View Single Post
  #39 (permalink)  
Vechi 04 ian 2012, 19:49:44
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Citat:
Anterior postat de brainiac Vezi mesajul
Buuun... azi mi-am facut curaj si mi-am trecut datele in buletinul de slabuta... m-am trezit frumusel dimineata, am scos cantarul si centimetrul de la naftalina si am inceput sa masor.... si sincer ma asteptam sa fie mult mai rau avand in vedere cat de haotic am mancat in ultimele zile...dar gata, nu ma mai gandesc la asta! acum ma concentrez numai pe ce voi face de azi inainte.... desi nu am fost extraordinar de cuminte in privinta mancarii am reusit sa fac putin sport azi: putina incalzire, am dansat 2 melodii si am incheiat cu 20 de min de zumba pt incepatori. de maine voi incepe sa raportez si ce mananc sa ma ajut astfel sa devin mai responsabila de alegerile mele si de ceea ce bag in gura! vreau sa elimin dulciurile de tot pt ca eu sunt genul de om care nu poate doar gusta fara sa manance tot apoi....daca bag putin in gura mi se strica rotitele de la creieras si ajung sa devorez tot...asa ca singura solutie pt mine e sa-mi pun pofta in cui pt ca altfel sigur ajung la un dezastru... mi-am demonstrat asta de prea multe ori pana acum! in primele 2 sapt poate ca veti zice ca mananc prea multi carbohidrati (care nu vor proveni din dulciuri) sau alte cele, dar pe mine ma intereseaza sa mananc portii cat de cat normale, sa nu mai ciugulesc intre mese si sa ma las de dulciuri. iar dupa aceea, dupa ce ma mai informez si eu despre mancatul sanatos, va rog dragele mele sa nu aveti mila de mine, sa ma trageti de maneca, de par, de urechi numai sa nu ma lasati sa fac prostii! asa ca de data asta am sa zic: la razboi inainte, la placinte inapoi!
daca o sa tii hipocalorica, nu e mare tragedie ca sunt carbohidratii prea multi..atata timp cat vei slabi, ein regula..pana la urma trebuie sa ai in vedere ca nu vei fi o viata intreaga la dieta(mie spre exemplu imi plac foarte mult cartofii, si nu o sa renunt definitiv la ei..niciodata..e drept, cartofi prajiti n-am mai mancat de mutl timp, daaaar, copti am papat, gatiti in tot felul de moduri)...
insa, atunci cand slabirea va incetini, iti propun sa umbli la carbohidrati..

dupa cum ai observat eu am trecut pe dieta low carb..bine, asta doar pentru ca nu am mai avut rabdare(imi propusesem sa o tin, dar cand as fi avut vreo 61 kg) si pentru ca mi-am propus ceva si vreau sa fac eforturi..si supraomenesti daca e nevoie..ca sa imi ating scopul...
la dieta low carb se spune ca nu e nevoie sa cantaresti alimentele, pentru ca important e sa fii cu carbohidratii cat mai spre 0..dar eu continui s acantaresc, pentru ca nu voi manca o viata intreaga low carb..si atunci trebuie sa ma incadrez cat d ecat intr-un numar de calorii, atat timp cat vreau sa slabesc..
cand voi ajunge la greutatea dorita, os a vreau sa fiu din nou pe hipocalorica...in sensul ca voi creste saptamanal numaruld ecalorii, pana voi ajunge la maximul ep acre am voie sa il pap, fara sa ma mai ingras

Felicitari pentru atitudine...ai inceput bine..tine-te de treaba, ca altfel, bataita!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]