View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 03 nov 2009, 15:07:15
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Am inceput regimul! Jurnal Bibirica

Buna bibi.In primul rand voi lauda faptul ca te-ai hotarat sa iei atitudine.. voi fi totusi destul de transanta cu tine ca sa si intelegi..
ceea cevrei tu si iti imaginezi ca se va si intampla..si anumesa scapi de cate un kg pe zi..e pura poveste..nu inteleg de ce te incapatanezi sa tii dieta asta care nu poate decat sa te imbolnaveasca...
vad ca ai 93 de kg si 1.60 si ceva...in inaltime...parerea mea ar fi ca daca te-ai tine de o hipocalorica..sa ziceam 1200-1300 calorii pe zi si o juma' de ora de sport macar o data la 2 zile..si sa renunti la prajeli cat de cat si la dulciuri...ai vedea minuni pe corpul tau..si nu ti-ai crea nicio frustrare...
dat fiind faptul ca ai 93 de kg acum ai sa vezi ca primele kg vor fugi mancand pamantul..ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca ai toate sansele sa scapi usor de kg astea..pana vei avea sa zicem doar 5-7 kg de dat jos..abia atunci emai greu, pentru ca nah, orpul face deja un efort in slabire si atunci cam tragi de el sa le dea jos si pe ultimele...
eu zic sa nu te chinui...si mai ales daca nu vei avea rezultatul scontat sau mai rau,il vei avea, dar te vei ingrasa inapoi, pentru simplu fapt ca vei urma o dieta in care se mananca normal, fara niciun exces..gandeste-te de 2 ori...ininate de a lua o hotarare..daca esti pe forumul acesta, inseamna ca esti hotarata sa slabesti intr-un mod cat mai sanatos...banuiesc ca nu te-a ingrasat cate un kg pe zi..de ce ai atunci pretentia sa slabesti un kg pe zi...nu e normal, nu??cred ca undeva in minte ta esti si tu cnstienta de asta..
imi cer scze daca am parut mai dura...dar am facut si eu o gramada de tampenii in viata mea..si chit ca nu am avut atat de multe kg in mplus, am avut si am inca destule complexe si am trecut prin suficiente stari de disperare..dar aici am invatat ca atunci cand ai rabdare chiar poti avea mari surprize..si foarte placute!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de mika_me; 03 nov 2009 at 15:09:59.