forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Dukan (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/)
-   -   Regimul Dukan (partea 2) (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/regimul-dukan-partea-2-a-11141.html)

erasmine 07 oct 2012 20:18:25

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1147257)
Fetelor,am si eu o problemuta adresata celor care locuiesc in zone unde se pun la murat pepenusi verzi (lubenita din Oltenia). Imi trebuie reteta. Eu cautai pe net si toate retetele sunt doar cu apa si 25 g de sare la litru. Se mureaza ei doar cu atat? Nici un otet,un zahar,nimica,nimicuta? Voi sunteti tinerele,dar poate va intrebati mamicile sa imi dati si mie o reteta buna. Am primit azi o cutie mare(cele pt banane) de pepenasi si nu stiu cum sa ii pregatesc pt iarna.



La mine in familie tata a fost cel care s-a ocupat mereu cu muraturile... ma refer strict la cele care necesita doar apa si sare ca restul le facea mama :)
Si da...tata punea pepenii intr-un butoi...mai punea si niste gogonele si cativa ardei capia...mai punea si niste bete de marar uscat dupa care punea apa...la fiecare Litru de apa pune cate 1 lingura de sare...turna apa in butoi si la urma punea sarea intr=un tifon pe care-l lega si il pune peste muraturi dar sa-l cuprinda apa (nu inteleg de ce dar...asa face el) Vreau sa zic ca muraturile sunt cele mai bune si nu zic doar eu asta...cand statea la bloc era f laudat in scara pt muraturi :)

rozica1965 07 oct 2012 20:20:59

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de erasmine (Post 1147301)
La mine in familie tata a fost cel care s-a ocupat mereu cu muraturile... ma refer strict la cele care necesita doar apa si sare ca restul le facea mama :)
Si da...tata punea pepenii intr-un butoi...mai punea si niste gogonele si cativa ardei capia...mai punea si niste bete de marar uscat dupa care punea apa...la fiecare Litru de apa pune cate 1 lingura de sare...turna apa in butoi si la urma punea sarea intr=un tifon pe care-l lega si il pune peste muraturi dar sa-l cuprinda apa (nu inteleg de ce dar...asa face el) Vreau sa zic ca muraturile sunt cele mai bune si nu zic doar eu asta...cand statea la bloc era f laudat in scara pt muraturi :)

Ok,merci,inseamna ca asa le fac..doar apa si sare!:-*

rozica1965 07 oct 2012 20:23:39

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Haideti dragelor,treceti-va in tabel!;)
Cine nu stie...pedeapsa inseamna minim 3 PP!:D

moni30 07 oct 2012 20:24:39

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de rachy (Post 1147296)
dar care e diferenta intre zilele de PP si atac, adik cum incerc eu sa tin 5 cu 5 , care e diferenta intre cele 5 zile de PP si atac?? :">:">:">scuze, dar eu nu vad diferente, poate gresesc.ms:-*

in croaziera, la zile de PP ai voie si alimente tolerate, cacao, lapte, amidon, branza 7% gr...etc...ori in atac nu erau permise...insa eu am citit...ca daca vrei rezultate super bune sa folosesti toleratele doar in zile de PL

rozica1965 07 oct 2012 20:26:38

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 1147305)
in croaziera, la zile de PP ai voie si alimente tolerate, cacao, lapte, amidon, branza 7% gr...etc...ori in atac nu erau permise...insa eu am citit...ca daca vrei rezultate super bune sa folosesti toleratele doar in zile de PL

La pedeapsa nu au voie nici un aliment tolerat......x-(>:)

erasmine 07 oct 2012 20:26:43

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1147274)
Fetelor care ati calcat stramb in w/e -ul asta......treceti la raport ca sa facem lista cu condamnatele la pedeapsa de maine incolo!;):))



Eu...am pacatuit si eu...azi dimineata omleta cu sunca si putin telemea 14% , la pranz biorba de pui alba, pe la 4:30 am mancat iaurt cu taratea iar seara...am fost in carrefour si voiam ceva bun..nu am gasit nimic care sa zicem ca-mi permite dukan dar mi-a fost pofta de urda..asa ca am luat. cand am ajuns acasa..am dat de o conserva de pastrav in sos tomat si..am uitata si de urda...si de iaur ce mai aveam in frigider...de absolut tot si am bobinat conserva.Oricum aveam de cand sa tin in continuare PP asa ca....de maine iar PP.astazi ar fi fost ultima zi de PP , teoretic de maine ar fi trebuit Pl dar...pedeapsa :)

alinutzik 07 oct 2012 20:28:24

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1147274)
Fetelor care ati calcat stramb in w/e -ul asta......treceti la raport ca sa facem lista cu condamnatele la pedeapsa de maine incolo!;):))

Hmmmmm.. sa stii ca nici eu nu am stat prea bine, am mancat chestii tolerate, dar cam prea mult dulce azi, zic eu ( putina budinca, am baut si vreo 2 cafele - 4 lingurite de indulcitor si un pahar de cola zero :-? )

rozica1965 07 oct 2012 20:29:19

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de erasmine (Post 1147307)
Eu...am pacatuit si eu...azi dimineata omleta cu sunca si putin telemea 14% , la pranz biorba de pui alba, pe la 4:30 am mancat iaurt cu taratea iar seara...am fost in carrefour si voiam ceva bun..nu am gasit nimic care sa zicem ca-mi permite dukan dar mi-a fost pofta de urda..asa ca am luat. cand am ajuns acasa..am dat de o conserva de pastrav in sos tomat si..am uitata si de urda...si de iaur ce mai aveam in frigider...de absolut tot si am bobinat conserva.Oricum aveam de cand sa tin in continuare PP asa ca....de maine iar PP.astazi ar fi fost ultima zi de PP , teoretic de maine ar fi trebuit Pl dar...pedeapsa :)

Ok...trece-te in tabel daca ai constiinta incarcata!>:)

rozica1965 07 oct 2012 20:41:15

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de alinutzik (Post 1147308)


Hmmmmm.. sa stii ca nici eu nu am stat prea bine, am mancat chestii tolerate, dar cam prea mult dulce azi, zic eu ( putina budinca, am baut si vreo 2 cafele - 4 lingurite de indulcitor si un pahar de cola zero :-? )

Pai daca erau alimente tolerate,nu vad greseala.....poate doar ca nu mai scazi la cantar......:-/

eliza david 07 oct 2012 20:46:19

Re: Regimul Dukan (partea 2)
 
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 1147293)
eu am fost fff cuminte;;)
si am fost surprinsa ca azi mi-a arata exact cat am la ticker, 76,8.asta dupa o tura de PL..sapt trecuta , toata sapt cantarul mi-a aratat peste 77...si am fost demoralizata...acum am sperante ca,,,incet , dar sigur scad:D, un motiv in plus sa fiu cuminte;)

felicitari si pt cumintenie si pt rezultate! :)
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 1147294)


Euu, off:-s am avut mult dulce si multe tolerate :((

pedeapsa si tie :))
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1147298)
Ia treceti-va aici cele care ati calcat stramb:
1-Rozi
2-Eliza
3
.....



Ora este GMT +2. Ora este acum 22:09:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO