Subiect: stefs journal
View Single Post
  #64 (permalink)  
Vechi 08 apr 2017, 09:21:11
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: stefs journal

Citat:
Anterior postat de stefs Vezi mesajul
Cand am inceput dieta mi-am impus sa beau si mai multa apa. Lucru foarte benefic, fiindca inainte poate ajungeam la 500 ml de apa, uneori treceau zile in care ma intrebam daca am pus strop de apa in gura.
Auzim la televizor sa bem 2 litri de apa/lichide pe zi. Mie calculatorul imi zice la meniu ca ar trebui sa beau undeva intre 2,5 si 3,3 litri pe zi.

La cantitatea asta ajung doar daca ma tine cineva de nas si imi pune o palnie in gura.

Nu stiu daca vi se intampla si voua, dar mie de la prea multa apa mi se face rau.
Am citit cate ceva despre treaba asta - intoxicarea cu apa sau suprahidratare: rinichii se lupta sa elimine apa in exces, aceasta intra in sange, diluandu-l. Concentratia de sare din sange scade, iar celulele incep sa absoarba apa in exces pentru a compensa pierderea de sare. Se ajunge la umflarea celulelor, care are efecte nedorite asupra diverselor organe. Este afectat pulsul, sistemul nervos, si cel mai important organ – creierul. Acesta se dilata si ajunge sa atinga cutia craniana, ducand la severe dureri de cap.

Pot aparea ameteli, stari de greata, de voma, slabiciuni in muschi sau dificultati respiratorii.

Incercam sa inteleg mai bine treaba cu retentia de apa. Sa spun sincer, n-am inteles exact exact cum sta treaba. Celulele, daca nu au apa destula, cand ”pun mana” pe ea, o retin, iar cand au apa la discretie, nu se mai deranjeaza, si nu mai retin. Dar eu nu stiu, spre exemplu, daca sufar sau nu de treaba asta.

Voi ce faceti? cum beti? cata beti? si cum stiti daca suferiti de retentie de apa?
Si eu citisem la un miment dat ca nu trebuie sa bei fortat apa, daca nu si ti nevoia...doar pentru ca asa e recomandat...

Eu cred ca beau 1 l de apa pe zi...la care se mai adauga, daca e, ceai/fructe/ciorbe...Dar apa propriu zisa...nu depasesc un litru. Nu pot si nu mi trebuie...Au fost perioade in care mi am impus sa beau 2 l si a fost un calvar....eram din 15 in 15 inute la baie...Asta nu e viata!!
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui mika_me:
butterfly30 (08 apr 2017)