Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Jolye79

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1091 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 10:24:16
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de Alina82 Vezi mesajul
Hello Jolye(stiu k te cheama Alina dar imi place cum suna Jolye)cum nu aveam somn am zis sa ma apuc sa citesc si eu cate ceva despre tine...k deh nu e frumos sa vb si eu sa nu ma interesez deloc de tine
Felicitarile mele pt lasatul de fumat...am vazut k si tu te-ai confruntat(asa cum ai si spus)cu oarece stari aiurea si cu ceva atacuri de foame...se pare k tu ai gasit puterea de a le depasi...pe mine m-ar fi demoralizat prea tare plusul la cantarbut next time nu o sa mai iau lasatul de fumat k pe o joaca....k pe o provocare si nik mai mult pt k se pare k e treaba serioasa
Apropo de episoadele de mancat necontrolat de care ai spus...da cel mai probabil e k problema aia care te streseaza le cauzeaza...nici eu nu am inteles exact ce legatura au...bn in mare e vb de creierasul nostru care ne saboteaza....care in loc sa tina cu noi lupta impotriva noastra doar pt k el are nevoie de diverse substante care la stres,nemultumire,frustrare,suparare nu prea se mai secreta si atunci ne indeamna miseleste la mancare...asa k incearca sa iti rezolvi cumva problema si atunci ai sa vezi k or sa dispara si episoadele astea...bineinteles k ele pot disparea si cu un autocontrol foarte minutios si cu o vointa de fier...dar asta e metoda grea si chinuitoare...pupici si sper k visezi frumos...eu abia akm ma indrept spre pat
Multumesc de vizita si pentru felicitari! N-a fost usoara renuntarea la fumat, insa a fost infinit mai usoara decat ma asteptam. A fost foarte important ca mi-am ales singura momentul; degeaba m-au batut la cap sapte ginecologi, tot familionul plus un sot trambitand ca, daca am ramas insarcinata, ar trebui sa cam spun stop tigarilor...Eu mai abitir fumam! Si din ce ma tocau mai mult, parca mai mult imi placea sa fumez! Abia cand s-au resemnat toti ca sunt o cauza pierduta din punctul asta de vedere...i-am socat cu decizia asta (desi nu asta a fost scopul, pur si simplu am simtit ca ar cam fi timpul).
Cred ca e un concurs de cauze care au dus la...pierderea mea pe cararile frigiderului. Primul gand care mi-a venit in minte a fost ca de vina este renuntarea la fumat si low carbul, poate pentru ca mi-era greu sa recunosc ca, de fapt, am o alta problema care ma macina si care asteapta o solutie. Sau poate nu-mi dadeam seama? Sau poate erau toate trei... In fine, m-am mobilizat si am inceput usor, usor sa-mi rezolv si cealalta problema. Pot sa spun fara retineri despre ce e vorba, pentru ca acum am identificat cauza si ma pot lupta cu ea - problema e strict legata de partea profesionala a vietii si de frustrarile acumulate in astia 3 ani de cand tot stau pe bara; de teama ca nu voi reusi sa fac ceea ce-mi place, teama ca mi-am pierdut indemanarea...neuronilor si abilitatile oratorice care, in profesia mea, sunt esentiale. Am uneori senzatia ca nu-mi gasesc cuvintele, mai ales cand stau de vorba cu persoane pe care doar ce le cunosc, lucru care...nu prea mi se intampla inainte.
Solutia e simpla: trebuie sa invat si sa iau un examen important. Daca nu din prima, atunci din a doua. Sau poate din a treia incercare. Nu-i o rusine sa pici un examen e o rusine sa nu incerci sa-l dai. Am putin de lucru aici, cu teama de esec, dar...om rezolva-o noi si pe-asta!
Nu cred ca am mai scris atat de mult intr-un mesaj....Ma inspiri!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1092 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 10:32:05
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul

Neatza Joyle, ma bucur pt tine, imi imaginez ca nu e nimic mai placut decat sa te simti libera ca nu poftesti si totodata satisfacuta ca mananci - asta e si secretul, de fapt!
Imi place meniul tau, e si nutritiv si cred ca si gustos, arata foarte satisfacator, daca o tii tot asa o sa slabesti cu siguranta mai usor, mai fara grija!
Imi place ca esti totodata atenta la calitatea alimentelor si nu bagi prosii, fie si limitat: faina alba, dulciuri etc.
Spor si o zi frumoasa!
Te admir pt forta de a face schimbarea asta!
Venind din partea ta (o experta in ale mancatului sanatos) aprecierile asupra meniului meu ma flateaza! Multumesc! Incerc sa aleg ce-i mai bun pentru toata familia, mai ales pentru copii, ca n-as vrea sa creasca cu paine si cartofi prajiti...Poate reusesc sa le educ cumva gusturile si, cand vor fi mai mari, sa faca si singuri alegeri bune. Pana una-alta, vor nu vor, mananca toti ce le pun eu in farfurie!
Intr-adevar, e gustos meniul - gatesc bine si cu pasiune!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1093 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 10:39:21
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de tea cris Vezi mesajul


Buna, am trecut sa vad ce mai faci si mi s-a parut interesant meniul tau, aproape exotic (desi stiu ca nu e), oricum sanatos si fin. Imi place faptul ca esti atenta la gusturi si arome. Mie, de exemplu, nu prea-mi place menta, dar in rest folosesc multe condimente si plante aromatice.
Si voiam sa te mai intreb un lucru: cum mananci tu psyllium ala? Ca eu nu ma descurc deloc cu el . Imi pun in putin iaurt si incerc sa-l mananc cat mai rapid, insa mi se face greata de la el, pur si simplu nu-l suport. Am mai incercat si cu suc de portocale, dar tot cam la fel patesc. Adica, trebuie sa ma fortez efectiv sa-l inghit si nu reusesc de fiecare data. Ma gandeam poate ai vreun truc salvator. Daca nu, inseamna ca sunt eu dusa cu capul.
Nu e deloc exotic, somnul ala pescaresc e o reteta romaneasca suta la suta! Chiar mi-a placut ce-am mancat ieri, iar salata de la gustare a fost...interesanta si picanta. Voi mai incerca asemenea combinatii, internetul este o sursa...incepuizabila de retete, plus teancurile mele de carti si reviste...sa tot gatesc.
Eu am seminte de psyllium pe care le iau cum scrie pe punga - pun o lingurita intr-un pahar cu apa, amestec putin, il beau iute, sa nu-i simt prea tare consistenta aia oribila, apoi mai bag un pahar cu apa si gata.
Nu esti dusa cu capul, nici mie nu-mi place, dar il iau ca imi plac efectele!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1094 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 10:41:03
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Venind din partea ta (o experta in ale mancatului sanatos) aprecierile asupra meniului meu ma flateaza! Multumesc! Incerc sa aleg ce-i mai bun pentru toata familia, mai ales pentru copii, ca n-as vrea sa creasca cu paine si cartofi prajiti...Poate reusesc sa le educ cumva gusturile si, cand vor fi mai mari, sa faca si singuri alegeri bune. Pana una-alta, vor nu vor, mananca toti ce le pun eu in farfurie!
Intr-adevar, e gustos meniul - gatesc bine si cu pasiune!
Cand aud ca iti mai hranesti si copiii sanatos nu pot decat sa tresar de bucurie (eu chiar ma bucur cand vad oameni asa, chiar si cand vad oameni facand jogging, indiferent de varsta imi vine sa... zambesc
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1095 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 10:48:20
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul

Cand aud ca iti mai hranesti si copiii sanatos nu pot decat sa tresar de bucurie (eu chiar ma bucur cand vad oameni asa, chiar si cand vad oameni facand jogging, indiferent de varsta imi vine sa... zambesc
Sa zambesti mai discret, da? Sa nu interpeteze altfel!
Sincer, mie mi-ar fi jena sa alerg intr-un loc prea populat, am noroc ca in jurul casei mele e un camp mare si multe case in constructie, iar cu muncitorii care lucreaza...chiar n-am nicio treaba! Am inceput sa ne salutam de la o vreme...
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1096 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 10:53:44
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Sa zambesti mai discret, da? Sa nu interpeteze altfel!
Sincer, mie mi-ar fi jena sa alerg intr-un loc prea populat, am noroc ca in jurul casei mele e un camp mare si multe case in constructie, iar cu muncitorii care lucreaza...chiar n-am nicio treaba! Am inceput sa ne salutam de la o vreme...
Adica ma bucur... cand vad oameni de toate varstele fiind sanatosi.
Eu alerg rar, nu pot sa zic ca e o pasiune joggingul, alerg in parc uneori, singura ca nimeni nu tine pasul cu mine (nu alerg repede dar alerg constant) si decat sa fiu distrasa de "ne oprim si noi?"din minut in minut, mai bine fac o treaba bine si dupa zabovesc
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1097 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 11:06:02
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul

Adica ma bucur... cand vad oameni de toate varstele fiind sanatosi.
Eu alerg rar, nu pot sa zic ca e o pasiune joggingul, alerg in parc uneori, singura ca nimeni nu tine pasul cu mine (nu alerg repede dar alerg constant) si decat sa fiu distrasa de "ne oprim si noi?"din minut in minut, mai bine fac o treaba bine si dupa zabovesc
Eee, am glumit putin cu zambitul!
Eu alerg, insa am acoperire - imi iau cainele dupa mine si, cica, incerc sa-l dresez! Insa tot mai mult imi place tae-bo facut acasa, cu perdelele trase...Nu ca ar avea cine sa ma vada in pustietatea asta, dar ma simt mai in siguranta asa. Cine stie cine se uita si ramane socat!!! Ca...nu cred ca arat tocmai stralucit transpirata toata, cu picioarele pe sus si cu o expresie de luptator veritabil !!! ( trebuie sa intru putin in atmosfera, nu?)
Sa vad de-acum incolo cum voi face, ca am cam ramas fara bona/menajera...Nu prea mai am timp si de invatat, gatit, curatenie, calcat, spalat, copii, alergat, tae-bo... Brrrr, trebuie sa-mi gasesc urgent alta!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1098 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 11:12:21
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Eee, am glumit putin cu zambitul!
Eu alerg, insa am acoperire - imi iau cainele dupa mine si, cica, incerc sa-l dresez! Insa tot mai mult imi place tae-bo facut acasa, cu perdelele trase...Nu ca ar avea cine sa ma vada in pustietatea asta, dar ma simt mai in siguranta asa. Cine stie cine se uita si ramane socat!!! Ca...nu cred ca arat tocmai stralucit transpirata toata, cu picioarele pe sus si cu o expresie de luptator veritabil !!! ( trebuie sa intru putin in atmosfera, nu?)
Sa vad de-acum incolo cum voi face, ca am cam ramas fara bona/menajera...Nu prea mai am timp si de invatat, gatit, curatenie, calcat, spalat, copii, alergat, tae-bo... Brrrr, trebuie sa-mi gasesc urgent alta!
Si mie imi era un pic ciudat sa alerg intre oameni, asta pt ca au o mentalitate de...sa cenzuram un pic... proasta si de obicei se uita de parca ai fi la maraton naked, dar acum chiar nu imi pasa si eu transpir rau chiar si in primele 10 min
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1099 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 11:15:16
jolye79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 21 mar 2010
Locaţie: CT, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 61.8kg
Mesaje: 2.186
Aprecieri acordate: 98
Am fost apreciat(a) de 530 ori in 366 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul

Si mie imi era un pic ciudat sa alerg intre oameni, asta pt ca au o mentalitate de...sa cenzuram un pic... proasta si de obicei se uita de parca ai fi la maraton naked, dar acum chiar nu imi pasa si eu transpir rau chiar si in primele 10 min
Asta este! Toti transpiram in anumite situatii! Si, pana la urma, cui nu-i place sa nu se uite! Si gata!
__________________
Jurnal 2010
Jurnal Jolye79

Jurnal 2014 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...4-a-12483.html
jolye79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1435 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #1100 (permalink)  
Vechi 07 iun 2011, 14:05:34
Alina82's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 mai 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 42
Dieta: o hipocalorik personalizata de mine
Date: 175cm, 80.5kg
Mesaje: 16.416
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 223 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal Jolye79

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Multumesc de vizita si pentru felicitari! N-a fost usoara renuntarea la fumat, insa a fost infinit mai usoara decat ma asteptam. A fost foarte important ca mi-am ales singura momentul; degeaba m-au batut la cap sapte ginecologi, tot familionul plus un sot trambitand ca, daca am ramas insarcinata, ar trebui sa cam spun stop tigarilor...Eu mai abitir fumam! Si din ce ma tocau mai mult, parca mai mult imi placea sa fumez! Abia cand s-au resemnat toti ca sunt o cauza pierduta din punctul asta de vedere...i-am socat cu decizia asta (desi nu asta a fost scopul, pur si simplu am simtit ca ar cam fi timpul).
Cred ca e un concurs de cauze care au dus la...pierderea mea pe cararile frigiderului. Primul gand care mi-a venit in minte a fost ca de vina este renuntarea la fumat si low carbul, poate pentru ca mi-era greu sa recunosc ca, de fapt, am o alta problema care ma macina si care asteapta o solutie. Sau poate nu-mi dadeam seama? Sau poate erau toate trei... In fine, m-am mobilizat si am inceput usor, usor sa-mi rezolv si cealalta problema. Pot sa spun fara retineri despre ce e vorba, pentru ca acum am identificat cauza si ma pot lupta cu ea - problema e strict legata de partea profesionala a vietii si de frustrarile acumulate in astia 3 ani de cand tot stau pe bara; de teama ca nu voi reusi sa fac ceea ce-mi place, teama ca mi-am pierdut indemanarea...neuronilor si abilitatile oratorice care, in profesia mea, sunt esentiale. Am uneori senzatia ca nu-mi gasesc cuvintele, mai ales cand stau de vorba cu persoane pe care doar ce le cunosc, lucru care...nu prea mi se intampla inainte.
Solutia e simpla: trebuie sa invat si sa iau un examen important. Daca nu din prima, atunci din a doua. Sau poate din a treia incercare. Nu-i o rusine sa pici un examen e o rusine sa nu incerci sa-l dai. Am putin de lucru aici, cu teama de esec, dar...om rezolva-o noi si pe-asta!
Nu cred ca am mai scris atat de mult intr-un mesaj....Ma inspiri!
Mai iar tre sa iti spun un mare BRAVO...in primul rand pt felul in care iti cresti copii(am vrut sa scriu si aseara dar se pare k ora inaintata m-a facut sa mai pierd din ideei)imi place cum ii educi si cam asta e si ideea mea de educatie sanatoasa pt copiisi poi pt faptul k te gandesti la partea profesionala...din cate am citit prin jurnalul am inteles k financiar sunteti ok..si am vazut multe femei care odata ce au copii si nu duc lipsa de bani se plafoneaza si raman doar la statutul de mamik...nu spun k e neaparat o chestie rea...dar nush eu sunt f independenta si asa am fost mereu...cred cu tarie k viata ne rezerva tot felul de neprevazuturi si k nu e bine sa depindem de cineva...si plus de asta cred k orice om tre sa stie si sa vrea sa faca si el ceva...sa stie o meserie...indiferent care e aia...asa k mergi mai departe si lupta sa iti indeplinesti visul...din prima sau din a 7 a incercare...nu are nici o importanta...important e sa nu te dai batuta...sau ma rog asa cred eusi probabil k si lasatul de fumat a avut aportul lui in dereglarile aparute...ai scos organismul din zona lui de confort si era normal sa riposteze...dar iti gasesti tu noul ritm si intri in elcu low carbul...nu prea as crede sa fi influentat...in principiu mai toate dietele sunt low carb...unele mai drastic altele mai putin...eu am carbo sub limite de 1 an de cand am inceput....rareori i-am avut in limite sau am depasit...si nu am nici o treaba...ba chiar ma simt excelent fara toate fainoasele pe care le mancam
__________________
Jurnal Alina82
...atunci cand vrei ceva.....imposibilul devine realitate......
 

Informatii despre slabit
dieta, jurnal, sanatos, slabit, slabit mamici


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole