forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

nicoles23 03 apr 2012 09:07:02

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 1004466)
Nicoles, ce face printul? a dormit mai bine?


simo abia azi dimi am inceput tratamentul, deci de maine poimaine ma astept la ameliorari, poate nu chiar din prima zi...desi nu mi-ar displace sa ma surprinda

:-*

Fl0r3ntina 03 apr 2012 09:33:18

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Dorutza legat de calciu lactic...Mihaita mananca 5-6 ligurite de iaurt..eu dintr-un iaurt de 150gr ii dau de 3 ori...lapte praf nu mai vrea sa bea..de 2 seri arunc biberonul intreg..trage odata..si nu mai vrea...smantana ii mai pun in piure...alte lactate nu mai serveste in afara de san
nu prea mai am cine stie ce lapte..ii dau doar seara la culcare si noaptea..el trage..dar nu stiu cat de mult ii si curge...si doctorul mi-a zis sa ii dau branza calcica zilnic...

legat de dadacit...sotul nu suporta crema..sau sa simta grasime pe mana...dar nici nu are pretentie la mine sa il dau...dar in schimb...are o problema cu taiatul unghiilor...la maini si le taie de voie de nevoie...merge la diverse intalniri si nu poate sa se duca cu unghiile mari...dar la picioare i le taie maicasa...si cand mergem la alexandria i le taie=))))))))))))...eu i-am zis ca nu ma intereseaza...si le mai taie si el...cand nu are incotro dar in general el e cu unghiile mari=)))))

aleka008 03 apr 2012 10:04:20

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 1004463)
'neata dragelor!!

Aleka, de ce sa te intristezi la gandul de a fi singura acasa, poti face treaba fara griji, te poti plimba in voie, la magazine, salon, etc ... ce ma bucuram eu cand o lasam pe raisa la cresa si aveam parte de ceva liniste ...
si eu ma gandeam ca va fi nasol cand voi incepe sa o duc la cresa insa nu a fost asa ... cel putin asa e la mine.
de cand e raisa am inceput sa apreciez fiecare minut de liniste, si fiindca stiu ca e ok la cresa stau si linistita ... o sa te obisnuiesti, o sa vezi, si cam de cand o vei duce la cresa o sa intrati in normalitate, in sensul ca viata va decurge asa, fiecare la treaba lui, cresa respectiv servicii:D

Legat de siropurile anticolici sa stii ca Raisei ii regleaza tranzitul, nu o constipa, eu ii dau mereu espumisan cand are perioade de constipatie si o rezolva imediat. e clar ca depinde de la organism la organism, mie inclusiv pediatrul mi-a spus ca o ajuta si la tranzit aceste siropuri.
Laptele praf s-ar putea sa contina in concentratie mare fier, si din acest motiv sa se constipe.

Jess, fiecare om are nevoie de afectiune si fiecare o cere diferit, parerea mea este sa ii acorzi afectiunea de care are nevoie, altfel relatia voastra se va raci, nu zic sa faci cum zice el, zic sa te simta acolo cand are nevoie:)

Tu ai avut o perioada destul de scurta cu Raisa, eu ma gandesc ca o sa fie aproape 2 luni.. chiar vreau sa o dau din timp. Ma gandeam sa-mi fac abonament la sala, mi-ar prinde bine, poate dau mai repede jos si ma intorc in forma la munca :D Iti dai seama ca tot mai bine e cu mama decat cu un strain, dar sper ca o sa ne obisnuim repede.

Eu ma gandeam la siropurile pe baza de plante, denicul, anason.. mi-a zis pediatru ca de la ele se constipa. De la smeticona Ilinca nu a avut nici o reactie, era tot una, constipata mai mereu. Fiecare copil reactioneaza diferit.

Eu am inceput sa-l "santajez" pe sot cu zicala: "Puterea exemplului!". Cand nu vrea sa faca ceva, ii spun ca nu va avea de ce sa aiba pretentii de la copii daca nici el nu vrea/stie sa se comporte cum trebuie. Momentan merge. Eu nu l-am dadacit, imi arat afectiunea altfel si suntem ok asa.

Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 1004553)
Dorutza legat de calciu lactic...Mihaita mananca 5-6 ligurite de iaurt..eu dintr-un iaurt de 150gr ii dau de 3 ori...lapte praf nu mai vrea sa bea..de 2 seri arunc biberonul intreg..trage odata..si nu mai vrea...smantana ii mai pun in piure...alte lactate nu mai serveste in afara de san
nu prea mai am cine stie ce lapte..ii dau doar seara la culcare si noaptea..el trage..dar nu stiu cat de mult ii si curge...si doctorul mi-a zis sa ii dau branza calcica zilnic...

legat de dadacit...sotul nu suporta crema..sau sa simta grasime pe mana...dar nici nu are pretentie la mine sa il dau...dar in schimb...are o problema cu taiatul unghiilor...la maini si le taie de voie de nevoie...merge la diverse intalniri si nu poate sa se duca cu unghiile mari...dar la picioare i le taie maicasa...si cand mergem la alexandria i le taie=))))))))))))...eu i-am zis ca nu ma intereseaza...si le mai taie si el...cand nu are incotro dar in general el e cu unghiile mari=)))))

Eu ii fac branza dar fara calciu lactic, ii pun iaurt sau zeama de lamaie cand i-o fac. Si eu ii dau in fiecare zi.
Cred ca eu il faceam pachet la mama lui daca era asa! :))

dorutza 03 apr 2012 10:14:02

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
sotul meu nu e dadacit, se da singur cu crema daca are nevoie, isi taie singur unghiile, isi calca singur haine n-am treaba cu el..

dorutza 03 apr 2012 10:26:55

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 1004553)
Dorutza legat de calciu lactic...Mihaita mananca 5-6 ligurite de iaurt..eu dintr-un iaurt de 150gr ii dau de 3 ori...lapte praf nu mai vrea sa bea..de 2 seri arunc biberonul intreg..trage odata..si nu mai vrea...smantana ii mai pun in piure...alte lactate nu mai serveste in afara de san
nu prea mai am cine stie ce lapte..ii dau doar seara la culcare si noaptea..el trage..dar nu stiu cat de mult ii si curge...si doctorul mi-a zis sa ii dau branza calcica zilnic...

sa stii ca si mie mi se pare ca nu prea mai am lapte... de cand am introdus mancarea, parca se duce asa incet incet laptele... seara si noaptea e ok il aud cum bea si inghite... dimineata parca nu mai e deloc..
am inceput sa-i dau iar lapte praf.. mai mult de 50 ml nu mananca.. am incercat si cand e flamand sa-i dau prima data lapte praf si si dupa ce a mancat tzitzi..
de 2 nopti doarme prost desi a mancat si lapte praf.. aseara la 11 toata lumea dormea (premiera!!).. s-a trezit la 3 si de atunci aproape din ora in ora s-a trezit.. si eu am dormit prost... sunt pe stop.. poate are si asta legatura. nu stiu :-/
oricum e enervant ca nu is nici nici.. nici nu papa lapte praf klumea, nici tzitzi klumea nici asa combinate nu iese un rezultat bun.. nici ceai nu prea vrea.. astept nopti mai bune..b-)b-)

eu nu zic sa nu-i dai iaurt sau branza..
ma refeream strict la calciu lactic...
mie mi-a zis sa-i dau calciu lactic doar 10 zile/luna si asta pt ca are lipsa de calciu.. ma gandeam doar sa nu fie prea mult pt mihaita... dar daca tie ti-a zis sa-i dai in fiecare zi.. eventual daca vrei mai cauta pe net..

dorutza 03 apr 2012 11:09:17

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
fetele, care ce diete tineti pana la Pasti?

lulus07 03 apr 2012 11:47:32

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 1004716)
fetele, care ce diete tineti pana la Pasti?



Eu tot pe dieta mea hipocalorica merg inainte. A dat rezultate frumoase: de la 1 febr am scazut 5 kg, asa ca ii dau bataie tot asa. Mai imi permite si cate ceva bun uneori, asa ca e ok

nicoles23 03 apr 2012 12:28:21

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
si eu aprox pot zice ca tin hipocalorica, dar nu numar caloriile :D le iau ochiometric, dar incerc sa fac aleeri cat mai bune si ma bazez mai mult pe miscare acuma ca e vreme buna.

nu ma pot lauda cu performante ca si lulus, dar si pasii mici sunt tot progres ;;).

Incet si sigur e deviza mea. Am fost tentata de prea multe ori sa o iau pe scurtatura, dar aleg calea sigura.

Din pacate, am luat si pastile acum cativa ani si pot sa zic ca ce am dat jos repede, am pus la loc, nu la fel de repede dar am pus....deci nici o brinza asa.:P

:-*

nicoleta100 03 apr 2012 13:15:33

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
raport pe ieri:100 sarituri cu coarda si 7 minute exercitii pe saltea!(ceva pt abdomen gasite aici pe slabute.ro)
raport pe azi: 40 minute tae bo cardio cu Billy Blanks..............raportul pe azi ramade deschis poate mai fac ceva:)

meapasarica 03 apr 2012 13:17:59

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Nicoleta ce harnica esti :)...trebuie sa ai baieti tare cuminti daca te lasa sa faci atata sport


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:13:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO