forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concurs "O luna fara dulciuri" (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/)
-   -   O luna fara zahar si faina alba! (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/luna-fara-zahar-faina-alba-10316.html)

aycha 11 oct 2011 10:53:50

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Mai inainte am citit in cartea lui Montignac faptul ca putem consuma fructe seara fara nicio problema. Si mai aveam eu o carte care se numea " Tehnici de Superinvatare",aceasta am cumparat-o anul trecut de la scoala.Acolo scrie tot felu de reguli ale alimentatiei,sportului si odihnei pentru a avea un creier armonios si sanatos...si acolo scria ca fructele sunt cele mai indicate seara deoarece se digera repete,nu tulbura somnul si ajuta la o mai buna circulatie si te trezesti mai odihnit dimineata...etc.

Deci?Care este adevarul despre fructe?Eu nu mai inteleg nimic....

GinaViesianu 11 oct 2011 10:59:42

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 814396)
Mai inainte am citit in cartea lui Montignac faptul ca putem consuma fructe seara fara nicio problema. Si mai aveam eu o carte care se numea " Tehnici de Superinvatare",aceasta am cumparat-o anul trecut de la scoala.Acolo scrie tot felu de reguli ale alimentatiei,sportului si odihnei pentru a avea un creier armonios si sanatos...si acolo scria ca fructele sunt cele mai indicate seara deoarece se digera repete,nu tulbura somnul si ajuta la o mai buna circulatie si te trezesti mai odihnit dimineata...etc.

Deci?Care este adevarul despre fructe?Eu nu mai inteleg nimic....


Intr`adevar, fructele nu sunt calorice si greu de digerat, si monti accepta (nu recomanda neparat, daca stiu eu bine recomanda doar in cazul in care in ziua respectiva s-a mancat mult si insotite la jumatate de ora de un iaurt degresat), dar parerea mea (si aici vb din convingere personala), fructele sunt bogate in fructoza si dau energie...iar seara nu prea mai avem cum sa o consumam..plus ca in unele din cazuri (inclusiv eu) dau foame, si asta nu e prea de dorit..
Depinde f mult de organismul fiecaruia...exista n diete si n reguli, important e sa observi ce ti se potriveste de peste tot si sa ajungi la echilibru...
Nu cred ca te-am lamurit mare lucru, dar cred ca ai inteles ideea mea..

aycha 11 oct 2011 11:24:46

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Sunt partial lamurita....

Totusi,pe mine mă "macina" alta problemuta:D.Nu am ajuns inca la greutatea dorita,mai sunt cateva kg,dar eu o tin tot in jurul a 1100 kcl,imediat vin sarbatorile si daca o voi tine tot asa,nu stiu cat de mult voi slabi..dar stiu ca voi pune pe mine la loc o parte din cauza cozonacilor buni a mamei si faptul ca eu voi avea multi musafiri(necesita prepararea multor feluri de prajituri de la care nu ma pot abtine in totalitate),iar eu la randul meu voi fi musafir si nu-mi pot refuza gazdele deoarece se supara:-s.

Ma gandeam sa incep sa cresc nr de calorii,DAR...asa voi mai continua sa slabesc?? Poate ca,facand asta voi trece binisor de sarbatori si dupa acestea sa pot sa le reduc din nou...

Aveti vreun sfat pentru mine?:D

just21 11 oct 2011 12:01:37

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Buna fetelor!!:-*:-*Ma bucur sa va aud.Azi am venit mai repede acasa deoarece nu ma sitm bine delocsi ma voi duce la doctor mai tarziu.
Diana:-* eu spun sa ridici nr de calorii cu 50-100 pe saptamana pana ajungi la nr de mentinere, depinde cat vrei sa consumi la mentinere si sa continui cu sportul.Daca vezi ca te ingrasi atunci scazi din nou.Asa cred eu ca ar fii cel mai bine.:-*
Gina eu m-am hotarat ca sfarsitul concursului pentru mine sa fie abia in 15 noiembrie deoarece e cu cateva zile inainte de ziua mea si atunci evident ma voi rasfata cu o felie din tortul meu:D+ ca voi avea musafiri si nah ar fii ciudat sa nu servesc nimic.DE cand am renuntata la paine si dulciuri parca nu mai am pofta de ele, uneori pap cioco neagra(in weekend in special).In rest nu simt nevoia de nimic...A da si acum din cauza racelii am consumat miere cu lamaie, pt gat.:-*

aycha 11 oct 2011 12:11:09

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 814451)
Buna fetelor!!:-*:-*Ma bucur sa va aud.Azi am venit mai repede acasa deoarece nu ma sitm bine delocsi ma voi duce la doctor mai tarziu.
Diana:-* eu spun sa ridici nr de calorii cu 50-100 pe saptamana pana ajungi la nr de mentinere, depinde cat vrei sa consumi la mentinere si sa continui cu sportul.Daca vezi ca te ingrasi atunci scazi din nou.Asa cred eu ca ar fii cel mai bine.:-*
Gina eu m-am hotarat ca sfarsitul concursului pentru mine sa fie abia in 15 noiembrie deoarece e cu cateva zile inainte de ziua mea si atunci evident ma voi rasfata cu o felie din tortul meu:D+ ca voi avea musafiri si nah ar fii ciudat sa nu servesc nimic.DE cand am renuntata la paine si dulciuri parca nu mai am pofta de ele, uneori pap cioco neagra(in weekend in special).In rest nu simt nevoia de nimic...A da si acum din cauza racelii am consumat miere cu lamaie, pt gat.:-*

Buna Patri>:D<>:D<
Ma bucur sa aud de tine,dar imi pare rau ca nu prea aud de bine.Sper doar sa te faci bine repede!!!

Cred ca am sa incerc sa "ma mentin" la 56 kg pana trece tot taraboiul asta de iarna,apoi am sa trec din nou la hipocalorica(si poate low-carb) ca sa ajung la cele 53kg dorite si iubite;;).Sper doar sa nu ma ingras:-s

Patri tu esti scorpion?????dacă da,e clar de ce avem atat de multe in comun!Eu sunt pesti cu ascendent in scorpion(ma inteleg de minune cu toti scorpionii)

GinaViesianu 11 oct 2011 12:17:47

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
eu am sa ma rasfat cu ...cola zero :))...Lame, I know, dar aici nu avem voie dulciuri din comert sau dietetice (caci sunt mincinoase, si nu contest)..dar am pofta de un suc...In rest, "dulciuri" dietetice eu tot am mai papat: fructe, cioco neagra, cheesecake fara zahar..deci nu prea mai am ce..Asta dpdv al concursului...dpdv al dietei (monti), cand termin prima luna imi fac o mini portie de cartofi la cuptor cu o salata uuuriasa (morrr de pofta)..
Patri, imi pare rau de raceala ta...stai invelita in patutz si dormi muuuult...>:D<>:D<>:D<

just21 11 oct 2011 12:20:38

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 814459)
Buna Patri>:D<>:D<
Ma bucur sa aud de tine,dar imi pare rau ca nu prea aud de bine.Sper doar sa te faci bine repede!!!

Cred ca am sa incerc sa "ma mentin" la 56 kg pana trece tot taraboiul asta de iarna,apoi am sa trec din nou la hipocalorica(si poate low-carb) ca sa ajung la cele 53kg dorite si iubite;;).Sper doar sa nu ma ingras:-s

Patri tu esti scorpion?????dacă da,e clar de ce avem atat de multe in comun!Eu sunt pesti cu ascendent in scorpion(ma inteleg de minune cu toti scorpionii)

Uite eu sincer cred ca tu vei slabi in continuare chiar si dupa ce ridici incet,dar foarte incet nr de calorii.Nu te arunca in alimentele cu nr mare de carbo mai ales carbo rai.Eu vb din proprie experienta.Eu cand am slabit prima data la mentinere slabeam si cu 1400 de calorii si mancam normal.(adica din unele alimente pe care le-am evitat).Greseala mea a fost ca nu am fost precauta cu painea si napolitanele(un mic viciu de la vremea aia).Bine ca eu m-am ingrasat atunci 2kg,dar era mult mai bine pt mine,am ajuns fff slaba(in jur de 46.5kg si eram prea slaba la structura mea) dar dupa nu am pus deloc, pana cand s-au intamplat altele:((:-< )Iar low-carb si hipocalorica da rezultate super..Deocamdata nu m-am cantarit dar imi stau altfel hainele pe mine.Deci e posibil ca la kg sa nu fii scazut dar la cm macar 1 sigur am dat jos.;;)

Si da sunt scorpion.Din noiembrie;;).Sa stii ca si eu cu pesti ma inteleg ff bine, majoritatea prietenelor mele sunt pesti.:x

aycha 11 oct 2011 12:20:47

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 814462)
eu am sa ma rasfat cu ...cola zero :))...Lame, I know, dar aici nu avem voie dulciuri din comert sau dietetice (caci sunt mincinoase, si nu contest)..dar am pofta de un suc...In rest, "dulciuri" dietetice eu tot am mai papat: fructe, cioco neagra, cheesecake fara zahar..deci nu prea mai am ce..Asta dpdv al concursului...dpdv al dietei (monti), cand termin prima luna imi fac o mini portie de cartofi la cuptor cu o salata uuuriasa (morrr de pofta)..
Patri, imi pare rau de raceala ta...stai invelita in patutz si dormi muuuult...>:D<>:D<>:D<

Bea Gina Cola zero cata vrei:D,chiar meriti!tu ai fost pana la urma cea care a respectat concursul :).Ai castigat numai bine pentru tine si admiratia mea:D

aycha 11 oct 2011 12:23:28

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 814463)
Uite eu sincer cred ca tu vei slabi in continuare chiar si dupa ce ridici incet,dar foarte incet nr de calorii.Nu te arunca in alimentele cu nr mare de carbo mai ales carbo rai.Eu vb din proprie experienta.Eu cand am slabit prima data la mentinere slabeam si cu 1400 de calorii si mancam normal.(adica din unele alimente pe care le-am evitat).Greseala mea a fost ca nu am fost precauta cu painea si napolitanele(un mic viciu de la vremea aia).Bine ca eu m-am ingrasat atunci 2kg,dar era mult mai bine pt mine,am ajuns fff slaba(in jur de 46.5kg si eram prea slaba la structura mea) dar dupa nu am pus deloc, pana cand s-au intamplat altele:((:-< )Iar low-carb si hipocalorica da rezultate super..Deocamdata nu m-am cantarit dar imi stau altfel hainele pe mine.Deci e posibil ca la kg sa nu fii scazut dar la cm macar 1 sigur am dat jos.;;)

Si da sunt scorpion.Din noiembrie;;).Sa stii ca si eu cu pesti ma inteleg ff bine, majoritatea prietenelor mele sunt pesti.:x

De cand am vb cu tine prima oara si spuneai pe aici ca iti serbezi ziua iarna,te banuiam:))...oricum eu predomin scorpionul...nu prea ma caracterizeaza pestii,doar in unele cazuri.ma bucur ca avem un alt lucru in comun>:D<

just21 11 oct 2011 12:25:15

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 814462)
eu am sa ma rasfat cu ...cola zero :))...Lame, I know, dar aici nu avem voie dulciuri din comert sau dietetice (caci sunt mincinoase, si nu contest)..dar am pofta de un suc...In rest, "dulciuri" dietetice eu tot am mai papat: fructe, cioco neagra, cheesecake fara zahar..deci nu prea mai am ce..Asta dpdv al concursului...dpdv al dietei (monti), cand termin prima luna imi fac o mini portie de cartofi la cuptor cu o salata uuuriasa (morrr de pofta)..
Patri, imi pare rau de raceala ta...stai invelita in patutz si dormi muuuult...>:D<>:D<>:D<

Coca-cola zero..bun bun:x:x..Din pacate la mine cola nu are tocmai efecte bune..Dupa ce bea cola ma doare ff tare capul si tremur..Habar nu am de ce si tocmai de aceea il evit.Mai bine cafea...Nu ai voie la monti cartofi??

Pe la 3 merg la doctor, poate imi da scutire azi si maine..E ciudat as sta acasa pt ca nu ma simt bine dar nici nu as vrea sa pierd orele..MA simt asa de prost:((:((:((..Nici nu stiu daca sa stau sau nu maine acasa


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:21:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO