forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 1 - 10 (kg) (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-grupul-slabit-minus-1-10-kg/)
-   -   Mai am ultimele 5 kilograme (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-grupul-slabit-minus-1-10-kg/mai-ultimele-5-kilograme-5870.html)

rdogy 18 ian 2011 10:03:11

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta30 (Post 479581)
Buna dimineata,
Da de la pastile dar si de la diete, anume daca ti o dieta foarte stricta si dupa aia mananci mult
fac pauza sa ma explic: o dieta impune atat cantitativ putin, vezi ca nu mamamci multe chestii la o masa 2-3 alimente diferite, si calitativ(calorii) avem un aport redus
revin: ei daca manaci dintr-o data mult(adica cantitativ odata, apoi multe feluri diferite- ex. icre, salata de beuf, salata de vinete, carnati,piftele, ciorba sarmale prajituri etc. toate la o masa ) organismul nu este obismuit si va secreta muuulta bila sa faca fata noi situatii.ei o parte din bila respectiva nu mai este eliberata normal in stomac ci "inunda"pancreasul fiind digerata de aici iti poti imagina draga rodi ce dureri va fi avut draga de Teo! Deci masura in toate, de aceea nu e bine sa ne infometam, de aceea se vorbeste de crearea unui stil de viata sanatos pentru a introuce o constanta care sa indeparteze de la sine astefel de excese. Sigur nu cred ca afacut-o intentionat femeia si nu cred ca mancat asa de mult dar organismul ei nu arezistat la astfel de fluctuatii!!
Ti-am facut capul patrat!

Esti o scumpa Nico!!!!!
Imi place cum explici, ai fi o profesoara foarte buna! Eu cred ca ti-ai gresit cariera :)
Ce e grav in cazul ei, e ca avea nutritionist, dar daca nu l-a ascultat uite unde s-a ajuns! (sau cel putin asa spunea tatal ei). Ai dreptate, la Teo cred ca au contribuit mai multe chestii, ideea e ca noi trebuie sa stam departe de asa ceva pt ca buzunarelul nu ne permite tratamente pe la clinici in Viena si alte locatii 'ieftine'.

Si inca odata, nu faci capul patrat la nimeni, mi-ar placea sa-mi explice cineva in fiecare zi chestii pe care nu le inteleg, din pacate la munca nu am parte de asa ceva (tb sa gasesc singura explicatiile :)

rdogy 18 ian 2011 10:08:25

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
u
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 479619)
Buna dimineata slabute,

Mai citisem pe undeva legat de asta, ca nu e bine sa mananci mai mult de 2-3 alimente diferite la o singura masa si incerc sa ma tin de principiu.

Activitatea fizica nu e doar sport la program asa e, daca trebaluiesti ca o albinuta cand ajungi acasa tot consum de calorii e si acolo.

Ce-aveti in meniu azi?


Neata Otilia, azi am papat la mic dejun din nou flax seeds cu unt de alune (apa, scortisoara, e un fel de n-ar mai fi :) nu stiu cum sa descriu amestecul dar e bunicel), la pranz am ciupercute cu pesto, parmezan si brocoli fiert, migdale si un iaurtel. Diseara sa vad, nu stiu, nu m-am gandit.

OtiliaIon 18 ian 2011 10:56:05

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Mama mama ce-am salivat :))

Citat:

Anterior postat de rdogy (Post 479715)
u


Neata Otilia, azi am papat la mic dejun din nou flax seeds cu unt de alune (apa, scortisoara, e un fel de n-ar mai fi :) nu stiu cum sa descriu amestecul dar e bunicel), la pranz am ciupercute cu pesto, parmezan si brocoli fiert, migdale si un iaurtel. Diseara sa vad, nu stiu, nu m-am gandit.


nicoleta30 18 ian 2011 10:57:33

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
ce sunt flax seeds?

rdogy 18 ian 2011 11:09:04

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 479787)
Mama mama ce-am salivat :))


Ciupercutele sunt extraordinar de bune! Nu stiam reteta dar am descoperit-o cautand retete pentru SBD faza I; la fel si flax seeds cu scortisoara, ciocolata neagra (topita) cu unt de alune, sunt foarte multe daca google-esti. Vinerea trecuta am mers direct la supermarket si mi-am facut aprovizionarea.

rdogy 18 ian 2011 11:11:22

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta30 (Post 479789)
ce sunt flax seeds?


M-ai facut si pe mine curioasa, habar nu aveam (eu am luat retele in engleza si nu m-am deranjat sa vad ce inseamna si ce mananc de fapt). Acum am cautat si sunt seminte de in, au proprietati foarte bune si in plus au fibre (mai ales ca noi cu dieta asta nu prea avem de unde sa le luam).

rdogy 18 ian 2011 11:13:29

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Vreau sa zic ca vineri seara am facut prima oara ciupercutele cu pesto si parmezan la cuptor si al meu nu se mai oprea, i-au placut si lui foarte mult.

nicoleta30 18 ian 2011 11:31:17

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
si sunt efectiv seminte si le amesteci tu in mancare sau cum?
cum se mananca?

nicoleta30 18 ian 2011 11:31:53

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
cat ai voie chestii din astea...a bine si la ce-s bune?

nicoleta30 18 ian 2011 11:37:07

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
am citit ca tre sa fi atenta la dozaj ca pot fi toxice si au calorii destule nu stiu cat ca nu zicea
dar sunt bune, paradoxal as zice eu, la arderea grasimilor la fluidizarea digestiei acnee etc. astia care scriu articole le citesc dupa aia? cica indicate in cura de slabire dar consumati cu grija ca au multe calorii Doamne fereste!!! pai macam sau nu mancam
zic si eu...Doooooamneee


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:38:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO