forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 1 - 10 (kg) (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-grupul-slabit-minus-1-10-kg/)
-   -   Mai am ultimele 5 kilograme (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-grupul-slabit-minus-1-10-kg/mai-ultimele-5-kilograme-5870.html)

rdogy 18 ian 2011 18:01:54

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta30 (Post 479840)
si sunt efectiv seminte si le amesteci tu in mancare sau cum?
cum se mananca?


Scuze pentru raspunsul intarziat, am fost foarte ocupata. Eu folosesc 2 linguri (rase) cu jumatate de cana de apa fiarta, scortisoara, nuca de cocos sau ce crezi ca ar mai merge. Amestecul devine o pasta gelatinoasa.

rdogy 18 ian 2011 18:10:14

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta30 (Post 479842)
cat ai voie chestii din astea...a bine si la ce-s bune?


Eu le voi folosi dimineata doar pe perioada asta a fazei I. La ce sunt bune? Pai, au o groaza de nutrienti: acizi grasi omega -3, fibre, antioxidanti, vitamina B, magneziu etc.

Apropo, eu folosesc flax seed meal. Este un amestec deja preparat care se gaseste in supermarket; nu folosesc semintele. Se recomanda 2 linguri de seminte sau 3 - 6 linguri de meal (eu folosesc 2 linguri de meal, mai ales ca amestec cu unt de alune).

rdogy 18 ian 2011 18:33:44

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta30 (Post 479850)
am citit ca tre sa fi atenta la dozaj ca pot fi toxice si au calorii destule nu stiu cat ca nu zicea
dar sunt bune, paradoxal as zice eu, la arderea grasimilor la fluidizarea digestiei acnee etc. astia care scriu articole le citesc dupa aia? cica indicate in cura de slabire dar consumati cu grija ca au multe calorii Doamne fereste!!! pai macam sau nu mancam
zic si eu...Doooooamneee


Pai ele au propietati foarte bune (un simplu google si apar o groaza de informatii), dar de exemplu untul de alune (are multe proteine) sau alte produse (vegetale) nu neaparat animale, pot avea foarte multe calorii, si nu-i nimic rau in a le consuma, ba chiar sunt indicate, dar atentie la calorii, adica la cele 1200 cal/zi tb sa tii cont de ele si sa nu mananci ca de obicei si te intrebi de ce ai pus kg de fapt si de ce nu ai slabit. Daca dau iama in ele si mananc de 3 ori pe zi si mai consum si niste catofi prajiti, gata am consumat cat pentru o saptamana. Acum, ti-am mai spus eu, orice... absolut orice (legile lui Murphy) dauneaza; pana si apa consumata in cantitate mare duce la demineralizari.

'paradoxal as zice eu, la arderea grasimilor' = exact ce spuneam mai inainte, contin omega-3 si de aici stii si tu.....

Nu vreau sa dau lectii sau sa par desteapta :) eu am citit pe site-ul de SBD si am vazut in multe retete semintele astea, am citit despre ele (fara sa ma intereseze o clipa ce inseamna de fapt :)! merci Nico pt intrebare, asa am aflat si eu ce mananc :) si am hotarat sa le folosesc. In supermarket le gasesc la raftul de 'healthy organic foods' si mi-am dat seama ca nu ma otravesc cu nimic, mai ales ca folosesc putin.

rdogy 18 ian 2011 19:03:02

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
De exemplu poti intra pe spark people si cauta flax seed si sunt multe informatii (ideea e ca mai bine cauta in engleza decat romana, sunt mult mai multe site-uri in engleza)

Apropo, un singur lucru vreau sa lamuresc, eu nu incerc sa vand produsul :) (sa nu ma intelegeti gresit). Eu, ca si voi, invat ceva in fiecare zi, si sincer, daca peste tot se scrie (dau un exemplu) ca untul de alune contine mai multe proteine decat o portie de tocanita, pai inseamna ca e adevarat si atunci pot sa fac un sacrificiu, mai concret sa renunt intr-o zi la o tocanita romaneasca si sa folosesc peanut butter-ul sa vad cum ma simt, daca la tocanita 'ragaiam' (scuzati-mi romana :) a ceapa acum 'ragai' a alune, sau poate nu ragai deloc si ma simt chiar bine pt ca nu mai am burta plina. Ce parere aveti! Nu vreau sa fiu dura, e un simplu motiv, de fapt vreau sa scot in evdenta ca romanii nu se inscriu pe lista popoarelor cu cele mai sanatoase retete culinare si atunci tb sa adoptam de la altii ce consideram ca e bine/sanatos. Va pup si ne 'vedem' maine.

rdogy 18 ian 2011 21:38:45

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Am fost cam dura, si cer IERTARE! Am plecat de la munca cu o durere ingrozitoare de cap! Nu luati in seama tonul prea aspru, ca nu asta a fost intentia mea.

nicoleta30 19 ian 2011 08:42:49

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Buna dimi Rodi!
Stai linistita femeie ca nu ai fost prea dura! Acum bucataria romaneasca traditonala este foarte echilibrata. Tine seama ca oamenii nu mancau decat odata sau de doua ori pe saptamana carne, sambata si dumninica cand taiau vreo oratanie din curte. In restul saptamanii nu pre mai mancau carnita doar oua lapte slanina etc. Iar perioadele de post erau tinute cu sfintenie. Sa nu mai zic ca bunica mea cat am stiut-o eu pe ea veci vinerea avea ciorba de fasole de post asta era lege!! Pe langa acest meniu aveau un stil de viata care presupunea un consum caloric mai mare decat al nostru.
Hence, my poit is ca tre sa privim the big picture, da exista o bucatarie traditionala romaneasca dar acolo nu sunt doar sarmale, racituri, carnati, ciorba de prisoare fripturi si tocanite, cozonaci si poale in brau mai sunt si ciorbe de zarzavat (iti aduci aminte de ciordele alea acrite cu fructe verzi?)mai sunt si salate (salata de rosii cu usturoi si telemea) rasolul de fasole verde, tocamita de dovlecel, sarmalele de pos, cartofii copti cu moare, lapte acru cu mamaliga, branza cu smatana....sunt multe. Noi acum tre sa alegem daca alegem sa papam doar anumite mancaruri traditionale+efort fizic ciuciu+post ciuciu deci silueta ciuciu

nicoleta30 19 ian 2011 09:03:57

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
romanii nu sunt un popor gras...acum muncim mai putin fizic si papam la fel sau mai consistent.Dar mancarea o facem la fel dar ce mai mancam pe langa mencarea noastra traditionala e problema...cei care s-au ingrasat doar din mancare gatita au fost si vor fi mereu, sunt niste mancai si acum nu sant decat si mai grasi Noi restu ne ingrasam ,eu cel putin din chipsuri, ciocolata tot felu de chesti cumparate din magazin dulci sarate egal....deci masura in toate!
Bucataria romaneasca nu s-a nascut ca asa s-a trezit unu intr-o zi si a zis bai noi mancam aia aia si aia sa format prin diferitele infulente externe (vezi turci, polonezi, evreu, unguri) si interne (necesitatile organismului uman care traieste intr-o zona temperata) si toate acestea impreauna au trebuit sa treaca testul timpului. Sa nu mai zicem de nevoia de depozitare alimentelor in perioada rece de unde branza la butoi, slanina in grinda cu carnatii este totusi o discutie mai ampla, nu poti da vina pe mancare fie ea traditionala sau nu!
Fii convinsa ca daca manci feluri mediteraniene ca porcu tot la surplus poderal ajungi
Depinde doar de noi ce bagam in gura...intodeauna vor fi compromisuri culinare, trebuie doar sa ne auto educam si disciplinam!
Acum e randul meu sa-mi cer scuze pentru vehementa si sa ma justific. Nu-mi plac extremele de nici un fel. Nu sunt un om al echilibrului dar vreau sa devin, nu psihotic desigur, ci intr-un mod natural care sa vina din lectiile pe care mi le-am dat singura (gresind) sau altii corctandu-ma. Nu-mi plac oameni care au convingeri radicale (aici nu sunt incluse adevarurile absolute> adica daca manaci mult te ingrasi, sau daca bei te imbeti, sau otrava e rea etc).

OtiliaIon 19 ian 2011 09:09:27

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Asa e. Bunica mea de la tara se hraneste numai cu productie proprie: mamaliga, oua, cartofi, pastai, porumb, ciorbe, salate, in loc de sosuri ea are mujdeiuri, in loc de dulce isi face o data pe luna gogosi, si carne din cand in cand mai taie o gaina cum ziceai si tu Nicoleta. Iar treaba face toata ziua deci nici n-are cum sa se ingrase.

Na ca am uitat sa va salut, buna dimineata!

rdogy 19 ian 2011 10:06:47

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Neata fetelor, de acord cu absolut tot ce ati mentionat! Si daca-mi permiteti sa adaug si eu, bunica mea are 93 de ani, inca traieste doar ca nu prea mai aude si nu vede cu un ochi :) (desi nu a purtat niciodata ochelari), anyway, avem exemple foarte bune dar sa nu uitam, asa cum ai spus si tu Nico, BUNICII nostri (ca ei sunt cele mai bune exemple) munceau in fiecare zi, nu stateau la calculator si de aici fiecare calorie ingerata era eliminata prin munca fie la camp, fie la animale, fie la cooperatie etc,.... in conditiile alea mi-as fi permis si eu sa mananc gogosi wow crede-ma, asta in primul rand. In al II-lea rand, si dupa parerea mea un motiv foarte important, mancau ceea ce cultivau in gradina, nu se duceau frate la carrefour sa cumpere ceapa si ardei grasi, si nici carnita nu era plina de hormoni si faina de peste, fie ea de pasare de porc sau strut, era, stiti bine crescut acolo in curte animalul/pasarea si stiai ce mananci. Sunt foarte multe motive si 'pros and cons' ideea e ca stilul de viata actual nu ne permite sa mancam asa cum mancau bunicii sau chiar si parintii nostri! Si de aici am izbucnit eu cu tocanita mea :)

Normal ca exista popoare cu mancaruri mult mai NE-sanatoase decat ale noastre (si aici ma refer in ansamblu, nu la anumite itemuri), dar tb sa recunostem ca si bucataria noastra are carente 'zdravene' in ceea ce priveste mancarea sanatoasa. Romania e printre primele tari la obezitate in europa, de ce nu ma mira?! Si raspunsul ar putea fi ... dar SUA, dar anglia, germania si nu mai stiu care?! Pai da, dar aia au avut de cand se stiu obezitate crescuta, Romania nu, si asta tb sa fie ingrijorator, ca populatia tanara nu mai consuma mancare sanatoasa si nici stilul 'muncitor' nu ne mai caracterizeaza! Parerea mea :)

nicoleta30 19 ian 2011 13:32:23

Re: Mai am ultimele 5 kilograme
 
Citat:

Anterior postat de rdogy (Post 481371)
Neata fetelor, de acord cu absolut tot ce ati mentionat! Si daca-mi permiteti sa adaug si eu, bunica mea are 93 de ani, inca traieste doar ca nu prea mai aude si nu vede cu un ochi :) (desi nu a purtat niciodata ochelari), anyway, avem exemple foarte bune dar sa nu uitam, asa cum ai spus si tu Nico, BUNICII nostri (ca ei sunt cele mai bune exemple) munceau in fiecare zi, nu stateau la calculator si de aici fiecare calorie ingerata era eliminata prin munca fie la camp, fie la animale, fie la cooperatie etc,.... in conditiile alea mi-as fi permis si eu sa mananc gogosi wow crede-ma, asta in primul rand. In al II-lea rand, si dupa parerea mea un motiv foarte important, mancau ceea ce cultivau in gradina, nu se duceau frate la carrefour sa cumpere ceapa si ardei grasi, si nici carnita nu era plina de hormoni si faina de peste, fie ea de pasare de porc sau strut, era, stiti bine crescut acolo in curte animalul/pasarea si stiai ce mananci. Sunt foarte multe motive si 'pros and cons' ideea e ca stilul de viata actual nu ne permite sa mancam asa cum mancau bunicii sau chiar si parintii nostri! Si de aici am izbucnit eu cu tocanita mea :)

Normal ca exista popoare cu mancaruri mult mai NE-sanatoase decat ale noastre (si aici ma refer in ansamblu, nu la anumite itemuri), dar tb sa recunostem ca si bucataria noastra are carente 'zdravene' in ceea ce priveste mancarea sanatoasa. Romania e printre primele tari la obezitate in europa, de ce nu ma mira?! Si raspunsul ar putea fi ... dar SUA, dar anglia, germania si nu mai stiu care?! Pai da, dar aia au avut de cand se stiu obezitate crescuta, Romania nu, si asta tb sa fie ingrijorator, ca populatia tanara nu mai consuma mancare sanatoasa si nici stilul 'muncitor' nu ne mai caracterizeaza! Parerea mea :)

Fetelor eu ma consider norocoasa fac cumparaturim din hipermarket o data pe saptamana si inrest pap de la mine din gradina ca astau la casa si-mi pun de toate in gradinuta si am porcul in cotet si oita in saivan si gaina in cubar ceapa de la mine mocov de la mine albituta de la mine sfecla
tre sa cumpar cartofi orez paine zahar din astea...deci de aceea eu una ma simt mai aproape de traditie! Ziceai ca noi macam dar nu mai consumam asa exact asta am zis si eu si la asta am adaugat faptul ca intre retetele noaste nu-s doar sarmalele ci si alte macaruri mai usoare ai fi chiar surprinsa ...
Acum obezitatea romanilor vine pe doua filoane
unul psihologic ca dupa atatia amar de ani de comunism in care burduseam frigiderele si mancam cu masura acum ne burdusim frigiderele si mancam fara masura!
si doi fiziologic odata ce ai dat de gusturile astea de la produsele rafinate din comert cu greu mai dai inapoi se stie ca combinatia de anumite grasimi si potentiatori de aroma pot crea o anumita dependenta
Parerea mea


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:23:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO