forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu - Iulia (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-iulia-7384.html)

iulia10 14 dec 2010 22:03:43

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
hei mersi ! cred ca defapt comunicarea e cheia ! am vorbit cu mama despre problema asta , pe care acum nu o mai vad ca pe o problema , dupa ce am discutat.:D Sper ca incetul cu incetul sa invat ca o ciocolatat nu poate tine locul unei persoane sau unei nevoi . Multumesc de sfaturi :*:*

iulia10 14 dec 2010 22:11:26

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
Citat:

Iulia te-ar ajuta foarte mult acest subiect:
Binge eating - Hiperfagie - Mancat compulsiv/in exces

E foarte interesant subiectul ! am inteles unele lucruri de care ma tot intrebam.Am sa citesct toate mesajele de acolo si am sa cer sfaturi ! multumesc

Ma ajuta careva cu un model de dieta hipocalorica?

amy0404 25 dec 2010 16:59:36

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
Fie ca sarbatorile de anul acesta sa iti umple sufletul de bucurie, incredere, speranta si iubire. Iar Mosul sa iti aduca cele mai dorite si neasteptate cadouri tie si celor apropiati.
Craciun Fericit!!!

iulia10 28 ian 2011 14:29:28

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
asa deci au trecut sarbatorile si aproape o luna din noul an. inca din noiembrie anul trecut am zis ca ma apuc de slabit , o sa mananc sanatos , una alta. Promisiuni peste promisiuni. Si noul an l-am inceput promitandu-mi ca o sa mananc sanatos , o sa slabesc , o sa arat super pana in vara cand voi implini 18 ani . S-au scurs 3 luni care puteau fi un inceput , dar in cele 3 luni , dupa abtinere , mancat putin , si cura , au urmat episoade de mancat excesiv si pe baza emotionala.
m-am hotarat ca mancarea nu imi va mai guverna viata.nu mancarea imi rezolva problemele si doar EU. asa ca tot EU pot sa rezolv si problema kg in plus si a increderii in mine insami . ma uit in oglinda si vad o adolescenta grasa , cu picioare ca niste butuci ,
"impodobite" cu celulita. din cauza mea am ajuns asa pentru ca in urma cu 1 an , am reusit sa slabesc de la 63 pana la 57 de kg. eram multumita de mine. imi placea cum arat. si daca imi placea cum arat atunci de ce am permis sa arat rau din nou? de ce mancarea era medicamentul meu cand sufletul plangea?

iulia10 28 ian 2011 14:32:56

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
vreau sa am taria sa ma accept asa cum sunt , dar stiu ca pot imbunatati imaginea mea. vreau sa gasesc taria in mine de a duce o dieta la bun sfarsit ,de a adopta un stil de viata satanos , de a nu imi chinui organismul si asa intoxicat de poluare, cu otravuri precum zahar. astazi , 28 ianuarie 2011 va incepe viata mea sanatoasa si imi promit mie insami ca pana in 10 iunie 2011 , cand voi implini 18 ani , o sa fiu mandra de trupul meu , de imaginea mea , de sufletul .De azi incep sa ma iubesc !

iulia10 28 ian 2011 14:35:18

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
pentru inceput m-am gandit sa tin o cura de detoxifiere cu orez , care am auzit ca este foarte buna si penru piele si par. am ales aceasta cura pentru ca nu am probleme cu constipatia si imi place orezul. in plus , dieta imi da posibilitatea sa mananc si iaurt , pe care il ador.
Aceasta este cura:

Ziua I. Dimineata: un bol de lapte cu cereale fara adaos de zahar. Pranz: orez la discretie cu legume fierte. Seara: orez fara limita si un iaurt mare degesat.

Ziua II. Dimineata: un iaurt mare degresat cu cereale integrale. Pranz: orez fara limita cu o friptura de vita la gratar. Seara: orez cu legume inabusite.

Ziua III. Dimineata: un grapefruit si 2 oua fierte tari. Pranz: orez cu o jumatate de piept de pui fiert. Seara orez cu stafide.

Ziua IV. Dimineata: lapte slab cu cereale integrale. Pranz: peste slab cu legume inabusite. Seara: orez si un iaurt degresat.

Ziua V. Dimineata: iaurt degresat cu cereale. Pranz: friptura de vita cu orez din belsug. Seara: Orez cu legume si zeama de lamaie cu un mar galben.

Ziua VI. Dimineata: iaurt cu cereale. Pranz: Orez cu salata de legume asezonata cu putin ulei de masline si zeama de lamaie. Seara: peste la gratar si orez.

Ziua VII. Dimineata: un grapefruit si 2 oua fierte tari. Pranz: Piept de pui la gratar cu orez. Seara: iaurt degresat cu orez.

Se mai pot lua gustari in jur de ora 11 dimineata constand in o portocala, sau un ou fiert, sau un mar, sau un morcov, sau 1-2 mere.

Livia89 28 ian 2011 15:37:02

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
buna>:D< ma bucur ca ai revenit:) nu te mai invinovati pt ca te-ai ingrasat, toata lumea mai face excese cand se simte rau cu diferite probleme ale vietii... conteaza ca acum te ridici si schimbi modul in care vrei sa-ti rezolvi aceste probleme, si incet vei reajunge la greutatea care crezi ca te avantajeaza pe tine:)

de dieta pe care o vad la tine, iti spun doar sa ai grija ca in mod sigur te vei plictisi de atata orez dupa ce trec primele 3-4 zile:P sa bei multa apa ca aceea ajuta intr-adevar la detoxifiere:) si eu am tinut o cura de detoxifiere, dar a mea nu implica un anume fel de mancare, ci sa beau 1 l de ceai/zi, timp de 9 zile, primele 3 zile urzica, urmatoarele 3 papadie, si ultimele 3 sunatoare, si am fost multumita de cum ma simteam atunci:) era recomandat sa fie combinata perioada asta cu un regim lacto-vegetarian, cam ceea ce vad si la tine:)

ai grija de tine si mai astept vesti:-* as vrea mult sa vad ca dupa atata timp in care te zbati, ajungi la un rezultat incurajator:D

iulia10 29 ian 2011 12:07:31

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
prima zi din cura cu orez : dimineata in loc de lapte cu cereale am mancat iaurt activia simplu cu cereale integrale de ovaz.(laptele cu cereale ma deranjeaza la stomac)
la pranz : orez cu legume , fara sare , cu condimentre : boia , rozmarin , piper , un pic de sos de soia
gustare: un mar
seara : la fel ca la pranz, un mar

greseala : un suc capi de gref.

iulia10 29 ian 2011 19:15:17

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
a doua zi :
mic de jun :cereale integrale de ovaz + iaurt
pranz : carnita de vita + orez cu legume
cina : orez cu legume
extra : cafea

Livia89 29 ian 2011 19:21:38

Re: Jurnalul meu - Iulia
 
Citat:

Anterior postat de iulia10 (Post 499565)
a doua zi :
mic de jun :cereale integrale de ovaz + iaurt
pranz : carnita de vita + orez cu legume
cina : orez cu legume
extra : cafea

asta ai programat tu sa papi maine?


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:30:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO