View Single Post
  #7358 (permalink)  
Vechi 13 dec 2010, 16:59:45
andra_aly's Avatar
andra_aly andra_aly este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 60-70 kg

Citat:
Anterior postat de danielarot Vezi mesajul
te inteleg andra_aly....
dar....sa o iau cu inceputul si sa iti explic de ce mananc asa putin..
eu niciodata nu am depasit 55kg....deci....aratam ca un manechin inainte de a naste fetita...
in timpul primei sarcini am pus pe mine 13 kg...deci inainte de nastere aveam 68 de kilograme...
dupa nastere...nu pot s imi amintesc cum...si nici cand....m-am cantarit intr-o zi si....imi venea sa urlu...75 de kilograme...deci astea le-am pus dupa nastere....bine ca prima nastere a fost cu probleme si am facut multe perfuzii....si stiu sigur ca si astea au contribuit la ingrasarea mea...
deci fata de kilogramele pe care le aveam inainte de a fi insarcinata adik 55 am mai pus inca 20.....si repet...nici sotul meu nu isi da seama cum m-am ingrasat..parca peste noapte am devenit....uriasa...
apoi....cand am ramas insarcinata a doua oara aveam 75 de kilograme....fiindu-mi rau am slabit pana la 70 de kilograme....dar timp de 9 luni cat am dus sarcina am pus pe mine 15 kilograme...deci 70+15=85...eram imensa...umflata....in fine....am nascut si cand am ajuns acasa intentionat m-am suit pe cantar sa vad cat am dat jos....deci...am iesit din spital cu 72 de kilograme...
la 4 luni dupa ce am nascut....iar am gasit cantarul...si ce sa vezi...81 de kilograme....
si daca ne intoarcem inapoi si calculam fata de greutatea mea initiala adika 55 de kiograme aveam acum 26de kilograme in plus...si sa avem pardon erau clar vizibileeeeeeeeee....imi era rusine de sotul meu...imi era rusine de mine.....iti dai seama ce inseamna sa te trezesti intro zi imensa.....poate numai cele care au trecut prin asa ceva stiu ce am simtit eu...
toate astea am vrut sa vi le povestesc pt ca sa stiti ca sunt predispusa la ingrasare....daca nu sunt atenta ce mananc ma voi trezi din nou la kilogramele initiale...
si....anul acesta mai exact in luna mai, sotul meu a trebuit sa plece aprox 3 luni de zile in strainatate la munca...si am zis ca acum e timpul sa ma schimb...acum e timpul sa renunt la tot si sa lupt pt kilogramele care ma faceau fericita si implinita odinioara...si sa recunosc ca nu am facut asa...abia prin iulie cred m-am apucat cu adevarat de treaba...am avut multe inceputuri adik tot ziceam gata de azi tin dieta....si am cautat cele mai drastice si rapide diete....am gasit dieta balerina...mi s-a parut f simpla...am tinuto 2 saptamani...dupa care treptat am inceput sa introduc cate un aliment nou in meniu....si pot sa zic ca m-am tinut de treaba si am facut si sport..cel mai des alergam pe stadion seara sau dimineata....si in timp de 1 luna am slabit 10 kilograme...
cand a venit sotul meu acasa nu mai pot sa zic ce uimit a fost si multumit de mine...cand eram de 81 d kilograme vedeam ca ii sila cumva de mine...si ca nu mai este asa atras...dar atunci cand s-a intors l-am vazut mandru cumva de mine....ma vedea cu alti ochi..;pot sa zic ca viata mea s-a schimbat....si uite asa am ajuns la 70 de kilograme....cu toate astea nu m-am lasat aici...si uitati asa ma chiunui inca sa dau jos inca 10 kilograme sa ajung nu la 55 cum am avut initial ci macar la 60...
si sper pana se intoarce sotul meu care din nou este plecat sa ajung la kilogramele visate...
si cam asta e povestea mea...una nu chiar trista dar nici happy...
tot ce imi doresc e sa simt ca sotului meu ii place cum arat si e multumit de mine...asta conteaza enorm pt mine...dar e si lupta mea...pt ca la 23 de ani sa ai 81 d kg e groaznic...
am vrut sa va zic toate astea ca sa intelegeti de ce mananc asa putin...si sa stii cat de mult conteaza pt mine sa slabesc...
o seara frumoasa tuturor!
Daniela...nu asta e solutia, crede-ma. sa iti dau un exemplu. papi o saptamana foarte putin si apoi papi de toate pentru toti asa cum ai facut ieri. e si normal sa pui pe tine. iti dereglezi organismul...nu mai intelege nimic nici el
dieta balerina este printre acele diete care te fac sa slabesti (pai e si nomal, ca mai mult faci foamea) , dar apoi imediat cum papi mai mult, te ingrasi? crezi ca poti tine toata viata aceasta dieta? Nu e ok... 10 kg intr-o luna este4
4 kg pe luna este ideal. adica 1/ saptamana. iti garantez ca e ma sigur asa. Eu te-as sfatui sa treci la un stil de viata sanatos si sa lasi aceste diete "minune". mancarica sanatoasa, cam 1200-1300 kcal pe zi si sport. ai sa vezi ca e mai ok asa.
Tu acum cat papi pe zi? calculezi caloriile?