ("nu o sa fiu ca ea daca bag in mine") incearca modelul personal de a fi("nu trebuie sa fiu DOAR ca ea, pot sa vreau sa fiu asemanatoare cu ea intr-un aspect si cu altcineva in altul, dar le voi solidifica prin incercari si abordari personale, specifice mie")
-victima nesustinuta ("nu ma intelege nimeni/familia nu ma sustine") incearca independenta actionala("nu ii acuz ca nu ma sustin, poate inca nu inteleg, nu sunt deschisi, nu vad dar asta nu ma leaga de esecul meu, eu decid ce fac cu mine")

Nu am vrut sa scriu aici cauze biologice, nutritionale ale acestui fenomen pt. ca in mai putn de 1% din cazuri ele se aplica. Cu alte cuvinte oamenii nu manaca pt ca u ceva "la cap" sau ceva disfunctional la stomac, ci pentru ca suplinesc altceva.

Buna, Tina!
Demult vroiam sa ma documentez despre binge eating... Din fericire, nu ma regasesc in aceasta descriere, eu sunt mai degraba genul opus binge eating- "nothing eating" .
Felicitari pentru post, te-ai documentat foarte bine!
Sylvester, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1979 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1462 kcal/zi. Pentru a slăbi 1,5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 10 aug 2011, 19:50:31
anymaryia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 iul 2010
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 29
Dieta: dieta personalizata
Date: 154cm, 52kg
Mesaje: 749
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Binge eating: repere, abordari, solutii

Ma bucur ca am gasit acest subiect si modul in care poate fi combatutdin pacate,eu da sufar de beange eatingam mai citit despre ea ,dar nu indetaliat ca aici,iar modurile de solutionare mi se par ft potrivite,ar mai trebui doar sa fie puse in aplicare
anymaryia, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1827 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1310 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 11 aug 2011, 08:35:33
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Binge eating: repere, abordari, solutii

Buna!
Ma bucur ca a folosit cuiva articolul, nu e copiat, l-am "adunat" din ce am mai cititi/vazut/auzit la facultate si nu numai. Nu e 100% profesionist, insa speram eu ca o sa ajute in vreun fel.
Din pacate, in spatele binge-ului se afla multe cauze, important e sa le identifici. Pare nebunesc ce spun, dar e bine sa preintampini acest comportament. Asa cum epilepticii invata semnalele corpului inainte de criza, cam asa e si aici. De obicei exista o mare tensiune, neliniste si "graba" ce se transforma in infulecatul ala pacatos...
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 30 sep 2011, 21:47:35
iCeDoMinO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 31
Date: 160cm, 49kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Red face Exces de mancare

Fetelor,dati-mi va rog niste sfaturi cum sa scap de binge eatingma confrunt ku el de jumatate de an si nu ma pot controla.
iCeDoMinO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1823 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1306 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 790 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 30 sep 2011, 22:30:00
GinaViesianu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 31 ian 2011
Locaţie: timisoara, Romania
Vârsta: 35
Date: 165cm, 57.3kg
Mesaje: 346
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Exces de mancare

Si eu am avut episoade... Pff...ce sa zic...la mine sincer a functionat renuntarea la orice tip de dieta ..apoi am avut grija sa nu imi fie NICIODATA foame sau pofta de ceva..desi de multe ori imi ziceam "gata, ai stricat ziua, ai mancat 1 felie de paine cu gem..oricum meniul e compromis, asa ca baga mare"...plus ca mi-am canalizat energia spre altceva...
Alt pont: evita statul in casa...mie afara imi era rusine sa "binge-uiesc"...de fata cu altii...
Astea + ura fata de senzatia aia de mega plin+ invidia fata de oamenii care reuseau sa manance cantitati normale m-a ajutat sa reduc fenomenul la cel putin jumatate din amploare...
Iar ce m-a scos cu adevarat din "groapa" a fost sportul..si nu in sensul de sport pt a arde caloriile ingerate, ci sportul era pt mn o exteriorizare..ca un fel de tipat pt altii..
Astea ca sfaturi practice de diminuare a fenomenului...

Sper sa mai primesti si alte sfaturi mai competente (ce am scris mai sus a fost pura experienta personala),,
Mult succes si rabdare!
__________________
We don't gain weight because we eat too much, but because we eat poorly.


http://forum.slabute.ro/sport/six-months-journey-01-11-2011-01-05-2012-a-10493-18.html

Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 30 sep 2011, 22:36:13
jessik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Exces de mancare

eu fac excese cand stau acasa, pur si simplu, imi vine mereu sa scormonesc prin dulap, si frigider dupa mancare, sa mai rontai ceva.. chiar daca nu mi-e foame..
crd ca e greu, daca mananci mult, dar nici des nu e bine.. cel mai bine e sa ai la indemana, ceva sanatos, seminte, morocv, mere, ceva de genul, iar daca ti-e foame, inseamna ca nu ai mancat indeajuns.
bea multa apa, si da sportul te face sa uiti de toate. sau citeste ceva, dormi, uita0te la un film..
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 30 sep 2011, 22:46:27
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Exces de mancare

Citat:
Anterior postat de iCeDoMinO Vezi mesajul
Fetelor,dati-mi va rog niste sfaturi cum sa scap de binge eatingma confrunt ku el de jumatate de an si nu ma pot controla.
E pe fond nervos sau cum este? Mananci din plictiseala? Ai probleme/dificultati in viata personala si mancatul iti ofera o mica relaxare/bucurie de moment? De ce anume ti-e "foame", de niste sentimente cumva...care nu ti se ofera? Incearca sa analizezi mai intai...care e motivatia acestui mancat compulsiv.
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 01 oct 2011, 12:04:36
iCeDoMinO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 31
Date: 160cm, 49kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Exces de mancare

Citat:
Anterior postat de GinaViesianu Vezi mesajul
Si eu am avut episoade... Pff...ce sa zic...la mine sincer a functionat renuntarea la orice tip de dieta ..apoi am avut grija sa nu imi fie NICIODATA foame sau pofta de ceva..desi de multe ori imi ziceam "gata, ai stricat ziua, ai mancat 1 felie de paine cu gem..oricum meniul e compromis, asa ca baga mare"...plus ca mi-am canalizat energia spre altceva...
Alt pont: evita statul in casa...mie afara imi era rusine sa "binge-uiesc"...de fata cu altii...
Astea + ura fata de senzatia aia de mega plin+ invidia fata de oamenii care reuseau sa manance cantitati normale m-a ajutat sa reduc fenomenul la cel putin jumatate din amploare...
Iar ce m-a scos cu adevarat din "groapa" a fost sportul..si nu in sensul de sport pt a arde caloriile ingerate, ci sportul era pt mn o exteriorizare..ca un fel de tipat pt altii..
Astea ca sfaturi practice de diminuare a fenomenului...

Sper sa mai primesti si alte sfaturi mai competente (ce am scris mai sus a fost pura experienta personala),,
Mult succes si rabdare!
Mersi multma voi stradui mai mult
iCeDoMinO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1823 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1306 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 790 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
abordari, amp, binge, bulimie, calorii, dieta, eating, repere, sanatos, slabit, solutii

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces dara Bulimie & Binge Eating 430 01 aug 2016 14:41:29
Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces dara Motivatie 258 14 mar 2014 12:32:45
Sufar de Binge Eating corallia Bulimie & Binge Eating 53 01 mai 2012 19:44:49
Sufar de binge eating!!! Inngrid Bulimie & Binge Eating 37 21 mai 2011 18:22:14
O viata noua fara binge eating bubus Bulimie & Binge Eating 25 14 ian 2010 16:50:26

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole