forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

dorutza 08 mar 2012 23:34:38

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
da.. trebuie sa ne documentam cum se procedeaza...
banuiesc ca cu treaba mare e mai usor.. si cu pisu e mai greu
ma gandesc ca eu imi dau seama cand face teaba mare, sa nu-l speriu daca sar imediat pe el sa-l pun pe olita, si sa nu mai faca..
auziti la baieti de cand ii pui in picioare sa faca pisu? :))

MIRUTZA 08 mar 2012 23:43:36

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 973696)
da.. trebuie sa ne documentam cum se procedeaza...
banuiesc ca cu treaba mare e mai usor.. si cu pisu e mai greu
ma gandesc ca eu imi dau seama cand face teaba mare, sa nu-l speriu daca sar imediat pe el sa-l pun pe olita, si sa nu mai faca..
auziti la baieti de cand ii pui in picioare sa faca pisu? :))

Eu azi am citit ca baietii se pun tot in fundulet sa faca si pisu.Pentru ca daca ar face pisu in picioare si treaba mare jos...ar fi prea debusolati saracutzii

nicoleta100 08 mar 2012 23:46:43

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 973696)
da.. trebuie sa ne documentam cum se procedeaza...
banuiesc ca cu treaba mare e mai usor.. si cu pisu e mai greu
ma gandesc ca eu imi dau seama cand face teaba mare, sa nu-l speriu daca sar imediat pe el sa-l pun pe olita, si sa nu mai faca..
auziti la baieti de cand ii pui in picioare sa faca pisu? :))

intradevar cu treaba mica e mai greu!
intr-o prima faza ei trebuie sa se invete cu instrumentul olita ,ce se face acolo de fapt si la ce foloseste!;)
cand problema cu treaba mare e rezolvata (il puneam de cate ori vedeam ca se screme ,ii exlicam ca trebuie sa faca in oala nu pe el.....e greu ..... ;ca sa il stimulez sa faca la oala il lasam fara pampers ziua prin casa si mai facea si pe el ,dar logic ca neplacandu-i senzatia .......incep usor usor sa arata sau sa aduca ei oala )......................incepe razboiul cu treaba mica care e lung si ......lung!il puneam la un moment dat din 10 in 10 minute si tot facea pe elx-(x-(x-(.........dar cu rabdare se invata(mergeam asta vara cu 5 randuri de haine dupa mine in oras ,ca se scapa si trebuia schimbat )

acum ....la 2 ani si 11 luni(aproape)...nu mai face treaba mica niciodata pe el(decat foarte rar ...daca se ia cu joaca si uita sa faca si pana isi da hainele jos de pe el se mai scapa) nici treaba mare ,si pampers ii pun doar noaptea si ala timp de 6 nopti la rand pt ca nu face pipi pe el nici noaptea!

ps:treaba mica face din picioare de ceva vreme (de vreo 6 luni) ,dar la inceput trebuia sa ii tinem noi putulica ca el se ...picura in toate partile)! acum e baiat mare face la wc!!!!

lulus07 09 mar 2012 08:51:25

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 973602)
ce tare e olita mirutza
chiar am vrut sa va intreb pe mamicile care au trecut prin faza de olita...
e nevoie de olita de asta mai speciala, sau e ok si una de aia ieftina de plastic cu 5-6 lei.. are vreo importanta pt bebe?

Doruta, eu i-am luat din aia ieftina si am inceput sa o asez dimineata si seara, putin. Si asta abia acum, la 1 an si aproape 4 luni. La inceput sarea imediat, acum mai sta putin. Dimineata face pisu (nu chiar in fiecare dimineata, dar in majoritatea). Trebuie sa se mai prinda cu treaba mare, nu am reusit sa o prind cand facea. Dupa ce incepe sa stea mai mult (trebuie sa ii dai tot felul de jucarii, carti, etichete, ratuste, maimutoi si orice iti trece prin cap ca il distreaza, astfel incat sa uite ca vrea sa se ridice - eu asa am facut) am zis ca o pun mai des pe olita - adica inainte de somn, dupa mese etc - cam la 2-3 ore. Va mai povestesc ce progrese fac si eu cu Ilinca.
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 973693)
este buna si aia ieftina! :D

si eu acum i-am adormit! am facut baita la amandoi ,papa si nani!:x

daaaa,multa rabdare!!!!;););););)

eu l-am pus pe Robert la 9luni ,dar il puneam in fiecare dimineata ,era primul 'ritual 'al zilei,si a inceput sa faca ,il tineam pana facea! saracul ii amorteau picioarele si fundul(cred) dar eu tot il tineam ,ne jucam ,cantam ,mancam ,toate pe olita!
eu cand face Radu 9 luni il pun pe oala!:D

Nico, eu am citit ca nu e in regula sa il tii mai mult de vreo 10 min, posibil sa risti altfel de probleme... Dar eu nu am experienta, asa ca asta e din carti

Gea 09 mar 2012 10:54:49

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Eu am pus-o pe Ana pe la 9 luni, de curiozitate cum va reactiona. :P
A facut din prima treaba mare :D. Si cum am zis mai in gluma mai in serios " pfoa ce puteeee!! pfoa!!" asa i-a ramas numele :)) Acum cand ii trebuie la caca imi zice PFOA :)) E scumpa. Nu m-am chinuit deloc cu pusul la olita. A facut din prima si de atunci tot la olita face, foarte rar se mai scapa in pampi :-s Cand suntem in masina sau e adormita... Dar 95% face doar la olita. Si eu o pun in fiecare dimineata la olita si aproape mereu face caca, uneori doar pisu si foarte foarte rar lasa olita curata :P Iar pe parcursul zilei mai zice si ea cand face, dar o mai urmaresc si eu, ca uneori e concentrata la ceva joc si numa vad ca se incoarda :"> Atunci repede o intreb " Ana Pfoa?" Si sare vesela si imi confirma si tzushti (:P) cu olita si face :D

Si eu stiam ca maxim 10 minute se tine copilul pe olita. Exista riscul sa ii coboare colonul si rectul si poate fi predispus la hemoroizi la varste fragede :-s Dar mai bine fiecare isi intreaba doctorul, pentru certitudine. Si eu o ridic mereu pe Ana dupa 8-10 minute, chiar daca nu face si o pun ulterior, cand vad ca da semne. Nu trebuie obligati copiii sa stea pe olita pentru ca ulterior o vor vedea ca o corvoada :-s si vor evita olita. Nu am trait, stiu din teorii asta. Insa trebuie felicitati pentru fiecare reusita, chiar si pentru ca stau cuminti pe olita :D

nicoles23 09 mar 2012 11:27:25

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Buna fetele....

Cu intarziere, va zic si eu La multi ani mamici! sa fi-ti fericite, implinite si iubite de copii vostri. :x>:D<

Noi ieri am fost la serbare la cresa la Sabi, a fost frumod, emotionant, a plins ca nu a vrut sa cante cu copii pe scena, deci a stat la mine in brate...si cand probabil si-a dat el seama ca mami a venit la serbare si nu pleaca a mers si a cantat cu copii La multi ani pentru mama si pe urma am papat tort.

Dorutza, noi papam asa: dimi la 7 180ml lapte, la 11 pireu de fructe 200g-220g, la 15 pireu de legume cu carne/ou 200-220g, la 19-19:30 210ml lapte.
Noapte i dau doar ceai, am incercat si cu lapte dar efectul e acelasi se trezeste tot la 2-3 ore deci decat sa il ingras zic eu mai bine nu i dau. Daca alaptam era altceva dar asa cu praf nu il indes....plus ca nu se trezeste de foame, e concluzia mea dupa ce am incercat 1 saptamian cu lapte noaptea si nimic. Doarme la fel de prost, sau mai bine zis se trezeste la fel de des.

Noi nu avem premergator si nu i iau, nu am luat nici la primul nu voi lua nici acuma. Stiuc a parerile sunt impartite despre el, eu in mare nu am luat ca nu are loc prin casa la atatea plimbari cu el ca e mare, si in plus ne-a salvat jumperul cand l-am primit.

Dorutza, e super cu 2 copii. Ma bucur ca mai iti doresti unu. Asa eram eu dupa sabi, abia asteptam, sa faca 1 an si sa i dam bataie pentru bebe2. Desi e mai greu cu Tavi cu noptile si tot, nu am nici cel mai mic regret ca l-am facut, sau dubiu ca poate trebuia sa mai astept. Sabi il iubeste enrom, i ador cand i vad cum se hlizesc si rad impreuna...un tablou grozav pentru orice mama :x.

Cat despre slabit...sunt alaturi de tine, si la mine se duc greu kg-le, mai calc in strachini, mai tin dieta, mai fac sport.....se vor duce sper. Acuma sunt cu rusii pe cap si astept sa treaca sa ma cantaresc iar. Din ziua a 16-a de CM iau duphaston, sper sa nu ma influenteze la pofte, acumulari de lichid sau mai stiu eu ce. Vedem.....


Of, la noi cu olita e de cosmar, sta pe ea dar nu face si punct. L-am tinut si mult si putin si l-am pus si des si degeaba. Se screme si cand il pun nu mai face. De 3 seri de cand vine de la gradi tot ne jucam, mai il pun pe oala ca se partule si simt ca vrea sa faca si nu face. Se face ora de somn, il pun in pat si la jumate de ora dupa ce l-am pus la nani ma striga: "mami pacut kk" :( Asa ca mai astept vara sa mergem la sat sa il las fara pampi.
De 8 martie am primit flori de la biaetii mei, ghiocei de la pitici si frezii de la tati. ;;)

va pup
:-*

nicoleta100 09 mar 2012 11:29:50

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 973855)



Nico, eu am citit ca nu e in regula sa il tii mai mult de vreo 10 min, posibil sa risti altfel de probleme... Dar eu nu am experienta, asa ca asta e din carti

Citat:

Anterior postat de Gea (Post 974088)
Eu am pus-o pe Ana pe la 9 luni, de curiozitate cum va reactiona. :P
A facut din prima treaba mare :D. Si cum am zis mai in gluma mai in serios " pfoa ce puteeee!! pfoa!!" asa i-a ramas numele :)) Acum cand ii trebuie la caca imi zice PFOA :)) E scumpa. Nu m-am chinuit deloc cu pusul la olita. A facut din prima si de atunci tot la olita face, foarte rar se mai scapa in pampi :-s Cand suntem in masina sau e adormita... Dar 95% face doar la olita. Si eu o pun in fiecare dimineata la olita si aproape mereu face caca, uneori doar pisu si foarte foarte rar lasa olita curata :P Iar pe parcursul zilei mai zice si ea cand face, dar o mai urmaresc si eu, ca uneori e concentrata la ceva joc si numa vad ca se incoarda :"> Atunci repede o intreb " Ana Pfoa?" Si sare vesela si imi confirma si tzushti (:P) cu olita si face :D

Si eu stiam ca maxim 10 minute se tine copilul pe olita. Exista riscul sa ii coboare colonul si rectul si poate fi predispus la hemoroizi la varste fragede :-s Dar mai bine fiecare isi intreaba doctorul, pentru certitudine. Si eu o ridic mereu pe Ana dupa 8-10 minute, chiar daca nu face si o pun ulterior, cand vad ca da semne. Nu trebuie obligati copiii sa stea pe olita pentru ca ulterior o vor vedea ca o corvoada :-s si vor evita olita. Nu am trait, stiu din teorii asta. Insa trebuie felicitati pentru fiecare reusita, chiar si pentru ca stau cuminti pe olita :D

PAI DACA STAU BINE SA MA GANDESC NU STATEA MAI MULT DE 10 MINUTE!!!:-o:-o:-o:-o:-oSI ACUM ASA A RAMAS ,FACE IN FIECARE DIMINEAT TREABA MARE ,SI PESTE ZI SE PUNE SINGUR!:DDAR ACUM MARE SA STITI CA STA SI MAI MULT DE 10 MINUTE PE OALA ,ISI IA JUCARII SI SE JOACA !TREBUIE SA MA UIT PE CEAS CAND MAI FACE TREABA MARE !:D
scz ,am scris cu majuscule!

nicoleta100 09 mar 2012 11:33:35

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoles23 (Post 974147)
Buna fetele....

Cu intarziere, va zic si eu La multi ani mamici! sa fi-ti fericite, implinite si iubite de copii vostri. :x>:D<

Noi ieri am fost la serbare la cresa la Sabi, a fost frumod, emotionant, a plins ca nu a vrut sa cante cu copii pe scena, deci a stat la mine in brate...si cand probabil si-a dat el seama ca mami a venit la serbare si nu pleaca a mers si a cantat cu copii La multi ani pentru mama si pe urma am papat tort.

Dorutza, noi papam asa: dimi la 7 180ml lapte, la 11 pireu de fructe 200g-220g, la 15 pireu de legume cu carne/ou 200-220g, la 19-19:30 210ml lapte.
Noapte i dau doar ceai, am incercat si cu lapte dar efectul e acelasi se trezeste tot la 2-3 ore deci decat sa il ingras zic eu mai bine nu i dau. Daca alaptam era altceva dar asa cu praf nu il indes....plus ca nu se trezeste de foame, e concluzia mea dupa ce am incercat 1 saptamian cu lapte noaptea si nimic. Doarme la fel de prost, sau mai bine zis se trezeste la fel de des.

Noi nu avem premergator si nu i iau, nu am luat nici la primul nu voi lua nici acuma. Stiuc a parerile sunt impartite despre el, eu in mare nu am luat ca nu are loc prin casa la atatea plimbari cu el ca e mare, si in plus ne-a salvat jumperul cand l-am primit.

Dorutza, e super cu 2 copii. Ma bucur ca mai iti doresti unu. Asa eram eu dupa sabi, abia asteptam, sa faca 1 an si sa i dam bataie pentru bebe2. Desi e mai greu cu Tavi cu noptile si tot, nu am nici cel mai mic regret ca l-am facut, sau dubiu ca poate trebuia sa mai astept. Sabi il iubeste enrom, i ador cand i vad cum se hlizesc si rad impreuna...un tablou grozav pentru orice mama :x.

Cat despre slabit...sunt alaturi de tine, si la mine se duc greu kg-le, mai calc in strachini, mai tin dieta, mai fac sport.....se vor duce sper. Acuma sunt cu rusii pe cap si astept sa treaca sa ma cantaresc iar. Din ziua a 16-a de CM iau duphaston, sper sa nu ma influenteze la pofte, acumulari de lichid sau mai stiu eu ce. Vedem.....


Of, la noi cu olita e de cosmar, sta pe ea dar nu face si punct. L-am tinut si mult si putin si l-am pus si des si degeaba. Se screme si cand il pun nu mai face. De 3 seri de cand vine de la gradi tot ne jucam, mai il pun pe oala ca se partule si simt ca vrea sa faca si nu face. Se face ora de somn, il pun in pat si la jumate de ora dupa ce l-am pus la nani ma striga: "mami pacut kk" :( Asa ca mai astept vara sa mergem la sat sa il las fara pampi.
De 8 martie am primit flori de la biaetii mei, ghiocei de la pitici si frezii de la tati. ;;)

va pup
:-*

salutare!!!!
ce mai face mami Nicoles???:-/:-/:-/:-/

si mie imi place cand se joaca impreuna si rad ca doi purcelusi!:)):)):)):))dar trebuie supravegheati 100 % in perioada asta ca daca nu se mai lovesc se mai ating unul pe celalalt! :-oii ador!!!:x:x:x:x
o zi minunata!!!>:D<:x:-*

meapasarica 09 mar 2012 11:34:07

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
fetelor, baietelul meu drag sta singurel in fundulet fara ajutor, se intinde si isi ia jucariile, isi revine inapoi si sta cu spatele drept ca un capitan, e ca un ursulet de scump :)

nicoleta100 09 mar 2012 11:39:02

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 974162)
fetelor, baietelul meu drag sta singurel in fundulet fara ajutor, se intinde si isi ia jucariile, isi revine inapoi si sta cu spatele drept ca un capitan, e ca un ursulet de scump :)

:x:x:x:x:x:x:x:xpup un baietel frumos!!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:05:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO