Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Gasca fetelor care tin Montignac partea I

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #3331 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 16:28:47
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Eu o sa scriu meniul seara, ca nicodata nu stiu de dimineata ce voi manaca si in general ma razgandesc.
Asa ca, pe ziua de azi:
- 8.30: 2 portocale
- 9.30: lapte 0,1%, wasa 16%, ceai de brusture, prajiturica facuta de mine
- 12.30: file de peste cu mazare congelata facute la abur + ulei ME + patrunjel verde
- 16.00: 2 mere
- 18.00: salata verde + mozzarela + ton la conserva + rosii + masline + piper + oregano + ulei ME + otet balsamic
Pt fetele noi, la mine pare ca mananc putin, dar de fapt cantitatile mele sunt uriase (minim 500 g de mancare la pranz si seara)
Cam asta e. Nu cred ca sunt greseli, daca e ceva, va rog corectati-ma!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3332 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 16:39:28
oanamagdalena's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Eu o sa scriu meniul seara, ca nicodata nu stiu de dimineata ce voi manaca si in general ma razgandesc.
Asa ca, pe ziua de azi:
- 8.30: 2 portocale
- 9.30: lapte 0,1%, wasa 16%, ceai de brusture, prajiturica facuta de mine
- 12.30: file de peste cu mazare congelata facute la abur + ulei ME + patrunjel verde
- 16.00: 2 mere
- 18.00: salata verde + mozzarela + ton la conserva + rosii + masline + piper + oregano + ulei ME + otet balsamic
Pt fetele noi, la mine pare ca mananc putin, dar de fapt cantitatile mele sunt uriase (minim 500 g de mancare la pranz si seara)
Cam asta e. Nu cred ca sunt greseli, daca e ceva, va rog corectati-ma!
...saru'mana de explicatii!
..iar acum intrebarile!!!
De unde procurati wasa?(eu pe un site de retete am gasit reteta ,dar nu stiu ce fel de wasa folositi voi)..Legat de mazare,avem voie? ca eu credeam ca doar pastai..Si avem voie si boabe de fasole alba sau numai fasole neagra?!
Scuze ca pun atatea intrebari,dar am citit din atatea locuri incat acum am o "varza" totala in cap si cum vin de la dieta Rina's unde clasificarea alimentelor si combinarea lor e cumva diferita de cea de aici...chiar ca m-am zapacit!
Si sa inteleg ca otet balsamic avem totusi voie in salate?..si ce inseamna ulei ME???
..iar legat de ceea ce mananci,mie mi se pare suficient!Sa inteleg ca alte fete papa mai mult?
Legat de ciocolata,ce fel de cicolata luati?Heidi 80-85% e ok?

Ultima dată editat de oanamagdalena; 06 apr 2010 at 16:41:59.
  #3333 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 17:05:59
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Citat:
Anterior postat de oanamagdalena Vezi mesajul
...saru'mana de explicatii!
..iar acum intrebarile!!!
De unde procurati wasa?(eu pe un site de retete am gasit reteta ,dar nu stiu ce fel de wasa folositi voi)..Legat de mazare,avem voie? ca eu credeam ca doar pastai..Si avem voie si boabe de fasole alba sau numai fasole neagra?!
Scuze ca pun atatea intrebari,dar am citit din atatea locuri incat acum am o "varza" totala in cap si cum vin de la dieta Rina's unde clasificarea alimentelor si combinarea lor e cumva diferita de cea de aici...chiar ca m-am zapacit!
Si sa inteleg ca otet balsamic avem totusi voie in salate?..si ce inseamna ulei ME???
..iar legat de ceea ce mananci,mie mi se pare suficient!Sa inteleg ca alte fete papa mai mult?
Legat de ciocolata,ce fel de cicolata luati?Heidi 80-85% e ok?
Hai ca acum am vazut ca esti braileanca, si eu sunt, dar acum stau in Italia. Vin acasa undeva la sfarsitul lui mai si stau vreo luna in tara.
Nu stiu de unde ai putea sa faci rost de wasa in braila, incearca la Carreffour. Fetele din Bucuresti isi iau de la Mega Image, dar in Braila stiam ca nu e. Sau poate gasesti la Billa. Daca nu, poti sa mananci dimineata fulgi de cereale integrale (acelea de la Sano Vita care se gasesc de obicei la plafar, fara adaos de fructe - pt ca de obicei sunt fructe confiate care sunt conservate cu zahar - sau musli) sau paine integrala, facuta de tine din parti egale de faina integrala si tarate combinate cu lapte, iaurt, branzeturi cu 0,1 % grasime. In cazul asta, la pranz si seara manaci mancarea goala. Daca in schimb gasesti aceasta wasa cu 24% fibre (un fel de paine), o poti combina cu orice si la orice masa. Nu stiu daca o poti face si tu acasa, si chiar daca e asa, nu cred ca iese la procentul de fibre care iti trebuie tie. Daca are mai putine fibre, o poti manca doar dimineata si in combinatie cu ce am scris mai sus. Nu e obligatoriu sa mananci asa la micul dejun! Dar daca mananci oua, branza grasa, mezeluri, carnati, etc, at nu ai voie sub nici o forma paine, in afara de wasa 24% fibre. Asta e singura painica care se poate manca cu alt tip de mese (adica nu cele compuse din lactate si branzeturi degresate).
Referitor la mazare, avem voie, dar verde - cum e cea congelata, cel putin eu asa stiam. Nu stiu de cea din conserva pt ca nu o folosesc (din cauza sarii). Fasole de toate felurile, la fel si pastai. Eu le mananc.
Ulei ME e prescurtarea de la ulei de masline extravirgin, eu numai din asta folosesc, bine, am si avantajul ca sunt aici.
Otetul e recomandat in cantitati mici si si mai bine inlocuit cu lamaie. Dar mie imi place, asa ca nu renunt la el. Iar lamaie nu prea am voie, asa ca nu prea am solutii.
Nu, dar eu de obicei am un meniu mai bogat si nu vroiam sa credeti ca mananc putin. Chiar daca a fost doar peste si mazare, cantitatile au fost mari din amandoua.
Ciocolata eu mananc de la lindt si am ajuns la 90% cacao, incepand de la 60%. Cu heidi spuneau fetele ca au fost ceva probleme, in sensul ca la acelasi procent de cacao, o cioco era mai dulce si alta mai amara, facand parte din loturi diferite, deci, ai grija ce cumperi. Din cate stiu, in tara gasesti si cioco cu fructoza (eu aici nu am gasit). E mai bine sa mananci din aceea.
Sper ca ti-am fost de folos. Pupici!
Sper sa intre si Husky sa ne mai lamureasca pt ca ea stie mai bine decat mine.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3334 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 17:22:29
oanamagdalena's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac

...multumesc din suflet pentru rabdare si pentru toate explicatiile.Ma bucur ca avem voie mazare(ma refeream si eu la cea congelata),paine wasa o sa ma uit si eu la Carrefour sa vad daca au(la Kaufland am vazut pesmet wasa,dar nu m-am uitat la compozitie)..cat despre cereale...mi-am luat azi niste ovaz sa pun in iaurt,ca intr-adevar,musli sau alte cereale contineau fructe confiate...oricum,pentru inceput ma pot limita la a manca iaurt cu cereale dimineata si in rest fara paine,dar e bine ca stiu acum ca daca gasesc acea wasa de care spui tu pe undeva, pot sa o mananc si alaturi de alte grupe de alimente.Cat despre ciocolata,e obligatorie?Pot sa renunt la ea in unele zile si sa mananc doar cand ma "paste" pofta de dulce?
Ma bucur ca fasolea se poate manca si sub forma de boabe uscate,nu numai pastai!Deci practic avem o gama destul de larga de alimente pe care le putem manca chiar si in prima faza! Nu stiu de ce ma gandeam la si mai multa strictete!
De maine incep munca(am avut cateva zile libere) si nu o sa mai am cine stie ce timp liber,dar o sa ma straduiesc sa intru macar la raport!Nu vreau sa merg din greseala in greseala si cred ca le pot descoperi (greselile) doar spunandu-va zilnic ce am mancat!
...eiii...si acum sa dea D-zeu sa reusesc ce mi-am propus(ca in ultima perioada tare dezamagita am fost de mine insami...numai aiurea am mancat,desi cateva zile eram in "grafic" ...apoi o luam pe "aratura" )Sper ca fiind o schimbare fata de dieta anterioara sa pot pacali organismul(si mai ales pe mine!!!) si sa obtin rezultate!

...si app: ma bucur tare mult ca mai e cineva din Braila(chiar daca acum stai in Italia!)

Ultima dată editat de oanamagdalena; 06 apr 2010 at 17:25:07.
  #3335 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 17:39:29
Adella's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 37
Dieta: Dieta personalizata
Date: 157cm, 57kg
Mesaje: 12.038
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 9 mesaje
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Buna fetelor
Sa dau raportul pe ziua de azi
MD : cafea din cereale cu o linguritza de fructoza ,iaurt degresat , branza proaspata de vaci 0% gr cu fulgi de ovaz si seminte de in
Pranz : 2 linguri salata de vinete cu ceapa,4 linguri fasole rosie cu rosii decojite,2 linguri de piure de conopida,2 linguri de spanac ..si 3 bucati de soia
Cina: piure de conopida,3 bucati de soia cu salata de vinete deasupra,spanac cu un ou fiert deasupra,fasole rosie si putina telemea de vaca
Am si poza cu cina
Fotografie0070.jpg
Adella, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1661 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1144 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 370 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3336 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 17:46:53
Kontiki's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 07 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: South Beach
Date: 167cm, 94kg
Mesaje: 76
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
As avea o rugaminte la voi, ma puteti ajuta cu o reteta de chiftelute monti (le-as face la cuptor cu sos, dar nu stiu cum sa procedez). Si as vrea si reteta de zacusca monti.
Chiftele la cuptor:

Ingrediente :
- 1 piept de pui
- 1 vanata
- 5 ardei grasi medii
- 2 cepe
- verdeata


- se coace vanata, se curata, clateste si lasa la scurs
- taiem ardeii si-i dam la blender
- maruntim bine de tot vanata racita si scursa de apa
- taiem ceapa foarte marunt
- turnam ardeii dati la blender peste ceapa si vanata tocata
- compozitia fiind foarte apoasa, am pus intr-un tifon, am evitat sa pun faina
- adaugam carnea tocata, verdeata si condimente
- formam chiftelute si le asezam intr-o tava, acoperita cu hartie de copt si dam la cuptor, 25-30 min, la 200 C, se mai intorc din cand in cand
- am servit cu sos de iaurt si salata


Sau Chiftele din pui cu susan :


Ingrediente :

- 800 gr piept de pui
- 3 linguri rase faina (soia sau naut)
- 3 oua mici
- 3 linguri susan
- 2 cepe mici
- 2 catei usturoi
- 2 linguri ulei de masline
- 1 legatura mica patrunjel verde
- 1 lingura marar verde
- piper, sare etc


- compozitia se pregateste la fel ca orice reteta de chiftele
- se fac forme, se pun pe hartia de copt si se baga la cuptor pana se rumenesc (aprox 30 min)
- se servesc alaturi de o salata mare


Pofta mare!!!

Sursa : Edi (culinar)
Kontiki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1880 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1363 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1235 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 06 apr 2010 at 17:54:02.
  #3337 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 18:04:17
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Citat:
Anterior postat de oanamagdalena Vezi mesajul
...multumesc din suflet pentru rabdare si pentru toate explicatiile.Ma bucur ca avem voie mazare(ma refeream si eu la cea congelata),paine wasa o sa ma uit si eu la Carrefour sa vad daca au(la Kaufland am vazut pesmet wasa,dar nu m-am uitat la compozitie)..cat despre cereale...mi-am luat azi niste ovaz sa pun in iaurt,ca intr-adevar,musli sau alte cereale contineau fructe confiate...oricum,pentru inceput ma pot limita la a manca iaurt cu cereale dimineata si in rest fara paine,dar e bine ca stiu acum ca daca gasesc acea wasa de care spui tu pe undeva, pot sa o mananc si alaturi de alte grupe de alimente.Cat despre ciocolata,e obligatorie?Pot sa renunt la ea in unele zile si sa mananc doar cand ma "paste" pofta de dulce?
Ma bucur ca fasolea se poate manca si sub forma de boabe uscate,nu numai pastai!Deci practic avem o gama destul de larga de alimente pe care le putem manca chiar si in prima faza! Nu stiu de ce ma gandeam la si mai multa strictete!
De maine incep munca(am avut cateva zile libere) si nu o sa mai am cine stie ce timp liber,dar o sa ma straduiesc sa intru macar la raport!Nu vreau sa merg din greseala in greseala si cred ca le pot descoperi (greselile) doar spunandu-va zilnic ce am mancat!
...eiii...si acum sa dea D-zeu sa reusesc ce mi-am propus(ca in ultima perioada tare dezamagita am fost de mine insami...numai aiurea am mancat,desi cateva zile eram in "grafic" ...apoi o luam pe "aratura" )Sper ca fiind o schimbare fata de dieta anterioara sa pot pacali organismul(si mai ales pe mine!!!) si sa obtin rezultate!

...si app: ma bucur tare mult ca mai e cineva din Braila(chiar daca acum stai in Italia!)
Pesmet wasa, asta e. Daca ai gasit, uita-te doar la procentul de fibre. Altfel de wasa nu mai exista. Numai ca si asta are procente diferite de fibre. Cele mai multe sunt 24% si e sg care poate fi mancata, combinata cu orice. Referitor la cioco, nu e obligatorie, dar daca tot avem voie, de ce sa nu mancam?
E bine sa scrii aici ce mananci, ca se mai fac greseli fara sa ne dam seama, si atunci e cineva care sa ne atentioneze. Iar de data asta nu ai nici un motiv sa renunti. Toate suntem alaturi de tine si te sustinem, asa ca, SPOR!
Citat:
Anterior postat de Adella Vezi mesajul
Buna fetelor
Sa dau raportul pe ziua de azi
MD : cafea din cereale cu o linguritza de fructoza ,iaurt degresat , branza proaspata de vaci 0% gr cu fulgi de ovaz si seminte de in
Pranz : 2 linguri salata de vinete cu ceapa,4 linguri fasole rosie cu rosii decojite,2 linguri de piure de conopida,2 linguri de spanac ..si 3 bucati de soia
Cina: piure de conopida,3 bucati de soia cu salata de vinete deasupra,spanac cu un ou fiert deasupra,fasole rosie si putina telemea de vaca
Am si poza cu cina
Ataşament 2573
Ce bine arata cina ta! Felicitari. Nici o abatere!
Citat:
Anterior postat de Kontiki Vezi mesajul
Chiftele la cuptor:
Pofta mare!!!

Sursa : Edi (culinar)
Multumesc mult de retete! Acum le salvez!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3338 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 18:05:39
oanamagdalena's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 06 apr 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 54
Dieta: Montignac
Date: 149cm, 48.9kg
Mesaje: 3.626
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 16 ori in 14 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Citat:
Anterior postat de Adella Vezi mesajul
Buna fetelor
Sa dau raportul pe ziua de azi
MD : cafea din cereale cu o linguritza de fructoza ,iaurt degresat , branza proaspata de vaci 0% gr cu fulgi de ovaz si seminte de in
Pranz : 2 linguri salata de vinete cu ceapa,4 linguri fasole rosie cu rosii decojite,2 linguri de piure de conopida,2 linguri de spanac ..si 3 bucati de soia
Cina: piure de conopida,3 bucati de soia cu salata de vinete deasupra,spanac cu un ou fiert deasupra,fasole rosie si putina telemea de vaca
Am si poza cu cina
Ataşament 2573
Waaaw,Adella,cat ai slabit! In cat timp?De cand tii Monti?
Nu ca celelalte fete nu ar avea rezultate,departe de mine gandul asta,dar mie mi-a sarit in ochi greutatea ta actuala!
  #3339 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 18:47:41
Kontiki's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 07 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: South Beach
Date: 167cm, 94kg
Mesaje: 76
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Si continuarea... retetele de zacusca sunt preluate si adaptate :


INGREDIENTE:
— ciuperci 500g.
— gogosari 2kg.
— ceapa 800g.
— 200 ml. ulei
— 7 linguri cu varf bulion bun
— 2 capatani usturoi
— sare
— foi de dafin, piper boabe, cimbru, busuioc, marar.

METODA DE PREPARARE:
Se toaca la robot ceapa si gogosarii. Ciupercile se taie cu cutitul felioare. Se caleste ceapa 5 min., apoi se adauga gogosarii si ciupercile, foile de dafin si piperul, se mai fierb cam 10 min, se adauga bulionul, se fierbe inca 5 min., amestecand din cand in cand,ca se cam lipeste. Dupa ce se stinge focul se adauga condimentele si usturoiul. Se pune in borcane mici (mi-au iesit 7) care se fierb la bain-marie 1 h. si pentru mai mare siguranta se mai fierb si a doua zi.



Zacuscă

Ingrediente:

3 kg vinete,
500 g ceapă,
1 kg ardei gras,
1 kg gogoşari,
200 g pastă de tomate,
700 ml ulei,
20 boabe piper negru,
6 frunze de dafin,
3 linguri de sare

Preparare:

Vinetele, ardeii şi gogoşarii se coc, se curăţă de coajă, se lasă să se scurgă într-o strecurătoare, apoi se trec pe rând prin maşina de tocat. Ceapa, tocată mărunt, se căleşte foarte puţin în ulei, până devine uşor aurie. Se adaugă peste ceapă, ardeii şi gogoşarii şi se lasă în continuare să se călească împreună cu ceapa, la foc domol, amestecându-se din 5 în 5 minute. După 15 minute se adaugă vinetele, pasta de tomate, dafinul, sarea, piperul şi se lasă să fiarbă toate. Zacusca va fierbe la foc mic, amestecându-se des, iar spre sfârşit chiar încontinuu. Se va folosi un tuci sau o cratiţă în care preparatul să nu se prindă de fundul vasului. Zacusca este gata când uleiul se ridică la suprafaţă.


Zacuscă
Ingrediente:
— 1 kg telina
— 1-2 kg vinete
— 1 kg ceapa
— 1 kg ardei capia
— 1 kg gogosari
— 1 kg ardei gras
— 1 kg ciuperci / 2 cutii de ciuperci
— 3 linguri miere sau fructoza
— 800 g bulion
— 750 ml ulei
— 3 pagare de apa rece /zeama de la ciuperci
— 1 lingura sare mare, boabe piper, coriandru

Preparare:

1. Telina se curata si se da prin razatoarea mare. Se caleste in 250 ml de ulei la foc mic timp de 20 min. Se amesteca tot timpul cu o lingura de lemn pana se inmoaie si isi schimba culoarea.
2. Vinetele se coc, se curata, se lasa la scurs 30 min, apoi se toaca si se calesc in 250 ml ulei.
4. Ardeii se spala, se curata de seminte si apoi se dau prin masina de tocat, apoi se calesc in 250 ml ulei.
5. Se pun toate ingredientele intr-o oala mare, se amesteca, se adauga fructoza, o cutie de 800 g bulion (noi facusem deja suc de rosii in casa, din care am folosit la reteta), 3 pahare de apa rece, boabe piper/piper macinat, si coriandru macinat (atentie, este picant, dar si foarte aromat), 1 lingura de sare, si ciupercile taiate cubulete (daca le-ati fiert voi, folositi in loc de apa, zeama de la ciuperci). Se lasa la foc mic, mestecand tot timpul pentru 1 ora.
6. Borcanele goale se tin in cuptor fierbinti, iar dupa ce zacusca s-a fiert se pune in borcanele fierbinti si se leaga cu celofan sau se capseaza capacele. Se tin sub o patura pana se racesc.


PS. Din cantitatea de mai sus ies aproximativ 11 borcane de 800 g.


Cu palcere. Ma bucur ca iti vor fi de folos.


sursa: jenyk-meniurimontignace-jenyk.blogspot.com
Kontiki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1880 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1363 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1235 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 06 apr 2010 at 19:05:44.
  #3340 (permalink)  
Vechi 06 apr 2010, 20:24:09
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Smile Re: Gasca fetelor care tin Montignac

Kontiki, multumesc mult de tot pt retete! Pupici si o seara placuta!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta, dieta montignac, diete, montignac, slabire, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Muffins Montignac mishutza Retete Montignac Faza II - Dulciuri si Deserturi 3 24 aug 2012 13:13:03
Dieta Michel Montignac - Faza I Slabuta Dieta Michel Montignac 86 29 iul 2012 15:18:02
Ghiveci Montignac teodora Retete Montignac Faza I - Mancaruri cu legume 1 10 apr 2011 22:46:15
Salata de pui-Montignac Roxana Retete dietetice de salate 0 10 mai 2009 17:25:26

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole