forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala" (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-bst-obeza-viitoare-fotomodeala-11138.html)

Chriselle 23 feb 2012 19:01:35

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de andra007 (Post 952361)
Buna

Sper ca interventia mea sa nu fie inoportuna. As vrea sa va impartasesc experienta mea la capitolul slabit. Singura de altfel. Am 21 de ani, pana sa intru la facultate si implicit sa plec de acasa am avut constant 55 de kg. Cand am ajuns in Bucuresti am inceput sa mananc numai fast food si alte porcarii. Dupa vreo 6 luni, m-am cantarit. Inca aveam o parere buna despre mine, desi nu-mi mai veneau nicio pereche de pantaloni. Si ma trezesc cu 70 kg:-o. Am avut un soc, am plans putin, dar am continuat in acelasi ritm pentru 2 ani. Pana pe 15 oct cand am avut o revelatie. O pereche de pantaloni care-mi placeau f. mult nu ma mai incapeau. Ajunsesem la 73 kg. Si asa am inceput prima si singura dieta din viata mea. Am intrat pe acest forum sa ma mai inspir, sa ma motivez, dar pot spune ca mi-am schimbat singura stilul de viata si mi-am inventat propria dieta. Pe scurt, am renuntat total la: fast food, prajeli, grasmi (carne de porc de ex), sosuri grase, dulciuri, paine, fainoase (mananc o data pe luna paste). Mancarurile gatite de mine sunt in principal fierte, mananc multe salate, iaurturi, pui/curcan la gratar, legume fierte, supe slabe, in general mancaruri slabe. Nu respect niciun fel de reguli de asociere. Ceea ce respect e sa nu depasesc 3 mese pe zi si poate o gustare formata dintr-un fruct. Nu consum mai mult de 1200 de calorii. Mentionez faptul ca am slabit 13 kg (in 4 luni intr-adevar), dar nu am facut pic de sport. Sunt super sedentara (stiu ca nu e bine, dar mi-e f greu sa ma urnesc). De luni ma duc la sala pentru ca vreau sa grabesc un pic aceste 5 kg ramase. Ideea care m-a ajutat in tot acest timp este: Fara exceptii. Nici macar de sarbatori nu am facut vreo exceptie. Vazut de afara pare dificil, dar sincer, m-am obisnuit asa. La inceput ma culcam cu dureri/arsuri de stomac, dar dupa vreo luna totul a intrat in normal. Mi-am schimbat total stilul de viata si acum pot spune cu mandrie ca nu-mi mai trece prin cap sa mananc la Mc Donald's sau KFC (unde mancam zilnic pana acum 4 luni). Singura placere vinovata care mi-o mai permit este sa beau cam de 2 ori pe sapt un pahar de cola. Bineinteles, putem avea opinii total diferite, dar parerea mea sincera, este ca fara ambitie si puterea de a spune "nu" fara exceptii la anumite chestii daunatoare, nu poti face nimic. Azi mananci o gura dintr-un hamburger, maine mananaci jumate, peste o sapt mananci unul intreg, apoi iti permiti saptamal sa iei un meniu si tot asa, crezand mereu "hai ca n-o fi foc o data". Mult succes in continuare! Sper sa ajungeti unde va doriti!

Bravo, Andra! Imi scot palaria in fata ta. Esti un exemplu demn de urmat. Sa stii ca si eu am patit exact la fel. Tot in facultate am inceput sa pun pe mine kilele, tot in Bucuresti - acolo se pare ca studentii prefera McD si KFC - probabil ai facut ASE-ul ca atunci inteleg, pentru ca astea sunt cele mai apropiate surse de mancare ieftina pentru buzunarele studentilor :D Si odata cu asta mai e si varsta. Dupa 20 de ani nu mai dam asa repede kg jos si metabolismul incepe sa incetineasca.
Daca ne pui si noua niste poze before and after o sa fii sursa mea reala de inspiratie. In mare parte am aceleasi principii de dieta ca si tine.
Mult succes si mai departe. :-*

Anca22 23 feb 2012 19:09:05

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Salut Bst!Bun venit alaturi de noi.Mult succes pe maine la examen ca sa iei nota maxima;).

bst 23 feb 2012 19:12:19

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de Anca22 (Post 952459)
Salut Bst!Bun venit alaturi de noi.Mult succes pe maine la examen ca sa iei nota maxima;).

Salut Anca!
Mersi mult. Cu siguranta voi lua 10, mai ales daca jumate din zi stau pe net si nu cu ochii in carte:))

Te mai astept in vizita>:D<

andra007 23 feb 2012 19:17:59

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Da, sunt la ASE:))) anul 3. Chriselle ai facut tot ASE-ul? :) Nu as vrea sa postez pozele public, cel putin pana nu ajung complet la target, dar daca vrei putem vorbi pe privat si-ti arat pe mess:)). O sa-mi fac niste poze concludente, ca recent nu am nimic.

Chriselle 23 feb 2012 19:23:19

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de andra007 (Post 952479)
Da, sunt la ASE:))) anul 3. Chriselle ai facut tot ASE-ul? :) Nu as vrea sa postez pozele public, cel putin pana nu ajung complet la target, dar daca vrei putem vorbi pe privat si-ti arat pe mess:)). O sa-mi fac niste poze concludente, ca recent nu am nimic.

Exact, ASE-ul. Pai hai fa-ti un jurnal sau intra la mine in jurnal si vorbim acolo mai multe detalii ;) ca sa nu se supere bst ca vorbim la ea in jurnal despre chestii care poate nu o intereseaza :D Pe privat nu putem vorbi, adica nu cred ca poti primi mesaje private pana nu ajungi la statutul de slabuta cu vechime parca (cred ca iti trebuie vreo 600 de mesaje pe forum dar nu mai tin minte exact).

Chriselle 23 feb 2012 19:30:28

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de bst (Post 952443)
Tu ce facultate ai terminat? Si care ar fi optiunile prezente?
Daca esti sociabila, si zici ca iti place sa ajuti ti s-ar potrivi psiho. Nu e deloc un domeniu monoton, e ceva de munca si aici, mai sunt si materii de toata jena, dar in principiu e ok.
Partea proasta la mine e ca, desi in teorie imi place foarte mult psiho, practic nu sunt deloc potrivita pentru acest domeniu. Eu sunt mai retrasa, emotiva, si nu-mi prea place sa interactionez cu lumea (perfecte calitati pentru un psiholog):))

Am terminat ASE-ul. Optiunile sunt foarte variate. Sa nu te iei cu mainile de cap :D
Eu zic ca sunt destul de sociabila. Dar na, mai am momente cand imi place sa fiu mai retrasa. Dar in 90% din timp imi place sa fiu printre oameni, sa vorbesc cu ei.
Hai sa iti zic si optiunile: medicina, arhitectura, design, drept, profesoara de mate si mai imi place si fotografia foarte foarte mult si cred ca pe asta as fi pus-o pe primul loc da nu am gasit nici o facultate/scoala buna in Oslo care sa se ocupe de asa ceva.

bst 23 feb 2012 19:32:35

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 952484)
Exact, ASE-ul. Pai hai fa-ti un jurnal sau intra la mine in jurnal si vorbim acolo mai multe detalii ;) ca sa nu se supere bst ca vorbim la ea in jurnal despre chestii care poate nu o intereseaza :D Pe privat nu putem vorbi, adica nu cred ca poti primi mesaje private pana nu ajungi la statutul de slabuta cu vechime parca (cred ca iti trebuie vreo 600 de mesaje pe forum dar nu mai tin minte exact).

Hei, nu vorbi asa, ca o sa ma supar cu adevarat!:(
Pai eu intotdeauna sunt o gazda buna, si-mi place sa primesc invitati. Daca vreti rapid va servesc cu un ceiut si niste biscuiti dietetici, ca sa putem palavragi mai cu spor:P

bst 23 feb 2012 19:36:20

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 952496)
Am terminat ASE-ul. Optiunile sunt foarte variate. Sa nu te iei cu mainile de cap :D
Eu zic ca sunt destul de sociabila. Dar na, mai am momente cand imi place sa fiu mai retrasa. Dar in 90% din timp imi place sa fiu printre oameni, sa vorbesc cu ei.
Hai sa iti zic si optiunile: medicina, arhitectura, design, drept, profesoara de mate si mai imi place si fotografia foarte foarte mult si cred ca pe asta as fi pus-o pe primul loc da nu am gasit nici o facultate/scoala buna in Oslo care sa se ocupe de asa ceva.

Medicinaaaaaaaa, eterna mea iubire:x Eu n-am avut curaj sa dau pentru ca m-am temut de chimie (niciodata n-am fost buna la materiile reale)
Toate alegerile tale sunt de-alea hard- ani grei de tocit in prostie! Super! Vai, toate imi plac si mie, nici nu ma mir ca nu stii ce sa alegi:))

Chriselle 23 feb 2012 19:36:38

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de bst (Post 952500)
Hei, nu vorbi asa, ca o sa ma supar cu adevarat!:(
Pai eu intotdeauna sunt o gazda buna, si-mi place sa primesc invitati. Daca vreti rapid va servesc cu un ceiut si niste biscuiti dietetici, ca sa putem palavragi mai cu spor:P

Ah, scuza-ma! Pai atunci putem continua discutiile aici. Ma gandeam ca na, deja se crea o alta conversatie in care nu erai direct implicata. Dar atunci e numai bine. :D
Biscuti nu adu ca nu stiu daca pe ziua de azi mai am atatea calorii de cheltuit :D Dar, ceaiul e bine venit! De care ne dai? >:D<

bst 23 feb 2012 19:38:31

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 952507)
Ah, scuza-ma! Pai atunci putem continua discutiile aici. Ma gandeam ca na, deja se crea o alta conversatie in care nu erai direct implicata. Dar atunci e numai bine. :D
Biscuti nu adu ca nu stiu daca pe ziua de azi mai am atatea calorii de cheltuit :D Dar, ceaiul e bine venit! De care ne dai? >:D<

Am pus apa la incalzit, exprimati-va repede dorintele inainte sa arunc eu primele ierburi care imi cad in mana!:))


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:33:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO