forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/)
-   -   Jurnal bambina-I wanna have a new life (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/jurnal-bambina-i-wanna-have-new-life-6782.html)

Slabuta 31 oct 2010 11:38:39

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 383359)
Stiu ca nu sunt grasa, dar nici slaba nu sunt. As vrea sa arat asa:

E prietena mea cea mai buna si ma simt mereu ridicola cand sunt in preajma ei. Pentru ca mereu sunt cea "plinuta". Toata lumea imi spune ca arat bine, dar stiu ca se poate si mai bine. Cand voi creste mare voi pune pe mine, mai ales cand voi ramane insarcinata. Nu vreau sa ajung ca mama. Vreau sa pot sa port orice, fara sa imi fie frica ca arat cum arat. Chestia e psihologica si sunt consitenta de asta, insa de cand am pus pe mine sunt inconjurata de lume care imi spune ca sunt grasa.

Cum sa vrei sa fii slaba? :(
Adica tie ti se pare acele picioare subtiri sunt frumoase?

Mie ale tale imi plac mul mai mult, au forme.

Nu te obseda de pe acum cu sarcina, e absurd, esti mica si chiar nu stii cum vei fi la 20 ani, poti ramane slabuta toata viata ta, cu tot cu sarcina, am nenumarate exemple in jurul meu, care in sarcina nu au luat multe kg, iar dupa nastere aratau si mai bine decat inainte.

Daca e cineva care iti spune ca esti grasa, atunci e cazul sa faca o consultatie oftalmologica...

Nu te conduce dupa modelele din reviste si podiumuri de moda, multe dintre ele sfarsesc in chinuri groaznice, oare iti doresti o viata zbuciumata de infometarile repetate doar de dragul de a fi piele si os, sau vrei sa ai o adolescenta vesela si plina de viata?!

Sunt sigura ca la varsta ta poti avea preocupari mult mai interesante si care te-ar ajuta in viitorul tau, decat sa te compari cu prietena ta, care nu este deloc model de urmat. :)
Da, este slaba, dar nu slabuta.

bambina 01 nov 2010 19:28:53

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Multumesc! Cred ca imi pierdusem increderea in mine, de-a lungul anilor fiind mereu comparata cu prietena mea. Mama este bolnavioara, a mers la spital si a primit un pliant foarte interesant intitulat "Recomandari nutritionale generale". Cred ca e de folos pentru slabutele la mentinere :D
1. Serviti mese mai mici si mai frecvente, in limita ratiei calorice normale. Sunt de preferat 4-5 mese mici, fata de 2-3 mese mari pe zi.
2. Includeti in alimentatie fibre: 5 portii de fructe si legume pe zi si cresteti consumul de cereale integrale si leguminoase.
3. Consumati peste de 3 pana la 5 ori pe saptamana.
4. Reduceti consumul de grasimi, mancaruri grase sau prajite.
5. Consumati produse lactate fermentate, in special probiotice, cu beneficii dovedite asupra sanatatii.
6. Alegeti in mod special carnea cu continut mic de grasimi cum ar fi puiul, curcanul s.a. sau carnea slaba de vita, porc sau miel.
7. Asigurati-va ca beti 2 litri de apa pe zi si reduceti consumul de bauturi cu cofeina, cu alcool si bogate in zahar.
8. Rezervati-va timp pentru mese si mestecati mancarea incet si bine.
9. Practicati un stil de viata sanatos, incluzand exercitii fizice regulate si renuntati la fumat.

bambina 03 nov 2010 17:37:33

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Am o mare nedumerire: doctorul mi-a recomandat niste vitamine. In jurul meu, toate fetele spun ca acestea ingrasa. Nu stiu ce sa cred. Daca iau suplimente de vitamine voi lua in greutate?

anqutz 03 nov 2010 20:34:54

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 390299)
Am o mare nedumerire: doctorul mi-a recomandat niste vitamine. In jurul meu, toate fetele spun ca acestea ingrasa. Nu stiu ce sa cred. Daca iau suplimente de vitamine voi lua in greutate?

Nu te vei ingrasa. E posibil sa iti creasca apetitul, dar daca ai grija ce mananci nu pui pe tine. :)

choco 04 nov 2010 18:10:20

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 383359)
Stiu ca nu sunt grasa, dar nici slaba nu sunt. As vrea sa arat asa:

E prietena mea cea mai buna si ma simt mereu ridicola cand sunt in preajma ei. Pentru ca mereu sunt cea "plinuta". Toata lumea imi spune ca arat bine, dar stiu ca se poate si mai bine. Cand voi creste mare voi pune pe mine, mai ales cand voi ramane insarcinata. Nu vreau sa ajung ca mama. Vreau sa pot sa port orice, fara sa imi fie frica ca arat cum arat. Chestia e psihologica si sunt consitenta de asta, insa de cand am pus pe mine sunt inconjurata de lume care imi spune ca sunt grasa.

prietena ta mi se pare prea slaba,e doar piele si os.formele unde sunt?este fata,trebuie sa aiba forme!sa nu fim ,,taiate din topor" sau cum se spunea...
si parerea mea este ca baietilor le plac fetele cu forme,cel putin toti din jurul meu mi-au spus asta.cum e o vorba a lor: sa am pe ce pune mana :))
si nu te gandi de acum la sarcina,deabia esti adolescenta!ai o viata inainte si vei avea timp si pentru asta!
scuze ca am vorbit asa,dar mie ciuda cand vad pozele tale ce corp ai si tu nu esti multumita :-s.cat despre cei care iti spun ca esti grasa,au sigur probleme cu vederea,si oricum,nu ii lua in seama,ce conteaza: parerea lor(de multe ori sunt numai invidii,mai ales intre fete,crede-ma,iti spun din proprie experienta) sau sa ai o sanatate buna si sa iti fie bine?
sper sa iti schimbi parerea ta despre tine,trebuie sa inveti sa te iubesti tu in primul rand :-*

bambina 04 nov 2010 20:46:16

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Mersi mult :* Adevarul e ca am momente si momente. Uneori incepe sa imi placa cum arat, insa se intampla rar :(( Chiar nu stiu ce se intampla cu mine. Anul trecut eram atat de multumita de corpul meu, chiar daca aveam 52 de kg..Pff..Eh, cu ajutorul vostru trec peste starea asta tampita..
Asa..in seara asta plec la Bucuresti, la un botez. Chiar nu stiu ce voi face la restaurant. La mine se depune totul ataaat de repede. Voi incerca sa mananc portii mici, sa vad cata vointa am cand toti vor infuleca in jurul meu :)) Sfaturi? :S

andra_aly 04 nov 2010 23:08:51

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Am vazut si eu pozica. Mi sew pare prea slaba prietena ta. Eu zic ca mai bine sa ai putine forme - nu ma refer la grasime. dar nici piele si os sa fii:-s
Distractie placuta la botez si sa papi asa cate putin din toate, cum ai zis si tu. si multaaa apa sa bei. asa o sa te umflii si nu mai poti papa atat de m,ult:P
Bine... iti poti permite una alta, esti la mentinere:) Doar sa ai grija sa nu iti faci prea tare de cap:P asteptam raportul dupa:D
>:D<

choco 04 nov 2010 23:31:04

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
distractie placuta la botez!

bambina 08 nov 2010 20:14:40

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Am mancat ca sparta :(( Mda, sigur am pus la loc totul. Argh! Trebuie sa vad ce fac saptamana asta ca sa slabesc inapoi.

ras_cristalin 08 nov 2010 20:17:30

Re: Jurnal bambina-I wanna have a new life
 
Citat:

Anterior postat de bambina (Post 395894)
Am mancat ca sparta :(( Mda, sigur am pus la loc totul. Argh! Trebuie sa vad ce fac saptamana asta ca sa slabesc inapoi.

Bambina, nu e sanatos sa gandesti asa. Ai abia 14 ani, nu e momentul de tinut regim. Nu trebuie sa te preocupe ce mananci acum, ci doar cat sport faci :) mai gandeste-te, nu e sanatos.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:47:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO