View Single Post
  #54 (permalink)  
Vechi 18 feb 2011, 14:36:14
andra_aly's Avatar
andra_aly andra_aly este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Ajutor! Nu mai stiu ce sa fac...

Citat:
Anterior postat de eodiana Vezi mesajul
Pana acum 2 ani am avut mereu peste 60 de kg. La un moment dat am ajuns la 67 kg. Atunci am hotarat ca trebuie sa iau masuri. Am mers la sala (step, cardio, tae-bo) timp de 2 luni, timp in care am slabit 7 kg. Nu am tinut un regim special,doar fara paine, fara mancat dupa ora 6 si 2 litri de apa pe zi. Apoi am facut niste tratamente corporale (impachetari si electrostimulare) si am ajuns la 58 kg. Dupa 4 luni de pauza am inceput iar sala (abia atunci mi-a permis timpul) si iar am mers timp de 2 luni, la alta sala, unde am slabit 5 kg, ajungand la 53. Iar m-am oprit, apoi fara sa fac nimic special am mai slabit ajungand la 48 kg (banuiesc ca s-a reglat in perioada aceea metabolismul). Timp de 1 an jumatate mi-am mentinut greutatea fara sport, doar cu "dieta" de mai sus. Apoi am avut o periodata dezorganizata in care am depus 6kg de care nu mai pot scapa. Merg la sala de 4 luni, mi-am reorganizat meniul si nu slabesc nici un kg. In schimb, de ex, de Craciun am depus 1.5 kg, iar intr-o saptamana de sala le-am dat jos. Apoi am mai fost o saptamana la mama si am mancat mai dezorganizat si m-am ingrasat iar, si imediat am slabit ajungand tot la 54.
Nu mai stiu ce sa fac, cum sa scap de astea 4 kg suparatoare... nu vreau diete drastice, vreau sa ma bazez ca si pana acum pe mese sanatoase si regulate. Plus ca ma imbalonez mereu, sa fie si asta o problema? Am fost la medic, mi-a dat tratament pentru balonare, nu mai sunt umflata in burta dar tot ma simt aiurea dupa fiecare masa.. Sa imi lipseasca niste vitamine din corp? Sau de ce nu slabesc? Va rog sa ma ajutati, cu niste sfaturi, pareri... va multumesc
Deci... vad ca nu esti la prima experienta in lupta cu, kg
Eu zic ca tu te ingrasi pentru ca ai vazut situ, dupa craciun te-ai ingrasat...dupa ce ai fost la mama ta...etc.
In primul rand ar trebui sa stai atenta dupa ce slabesti, cum introduci alimentele in meniul tau.
cate kcal mananci pe zi? sau nu calculezi?
atunci sa ne dai un exemplu de meniu de dieta si unul de cand ai ajuns la mentinere.
Organizmul tau poate s-a obisnuyit in un mod si poate trebuie sa ii dai putin "curent" - glumesc ca sa se trezeasca
astept mai multe detalii