forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sunt insarcinata (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/)
-   -   9 months to go! (http://forum.slabute.ro/sunt-insarcinata/9-months-go-10093.html)

StefaniaXtr 10 feb 2012 20:40:56

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 932816)
iki si Stefania...voi sunteti curajoase...eu de duminica am iesit din casa o sg data..pana in fata porti la masina...al meu zice ca e ff frig...mama ma suna si imi spune la fel...ma cam incearca si o raceala si nu vreau acum sa ma racesc.
Mai nou am niste arsuri pe piept ioioi...inainte le stingeam cu lapte sau iaurt acum nu mai vor....de cateva zile mananc doar lapte fulgi si cate putina paine prajita cu unt...aseara am impaturit vre-o 40 de sarmale azi le pun la foc...credeti ca ma pot abtine sa nu mananc?
Mi-am pus in plan sa imi fac ciorba de varza ca daca nasc cinesti cand mai pot manca as aceva....sunt dezastru :))
In rest marea problema de cand sunt insarcinata...as bea numai suc cu acid...inainte nu as fi baut nici un fel de suc...cred ca mi-am cumparat de vre-o 3 ori de cand sunt insarcinata...problema e ca al meu primeste ff des deci am fara sa vreau...ma scuz si eu :D
De cataeva zile astept sa meraga al meu la depozit sa imi i-a portocale...cu kg ma enerveaza sa cumpar ca se termina repede :D azi noapte am visat ca aveam in camara o galeata cu portocale care incepeau sa se strice :))....tind sa cred ca am probleme :D
Mai nou meniul meu e asa:
-dimineata fulgi cu lapte
-la pranz: putina ciorba sau fulgi cu lapte
-pe la ora 4: ceva fruct
-la ora 6: o felie de paine prajita cu unt
Cum sa nu visez eu numai mancare? :))
Atata imi doresc sa fac prajiturii...imi place sa le fac...de unde timp de asa ceva?...mi-am propus ca azi pana la 12 cand vine sotul la pauza de masa sa invat apoi sa ma pun sa fac papa ca de 3 zile ii dau numai uscaturi :D e bine ca nu-i pretentios
Cred ca si la mine se apropie "inceputul sfrsitului" :D noaptea am contractii destul de des...nici nu mai i-au no sp ca nu are rost...nu simt sa imi mai faca ceva....cand e sa ma doara ma doare cu tot cu no spa.
Azi am 37 de sapt deci de acum nu mai e prematur...doar ca eu mai vreu sa stea putin acolo cuminte...luni sau marti mergem la monitorizare..vedem ce spune medicul.
Ce sa mai zic de trezirile din jumate in jumate de ora sau din ora in ora(caz fericit) ...culmea pana acum nu mai puteam dormi pe dreapta de o vreme nu mai pot pe stanga...nu pot respira...cred ca si pe mine va scrie "maternitate" in curand
eliff bafta multa la bebe!
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!!


Lisha, eu de voie de nevoie ies din casa (asa fac si eu miscare si ma mentin cat de cat in forma).
E bine ca nu merg mult de acasa pana la serviciu (fac 15 min maxim de mers pe jos).
Cred ca e oarecum normal sa visezi mancare la meniul pe care l-ai mentionat mai sus.
Eu manac ceva mai mult, nu exagerat, dar suficient.
Micul dejun seamana cu al tau, la pranz supa/ciorba, iar seara fructe/salata sau o mancare usoara.
Cat despre sucuri acidulate, cipsuri sau mezeluri, de cand am ramas insarcinata nu cred sa mai fi baut macar 1 pahar de suc acidulat (doar suc facut in casa - limonada), cipsuri am mancat acum 2 zile (dupa luni de pauza), iar mezeluri n-am mai mancat din iulie.
Bebe al meu accepta doar apa plata sau apa de izvor. Si ca sa nu dam bani pe apa am facut rost de 5 bidoane de apa pe care le dam unui vecin care are casa la munte si ne aduce de acolo apa.
Eu inca ma mai bucur de perioada fara "stres" legat de inceputul travaliului.
E bine ca stiu cam ce ma va astepta din ce ati povestit voi.
Pupici si ai grijacu bucatareala (sa nu te stresezi foarte tare)!


Citat:

Anterior postat de iki (Post 933108)
Ciao mamici !
eu mi-am schimbat planul, nu mai plec eu la Bucuresti, si-a aranjat sotul si vine el la mine.Asta mi-a spus acum o ora. Faza draguta e ca vroiam sa plec azi si am venit cu bagaju' la munca:D. Deci Stef precis nu ne intalnim in tren. Iti doresc calatorie placuta si fara peripetii.
Eliff sper sa ai noroc si sa se prinda. Dar pana atunci nu mai sta cu stres, ca sa nu iti scazi singura sansele.
Lisha mi-as dori si eu sa mananc asa putin ca tine:D. Eu mananc cel putin triplu cat tine:)) Si eu simt nevoia de acid, dar nu prea dau iama la sucuri, in schimb numai apa minerala beau acasa. La servici nu am ce face si beau apa plata. Doar cand e ziua vre-unui coleg mai scap la un pahar de cola.
Am un pic de emotii zilele astea. Imi tot fac planuri cum si ce sa fac. Ce mai am de facut la servici.
M-am hotarat sa plec sa nasc la Bucuresti, e prea costisitor sa raman la Timisoara. De aia trebuie sa eliberez garsoniera la Timi....of, planuri planuri; dar in 2 saptamani ma voi linisti:).
Va doresc week-end placut :-*

Lisha e bine ca vine sotul tau la tine.
La ce spital te-ai gandit sa te internezi in Bucuresti?
Chiar daca nu ne vom vedea acum in tren, poate din martie, cand o sa intru eu in concediu si o sa plec la Bucuresti reusim sa ne si vedem (eventual cu bebei in barte). E timp destul sa ne intalnim si sa povestim si face - to - face, nu doar pe forum.
Si tu sa ai un week-end placut!
Pupicei! :-*


Citat:

Anterior postat de sophia80 (Post 933323)
hello fetele
inca nu am nascut, suntem tot 2 in 1:)
aseara am discutat cu doctorita mea si am stabilit sa facem cezariana pe 14 febr, ca sa fie copilul cat mai pregatit si cat mai bine dospit
m-ar fi operat si azi la ora 14, daca chiar as fi considerat ca nu mai rezist cu durerile astea pe care le am.
si bineinteles ca nu am putut sa fiu egoista si am ales ce e mai bine pentru copil, asa ca, marti 14 febr la ora 9 dimineata trebuie sa fim la spital pregatiti de nastere:)
Nico, sper ca sunteti bine :-*
Eliff, doamne ajuta!!!!>:D<
Lisha, stai linistita ca o sa mai stea si al tau la caldurica.
eu-s in travaliu latent sau precoce ( cum naiba i-o zice) de la 37 de sapt, am in fiecare seara niste dureri de ma urc pe pereti, am avut o seara in care am avut contractii la 6-7 minute timp de o ora jum, copilul e cu capul spre iesire, ma tin cu mana de 'dansa' ca am impresia ca imi pica copchilul din mine cand incepe sa preseze si sa isi faca loc si iote-l ca inca rezista;)

Nastere usoara Sophia!
Eu pe 14 abia ma intorc la Drobeta.
Doamne ajuta sa fie totul bine!
Pupici!


P.S. Azi mama m-a sunat si mi-a spus ca a venit primul lot de hainutze pentru bebe comandate de pe net.
Abia astept sa le vad.
Fratii mei au fost la tara si au luat de la un tanmplar un patut de lemn, l-au vopsit si l-au pregatit pentru nepotel, iar tata si cu un unchi s-au pus de au zugravit deja camera lui bebe.
O matusa s-a oferit sa imi cumpere ea caruciorul, iar verisoarele au luat deja biberoanele si sterizilatorul.
Si uite asa toata familia isi aduce aportul pentru acest bebita.
Asa ca eu nu prea mai am de ce sa ma stresez ca nu am nimic pentru bebe.
Eu doar trebuie sa fac "livrarea" la termen, ca in rest sunt toate pregatite.:P

eliff 11 feb 2012 03:11:24

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de StefaniaXtr (Post 932346)
Multa bafta sa fie o inseminare cu succes! >:D<
Tin pumni stransi!
>:D<

Sa fie Stefania,Doamne ajuta.
Sarcina usoare pina la termen,si bebel sanatos:-*>:D<

Citat:

Anterior postat de lisha (Post 932816)


eliff bafta multa la bebe!
Sa dea Dumnezeu sa fie bine!!

Amin!
Sarcina usoara pina la termen,si nastere usoara,ca se pare ca te apropii:-*
Si eu am avut arsuri pe piept in ultimul trimestru la prima sarcina,de trebuia sa dorm noaptea stind in fund si proptita de perete:(.Era groaznic. Mai ai foarte putin lisha draguta,si toate acestea vor fii doar amintiri:-*:-*:-*
Sa ai un bebel frumos si sanatos.Pup:-*>:D<


Citat:

Anterior postat de iki (Post 933108)
Ciao mamici !
eu mi-am schimbat planul, nu mai plec eu la Bucuresti, si-a aranjat sotul si vine el la mine.Asta mi-a spus acum o ora. Faza draguta e ca vroiam sa plec azi si am venit cu bagaju' la munca:D. Deci Stef precis nu ne intalnim in tren. Iti doresc calatorie placuta si fara peripetii.
Eliff sper sa ai noroc si sa se prinda. Dar pana atunci nu mai sta cu stres, ca sa nu iti scazi singura sansele.
Lisha mi-as dori si eu sa mananc asa putin ca tine:D. Eu mananc cel putin triplu cat tine:)) Si eu simt nevoia de acid, dar nu prea dau iama la sucuri, in schimb numai apa minerala beau acasa. La servici nu am ce face si beau apa plata. Doar cand e ziua vre-unui coleg mai scap la un pahar de cola.
Am un pic de emotii zilele astea. Imi tot fac planuri cum si ce sa fac. Ce mai am de facut la servici.
M-am hotarat sa plec sa nasc la Bucuresti, e prea costisitor sa raman la Timisoara. De aia trebuie sa eliberez garsoniera la Timi....of, planuri planuri; dar in 2 saptamani ma voi linisti:).
Va doresc week-end placut :-*

Multumesc iki draguta:-* Asa imi spune si sotul,sa nu ma mai stresez,dar crezi ca pot?!? Si eu vreau sa-mi ocup timpul cu altceva,dar...tot acolo mi-e capul.Doamne ajuta sa fie bine.
Sarcina usoara draguta,si bebel sanatos sa ai :-*>:D<

[QUOTE=sophia80;933323]

Eliff, doamne ajuta!!!!>:D<

Amin!
Nastere usoara pe 14,sa ai un bebel sanatos si nastere fara probleme:-*>:D<


Va multumesc la toate de gindurile bune,sunteti minunate si dragute,si va tin pumnii, sa decurga totul normal si fara probleme>:D<>:D<>:D<

StefaniaXtr 11 feb 2012 19:23:21

Re: 9 months to go!
 
Salutare fetele!
Am ajuns cu bine la mama mea la Bucuresti, cu o intraziere a trenului de 20 de minute (din Drobeta a plecat cu 6 minute intraziere trenul).
Am vazut lucursoarele pe care le-a comandat mama pe net si pot spune ca sunt absolut superbe.
Sunt 100% din bumbac, foarte bine lucrate si finisate.
In concluzie sunt foarte multumita de ce am vazut.
Acum a ramas sa le spele mama si sa le pun in dulap pentru bebe.
Abia astept sa vina si bebe sa-l imbrac cu hainutele.
Luni merg la control.
Marti va spun ce am aflat.

Pupicei !
Stef

lisha 12 feb 2012 07:58:33

Re: 9 months to go!
 
Ce imi place ca voi nu aveti nici o treaba...va faceti bagajul si hop la mama.....si eu sunt la max 10 min cu masina de ea dar nu pot merge sa stau cu zilele....al meu sa invatat cu mine si eu la fel...o sg data am lipsit 3 nopti am fost la bunici, in toamna cand vomitam mult am schimbat mediul....ne intelesem sa ma lase o saptamana dar dupa 3 zile a vazut ca mi-am mai revenit si hop dupa mine :D

De obicei merg dimineata si vin seara...acum de cand e iarna nu am mai fost singura...numai cu el in weekend :D

Stefania ma bucur ca ti-au sosit lucrurile si esti multumita.....eu am aproape tot pregatit...saptamana viitoare im fac si lenjerie de patut, vecina mea se ocupa cu asa ceva si merg sa imi aleg material si apoi imi i-a masura si mi face.

Hainute mi-am cumparat cateva si am si primit....am o versisoara care are o fetita de 3 luni si tot ce i-a ramas mi-a dat mie deci nu duc lipsa...

Asteptam vesti dupa ce vi de la medic ;)


iki fi curajoasa...pana la urma se vor rezolva toate si in privinta serviciului si a banilor...e destul de greu pe timpurile astea cu toate dar mergem inainte....

Eu am avut doua nopti de insomnie...vineri dupa masa m-am pus si am gatait ff mult inclusiv prajitura, am fost foarte obosita...dar ce sa dorm noptea...azi noapte la fel...am niste arsuri pe piept groaznice azi noapte la 1 m-am trezit si am mancat iaurt cu biscuiti...am mai ameliorat putin.
Azi merg la mama sper sa nu ma indoape cu tot felul ca eu mi-am propus sa o tin numai cu ciorbe si iaurt...ca de nu "cine moare ca eu mor" :D
Am scapat si de ultimul examen...deci poate veni bebele :D

jessik 12 feb 2012 08:30:37

Re: 9 months to go!
 
dragele ma votati si epe mine la concursul cu poze de iarna?>

sophia80 12 feb 2012 20:22:23

Re: 9 months to go!
 
buna fetele
inca rezistam cu brio pe baricade..smecherul asta al meu nu cred ca ar iesi nici marti, cred ca ar depasi lejer 40 de saptamani:)
eu fac curatenie, merg la cumparaturi, sterg toata ziua pe jos, el nimic, niciun stres, doar se lasa in jos si atat:))

maine dimineata merg sa fac analizele pentru cezariana, sa vb cu anestezistul si apoi sa stabilim exact la ce ora sa fim marti la spital

aveti grija de voi:-*

jessik 12 feb 2012 20:55:28

Re: 9 months to go!
 
succes draga.. oo credeam ca pana acuma erai la spital.. deh la baietei se zice ca le place sa stea mai mult in burtica..
de maine incepe asteptarea cu emotiii.. s-a prins sau nu ? hahah( adica la mine. ca am incercat o data haha) ca tre sa imi vina.
eh nu cred eu.. dar oricum.. tre sa mai slabeessscc.. dupa ce slabesc cele 6 kg.. pot sa raman gravida linistita si fericita. hahaha.. daca se intampla pana atunci.. asta ee..:D
dar dupa ciclu , ma duc la doctorita,., sa ma analizeze.. si sa imi zica daca totul e ok, pt un bebe in urmatoarele luni.. vai de mine..daca ma gandesc ma ia cu emotii.. voi v-ati gandit mult pana ati hotarat?
sopfia.. sa pui poze pe site.. cand poti..sper ca iti revii repede

sophia80 12 feb 2012 22:03:09

Re: 9 months to go!
 
saru-mana Jess:)
o sa venim si cu poze bineinteles:x
eu iti doresc sa fii insarcinata, sau daca nu sa ramai exact cand esti tu pregatita:)
recunosc, ca pana la 30 de ani nu mi-am dorit un copil, dar si cand m-a pocnit dorinta...

si da, ar fi foarte bine mai intai sa mergi sa iti faci niste analize ca sa fii sigura ca e totul in regula:-*

StefaniaXtr 12 feb 2012 23:22:23

Re: 9 months to go!
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 934995)
Ce imi place ca voi nu aveti nici o treaba...va faceti bagajul si hop la mama.....si eu sunt la max 10 min cu masina de ea dar nu pot merge sa stau cu zilele....al meu sa invatat cu mine si eu la fel...o sg data am lipsit 3 nopti am fost la bunici, in toamna cand vomitam mult am schimbat mediul....ne intelesem sa ma lase o saptamana dar dupa 3 zile a vazut ca mi-am mai revenit si hop dupa mine :D
De obicei merg dimineata si vin seara...acum de cand e iarna nu am mai fost singura...numai cu el in weekend :D
Stefania ma bucur ca ti-au sosit lucrurile si esti multumita.....eu am aproape tot pregatit...saptamana viitoare im fac si lenjerie de patut, vecina mea se ocupa cu asa ceva si merg sa imi aleg material si apoi imi i-a masura si mi face.
Hainute mi-am cumparat cateva si am si primit....am o versisoara care are o fetita de 3 luni si tot ce i-a ramas mi-a dat mie deci nu duc lipsa...
Asteptam vesti dupa ce vi de la medic ;)

iki fi curajoasa...pana la urma se vor rezolva toate si in privinta serviciului si a banilor...e destul de greu pe timpurile astea cu toate dar mergem inainte....
Eu am avut doua nopti de insomnie...vineri dupa masa m-am pus si am gatait ff mult inclusiv prajitura, am fost foarte obosita...dar ce sa dorm noptea...azi noapte la fel...am niste arsuri pe piept groaznice azi noapte la 1 m-am trezit si am mancat iaurt cu biscuiti...am mai ameliorat putin.
Azi merg la mama sper sa nu ma indoape cu tot felul ca eu mi-am propus sa o tin numai cu ciorbe si iaurt...ca de nu "cine moare ca eu mor" :D
Am scapat si de ultimul examen...deci poate veni bebele :D


Lisha,
Eu si sotul am decis sa ne mutam in Bucuresti din martie si pana in octombire - noiembire, de aceea imi fac bagajele si vin la mama, unde toti isi aduc contributia pentru bebe.
Imi pare rau ca al tau sot nu suporta gandul sa stea singur mai mult de 3 zile (al meu, desi imi duce dorul, rabda cele 3 - 4 zile din fiecaree luna, cand trebuie sa vin la control).
Stie ca totul este spre binele meu si al copilului si ma steapta, dar asta nuinseamna ca nu vorbim cu orele la telefon cat suntem departe unul de celalalt.

Ma bucur ca ai terminat cu examenele. Acum sper ca vei sta linistita, cel putin cateva zile.

Pupici!


Citat:

Anterior postat de sophia80 (Post 935574)
buna fetele
inca rezistam cu brio pe baricade..smecherul asta al meu nu cred ca ar iesi nici marti, cred ca ar depasi lejer 40 de saptamani:)
eu fac curatenie, merg la cumparaturi, sterg toata ziua pe jos, el nimic, niciun stres, doar se lasa in jos si atat:))
maine dimineata merg sa fac analizele pentru cezariana, sa vb cu anestezistul si apoi sa stabilim exact la ce ora sa fim marti la spital
aveti grija de voi:-*


Sophia si tu ai mare grija si abaiastept sa nepovestesti "aventura" nasterii.

Pupicei! >:D< :-*


Citat:

Anterior postat de jessik (Post 935608)
succes draga.. oo credeam ca pana acuma erai la spital.. deh la baietei se zice ca le place sa stea mai mult in burtica..
de maine incepe asteptarea cu emotiii.. s-a prins sau nu ? hahah( adica la mine. ca am incercat o data haha) ca tre sa imi vina.
eh nu cred eu.. dar oricum.. tre sa mai slabeessscc.. dupa ce slabesc cele 6 kg.. pot sa raman gravida linistita si fericita. hahaha.. daca se intampla pana atunci.. asta ee..:D
dar dupa ciclu , ma duc la doctorita,., sa ma analizeze.. si sa imi zica daca totul e ok, pt un bebe in urmatoarele luni.. vai de mine..daca ma gandesc ma ia cu emotii.. voi v-ati gandit mult pana ati hotarat?
sopfia.. sa pui poze pe site.. cand poti..sper ca iti revii repede


Bafta sa fie as acum iti doresti tu!
Eu si sotul ne-am decis sa avem un copil din 2010, dar abia in iulie 2011 am reuist sa-l avem (dupa multe analize si controale + tratamente), iar acum abia asteptam sa-l vedem pe cel mic.
E foarte bine ca vrei sa mergi la analize.
Eu, de cand am decis saavemun bebe, am inceput sa iau acid folic, care ajuta foarte mult copilul si mama in primele luni de sarcina.

Pupici!

sophia80 13 feb 2012 12:16:41

Re: 9 months to go!
 
buna fetele..
doar ce am ajuns acasa de la spital, am facut analizele pentru cezariana, EKG, am discutat cu anestezistul, iar maine dimineata la 8 jum trebuie sa fim la spital.
cred ca in jur de 10 dim o sa fiu deja in sala de operatii.
sper sa fie totul in regula si mai ales sper sa fie perfect sanatos piticul meu.
nu-mi vine sa cred ca maine la ora asta deja o sa fiu mamica:x:x

sa ne tineti pumnii, va pupam:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:19:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO