Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Slabute sucevence, reuniti-va!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #51 (permalink)  
Vechi 03 iul 2011, 20:35:54
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Citat:
Anterior postat de kmy50rynn Vezi mesajul
Eeeeee, putina miscare aici in gasca noastra . Eu sunt chiar din Suceava, dar cunosc si Dolhasca si Radauti si chiar si Madridul locul unde s-a nascut fiul meu si din cauza caruia am intrat in gasca slabutelor... Deci dupa nastere am ramas cu 10 kg , am dat jos 5 ...iar 5 se incapataneaza sa ramana... probabil ca e din cauza dulciurilor la care nu pot renunta. Am urmat dieta daneza , am slabit frumos si nu am mai luat in greutate dar anul acesta nu a mai functionat...in toamna cand o sa mearga piticul la gradi o sa incep sa merg la sala poate o sa fiu si eu multumita de mine. Va pup si va doresc diete usoare.
Multa bafta cu kilogramele care ti-ai mai ramas!
Nu am tinut niciodata dieta daneza , nu prea stiu in ce consta. E restrictiva?
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #52 (permalink)  
Vechi 04 iul 2011, 09:37:06
ingridb's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 25 mai 2011
Locaţie: suceava, Romania
Vârsta: 43
Date: 165cm, 85kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Salut pe toata lumea si in special fetele din Suceava, sunt noua pe forum si inca analizez optiunile; mi se pare super ok siteul, imi pare rau ca nu l-am gasit mai devreme. Sper sa ma ajute in demersurile mele de-a da jos muuultele kilograme acumulate dupa nasterea baietelului meu.
Julya, la ce sala mergi pe marasesti? Nu stiu daca poti da detalii, inca n-am citit toate regulamentele, dar daca da, ce se poate face, niste preturi...
Mersi mult
ingridb, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1810 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1293 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 777 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #53 (permalink)  
Vechi 04 iul 2011, 12:32:10
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Citat:
Anterior postat de ingridb Vezi mesajul
Salut pe toata lumea si in special fetele din Suceava, sunt noua pe forum si inca analizez optiunile; mi se pare super ok siteul, imi pare rau ca nu l-am gasit mai devreme. Sper sa ma ajute in demersurile mele de-a da jos muuultele kilograme acumulate dupa nasterea baietelului meu.
Julya, la ce sala mergi pe marasesti? Nu stiu daca poti da detalii, inca n-am citit toate regulamentele, dar daca da, ce se poate face, niste preturi...
Mersi mult
Bine ai venit, IngridB Spune-ne mai multe despre tine.
Intradevar, acesta este un site minunat Ai sansa de a cunoaste multe slabute cu aceeasi problema ca a ta, poti gasi informatii despre diete, sprijin, motivatie, prieteni Toata in acelasi loc.
Ma gandeam sa discutam despre noi, despre diete,sport, si aici, in Gasca slabutelor Sucevence, dar deocamdata e cam liniste pe aici.
Haai sa ne luptam cu kilogramelee!
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #54 (permalink)  
Vechi 04 iul 2011, 18:03:02
ingridb's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 25 mai 2011
Locaţie: suceava, Romania
Vârsta: 43
Date: 165cm, 85kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Hello si multumesc pentru primire Am 30 de ani, sunt casatorita cu un om minunat si am un baietel superb (fiecare cioara-si lauda puiul,nu?) pe nume Tudor, care tocmai a implinit 1 an. Kilogramele in plus am inceput sa le acumulez inainte de sarcina, in special din cauza jobului sedentar, a mancatului haotic si emotiv si a lipsei de exercitiu fizic in timpul liber.
In timpul sarcinii am mai luat aproape 20 de kg, dar am fost relaxata ca le dau jos dupa nastere. Timpul a trecut si eu nu reusesc absolut deloc sa le dau jos; am aceeasi burta pe care-o aveam in luna a 6-a, chiar am primit intrebarea daca m-am hotarat sa mai fac un copil asa repede dupa primul ; e clar deci cum arat. Nu m-ajuta nici conformatia, daca pana la mijloc mai arat cumva , am soldurile late si picioare groase si e ce in ce mai dificil si frustrant sa-mi gasesc haine pe masura.
Sunt constienta ca abuzez de dulciuri, dar sincer mi se parea ca in rest mananc putin; asta pana azi, cand am inceput sa-mi calculez caloriile si m-am ingrozit, intr-o zi in care mi s-a parut ca am mancat putin eu am depasit cu mult necesarul zilnic calculat Am deci mult de lucrat la foarte multe capitole (redus dulciuri, mancat mai putin si mai sanatos, mestecat mai incet, baut apa mai multa si muuulte altele), dar sper sa reusesc cu vointa si cu ajutorul vostru.
Am scris o gramada, dar sunt destul de entuziasmata , imi place ca exista acest forum si sper sa reusesc in scurt timp sa vad imbunatatiri cand ma privesc in oglinda.
ingridb, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1810 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1293 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 777 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #55 (permalink)  
Vechi 04 iul 2011, 20:34:25
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Citat:
Anterior postat de ingridb Vezi mesajul
Hello si multumesc pentru primire Am 30 de ani, sunt casatorita cu un om minunat si am un baietel superb (fiecare cioara-si lauda puiul,nu?) pe nume Tudor, care tocmai a implinit 1 an. Kilogramele in plus am inceput sa le acumulez inainte de sarcina, in special din cauza jobului sedentar, a mancatului haotic si emotiv si a lipsei de exercitiu fizic in timpul liber.
In timpul sarcinii am mai luat aproape 20 de kg, dar am fost relaxata ca le dau jos dupa nastere. Timpul a trecut si eu nu reusesc absolut deloc sa le dau jos; am aceeasi burta pe care-o aveam in luna a 6-a, chiar am primit intrebarea daca m-am hotarat sa mai fac un copil asa repede dupa primul ; e clar deci cum arat. Nu m-ajuta nici conformatia, daca pana la mijloc mai arat cumva , am soldurile late si picioare groase si e ce in ce mai dificil si frustrant sa-mi gasesc haine pe masura.
Sunt constienta ca abuzez de dulciuri, dar sincer mi se parea ca in rest mananc putin; asta pana azi, cand am inceput sa-mi calculez caloriile si m-am ingrozit, intr-o zi in care mi s-a parut ca am mancat putin eu am depasit cu mult necesarul zilnic calculat Am deci mult de lucrat la foarte multe capitole (redus dulciuri, mancat mai putin si mai sanatos, mestecat mai incet, baut apa mai multa si muuulte altele), dar sper sa reusesc cu vointa si cu ajutorul vostru.
Am scris o gramada, dar sunt destul de entuziasmata , imi place ca exista acest forum si sper sa reusesc in scurt timp sa vad imbunatatiri cand ma privesc in oglinda.
Ai dreptate, forumul acesta e o minune Alaturi de noi nu ai cum sa dai gres!

In primul rand, muulta-multa sanatate lui Tudor, sunt sigura ca e un copil superb. Daca ai poze cu el, poti pune in album, pe profilul tau. Asa mai vedem si noi ceva frumos, ca in oglinda la mine...e jale
Kilogramele se duc, cu muulta ambitie si rabdare, dar nu e greu deloc! Pentru rezultae cat mai bune, ar fi bine sa iti alegi o dieta, sa respecti anumite reguli. Poti citi despre diferite diete pe site, si asa sigur gasesti una care ti se potriveste
Eu am ales Montignac, pentru ca nu e foarte restrictiva (la 17 ani... nu ma lasa mama sa traiesc cu un mar pe zi, desi mie imi suradea idea). Montignac se bazeaza pe indicii glicemici ai alimentelor. Trebuie doar sa am grija sa mananc alimente cu indice glicemic scazut, sau maxim mediu (adica mi-am luat adio de la dulciuri, faina alba, si altele de genul asta), si trebuie sa am grija cum combin alimentele la mese. Asta e tot. Daca masa mea e compusa corect, pot manca oricat de mult ..asta imi place
Am auzit ca dieta South Beach e tot ok, poti manca pe saturate, daca respecti regulile, dar nu stiu exact care sunt alea
Mai e dieta hipocalorica... dar la aia trebuie sa stai zilnic sa calculezi cate calorii mananci,destul de exact, ca nu ai voie nici sa scazi sub 1000 de calorii, dar nici sa cresti peste 1200. Si la stagnare tot mai reduci cate 50 de calorii... e complicata dar are rezultate bune.
In rest..mai sunt diete...multe, de toate felurile, numai tie sa iti placa, sa o tii cu placere. Nu cauta o dieta despre care zice cineva : " woow, cu asta am slabit 15 kg", pentru ca daca tie nu ti se potriveste, si iti e greu sa o tii, faci totul degeaba. Cand termini dieta revii la vechile obiceiuri, pui totul la loc (efectul yo-yo), sau chiar dublu...si o iei de la capat. Toate dietele functioneaza daca si numai daca sunt tinute pe termen lung
Spor, sa ne zici si noua ce mai faci
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #56 (permalink)  
Vechi 05 iul 2011, 08:55:05
Michelina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Citat:
Anterior postat de ingridb Vezi mesajul
Hello si multumesc pentru primire Am 30 de ani, sunt casatorita cu un om minunat si am un baietel superb (fiecare cioara-si lauda puiul,nu?) pe nume Tudor, care tocmai a implinit 1 an. Kilogramele in plus am inceput sa le acumulez inainte de sarcina, in special din cauza jobului sedentar, a mancatului haotic si emotiv si a lipsei de exercitiu fizic in timpul liber.
In timpul sarcinii am mai luat aproape 20 de kg, dar am fost relaxata ca le dau jos dupa nastere. Timpul a trecut si eu nu reusesc absolut deloc sa le dau jos; am aceeasi burta pe care-o aveam in luna a 6-a, chiar am primit intrebarea daca m-am hotarat sa mai fac un copil asa repede dupa primul ; e clar deci cum arat. Nu m-ajuta nici conformatia, daca pana la mijloc mai arat cumva , am soldurile late si picioare groase si e ce in ce mai dificil si frustrant sa-mi gasesc haine pe masura.
Sunt constienta ca abuzez de dulciuri, dar sincer mi se parea ca in rest mananc putin; asta pana azi, cand am inceput sa-mi calculez caloriile si m-am ingrozit, intr-o zi in care mi s-a parut ca am mancat putin eu am depasit cu mult necesarul zilnic calculat Am deci mult de lucrat la foarte multe capitole (redus dulciuri, mancat mai putin si mai sanatos, mestecat mai incet, baut apa mai multa si muuulte altele), dar sper sa reusesc cu vointa si cu ajutorul vostru.
Am scris o gramada, dar sunt destul de entuziasmata , imi place ca exista acest forum si sper sa reusesc in scurt timp sa vad imbunatatiri cand ma privesc in oglinda.
Renunta la dulciuri - cel putin pana ajungi sa vezi rezultate - redusul dulciurilor e ceva relativ. Trebuie sa intelegi ca dulciurile nu sunt ceva de care ai nevoie. Inlocuiestele cu o portie de fructe - nu foarte mare - si fructele ingrasa. Incearca sa eviti mancarurile gatite - e vara poti manca foarte usor salate, gratarede piept depui -peste de 2 ori pa saptamana. Incearca sa te incadrazi in 1200 cal / zi - si garantat vei vedea rezultate. Cu un copil de 1 an acasa - mersul la sala e cam dificil dar incearca sa faci ceva miscare acasa - poti face gimnastica pe grupe de varsta si chiar daca nu faci mai mult de 30 min zilnic - e suficient ca sa vezi rezultate.

Prea multi cartofi , prea multe oua si oua prajite la dieta - no way. Si 300 g paine - ai mancat o paine la micul dejun? Incearca sa te limitezi la cel mult 2 felii de paine pe zi - asta daca nu o poti elimina de tot - si in orice caz incearca paine integrala - nu alba.
Salata - rosii, ardei, castraveti, ceapa - 1 lg ulei masline - si branza dietetica - nu ai nevoie de paine la asa ceva - e o masa satioasa si nici nu are multe calorii.
1 ou fiert moale, o felie de cas, 1 felie de sunca si o rosie - la fel - e o masa sufiecienta - indestulatoare
Varza proaspata calita - evitand sa pui ulei - pui putin bors in loc de ulei - si un gratar de piept de pui
Mancare de fasole verde - cu o bucatica de carne degresata
Sunt atatea lucruri pe care le poti manca acum.
La fel daca iti plac cartofii - poti sa-i faci fierti si cu branza degresata - dar nu mananci carne la masa asta. Incearca principiile neamestecarii alimentelor - asa poti manca mai mult cantitativ si sa si slabesti. Desi eu cred ca nutrebuie abuzat nici cand mananci disociat.
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Michelina; 05 iul 2011 at 09:03:22.
Răspuns cu citat
  #57 (permalink)  
Vechi 05 iul 2011, 09:17:30
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul
Renunta la dulciuri - cel putin pana ajungi sa vezi rezultate - redusul dulciurilor e ceva relativ. Trebuie sa intelegi ca dulciurile nu sunt ceva de care ai nevoie. Inlocuiestele cu o portie de fructe - nu foarte mare - si fructele ingrasa. Incearca sa eviti mancarurile gatite - e vara poti manca foarte usor salate, gratarede piept depui -peste de 2 ori pa saptamana. Incearca sa te incadrazi in 1200 cal / zi - si garantat vei vedea rezultate. Cu un copil de 1 an acasa - mersul la sala e cam dificil dar incearca sa faci ceva miscare acasa - poti face gimnastica pe grupe de varsta si chiar daca nu faci mai mult de 30 min zilnic - e suficient ca sa vezi rezultate.

Prea multi cartofi , prea multe oua si oua prajite la dieta - no way. Si 300 g paine - ai mancat o paine la micul dejun? Incearca sa te limitezi la cel mult 2 felii de paine pe zi - asta daca nu o poti elimina de tot - si in orice caz incearca paine integrala - nu alba.
Salata - rosii, ardei, castraveti, ceapa - 1 lg ulei masline - si branza dietetica - nu ai nevoie de paine la asa ceva - e o masa satioasa si nici nu are multe calorii.
1 ou fiert moale, o felie de cas, 1 felie de sunca si o rosie - la fel - e o masa sufiecienta - indestulatoare
Varza proaspata calita - evitand sa pui ulei - pui putin bors in loc de ulei - si un gratar de piept de pui
Mancare de fasole verde - cu o bucatica de carne degresata
Sunt atatea lucruri pe care le poti manca acum.
La fel daca iti plac cartofii - poti sa-i faci fierti si cu branza degresata - dar nu mananci carne la masa asta. Incearca principiile neamestecarii alimentelor - asa poti manca mai mult cantitativ si sa si slabesti. Desi eu cred ca nutrebuie abuzat nici cand mananci disociat.
Bune sfaturi Am vazut ca ai slabit mult pana acum... ai facut-o respectand principiile pe care le-ai prezentat mai sus, sau tinand alta dieta ?
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #58 (permalink)  
Vechi 05 iul 2011, 09:39:56
Michelina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Eu nu am avut prea mult de slabit - in general m-am mentinut in jurul a 52 kg toata viata - urmand intradevar aceste principii. Cateodata o mai iau si eu razna si bag tot felul de prostii in mine - iar cantarul ma penalizeaza - cand ajung la 55- 56 kg - incep sa respect mai fidel aceste principii si destul de rapid revin la 50-52 kg. Niciodata nu am lasat kilogramele sa se acumuleze - nici macar in timpul sarcinilor - iar acest lucru nu a venit din faptul ca am un metabolism super vioi - ci respectand niste reguli alimentare.
O singura data in viata in urma unui tratament medical m-am ingrasat pana la 67 kg si atunci am incercat tot felul de diete - slabeam si ma ingrasam la loc pana m-am hotarat ca n-am nici o graba - voi slabi incet dar sigur. Atunci am slabit intradevar 17 kilograme in 6 luni de zile - si mi-am promis sa fiu mai atenta pe viitor.
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #59 (permalink)  
Vechi 05 iul 2011, 10:08:51
ingridb's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 25 mai 2011
Locaţie: suceava, Romania
Vârsta: 43
Date: 165cm, 85kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul
Renunta la dulciuri - cel putin pana ajungi sa vezi rezultate - redusul dulciurilor e ceva relativ. Trebuie sa intelegi ca dulciurile nu sunt ceva de care ai nevoie. Inlocuiestele cu o portie de fructe - nu foarte mare - si fructele ingrasa. Incearca sa eviti mancarurile gatite - e vara poti manca foarte usor salate, gratarede piept depui -peste de 2 ori pa saptamana. Incearca sa te incadrazi in 1200 cal / zi - si garantat vei vedea rezultate. Cu un copil de 1 an acasa - mersul la sala e cam dificil dar incearca sa faci ceva miscare acasa - poti face gimnastica pe grupe de varsta si chiar daca nu faci mai mult de 30 min zilnic - e suficient ca sa vezi rezultate.

Prea multi cartofi , prea multe oua si oua prajite la dieta - no way. Si 300 g paine - ai mancat o paine la micul dejun? Incearca sa te limitezi la cel mult 2 felii de paine pe zi - asta daca nu o poti elimina de tot - si in orice caz incearca paine integrala - nu alba.
Salata - rosii, ardei, castraveti, ceapa - 1 lg ulei masline - si branza dietetica - nu ai nevoie de paine la asa ceva - e o masa satioasa si nici nu are multe calorii.
1 ou fiert moale, o felie de cas, 1 felie de sunca si o rosie - la fel - e o masa sufiecienta - indestulatoare
Varza proaspata calita - evitand sa pui ulei - pui putin bors in loc de ulei - si un gratar de piept de pui
Mancare de fasole verde - cu o bucatica de carne degresata
Sunt atatea lucruri pe care le poti manca acum.
La fel daca iti plac cartofii - poti sa-i faci fierti si cu branza degresata - dar nu mananci carne la masa asta. Incearca principiile neamestecarii alimentelor - asa poti manca mai mult cantitativ si sa si slabesti. Desi eu cred ca nutrebuie abuzat nici cand mananci disociat.
Buna, mersi mult de sfaturi, sunt foarte bune intr-adevar si am sa tin cont de ele, promit Trebuie sa studiez mai bine modul de trecere in meniu, eu de fapt mancasem 3 felii de paine ieri, si am considerat felia 100 de grame , stupid me. Restul cantitatilor le-am aproximat corect.
Intr-adevar, deoarece dimineata pregatesc sunt cam aglomerata, ii dau mancare lui Tudor si fac si pentru sotul meu (care e foarte slab, apropo, si caruia ii dau muuulta mancare dimineata ), mi-e mult mai usor sa prajesc repede 2 oua pentru mine decat sa astept sa fiarba ceva, dar ai dreptate, am sa-ncerc sa renunt la prajeli, la mezeluri si la paine; pot eventual sa-mi fierb de seara 2 oua daca mi se pare ca dureaza prea mult dimineata, lucruri de genul asta.
Multa din mancarea consumata in casa este adusa de la tara, nu fiindca am sta rau cu banii , dar am bunici la tara si se supara daca nu luam ce ne dau ele aproape saptamanal; asa ca ajung sa consum foarte multe oua, branza si smantana, carnati si altele de gen;plus ca sunt si pofticioasa, daca stiu ca e plin frigiderul simt nevoia sa manac intr-una. Dulciuri nu cumpar, tocmai fiindca stiu ca nu rezist; dar fiindca ne vin multi prieteni in vizita mereu, fac mereu prajituri si ciocolata de casa, din care tot eu sfarsesc prin a manca cel mai mult
In cazul meu se impune nu neaparat o dieta, cat si o schimbare a mediului de viata si a stilului de preparare a mancarii. Am fost si pana acum constienta de greselile pe care le faceam, dar parca mi-e mai simplu cand imi spune cineva obiectiv si sincer, asa ca multumesc foarte mult pentru orice feed-back primit.
La sala intr-adevar mi-e imposibil sa merg momentan, sotul lucreaza aproape toata ziua si n-am cu cine sa-l las pe Tudor; imi doresc foarte mult, cred ca m-ar motiva sa am mai multa grija de mine; deocamdata mi-am descarcat pe calculator tot felul de exercitii de aerobic, zumba si tae-bo, sa vad ce pot face din ele.
Am incercat azi exercitiile de pe un dvd de pilates si mi s-au parut foarte grele, desi m-asteptam sa fie cele mai usoare dintre toate. Se pare ca sunt si intr-o forma de zile mari
Trebuie sa ma organizez treptat, nu vreau sa ma ambalez si sa nu fac nimic bine. Deocamdata am sa fiu foarte atenta la ce, cat si cum mananc si putina miscare si sper ca incetul cu incetul sa se vada rezultatele.
Multa bafta fetelor din Suceava si sper sa citesc povestile lor de succes intr-ale slabitului cat de curand (si sper sa fie si povestea mea acolo )
ingridb, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1810 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1293 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 777 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #60 (permalink)  
Vechi 05 iul 2011, 14:14:51
Michelina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Slabute sucevence, reuniti-va!

Pilates - windsor pilates le gasesti pe net - si dureaza 20 min - adica exact cat ai putea sa faci acasa fara sa neglijezi familia.
Poti adauga daca ai timp 8 min abs ( la fel le gasesti pe youtube) si 8 min pentru coapse - tot pe youtube sau o zi una o zi alta.
Stii cum e cu dulciurile - dulciurile concetrate sunt f repede asimilate in sange - ca efect imediat urmator creste secretia de insulina pentru a putea tampona rapid glicemia - iar insulina produce foame. De asta nu trebuie sau trebuie sa eviti sa manci dulciuri concentrate - intr-un fel pacalesti pancreasul daca nu le consumi. Si de asta de indata ce mancam ceva dulce in loc sa ne fie saturata pofta de dulce - dimpotriva tot ai mai manca ceva dulce sau ceva sarat si pe urma iar dulce.
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
calorii, dieta, dulce, fructe, nutritie, slabit, slabute, suceava, vreau sa slabesc


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Aussie_girl e...HOTARATA..va pierde kilogramele in plus... aussie_girl Arhiva jurnale slabit 3601 13 aug 2012 19:29:58
Hai sa va spun ce am simtit eu mariy67 Arhiva subiecte - Am intre 70 kg si 80 kg 23 17 aug 2010 15:51:34
Am nevoie de ajutor...va rog caty Am nevoie de ajutor! 14 23 ian 2010 14:56:24
Actualizare navigatoare/browsere pentru calorii.slabute.ro vadmin Sectiunea - CALCULATOR NUTRITIONAL Slabute 0 10 iun 2009 12:40:35
Am o inrebare, dar nu va pot contacta deoarece nu pot trimite mesaje private. vadmin Forum 0 20 mar 2009 00:24:10

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole