forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu-Mihaela (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-mihaela-11754.html)

michellabfirst 31 iul 2012 23:31:34

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna seara fetelor si bine te-am gasit draga jurnal.
Am fost plecata astazi si nu am avut cand sa intru dar scriu rpd meniul pe ziua de azi care, cred eu ca e mai bine din punct de vedere caloric, ca cel de ieri.


CALORII INGERATE

Mic dejun, ora 10:18
Struguri rosii sau verzi (albi), soi European, Thompson, sau fara samburi, 500g - 345 calorii, 3.5 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 90.5 carbohidrati, 4.5 fibre, 10 sodiu, 77.5 zaharuri
Coca-Cola Zero, Coca Cola, 500ml - 1 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 50 sodiu, 0 zaharuri
Cafea, 100ml - 1 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 16:00
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
garnitura de legume, 400g - 184 calorii, 10.4 proteine, 0.4 grasimi, - colesterol, 34.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Cina, ora 19:30
fasole la conserva, 300g - 294 calorii, 20.1 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 51.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ceapa, 20g - 9 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Otet balsamic, 30ml - 27 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0 fibre, 6.9 sodiu, 4.5 zaharuri
Ulei de masline, 15ml - 133 calorii, 0 proteine, 15 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 3, ora 22:00
Struguri rosii sau verzi (albi), soi European, Thompson, sau fara samburi, 100g - 69 calorii, 0.7 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 18.1 carbohidrati, 0.9 fibre, 2 sodiu, 15.5 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1063 calorii, (mic)35.1 proteine, (mic)17.5 grasimi, 0 colesterol, (mult)202.1 carbohidrati, 5.7 fibre, 70.9 sodiu, (mult)97.5 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

Am facut gresit ca am mancat fructe seara (acei struguri la 22) dar sper sa nu se mai repete.
Sper ca e destul de bine pe ziua de azi.


Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1103377)


Buna Mihaela. :)

De dimineata am scris acest articol IMC vs Procent grasime corporala - Slabute.ro, mai ales ca nu esti singura care a pus intrebarea legata de relatia dintre imc si procent grasime corporala.

Ai remarcat foarte corect, ai un aport caloric foarte mic si aici in primul rand trebuie lucrat.
Urmeaza repartizarea alimentelor pe mese. Fructele, nucile, semintele mananca-le doar ca mese separate.
In rest, nu-ti fie teama de mancare :)
Sunt foarte multe retete dietetice, variate si echilibrate in aceasta categorie Retete dietetice, de unde te poti inspira pentru meniurile tale. :)

Am citit articolul dar pe sarite.Am sa-l recitesc maine sa fiu sigura ca am inteles bine.Am lucrat ceva la calorii, sper sa fie bine.
Asa am si mancat, fructe, nuci, ca si mese separate.Fructele ca si mic dejun si nucile ca si gustare.Eu incerc sa tin Rina.Multumesc pt link-ul cu retete, ma voi uita maine ca deja e tarziu.
Iti multumesc pt ajutor si vizita si sper sa ma vizitezi cat mai des
>:D<

Citat:

Anterior postat de anonim09 (Post 1103382)
Buna Mihaela,
Mult succes in continuare!

Buna si tie si multumesc.Sper sa am de data asta;)

Ma duc la somn ca am avut o zi plina si maine o iau de la capat.Va doresc o noapte linistita

michellabfirst 01 aug 2012 09:15:25

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna dimineata tuturor!
Nu am dormit aproape deloc azinoapte.M-a chinuit o insomnie... si ganduri negre.Am dormit cam 3 ore si acu' is cam nauca.Dar ma energizez cu o cafea si mai citesc p-aici din experienta fetelor.
Am pus sa-mi fac 4 mere cam micute (nu le-am cantarit), in fripteuza ActiFry.
Deci 4 mere curatate de coaja si scobite de samburi, aruncate in fripteuza, presarat putina (mai multa :p) scortisoara, doua lingurite aspartan si cred ca vreo 3-4 picaturi ulei de masline.Am setat pe 25 min si sa vedem ce iese.Acu dilema mea e: le mananc pe toate la o masa sau fac doua mese?! Ca la ce bine miroase, as face o masa :-o Intelegeti voi;)
Am citit articolul cu IMC si PGC.Am inteles cum sta treaba.La sala unde ma duc eu au un cantar care masoara si PGC asa ca ma bag sa vad cum sta treaba.Da' oricum m-au speriat calculetele ce mi-au iesit mie.Tre' sa ma tin de dieta asta ca e jale.Si apoi nu ma simt bine in pielea mea.
Chiar citeam ce scria o fata p-aici ca tre' sa ne simtim bine din interior si asta face sa stralucim si exterior.Pai eu is taciune pe interior de unde atata stralucire pe exterior?! Da' cu ambitia mea si ajutorul vostru moral, sunt sigura ca voi reusi.
Candva, cand am sa am mai mult chef, am sa va pun o poza cum aratam in 2007 cand am ramas insarcinata cu fetita si cum arat acum.Sa vedeti de nu va depresati si voi.:-s

michellabfirst 01 aug 2012 20:19:12

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Fetelor, va rog sa ma ajutati ca eu nu reusesc de una singura.Cum adaug o reteta sau mai bine zis un fel de mancare preparat de mine si pe care nu-l gasesc in lista?
Ca nu vreau sa mai adaug in meniu fiecare incredient ci felul de mancare.E mult mai usor asa si pt mine si pt cine va dori sa gateasca ceva din meniul meu

Slabuta 01 aug 2012 21:44:51

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de michellabfirst (Post 1104528)
Fetelor, va rog sa ma ajutati ca eu nu reusesc de una singura.Cum adaug o reteta sau mai bine zis un fel de mancare preparat de mine si pe care nu-l gasesc in lista?
Ca nu vreau sa mai adaug in meniu fiecare incredient ci felul de mancare.E mult mai usor asa si pt mine si pt cine va dori sa gateasca ceva din meniul meu

Buna seara Mihaela :)

Se adauga exact cum ai adauga un aliment.
Trebuie sa calculezi valorile nutritionale, este foarte usor:
Cate calorii are o reteta? - Slabute.ro

michellabfirst 01 aug 2012 23:42:05

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1104643)


Buna seara Mihaela :)

Se adauga exact cum ai adauga un aliment.
Trebuie sa calculezi valorile nutritionale, este foarte usor:
Cate calorii are o reteta? - Slabute.ro


Buna si merci de vizita si ajutor.
Am reusit eu ceva,ceva.Sper sa fie bine
Asta e meniul meu pe ziua de azi si am cam depasit caloriile.Asta din pricina dulciurilor de la masa de seara.Trebuia sa mananc numai doua prajiturele :(( Asta e, merg inainte.
Deci meniul:


CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:03
mere coapte cu scortisoara si edulcorant, 300g - 253 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 72.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 1, ora 11:29
mere coapte cu scortisoara si edulcorant, 300g - 253 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 72.6 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 250ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 13:30
paste integrale, 100g - 342 calorii, 13.5 proteine, 2.5 grasimi, - colesterol, 64 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
sos de paste cu busuioc, 200g - 90 calorii, 2.6 proteine, 2.4 grasimi, - colesterol, 12.4 carbohidrati, 4 fibre, 0.8 sodiu, 8.8 zaharuri

Cina, ora 18:30
Mini-prajituri Trancetto cu umplutura de cacao, Balconi, 84g - 329 calorii, 4.4 proteine, 14.9 grasimi, - colesterol, 43.6 carbohidrati, 1.3 fibre, 12.6 sodiu, 27.8 zaharuri
Ciocolata neagra 86% cacao Senzatii, Cote d'Or, 25g - 152 calorii, 2.2 proteine, 13.6 grasimi, - colesterol, 4.8 carbohidrati, 3.3 fibre, 0 sodiu, 3.5 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1422 calorii, (mic)23.6 proteine, (mic)33.4 grasimi, 0 colesterol, (mult)270 carbohidrati, 8.6 fibre, 19.4 sodiu, 40.1 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

Cam asta a fost mancarea pe ziua de azi.Cam am lasat-o moarta cu sportul, am avut cam multa treaba, perioada lunii si lipsa de chef asa ca nu prea am ajuns pe la sala zilele astea.Dar trebuie sa ma mobilizez si sa fac portia zilnica de sport.
Vroiam sa felicit fondatorii acestui site si toate persoanele active de-a lungul timpului, pt toate eforturile depuse pt a strange si a posta atat de multe informatii folositoare.E cu adevarat o munca de admirat si ceva folositor multor oameni.
Va las acum, va urez o noapte linistita

michellabfirst 02 aug 2012 10:51:45

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna dimineata.
Abia ce m-am trezit si beau o cafea si ma gandesc ce voi manca azi la ziua de vitamine.Sper sa nu o iau pe aratura.
Am aruncat o privire pe meniurile mele si din ce am vazut, cam multi carbohidrati si mult zahar.Cred ca am sa aleg altceva in loc de dulciurile de la cina in ziua de carbo si o las mai moale cu bananele si strugurii.
In rest totul e bine,nu am pofte si sunt motivata mai ales cand vad cat de multe kg au slabit fetele p-aici.
Marti e ziua de nastere a piticei mele dar vom face petrecerea sambata.Si am capul plin de idei.Si ma gandesc ce sa pregatesc.Oricum, sunt sigura ca ma voi tine de dieta si nu voi gasi ca scuza, petrecerea piticei.

michellabfirst 03 aug 2012 10:34:27

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna dimineata.
Ziua de vitamine a trecut cu bine, fara nici o abatere si nici grea nu a fost.Numai ca azi am o stare generala proasta.Ma simt anemica, am ameteli si mai am si o durere in gat.Inclin sa cred ca de la ziua de vitamine ma simt asa dar ma pune pe ganduri si durerea din gat.Ca nu e o durere clasica, sa ma doara cand inghit.Simt o durere intr-o parte, o durere cu intensitate variabila si cand palpez, simt o umflatura si ma doare.Dar nu ma doare deloc cand inghit.Vad daca ma mai doare inca zilele astea si daca da, ma duc la doctor luni.
Nu m-am urcat deloc pe cantar si nici nu o voi face pana nu termin urmatoarele patru zile conforme Rina, dar cand ma uit in oglinda mi se pare ca burta s-a mai retras si mi-a spus si soramea ieri ca si la picioare se vede o diferenta.Aici inclin sa cred ca e adevarat pt ca am imbracat o perche de blugi care imi erau stramti si acum stau mai largi am am si schimbat gaura la curea.Deci sunt pe drumul cel bun.
Si sotul ieri ma incuraja, sa nu disper daca nu vad rezultate in doua trei saptamani, sa continui si am sa vad ca incet-incet voi slabi.El mereu imi zice ca el ma place si asa dar e bine sa slabesc pt psihicul meu ca vede ca am ajuns f depresiva din cauza greutatii mele.Ma simt urata si neingrijita.Nu ma regasesc in corpul asta.
Astazi sunt la proteine si voi manca somon dar inca nu stiu cum il pregatesc.Nu as manca asa pe gratar si salata langa.Vreau altceva.Ma uit pe la fete, poate gasesc la ele ceva sa ma atraga.

michellabfirst 03 aug 2012 10:37:56

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Asta e meniul pe ziua de ieri, ziua de vitamine

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 11:00
Mar idared, 120g - 57 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, - colesterol, 14.2 carbohidrati, 2.2 fibre, - sodiu, - zaharuri
Apa plata, 2500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 15:00
fasole verde cu ciuperci, rosii si usturoi, 500g - 139 calorii, 8 proteine, 1 grasimi, - colesterol, 17 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Cina, ora 19:30
Pepene rosu, 800g - 240 calorii, 4.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 60 carbohidrati, 3.2 fibre, 0 sodiu, 49.6 zaharuri

Gustare 3, ora 22:00
Amestec/Mix nuci, alune padure, migdale, caju, 50g - 313 calorii, 11 proteine, 27.3 grasimi, - colesterol, 5.8 carbohidrati, 3.4 fibre, - sodiu, - zaharuri
Nectarine, 200g - 88 calorii, 2.2 proteine, 0.6 grasimi, 0 colesterol, 21.2 carbohidrati, 3.4 fibre, 0 sodiu, 15.8 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 840 calorii, (mic)26.8 proteine, (mult)29 grasimi, 0 colesterol, (mult)118.2 carbohidrati, 12.2 fibre, 6 sodiu, (mult)65.4 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii

michellabfirst 04 aug 2012 12:31:16

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Buna ziua!
Sunt total dezamagita de mine.Ieri a fost o zi dezastruoasa in care nu am respectat regulile regimului Rina.Am mancat fructe dupa ora 12, am mancat amestec de nuci, alune etc in ziua de proteine si am depasit cu mult caloriile permise.
Dupa cum spuneam si ieri, am avut o zi tare naspa, cu o stare de lesin permanenta, m-am simtit slabita.... Am dormit la pranz o ora in speranta ca imi voi reveni dar degeaba.Si am tot mancat zicandu-mi ca-mi voi reveni.Am avut si musafiri pana tarziu asa ca am continuat sa mananc.
Astazi cand am facut si calculul la calorii... imi vine sa intru in pamant. Sunt furioasa pe mine dar totusi am facut-o constienta.Nu e o scuza dar m-am simtit f rau si am zis ca in felul asta imi voi reveni.
Probabil ca va trebui sa iau un supliment de vitamine.
Incerc sa fiu optimista si sa nu ma descurajez.Nu stiu ce voi manca azi la ziua de amidon, probabil o salata de cartofi.
Sport nu am facut aproape deloc saptamana asta dar de saptamana viitoare sigur imi revin.
Ma duc sa vad ce fac prin casa si sa pregatesc masa de pranz.

michellabfirst 04 aug 2012 12:32:45

Re: Jurnalul meu-Mihaela
 
Meniul pe ziua de ieri:

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:00
Nectarine, 100g - 44 calorii, 1.1 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 10.6 carbohidrati, 1.7 fibre, 0 sodiu, 7.9 zaharuri
Apa plata, 1000ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Cafea, 400ml - 4 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 8 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 14:00
somon fript cu fasole verde, 500g - 474 calorii, 74.5 proteine, 13 grasimi, - colesterol, 10.5 carbohidrati, 4.5 fibre, - sodiu, 2.5 zaharuri

Gustare 2, ora 16:30
Pepene rosu, 600g - 180 calorii, 3.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 45 carbohidrati, 2.4 fibre, 0 sodiu, 37.2 zaharuri

Cina, ora 20:00
somon fript cu fasole verde, 300g - 285 calorii, 44.7 proteine, 7.8 grasimi, - colesterol, 6.3 carbohidrati, 2.7 fibre, - sodiu, 1.5 zaharuri

Gustare 3, ora 23:00
Nectarine, 400g - 176 calorii, 4.4 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 42.4 carbohidrati, 6.8 fibre, 0 sodiu, 31.6 zaharuri
Amestec/Mix nuci, alune padure, migdale, caju, 100g - 625 calorii, 21.9 proteine, 54.6 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 6.8 fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1788 calorii, (mult)150.6 proteine, (mult)76.9 grasimi, 0 colesterol, (mic)126.3 carbohidrati, 24.9 fibre, 8 sodiu, (mult)80.7 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1349 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1349 calorii


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:13:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO